1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Преминување од едно одделение во друго

Дискусија во 'Образование' започната од devil-angel, 5 август 2012.

  1. devil-angel

    devil-angel Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2012
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    5
    ;( Гледав по форумот нема некоја ваква тема па бидејки сум во не излезна ситуација сакав да се префрлам во друго одделение сакам да ми кажете кои документи се потребни за преместување,
    но има и еден друг проблем во одделението што сакам да се префрлам учат Германски,а јас учам Француски и незнам како да направам јас знам нешто Германски некои основни правила,лични заменки,
    гаголот (сум),азбуката,броеви,знам да се претставам и друго. Ве молам одговарајте барем до 25 Август. :$
     
  2. tea19

    tea19 Активен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2012
    Пораки:
    95
    Допаѓања:
    23
    А ти кое одделение си? сакаш да преминеш во друг клас или во одделение пред тебе?
     
  3. devil-angel

    devil-angel Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2012
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    5
    Јас сум сега за седмо одделение сакам да се преместам во друг клас :)
     
  4. Tenkai

    Tenkai Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2010
    Пораки:
    2.316
    Допаѓања:
    1.904
    Ако се работи за истото школо мислам дека нема потреба документи да поднесуваш само да се распрашаш дали е возможно да се смени клас, иако во основно малку ми е банално да си менувате класови. Плус не верувам дека е возможно да го смениш класот поради фактот што ти учиш француски, а во тој клас се учи германски.

    Ако се работи за друго школо, тогаш си ги земаш документите, се отпишуваш во старово и се запишуваш во ново школо.
     
    На PeaceLoveBasketball му/ѝ се допаѓа ова.
  5. tea19

    tea19 Активен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2012
    Пораки:
    95
    Допаѓања:
    23
    Не би требало да ти прават проблем, освен тоа германскиот во основно е лесен и лесно се учат работите од програмата сепак колку-толку нема да почнеш од нула.. можеш да играш на финта и доколку не ти дозволуваат да се преместиш, причината за тоа да речеш дека сакаш да учиш германски а не француски ]:) можеби ќе треба некое барање/молба.. закажете состанок со родителите кај директорот.. сега зависи во кое училиште учиш но како што е мал бројот на ученици нема да сакаат да те загубат ако си ги побараш документите за да се испишеш и да се запишеш во друго
     
    На PeaceLoveBasketball му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Angelinkka

    Angelinkka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2012
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    361
    Пол:
    Женски
    Тоа е интересно, и јас сум седмо, мислам сега ќе сум осмо, но нема врска. :) Поентата е во тоа... зошто сакаш да преминеш во друг класс/оделение? Таму се твоите поблиски приајтели или едноставно не се чувствуваш дека припаѓаш во сегашното? :?: Како и да е, доколку не успееш, едноставно размисли, :!: можеби ти се доапаѓа она што го имаш, повеќе од она што го немаш, во право сум зар не?
     
  7. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Мислам дека нема да ти прават проблем да се префрлиш.
    Затоа што еве и сестра ми сега во средно не само што учи германски, туку е и во германска паралелка. А од лани се префрли кај нив девојче што учи француски. Она на часовите по германски не оди, туку си оди на француски, а на останатите часови оди со нејзиниот клас.
     
  8. Tearful

    Tearful Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    371
    Допаѓања:
    72
    Во мојата генерација, кога јас бев основно имаше деца што се префрлаа на пример од клас со фран.јазик во клас со гер.јазик,меѓутоа тоа го правеа пред да се започне со изучување на втор странски јазик значи уште во шесто. Според мене ке биде мнооогу тешко да се префрлиш бидејки тоа е голема пречка, но , различни училишта има.Можеби ке најдете некој компромис.Со срека :*

    едит Анакаренина има право.Можеби ке го учиш само францускиот со сегашниот клас, а твој матичен клас ке биде тој во кој сакаш да се префрлиш.Освен ако ти сакаш да го учиш германскиот, па тоа да е причината :)
     
  9. devil-angel

    devil-angel Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2012
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    5
    А како ке учиш француски во другиот клас...На пример: Имаш француски трети час во 7-2 а математика во 7-1 и сега треба да сум ина 2та часа како ке може тоа?? :/
     
  10. i...ja

    i...ja Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2012
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    177
    Баш поради тоа не верувам дека ќе дозволат преместување. Не губиш ништо со тоа што ќе прашаш и ќе се обидеш, ама искрено не верувам. Преместувања од еден клас во друг обично дозволуваат на почетокот, во петто одделение, прва година, понатаму тешко.
     
  11. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    4.879
    Пол:
    Женски
    Ако се преместуваш во друго школо тогаш ти требаат документи а ако не,не ти требаат.
    Само незнам зошто се префрлаш навистина.
    Иначе тоа ќе кажиш кај стручната служба во школото и тие самите ќе те префлат ако е веќе можно.
    Така беше барем кај нас. :lol:
     
  12. NicoleSch

    NicoleSch Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2012
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    5
    девојќи ве молам за советт..значи денеска 1 ден во средно и помина како што помина но во дилема сум. се работи за тоа што се паднав во клас во кој имам многу познати од претходното училиште но не се имав со нив а од мојата паралелка само 1 со која не се дружев многу слабо.. во друга паралелка имам повеке пријатели и сега се мислам дали да се преместамм но овде ми е многу финаа класната и се мислам да не избрзам после да жалама што сум се преместила да пробам овде да се здружам со децата нели со тек на време но ме загрижува што сите се барем по 2 или повеке и друштво а јас некако се чуствувам како што знам осамено и сега што да правам да не направам уште поголема грешка ако се префрлам можеби тука ке ми биде поубаво ке се зближам со девојките ке најдам друагрки незнамм ?
     
  13. danniela5

    danniela5 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2011
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    881
    Пол:
    Женски
    Само поради друштво да се префрлиш во друг клас ? Мислам дека не е многу добра одлука. Ќе стекнеш пријатели и во новиот клас ако си комуникативна и дружељубива личност . Според мене остани во класот каде што си. Секако, ќе си ја одржуваш и комуникацијата со другарите од претходното училиште. Не мора на школо да се дружите само.Додуша, сакаш - нејќеш ќе се гледате на одмори, ќе се прашувате што сте работеле на часовите и слично. Излегувања со старото друштво , но и комуникација со новото ? Зошто да не? Седи си во класот каде што си паднала според мене :)