1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Преку телефон или во четири очи?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Unfaithful18, 4 август 2010.

  1. BeYourself

    BeYourself Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    1.485
    Допаѓања:
    2.948
    во четири очи!!! кога се работи за да се договориме со другарките за излегување или сл. тогаш користам моб.тел., инаку повеќе преферирам во четири очи, а посебно кога се работи за решавање на некои проблеми .. :D :)
     
  2. unforgiven

    unforgiven Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    во четири очи :worried: знам дека не треба такаа алиии...неам храброст :worried: :worried: :worried: :worried:
     
  3. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    Аааааа во четири очи најдобро за мене...ко шо се замарам со ситници у стил каква фаца ќе напраи, на која страна ќе погледне а на која ќе
    прдне :lol:
    откога ќе кажам тоа шо треба eye contact-от ми е ептен важен...важна одлука да соопштувам по телефон за мене е исто ко да си пресудам смрт од неизвесност.
     
  4. Lady-PinkHeart

    Lady-PinkHeart Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2010
    Пораки:
    295
    Допаѓања:
    135
    По телефон е полесно, нема дилема, но според мене, тоа е кукавички начин... Во 4 очи е најдобро, според мене, и секогаш така правам кога се работи за сериозен разговор, сериозна одлука и сл. Сепак ми е битно додека разговарам со некој да го гледам во лице, да ги гледам движењата, реакциите на соговорникот, бидејќи и тие многу кажуваат, некогаш повеќе и од зборовите ;)
     
  5. vendiii

    vendiii Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2011
    Пораки:
    1.368
    Допаѓања:
    2.464
    Решавање за важни праша донесување на важни одлуки по телефон ? :^) :tmi: е ај ќе ти пишам во инбокс :tmi: :x Во очи кажи што имаш да кажеш така е фер . Мислам кој има храброст да е полесно полесно е ако не ти се свиѓа муабетот реакцијата притискаш турн офф и готова работа ама не е тоа тоа ;)
     
  6. babaDara

    babaDara Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2011
    Пораки:
    515
    Допаѓања:
    622
    Пол:
    Женски
    Дефинитивно сум за во четири очи. Тогаш можеш да заклучиш многу работи. Од неговата фаца, од вознемиреноста, да ја видиш нервозата на лицето. телефон, фб и слично ми е кукавички. Тоа е како едвај да чекаш некој да откачиш и го избираш ( најбезболниот ) начин за тоа. :) :) :) :) :)
     
  7. Theodora

    Theodora Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    1.505
    Допаѓања:
    5.575
    Телефонските разговори мене лично,еве конкретно за врска ќе се изјаснам ми носеле најмногу кавги и недоразбирања поради недореченост,неуспевање да се чита невербалата конуникација и сл.Нема шанса нешто крупно со некој кој многу ми значи да го решавам по телефон,или преку нет или на друг индиректен начин-мора да е во 4 очи јасно и гласно соопштено.По телефон водам онака неврзани разговорчиња во стилот да ми пројде време или договарам средби,а за битните нешта директен и искрен разговор е единственото нешто што го сметам за фер-плеј,а јас настојувам да играм така.
     
  8. i.am.me

    i.am.me Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2010
    Пораки:
    145
    Допаѓања:
    127
    Со согласувам. Не ми е проблем да разговарам на било која тема и да го кажам своето мислење, иако тоа можеби некогаш и ќе ја повреди другата личност, но сметам дека е поубав разговорот во лице бидејќи на тоа гледам како конструктивно, да се најде решение. Е сега нормално, не можеш секаде да се мешаш па и подобро е некои работи да ги одмолчиш. Но тргнувајќи од себе, секако ми е поубаво да слушнам реално мислење во очи, отколку по телефон или (не дај Боже) зад грб. Нема ништо победно од тоа.

    Го делам мислењето. Преку телефон најчесто едната страна останува неразбрана или недоискажана, а неретко и двете.
     
  9. Zlatusko

    Zlatusko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2010
    Пораки:
    531
    Допаѓања:
    738
    Дефинитивно во 4 очи. За разлика од многу постови што ги прочитав дека по телефон било некако полесно да се разбериш со некој, или поотворен да бидиш, јас па имам проблем со тоа. Секогаш подобро се изразувам лице во лице. Користам многу гестикулации, говор на тело и мислам дека по телефон не можам да се изразам како што сакам. Исто битни ми се и реакциите на соговорникот. Сите разговори кои ми се побитни ги водам очи во очи, дури се чувствувам како "осакатена" ако ја немам таа можност. И за добро и за лошо секогаш кога правам со некој муабет сакам eye to eye контакт. Телефонот е да се договориш кога и каде ќе се видите, барем кај мене е така.
     
  10. Lucky88

    Lucky88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    14
    Дефинитивно во четири очи, да полесно е по телефон, но во четири очи мислам дека е ем подобро (не е кукавички, како да бегаш) ем имаш можност подобро да се искажеш. Со оној мојон, кога се караме по телефон, е тогаш обично не зборуваме цел ден или ден два, а кога се караме во четири очи, е он тогаш секогаш попушта...затоа скоро секогаш кога се караме гледам да не е преку телефон :)
     
  11. ehrgeizig123

    ehrgeizig123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2010
    Пораки:
    427
    Допаѓања:
    157
    Во четири очи.
    Иако во последно време, избегнував такви разговори од причина што се чуствував послободно некои работи да ги кажам преку телефон(или интернет),сепак сум за разговор во четири очи.
    Но, ако се работи за некои небитни работи, пример договарање за излагање, тогаш и телефонот ќе заврши работа :rofl:
     
  12. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Во четири очи-дефинитивно, особено кога е важен муабетот или треба да се донесе некоја важна одлука. Сакам да го гледам соговорникот во очи и да ја забележам неговата реакција. Сепак не е исто по телефон или фб, иако е многу полесно. :)
     
  13. Idiotka90

    Idiotka90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    36
    Преку телефон е полесно но ми изгледа многу кукавички па ја практикувам втората опција ,,во четири очи,,. Секако дека не е така едноставно во очи да се каже нешто колку што е лесно да се напише во порака, но сите работи не се така едноставни и бараат многу подолго образложение од порака со 2-3 збора.
     
  14. Zaljubena111

    Zaljubena111 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    2.085
    Допаѓања:
    1.647
    Зависи од ситуацијата, со една пријателка се скаравме и се и нареков преку телефон, едноставно не можев да ја видам повторно пред мене, ќе ја убиев жими се. Инаку сум личност која практикува очи во очи да ги решава проблемите, така можам да откријам дали лаже или не.
     
  15. lily-prune

    lily-prune Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    155
    па најчесто во четири очи така сакам да ги решам недоразбирањата бидејки преку телефон сите можеме да сме силни и да си кажеме што сакаме ама кога ке се дојде до средба е тогаш е густото затоа и го преферирам оваа првото така е најдобро ако има нешто да се каже нека е во четири очи тогаш ке видиме за каков човек станува збор
     
  16. beached

    beached Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    624
    Допаѓања:
    1.697
    Koга нешто ми смета , не бирам телефон или 4 очи. Сеедно .
    Пцујам и вака и така.
    А кога има некое стварно недоразбирање , секако дека подобро е да се дискутира во 4 очи , но полесно е преку телефон.
    Некогаш така налагаат и условите.
    Ипак мислам дека битен е и јазикот на телото , да приметиш некој како реагира на тоа што му го кажуваш , дали блефира итн итн.
     
  17. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.690
    Ајде да сфатам ако некој не сака да ми каже нешто во 4очи,може да го избере телефонот,ама да ми пишува реферати на фб за мое однесување и без да ме праша ништо за конкретна ситуација-да ми посака се најубаво во животот-моја бивша бест другарка -е тоа никако не ми оди... |(
    Некогаш некои работи е поубаво по телефон-ако немаш храброст во четири очи,но можеби од спротивната страна би биле навредени и би рекле-а зошто не ми каже во четири очи...еве и за некои луѓе јас истото го мислам кога некои ствари ми ги кажуваат по телефон-си велам -што не дојде во четири очи да ми каже,значи нема доволно храброст,или пак лаже,па преку телефон е и далеку полесно..
    Еве кога ќе почнам расправија со дечко ми-он ми вели-по телефон несакам ништо да дискутирам-или недај боже по смс-кога ќе се видиме ќе разговараме :P и да во право е....
    Секогаш треба да се чујат и двете страни,а ако има проблем да се реши во четири очи ,а преку смс ,фб,телефон многу полесно е...дури и го понижуваш другиот со тоа....јас се осеќав понижено кога другарката ми прати порака на фб,и на нејзиниот реферат и вратив со-барем можеше да се јавиш,на фб е многу лесно секој да напише,а btw фб не ми користи како средство за комуникација :lol: потоа слушнав дека ме исмевала на другите другарки што сум рекла така,ама нејзино е -и да не бидам оф-поубаво е во четири очи,ама да се наоружаш со доволноооо храброст :whew:
     
  18. Elennaa

    Elennaa Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2011
    Пораки:
    4.161
    Допаѓања:
    14.171
    Пол:
    Женски
    На зборови сите се јаки, но вака нигде ги нема..
     
  19. Rock-a-Fella

    Rock-a-Fella Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    1.392
    Допаѓања:
    1.384
    кога се работи за врска-дефинитивно во 4 очи, иако знам дека се губам целата, ама така е подобро, а да ми раскине некој преку телефон... тој би бил мртов за мене :hai:
     
  20. dankee

    dankee Популарен член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2011
    Пораки:
    292
    Допаѓања:
    772
    Мислам дека во 4 очи е по добро но најчесто лугето знаат да го користат полесниот начин често кажан по кукавичкиот со користене на телефони ,фејсбук :)