1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Преку телефон или во четири очи?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Unfaithful18, 4 август 2010.

  1. angel92

    angel92 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2011
    Пораки:
    1.592
    Допаѓања:
    3.269
    Секако дека разговор во четири очи е најдобро, но кога се нема таа опција и преку телефон е добро. Разговорот не е битен каде е направен,битно е да се направи.
     
  2. thegirl2

    thegirl2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2011
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    39
    ма кој телефон ..дирек во очи! :D 8)
     
  3. Sienna

    Sienna Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2011
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    25
    Oбично разговорите по телефон ги користам за место,време..Сакам секој разговор да ми е во 4 очи,без разлика важен неважен! :)
     
  4. Justice.Girl

    Justice.Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    295
    Допаѓања:
    212
    Пол:
    Женски
    Според мене најдоброто решение на проблемите или искажување е во 4 очи, а не на телефон :doh:
     
  5. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.078
    Допаѓања:
    20.833
    Пол:
    Женски
    Во 4 очи. :geek: ама некои работи полесно се кажуваат и преку телефон . ;)
     
  6. Linn1

    Linn1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    1.221
    Допаѓања:
    1.935
    Јас ко прво на телефон незнам да зборам, не па ќе кажувам важниработи(ова со намера споено)
    Дефинитивно во 4 очи.
     
  7. Hiii

    Hiii Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2011
    Пораки:
    1.427
    Допаѓања:
    1.563
    Телефон никако!Ке се збунам од самата помисла колку ќе ми изнеува сметката на телефонот од таквиот разговор.
    Штом е нешто важно значи треба очи во очи да се каже и секако да дадам објаснување.А преку телефон ке треба да си скратам од објаснувањето што никогаш не можам, мора да се искажам до крај а во краен случај и пцуењето (мада тоа не го права но не знам кога може да ми пукне филмот ) :D
    Подалеку од вакви ризици.

    Во 4 очи најдобро е.Може би е потешко но нема подобра вистина од онаа што ке ти биде кажено во лице :)
     
  8. bonbona92

    bonbona92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2011
    Пораки:
    306
    Допаѓања:
    128
    Подобро е во 4 очи, но незнам зошто секогаш ми е полесно по телефон. По телефон кажувам се што мислам а кога разговарам во 4 очи сум повоздржана и бројам до 10 пред да кажам нешто..
     
  9. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672
    Полесно ми е што и да е, да го кажам во лице, преку телефон и спикер јасно не зборува, никогаш неможеш да се разбереш убаво и секогаш погрешно можеш да бидеш сватен. Кога некој ептен ми се изгадил до таа мера да несакам да го видам, работите остануваат неразјаснети или ги разјаснувам преку ФБ или во 4 очи ако е тоа неизбежно.

    Како и да е кога некој е крив што и да му кажеш ќе го преврти во друг контекс и усмери во своја корист, нема шанси да се разбереш.
     
    На De-lovely му/ѝ се допаѓа ова.
  10. creshicka

    creshicka Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    2.152
    Допаѓања:
    5.709
    Пол:
    Женски
    Во очи дефинитивно. преку телефон може и да не се разбереме убаво, а и друго е кога се зборува во 4 очи, тогаш можеме да го видеме говорот на телото на соговорникот, некои изрази кои ги прави кои можат да помогнат во ситуацијата. Преку телефон ми е стварно глупо. Само може преку телефон да му/и кажам дека треба да зборуваме, а што и како не. :)
     
  11. Annie.mk1

    Annie.mk1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2011
    Пораки:
    1.631
    Допаѓања:
    3.742
    Секако дека најдобро е работите да се кажуваат во четири очи иако ретко кој тоа го може.. Барем јас, премолчувам тоа што навистина треба да го кажам, нешто ме спречува, ме кочи.. Немам храброст, се плашам да не повредам некој, со еден збор во живо ретко коа знам на некој да му речам НЕ, а и од друга страна некои работи се многу болни коа се кажуваат, а и јас сум доста чувствителна па не би сакала да пуштам солзи пред некого.. Додека на фб, мсн или преку телефон полесно ми е да го искажам своето мислење.. Знам дека ова е погрешно, но ете срцето не ми дава, се надевам ќе се смени тоа во брзо време :)
     
  12. Rubiii

    Rubiii Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    2.616
    Допаѓања:
    5.416
    Пол:
    Женски
    Ако јас се прашувам, би направила измени во денешниве технологии, бидејки колку и да ни се корисни, ни ја одземаат самодовербата. Ретко кој денес ке чуеш дека се пуштил, без претходно да не го аднал на фб, всушност и таму почнува и се дообработува 80% од работата.
    Лајк за времето кога постоел на врвот од хиерархијата разговорот во четири очи за која и да е тема, бидејки поискрено и пореално од тоа нема. Многу потешко е да се излаже гледајки некого во очи, а и чуствата и емоциите се далеку поинакви одколку преку телефон или интернет.
    Па кога ке размислам подобро, и телефонот одамна изгуби како посредник средство, од интернетов, а каде каде остваруваш поблизок контакт и преку телефон, додека интернетов ми е како глума, се можеш да пишеш и секоја емоција да ја одглумиш- претставиш.
    За крај, четири очи и ништо друго!
     
  13. Seznajka2

    Seznajka2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    590
    Допаѓања:
    119
    Кога сум сигурна во тоа,и кога сакам да нагласам на тоа во четири очи секако,по телефон и практикувам многу,многу
     
  14. daddys.princess

    daddys.princess Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2011
    Пораки:
    988
    Допаѓања:
    318
    кога и да се караме со дечкоми он на телефон е мн посилен а кога ке се видеме у четири очи он не знае да збори,тогаш не знае што да каже и што да направи и затоа секогаш кога ке треба нешто да се реши секад ја у 4 очи,а на тел мислам дека нема ништо да се реши
     
  15. badem4e

    badem4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 април 2011
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    178
    Пол:
    Женски
    Bо 4 очи нормално.Cмрт ми беше со бившиот кога ке се скаравме по телефон,ке ми спушти и после не крева се осекам како да имам толку зборови да кажам на врв на јазик ми стојат а не можам да ги кажам зошто не крева или не сака да се видиме.
     
  16. feminamk

    feminamk Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    20
    Дефинитивно во четири очи..секогаш сум го почитувала тоа..
    дали било добро или лошо секогаш практикувам средба..пошо сепак преку телефон неможеш да ги видиш/осетиш истите чувства како коа ќе се видиш со личноста.:D
     
  17. Beyonce87

    Beyonce87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2012
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    38
    Pa jas ke nemam hrabrost za vo 4-tri oci pa zatoa na tel.
     
  18. Masnickaaa

    Masnickaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2011
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    897
    Пол:
    Женски
    Само очи во очи, никако на друг начин. Сакам директни конфронтации :)
     
  19. daddys.princess

    daddys.princess Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2011
    Пораки:
    988
    Допаѓања:
    318
    смешно е тоа што сите се много силни и много брбливи на телефон,а коа ке дојде ситоација очи у очи
    е тад е друга прича,тогаш сите некако не знаат или забораиле што требало да кажат

    како пример ке кажам кога и да имаме кавга со ддечкоми он коа ке се јаве на тел е мн силен па вреска,па се закануе ,еден куп срања,у тој момент ја не вракам на кавгата зашо знам он може се да каже ,а коа ке бидеме очи у очи он се згрчува заборава и дека се налутил и дека имало кавга ,коа ке го прауам што е сварта у кавгата он не знае он се згрчува ке ме гушне и ке каже ма заборави

    тактика очи у очи :lol:
     
  20. Sara123

    Sara123 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2011
    Пораки:
    3.279
    Допаѓања:
    2.305
    Пол:
    Женски
    Претпочитам сите вести или новости да ги кажам во лице..епа сега ви се допаднало или не тоа е..Преку телефон ми изгледа многу глупо.Па јас сакам да го видам изразот на лицето на личноста..Каква фаца ќе направи,како ќе изреагира на лице место.Преку телефон ми е полесно ако не е ништо сериозно.Или пак ако ми се брза или пак немам време тогаш сигурно ќе соопштам преку телефон.Ама,како и да е, во четири очи може да се изрази и сочувтво и емоции ! :)