1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Преку ред

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Unfaithful18, 23 јули 2010.

  1. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.382
    Допаѓања:
    1.114
    Пол:
    Женски
    Сите знаеме какви се гужвите пред шалтерите, пример во пошта, банка или сл.Што кога некогаш некој ви рече: „Извинете, брзам.Може пред вас? “ Што би направиле? Би го пуштиле да оди, или не.
     
  2. k.i.m

    k.i.m Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2010
    Пораки:
    4.732
    Допаѓања:
    5.151
    Зависи каде сум, колку сум чекала и колку сум изнервирана :D Несакам да се расправам, ги пуштам ако е за малку чекање, но ако сум чекала многу јас и да ми се пикне така некој пред мене (а повеќето од нив лажат дека брзаат) нема шанси да му го отстапам мојот ред.
     
  3. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.559
    Пол:
    Женски
    Пуштам преку ред ако некој ме замоли. А ако некој ме турка и мисли дека ќе го пуштам преку ред, нема шанси да се случи тоа.
     
  4. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.559
    Пол:
    Женски
    Многу се нервирам кога чекам ред во банка за да земам пензија. Најмногу ме нервираат старите што доаѓаат после мене. Застануваат многу блиску до мене и постојано ми дишат во врат. Сигурно мислат дека ќе ги пуштам преку ред, ама се излажале.
     
  5. snake

    snake Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    877
    Допаѓања:
    124
    преку ред пуштам само стари луѓе кои ги гледам дека се изнемоштени,бремени жени или жени со мало дете,а сеа некој/а да ми дојде и да ми рече да го пуштам преку ред зошто на забрането место да паркирал/а колата е не може извини
     
  6. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    ако навистина не брзм и сум добро расположена,ако учтиво ме замоли,.без проблем ќе пуштам некого преку ред.е ако е дрзок баш ќе видиме.уфф посебно ги сакам тие што се пикаат така подло пред тебе...убаво ги стројам :D
     
  7. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.793
    Допаѓања:
    65.509
    Пол:
    Женски
    Леле ова најмногу ме нервира. Преку ред уф :@ И не она стари луѓе, па да ги пуштиш. Ме нервираат оние со врски, па ќе си се пикнат преку ред. Не знаете колку се имам карано и расправано за ива, еднаш ме дозна цело болница, ама човекот прек8у ред не отиде.
     
  8. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.924
    Извинете , се брзам :^) А јас сум дошла со мерак да седам во продавница ? Мене убаво ли ми е да чекам ред ? Како што сум чекала јас , така и тој / таа позади мене ќе си чека . Ептен некој ако ме замоли и ако ми се дава ама искрено не би пуштила никој . А има некои мутава ме прават и онака само ќе си се испрчат пред мене :D :D И така на една жена реков се извинувам јас сум пред вас , и се изнервира зашо не и запали финтата .. :)
     
  9. strangewoman

    strangewoman Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    714
    Допаѓања:
    367
    Ако е постара личност би ја пуштила.Ама на постара личност мислам на ептен постара :) баба или дедо инаку не чекам јјас цел ден за некој што дошол пред 5 минути и да влезе пред мене! :shake:
     
  10. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Епа исто. Како мене многу да ми се чека. НЕМА преку ред.

    Иначе, за тоа Реинбоу што спомна за во болница, ми се случило и мене да отидам преку ред.
    Мајка ми работи во болница и кога ќе одам таму директно си влегувам во амбуланта пошто сите ме знаат и се лутат луѓето, ама па ми се може :P :P

    Уф, се усрамив :$
     
  11. OzzyAngel

    OzzyAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2010
    Пораки:
    1.884
    Допаѓања:
    1.223
    Пуштам некој пред мене само во маркет ако купил леб! :lol:
     
  12. EnnieFabulous

    EnnieFabulous Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    399
    Пуштам преку ред некој кој културно ќе ме замоли и ќе ми каже дека се брза и нормално, ако не се брзам и јас. А барам да дојдам преку ред само кога јас навистина се брзам. На пример, кога бев кај татко ми да ми земат крв, имаше многу што чекаа, па сестрата ме пикна преку ред. И ми беше незгодно што другите чекаат и гледаат како некој што дошол после нив одма си завршува работа, бидејќи имам бидено во истата ситуација-јас да чекам, а некој со ‘врски‘ да си влезе преку ред и тоа СТРАШНО ме нервира :@
     
  13. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.976
    Пол:
    Женски
    Мразам да чекам во ред, ама кога веќе дошло до тоа, ќе чекам јас, ќе чекаме и сите. Ама ете, исто како Хипица, во Охрид кога и да одам во амбуланта, во болница и слично, обично ме пуштаат преку ред и тогаш ми е незгодно, затоа што знам како е да чекаш. Би пуштила некој пред мене само ако културно ме замоли, не мора да ми наведе причини за тоа. И пуштам бремена жена, постари луѓе, а во продавница некогаш пуштам луѓе што имаат помалку продукти од мене. Некогаш тука во Скопје кога се возам со автобус, сите ги пуштам пред мене да се качат во автобусот. Чудо невидено како се туркаат само за место да си фатат, или чиниш ако не се качат први автобусот ќе си замине. А мразам луѓе што се бутаат преку ред со сила, или што ти дишат во врат за да ги пропуштиш - и тие ќе си чекаат. И мене ми е времето испланирано, не?
     
  14. Angelche

    Angelche Популарен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    3.747
    Допаѓања:
    1.358
    Не ми смета кога некој што се брза и е со ситни работи, мастики еве, да ме замоли да застане пред мене, но кога ќе видам некоја жена којашто се изнапазарила за три години, и не прашува, туку се бутка, итекако ми смета. Ми се има случено и мене, не викам не, при брзање со сокче или мастики, да замолам некоја жена исто која што се изнапазарила, да ме пушти пред неа, и секако и се заблагодарив. А за во болница, и јас си имам некои врски. :$
     
  15. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Зависи,некогаш пуштам да помине некој преку ред,а некогаш не,а и тоа што некој ќе рече се брзам,па добро како небре другите не брзаат,туку чисто од што немаат што да прават,па си чекаат :doh: не дека нема да стаса човек да заврши работа,туку неможе па некој преку ред да оди и брзо да заврши работа,а други да чекаат по цел ден за да завршат работа,секако дека секој човек не би сакал долго време да чека.
     
  16. viki44e

    viki44e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    1.988
    Допаѓања:
    1.087
    Зависи од ситуација..Ако имам полна корпа во супермаркет и некој со некоја ситница ме замоли ќе го пуштам..Но во др.случај нема!Мој си е редот...сум се изначекала..Па чекај и ти 8)
     
  17. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.135
    Допаѓања:
    88.484
    Пол:
    Женски
    Се зависи од тоа како сум расположена и колку чекам. Но, во банка кога одам по пензија ко луѓево да се тепаат, па чувај ми ред, па бла, бла, ако можам јас да стојам , стој и ти. Најчесто пустам многу стари, бидејќи ми текнува на мајка ми, па си викам може и нејзе некој така нема да ја пушти, или во автобус, аман , па нема место за сите.
     
  18. TheKiketoo

    TheKiketoo Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    883
    и мене ме устрамивте :$ ... и јас преку ред в болница си одам тетка ми таму работи .... ама до душа ме пуштат преку ред оти страв му е да не се премислам и избегам :lol:
     
  19. fairytale

    fairytale Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    201
    Допаѓања:
    24
    многу пати сум знаела да оставам некој пред мене но исто и јас да заминам пред нив..различни моменти :) :)
     
  20. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    ЈАс се карам кога некој ќе ми замине преку ред :$ Ами така де, ко небаре само него му се брза, па сите штом застанале тука, значи имаат некој итна работа, било дали е во болница или каде. СУм била и јас некогаш преку ред, не велам не, ама ако било ептен важно, или па ептен итно. И тоа само во полиција, таму имам закрила :$ . Инаку реков, се карам, пуштам само бремени, или ептен на некој да се сожалам. Или па прашај културно па оди ако те пуштат!