Преку телефон или во четири очи?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Unfaithful18, 4 август 2010.

 1. angel92

  angel92 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2011
  Пораки:
  1.248
  Допаѓања:
  1.729
  Секако дека разговор во четири очи е најдобро, но кога се нема таа опција и преку телефон е добро. Разговорот не е битен каде е направен,битно е да се направи.
   
 2. thegirl2

  thegirl2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 март 2011
  Пораки:
  155
  Допаѓања:
  39
  ма кој телефон ..дирек во очи! :D 8)
   
 3. Sienna

  Sienna Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 август 2011
  Пораки:
  83
  Допаѓања:
  24
  Oбично разговорите по телефон ги користам за место,време..Сакам секој разговор да ми е во 4 очи,без разлика важен неважен! :)
   
 4. Justice.Girl

  Justice.Girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2011
  Пораки:
  295
  Допаѓања:
  211
  Пол:
  Женски
  Според мене најдоброто решение на проблемите или искажување е во 4 очи, а не на телефон :doh:
   
 5. lackygirl

  lackygirl Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  3.617
  Допаѓања:
  12.160
  Пол:
  Женски
  Во 4 очи. :geek: ама некои работи полесно се кажуваат и преку телефон . ;)
   
 6. Linn1

  Linn1 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2011
  Пораки:
  1.221
  Допаѓања:
  1.932
  Јас ко прво на телефон незнам да зборам, не па ќе кажувам важниработи(ова со намера споено)
  Дефинитивно во 4 очи.
   
 7. Hiii

  Hiii Популарен член

  Се зачлени на:
  5 април 2011
  Пораки:
  1.427
  Допаѓања:
  1.562
  Телефон никако!Ке се збунам од самата помисла колку ќе ми изнеува сметката на телефонот од таквиот разговор.
  Штом е нешто важно значи треба очи во очи да се каже и секако да дадам објаснување.А преку телефон ке треба да си скратам од објаснувањето што никогаш не можам, мора да се искажам до крај а во краен случај и пцуењето (мада тоа не го права но не знам кога може да ми пукне филмот ) :D
  Подалеку од вакви ризици.

  Во 4 очи најдобро е.Може би е потешко но нема подобра вистина од онаа што ке ти биде кажено во лице :)
   
 8. bonbona92

  bonbona92 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 ноември 2011
  Пораки:
  306
  Допаѓања:
  128
  Подобро е во 4 очи, но незнам зошто секогаш ми е полесно по телефон. По телефон кажувам се што мислам а кога разговарам во 4 очи сум повоздржана и бројам до 10 пред да кажам нешто..
   
 9. interesna

  interesna Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2010
  Пораки:
  1.917
  Допаѓања:
  671
  Полесно ми е што и да е, да го кажам во лице, преку телефон и спикер јасно не зборува, никогаш неможеш да се разбереш убаво и секогаш погрешно можеш да бидеш сватен. Кога некој ептен ми се изгадил до таа мера да несакам да го видам, работите остануваат неразјаснети или ги разјаснувам преку ФБ или во 4 очи ако е тоа неизбежно.

  Како и да е кога некој е крив што и да му кажеш ќе го преврти во друг контекс и усмери во своја корист, нема шанси да се разбереш.
   
  На De-lovely му/ѝ се допаѓа ова.
 10. creshicka

  creshicka Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2011
  Пораки:
  2.154
  Допаѓања:
  5.702
  Пол:
  Женски
  Во очи дефинитивно. преку телефон може и да не се разбереме убаво, а и друго е кога се зборува во 4 очи, тогаш можеме да го видеме говорот на телото на соговорникот, некои изрази кои ги прави кои можат да помогнат во ситуацијата. Преку телефон ми е стварно глупо. Само може преку телефон да му/и кажам дека треба да зборуваме, а што и како не. :)
   
 11. Annie.mk1

  Annie.mk1 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 мај 2011
  Пораки:
  1.630
  Допаѓања:
  3.736
  Секако дека најдобро е работите да се кажуваат во четири очи иако ретко кој тоа го може.. Барем јас, премолчувам тоа што навистина треба да го кажам, нешто ме спречува, ме кочи.. Немам храброст, се плашам да не повредам некој, со еден збор во живо ретко коа знам на некој да му речам НЕ, а и од друга страна некои работи се многу болни коа се кажуваат, а и јас сум доста чувствителна па не би сакала да пуштам солзи пред некого.. Додека на фб, мсн или преку телефон полесно ми е да го искажам своето мислење.. Знам дека ова е погрешно, но ете срцето не ми дава, се надевам ќе се смени тоа во брзо време :)
   
 12. Rubiii

  Rubiii Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  1.962
  Допаѓања:
  3.691
  Пол:
  Женски
  Ако јас се прашувам, би направила измени во денешниве технологии, бидејки колку и да ни се корисни, ни ја одземаат самодовербата. Ретко кој денес ке чуеш дека се пуштил, без претходно да не го аднал на фб, всушност и таму почнува и се дообработува 80% од работата.
  Лајк за времето кога постоел на врвот од хиерархијата разговорот во четири очи за која и да е тема, бидејки поискрено и пореално од тоа нема. Многу потешко е да се излаже гледајки некого во очи, а и чуствата и емоциите се далеку поинакви одколку преку телефон или интернет.
  Па кога ке размислам подобро, и телефонот одамна изгуби како посредник средство, од интернетов, а каде каде остваруваш поблизок контакт и преку телефон, додека интернетов ми е како глума, се можеш да пишеш и секоја емоција да ја одглумиш- претставиш.
  За крај, четири очи и ништо друго!
   
 13. Seznajka2

  Seznajka2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  590
  Допаѓања:
  118
  Кога сум сигурна во тоа,и кога сакам да нагласам на тоа во четири очи секако,по телефон и практикувам многу,многу
   
 14. daddys.princess

  daddys.princess Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2011
  Пораки:
  988
  Допаѓања:
  317
  кога и да се караме со дечкоми он на телефон е мн посилен а кога ке се видеме у четири очи он не знае да збори,тогаш не знае што да каже и што да направи и затоа секогаш кога ке треба нешто да се реши секад ја у 4 очи,а на тел мислам дека нема ништо да се реши
   
 15. badem4e

  badem4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 април 2011
  Пораки:
  332
  Допаѓања:
  136
  Пол:
  Женски
  Bо 4 очи нормално.Cмрт ми беше со бившиот кога ке се скаравме по телефон,ке ми спушти и после не крева се осекам како да имам толку зборови да кажам на врв на јазик ми стојат а не можам да ги кажам зошто не крева или не сака да се видиме.
   
 16. feminamk

  feminamk Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  126
  Допаѓања:
  19
  Дефинитивно во четири очи..секогаш сум го почитувала тоа..
  дали било добро или лошо секогаш практикувам средба..пошо сепак преку телефон неможеш да ги видиш/осетиш истите чувства како коа ќе се видиш со личноста.:D
   
 17. Beyonce87

  Beyonce87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 февруари 2012
  Пораки:
  39
  Допаѓања:
  38
  Pa jas ke nemam hrabrost za vo 4-tri oci pa zatoa na tel.
   
 18. Masnickaaa

  Masnickaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2011
  Пораки:
  299
  Допаѓања:
  694
  Пол:
  Женски
  Само очи во очи, никако на друг начин. Сакам директни конфронтации :)
   
 19. daddys.princess

  daddys.princess Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2011
  Пораки:
  988
  Допаѓања:
  317
  смешно е тоа што сите се много силни и много брбливи на телефон,а коа ке дојде ситоација очи у очи
  е тад е друга прича,тогаш сите некако не знаат или забораиле што требало да кажат

  како пример ке кажам кога и да имаме кавга со ддечкоми он коа ке се јаве на тел е мн силен па вреска,па се закануе ,еден куп срања,у тој момент ја не вракам на кавгата зашо знам он може се да каже ,а коа ке бидеме очи у очи он се згрчува заборава и дека се налутил и дека имало кавга ,коа ке го прауам што е сварта у кавгата он не знае он се згрчува ке ме гушне и ке каже ма заборави

  тактика очи у очи :lol:
   
 20. Sara123

  Sara123 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2011
  Пораки:
  3.278
  Допаѓања:
  2.300
  Пол:
  Женски
  Претпочитам сите вести или новости да ги кажам во лице..епа сега ви се допаднало или не тоа е..Преку телефон ми изгледа многу глупо.Па јас сакам да го видам изразот на лицето на личноста..Каква фаца ќе направи,како ќе изреагира на лице место.Преку телефон ми е полесно ако не е ништо сериозно.Или пак ако ми се брза или пак немам време тогаш сигурно ќе соопштам преку телефон.Ама,како и да е, во четири очи може да се изрази и сочувтво и емоции ! :)