Преку телефон или во четири очи?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Unfaithful18, 4 август 2010.

 1. BeYourself

  BeYourself Популарен член

  Се зачлени на:
  12 септември 2010
  Пораки:
  1.424
  Допаѓања:
  2.451
  во четири очи!!! кога се работи за да се договориме со другарките за излегување или сл. тогаш користам моб.тел., инаку повеќе преферирам во четири очи, а посебно кога се работи за решавање на некои проблеми .. :D :)
   
 2. unforgiven

  unforgiven Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  125
  Допаѓања:
  10
  Пол:
  Женски
  во четири очи :worried: знам дека не треба такаа алиии...неам храброст :worried: :worried: :worried: :worried:
   
 3. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.308
  Допаѓања:
  18.031
  Пол:
  Женски
  Аааааа во четири очи најдобро за мене...ко шо се замарам со ситници у стил каква фаца ќе напраи, на која страна ќе погледне а на која ќе
  прдне :lol:
  откога ќе кажам тоа шо треба eye contact-от ми е ептен важен...важна одлука да соопштувам по телефон за мене е исто ко да си пресудам смрт од неизвесност.
   
 4. Lady-PinkHeart

  Lady-PinkHeart Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2010
  Пораки:
  295
  Допаѓања:
  135
  По телефон е полесно, нема дилема, но според мене, тоа е кукавички начин... Во 4 очи е најдобро, според мене, и секогаш така правам кога се работи за сериозен разговор, сериозна одлука и сл. Сепак ми е битно додека разговарам со некој да го гледам во лице, да ги гледам движењата, реакциите на соговорникот, бидејќи и тие многу кажуваат, некогаш повеќе и од зборовите ;)
   
 5. vendiii

  vendiii Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2011
  Пораки:
  1.368
  Допаѓања:
  2.460
  Решавање за важни праша донесување на важни одлуки по телефон ? :^) :tmi: е ај ќе ти пишам во инбокс :tmi: :x Во очи кажи што имаш да кажеш така е фер . Мислам кој има храброст да е полесно полесно е ако не ти се свиѓа муабетот реакцијата притискаш турн офф и готова работа ама не е тоа тоа ;)
   
 6. babaDara

  babaDara Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 март 2011
  Пораки:
  482
  Допаѓања:
  511
  Пол:
  Женски
  Дефинитивно сум за во четири очи. Тогаш можеш да заклучиш многу работи. Од неговата фаца, од вознемиреноста, да ја видиш нервозата на лицето. телефон, фб и слично ми е кукавички. Тоа е како едвај да чекаш некој да откачиш и го избираш ( најбезболниот ) начин за тоа. :) :) :) :) :)
   
 7. Theodora

  Theodora Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2011
  Пораки:
  1.505
  Допаѓања:
  5.559
  Телефонските разговори мене лично,еве конкретно за врска ќе се изјаснам ми носеле најмногу кавги и недоразбирања поради недореченост,неуспевање да се чита невербалата конуникација и сл.Нема шанса нешто крупно со некој кој многу ми значи да го решавам по телефон,или преку нет или на друг индиректен начин-мора да е во 4 очи јасно и гласно соопштено.По телефон водам онака неврзани разговорчиња во стилот да ми пројде време или договарам средби,а за битните нешта директен и искрен разговор е единственото нешто што го сметам за фер-плеј,а јас настојувам да играм така.
   
 8. i.am.me

  i.am.me Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 април 2010
  Пораки:
  145
  Допаѓања:
  126
  Со согласувам. Не ми е проблем да разговарам на било која тема и да го кажам своето мислење, иако тоа можеби некогаш и ќе ја повреди другата личност, но сметам дека е поубав разговорот во лице бидејќи на тоа гледам како конструктивно, да се најде решение. Е сега нормално, не можеш секаде да се мешаш па и подобро е некои работи да ги одмолчиш. Но тргнувајќи од себе, секако ми е поубаво да слушнам реално мислење во очи, отколку по телефон или (не дај Боже) зад грб. Нема ништо победно од тоа.

  Го делам мислењето. Преку телефон најчесто едната страна останува неразбрана или недоискажана, а неретко и двете.
   
 9. Zlatusko

  Zlatusko Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2010
  Пораки:
  531
  Допаѓања:
  728
  Дефинитивно во 4 очи. За разлика од многу постови што ги прочитав дека по телефон било некако полесно да се разбериш со некој, или поотворен да бидиш, јас па имам проблем со тоа. Секогаш подобро се изразувам лице во лице. Користам многу гестикулации, говор на тело и мислам дека по телефон не можам да се изразам како што сакам. Исто битни ми се и реакциите на соговорникот. Сите разговори кои ми се побитни ги водам очи во очи, дури се чувствувам како "осакатена" ако ја немам таа можност. И за добро и за лошо секогаш кога правам со некој муабет сакам eye to eye контакт. Телефонот е да се договориш кога и каде ќе се видите, барем кај мене е така.
   
 10. Lucky88

  Lucky88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 декември 2010
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  14
  Дефинитивно во четири очи, да полесно е по телефон, но во четири очи мислам дека е ем подобро (не е кукавички, како да бегаш) ем имаш можност подобро да се искажеш. Со оној мојон, кога се караме по телефон, е тогаш обично не зборуваме цел ден или ден два, а кога се караме во четири очи, е он тогаш секогаш попушта...затоа скоро секогаш кога се караме гледам да не е преку телефон :)
   
 11. ehrgeizig123

  ehrgeizig123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2010
  Пораки:
  427
  Допаѓања:
  157
  Во четири очи.
  Иако во последно време, избегнував такви разговори од причина што се чуствував послободно некои работи да ги кажам преку телефон(или интернет),сепак сум за разговор во четири очи.
  Но, ако се работи за некои небитни работи, пример договарање за излагање, тогаш и телефонот ќе заврши работа :rofl:
   
 12. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.754
  Допаѓања:
  3.705
  Во четири очи-дефинитивно, особено кога е важен муабетот или треба да се донесе некоја важна одлука. Сакам да го гледам соговорникот во очи и да ја забележам неговата реакција. Сепак не е исто по телефон или фб, иако е многу полесно. :)
   
 13. Idiotka90

  Idiotka90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  151
  Допаѓања:
  34
  Преку телефон е полесно но ми изгледа многу кукавички па ја практикувам втората опција ,,во четири очи,,. Секако дека не е така едноставно во очи да се каже нешто колку што е лесно да се напише во порака, но сите работи не се така едноставни и бараат многу подолго образложение од порака со 2-3 збора.
   
 14. Zaljubena111

  Zaljubena111 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2010
  Пораки:
  2.076
  Допаѓања:
  1.619
  Зависи од ситуацијата, со една пријателка се скаравме и се и нареков преку телефон, едноставно не можев да ја видам повторно пред мене, ќе ја убиев жими се. Инаку сум личност која практикува очи во очи да ги решава проблемите, така можам да откријам дали лаже или не.
   
 15. lily-prune

  lily-prune Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2011
  Пораки:
  545
  Допаѓања:
  153
  па најчесто во четири очи така сакам да ги решам недоразбирањата бидејки преку телефон сите можеме да сме силни и да си кажеме што сакаме ама кога ке се дојде до средба е тогаш е густото затоа и го преферирам оваа првото така е најдобро ако има нешто да се каже нека е во четири очи тогаш ке видиме за каков човек станува збор
   
 16. beached

  beached Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 декември 2010
  Пораки:
  624
  Допаѓања:
  1.697
  Koга нешто ми смета , не бирам телефон или 4 очи. Сеедно .
  Пцујам и вака и така.
  А кога има некое стварно недоразбирање , секако дека подобро е да се дискутира во 4 очи , но полесно е преку телефон.
  Некогаш така налагаат и условите.
  Ипак мислам дека битен е и јазикот на телото , да приметиш некој како реагира на тоа што му го кажуваш , дали блефира итн итн.
   
 17. maca99

  maca99 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  1.819
  Допаѓања:
  1.667
  Ајде да сфатам ако некој не сака да ми каже нешто во 4очи,може да го избере телефонот,ама да ми пишува реферати на фб за мое однесување и без да ме праша ништо за конкретна ситуација-да ми посака се најубаво во животот-моја бивша бест другарка -е тоа никако не ми оди... |(
  Некогаш некои работи е поубаво по телефон-ако немаш храброст во четири очи,но можеби од спротивната страна би биле навредени и би рекле-а зошто не ми каже во четири очи...еве и за некои луѓе јас истото го мислам кога некои ствари ми ги кажуваат по телефон-си велам -што не дојде во четири очи да ми каже,значи нема доволно храброст,или пак лаже,па преку телефон е и далеку полесно..
  Еве кога ќе почнам расправија со дечко ми-он ми вели-по телефон несакам ништо да дискутирам-или недај боже по смс-кога ќе се видиме ќе разговараме :P и да во право е....
  Секогаш треба да се чујат и двете страни,а ако има проблем да се реши во четири очи ,а преку смс ,фб,телефон многу полесно е...дури и го понижуваш другиот со тоа....јас се осеќав понижено кога другарката ми прати порака на фб,и на нејзиниот реферат и вратив со-барем можеше да се јавиш,на фб е многу лесно секој да напише,а btw фб не ми користи како средство за комуникација :lol: потоа слушнав дека ме исмевала на другите другарки што сум рекла така,ама нејзино е -и да не бидам оф-поубаво е во четири очи,ама да се наоружаш со доволноооо храброст :whew:
   
 18. Elennaa

  Elennaa Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2011
  Пораки:
  3.901
  Допаѓања:
  12.687
  Пол:
  Женски
  На зборови сите се јаки, но вака нигде ги нема..
   
 19. Rock-a-Fella

  Rock-a-Fella Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  1.392
  Допаѓања:
  1.380
  кога се работи за врска-дефинитивно во 4 очи, иако знам дека се губам целата, ама така е подобро, а да ми раскине некој преку телефон... тој би бил мртов за мене :hai:
   
 20. dankee

  dankee Популарен член

  Се зачлени на:
  24 февруари 2011
  Пораки:
  177
  Допаѓања:
  367
  Мислам дека во 4 очи е по добро но најчесто лугето знаат да го користат полесниот начин често кажан по кукавичкиот со користене на телефони ,фејсбук :)