1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Преку „врски“

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Mr. Right, 7 мај 2016.

  1. Gerbera

    Gerbera Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2016
    Пораки:
    168
    Допаѓања:
    772
    Лошо е што се нема доволно организација и способност за објективна приоритизација и праведност кон сите. Да фаќаш врски за здравство кое го плаќаш со даноци како здравјето да ти е привилегија, а не право. Е тоа не чини. Не чини што за такви работи кои треба да ни припаѓаат по секое право да треба да се фаќаат врски. Тоа е проблемот.
     
    На Bitter-Sweet и tanja manja им се допаѓа ова.
  2. tanja manja

    tanja manja Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2016
    Пораки:
    202
    Допаѓања:
    1.517
    Пол:
    Женски
    Се сложувам со тебе Мила. Кога се работи за човечки живот и добро познатите кај нас со месеци чекање за снимка, нормално ке посегнеш да бараш врска. Но иритира и тој момент на НЕорганизација на институциите да мора да се чека толку, на недоволно апаратура и неписмен кадар па ради тоа и човек да биде приморан да фаќа врски.
    Од друга страна тој што има шанса да фати врски ќе му го земе местото на оној што нема а чиј живот е исто така загрозен и коа ќе видиш ете ти јазол врз јазол и отплеткување-јок.
    И си тапкаме во место...
     
    На crimson, MilaP и Gerbera им се допаѓа ова.
  3. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.140
    Допаѓања:
    76.530
    Пол:
    Женски
    Не викам дека сите се неспособни да се изборат за себе без некој да му фати врски, туку дека има такви кои просто ако го замислиме животот како море, тие ќе се удават во него ако не ги извлече некој друг, има и такви кои умеат да си се изборат и да си се снајдат, познати ми се и двете категории. Добро, во тој случај што ти го опиша оправдано е, ама има случаи каде некој, еве ако зборуваме за работа, кој не е добар во работата да му го земе местото на некој кој сосема професионално работи па видел не видел ќе оди шофер или келнер да биде. А е сто пати подобар доктор на пример од тој кој влегол со врски.
     
  4. MilaP

    MilaP Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    53.143
    Пол:
    Женски
    Tocno toj sto ima vrski moze da mu go zeme mestoto na toj sto nema ama tuka ne se krivi vrskite tuku instituciite i nespremnosta.
     
    На Quuen, galapce, Gerbera и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. Victorian

    Victorian Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2012
    Пораки:
    971
    Допаѓања:
    5.357
    Пол:
    Женски
    Апсолутно тотално сум против "врски"!!!
    Можам да фатам врски и да го завршам цел факултет така, ама не сакам!!!
    Не сум фер спрема сама себе, затоа што знам дека можам да научам и на тој начин си го потценувам капацитетот!
    6ка нека е, ама ќе знам дека е моја и заслужена!
     
    На Elena69221, cresa-jagoda, CrazyGirl15 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    28.327
    Мислам се функционира полесно со врски, барем кај нас.. Па реално јас веќе за нормана работа го сметам успехот на тој што има повеќе врски а не на тој што го бидува повеќе. Познавам многу такви кои завршија средно, факултет па и се вработија благодарение на врски! Кој ми е крив мене што и таму каде можам да побарам врска и помош јас одлучувам сама да терам, па макар и да се развлече работата или воопшто да не успее. Искрено, многу малку пати (еднаш или двапати) сум се осмелила преку врска да добијам нешто, воглавном одбегнувам да се осеќам должна некому затоа што ми завршил работа.
     
    На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
  7. jovanovska94

    jovanovska94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2013
    Пораки:
    1.109
    Допаѓања:
    3.804
    Врски имам и ептен е практично кога "имаш човек" да ти заврши нешто и да те спаси од чекање со саати, па дури и месеци. Ги користам "врските" за да заштедам време.
    За еден документ, кога отидов како обична странка ми рекоа дојдам утре после паузата за ручек. По 5 минути се вратив (претходно не знаев дека сум имала човек таму 8) ) "преку врски" и истиот го добив за 15тина минути.

    Системот ни е толку закочен, а сигурно не од "врските" туку од безделничењето на вработените, што е навистина запрепастувачки што во една држава со 2 милиони граѓани да има толку чекање. Повеќе од сигурна сум дека не недостасува кадар.

    Кога правиме муабет за врски за работно место, од она што го имам слушнато и видено до сега, единствено просек 10 ти е гаранција дека некоја приватна фирма ќе биде заинтересирана за тебе. За се останато излишно е да дискутираме.
     
  8. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Samo da se nadopolnam vo odnos na svojot prethoden post.
    So vakov mentalen sklop na naselenieto, ne e chudno shto ne izlegol i shto nikogash nema da izleze poznachaen uspeh od ovaa zemja.
     
    На tanja manja, Victorian и bonnita им се допаѓа ова.
  9. butterfly4

    butterfly4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2014
    Пораки:
    201
    Допаѓања:
    528
    :^)Сериозна си?:o: (facepalm)

    Инаку на темата...без врски денес неможеш ни во WC да одиш(уште тоа остана),за секаде ти треба човек,страшно и жалосно и искрено ми се :puke: од тоа!!!:devil:
     
    На Victorian и Mr. Right им се допаѓа ова.
  10. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.126
    Допаѓања:
    43.690
    Пол:
    Женски
    Jas licno nemam vrski mozebi moite imaat.Drugarki moi se falat kako inale vrski vo sredno i kako ke gi primat bez problem mene mi e toa banalno iskreno..Imam nekolku primeri kako izgleda naogjanje rabota so vrski..i jas sakam se sto ke napravam da e so moj trud.Da ne e delo na moite(preku vrskite de),moze stvarno treba da se ima vrski no ete jas sakam sama da napravam nesto.No treba da se znae deka na sekoja vrska ima uste nekolku.Ova e moe razmisluvanje.
     
    На Mr. Right му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Strumka22

    Strumka22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    894
    Допаѓања:
    2.442
    Пол:
    Женски
    За што дали сум сериозна?
    Точна е твојата констатација но за тоа најмногу сме виновни самите ние, никој не, не тера со стап да бараме врски буквално за се, така?
    Си одбила ли некогаш да кажеш ок фала многу ама јас не сакам преку ред? Значи се почнува и завршува со нас и тоа што ние ќе одбереме, да бидеме флувци и да се покоруваме, да не вработат а потоа влечат по митинзи или ќе ги почитуваме своите принципи. Јас го одбрав второто, ,,врски" користам само за некои ситници да ме чекам во ред и слично, за поголеми работи никако, затоа што не сакам да бидам ничии роб, секоја услуга обично за возврат бара против услуга која во принцип кошта многу поскапо отколку услугата. Прашајте ги оние кои се вработени преку партија какви притисоци имаат во вакви времиња пред избори. Што мислиш дека оној народ по улицине кој што наводно бара избори е таму од што сака? Или ептен му е битно тоа дали ќе има избори или не?
     
  12. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.080
    Пол:
    Женски
    E da , izvini te napadnav , a i ti si vo pravo donekade . Pogresnu sum razbrala :$ imase i takvi na toj selektiven , primija devojce u specijalna , a devojceto peski nemozese da ide , jas bremena 9-ti pa pobrzo od nea se dvizev . Izgleda na prviot selektiven toj trcal za devojceto ( negovite rezultati gi pisuvale kaj nea , a nejzinite kaj mm ) . Dodeka ima vakvi koi sakaat se " na tacna " tesko na onie koi se ubivaat od rabota i ucenje i se po red .
     
  13. Petra777

    Petra777 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    2.877
    Допаѓања:
    29.047
    Пол:
    Женски
    Против секако!
    Заради тие врски ни е оскатена цела држава, секој неписмен у администрација.
    Ќе тргнам по себе ...
    Математика мразев цел живот , па во средно ајдееее 4 год врски !
    Дојде време факултет , немам врски !! И сега што ?!?! Епа златна Петро , од тоа што бегаше 4 год , ќе го учиш за 1 месец. Го спремив ајде , можело.
    За работа пробувам сама да најдам, тешко иде. Ако треба ден и ноќ нема да спијам , ама за друг преку врски да молам ,мито и чуда не ! Сама на крај ќе отворам нешто, ќе најдам будала некој како мене за бинз партнер :D . А да, за е400 и година си изгубив ,не пикнав на проф во џеб. Тој филм од мене нема да го види никој .
     
    На Mr. Right, Victorian, Quuen и 2 други им се допаѓа ова.
  14. sagittarius57

    sagittarius57 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2013
    Пораки:
    1.006
    Допаѓања:
    2.266
    Пол:
    Женски
    Сама на себе сум си контрадикторна во овој поглед.. Обично мразам врски и кога требa за нешто лично да барам се нервирам, ама некои работи ( да не речам повеќето работи ) кај нас единствено така функционираат за жал :devil:
     
  15. ph.orhideja

    ph.orhideja Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јануари 2011
    Пораки:
    1.332
    Допаѓања:
    47.812
    Пол:
    Женски
    Да бидеме реални.Кој не би искористил врските ако ги има?
    Во јавна администација,здравство?
    Да завршиш некоја работа,да чекаш со месеци кај некој доктор?Да запишеш дете во градинка?Да најдеш работа?

    Сум ги користела,нормално,кога ми била итна работата.

    Не признавам и не користам врски на училиште за децата ,полагање испити за факултет.Не сакам и не почитувам инертни суштества кои своето ,,знаење"го стекнале на ваков начин.

    Има нешто помоќно од врските,ја отвара секоја врата.За жал,парата.

    Ние сме едноставно такво општество и така функционираме.Ако неќеме со ваков начин,треба промени во целата национална свест.Сега за сега,светлосни години сме назад од промените.
     
    На mami blue, Mr. Right, Elena69221 и 7 други им се допаѓа ова.
  16. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Нирмално дека без врски,ама во држава во која функционираат институциите на нормален начин.

    Се сеќавам,конкурурам за работа и одам на интервју.
    Ме примат а одпосле ми се јавија две различни особи да ми кажат дека врски ми фатиле.
    И што треба,да речам фала за нешто што не сум побарала?
    Уствари,газдите се распрашале наоколу и добиле наводно позиривни коментари за мене од тие особи. И сега тие се сметаат за заслужни.
    Па кажете ја вистината за мене,ако сте ја кажале,и на таа основа ме примиле,тогаш фала ви што не сте излажале.
    Оти бог да чува,како што сме народ " да му умре козата на комшијата" ништо чудно и од тоа.

    Значи сивито со седумгодишно мое претходно искуство во таа бранша и доброволно излегување од фирмата ради промена на место на живеење а притоа и со препорака однапред дадена,не придонеауваат ништо во државава.
     
    На Elena69221, Quuen и Ordinary им се допаѓа ова.
  17. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Не глумете на форум, сите имате врски.
     
    На Herrera и sagittarius57 им се допаѓа ова.
  18. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Готово,не фати.
    Може да се затвори темата.
     
    На mami blue, Someonespecial, Elena69221 и 8 други им се допаѓа ова.
  19. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Прва си за карање, немам време за оф топици. Страшна работа!
     
    На Herrera му/ѝ се допаѓа ова.
  20. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Sekako deka sekoj ima vrski za nekade, ova e mala drzhava. Zatoa ne mi se jasni ovie shto se pofalija deka gi imaat :D Za pofalba e da ne gi koristish i da ja najdesh formulata za vistinski uspeh. Ne celiot zhivot da se shlepash preku nekoi si poznanici isto taka proshlepani preku nekogo.
     
    На Petra777, Victorian и buba4e89 им се допаѓа ова.