1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Преминување од сонда на шише кај предвремено родени деца

Дискусија во 'Бебе' започната од Lady_Bug, 23 април 2021.

 1. Lady_Bug

  Lady_Bug Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 април 2018
  Пораки:
  111
  Допаѓања:
  177
  Пол:
  Женски
  Здраво мајки! Бидејќи ваква тема не најдов конкретно за овај проблем
  решив да отворам, но доколку има, а не сум видела слободно во канта.

  Епа вака ние имаме голем проблем. Родени сме пред време 33 недела, поради инфекција и недоразвиени бели дробови 28 дена беше во инкубатор и беше рането со сонда. Од 9ти Април сме заедно на неонатологија. Од пред една недела пробуваме со шише ама нејќи и нејќи да пие. Многу помали дечиња од нас запиле и си заминале ние никако, инаку сосема сме во ред докторите велат нема причина да не пие таа од 30 мл што и е дозата само максимум 15 мл пие на шише после тоа си држи шише во уста и спие или плука, а јас нерви кинам. Млеко јас немам пие адаптирано и млекото и го сменаа да не не ја бендисва ама ништо таа пак не пие и не пие неможиме дома да си одиме. Секакви шишиња пробавме море Томи Типи, Медела Калмита, Чико, Авент еден куп други обични и Мам ја чекам да стигни уште таа не е пробана. Пробав и на двапати да и го давам 15 мл па пауза пола сат па пак 15 мл и тоа џабе. Па некој совет мислев ако знајте да ми дајте, дали имал некој ваков проблем јас повеќе незнам што да правам, без надежна сум. :(
   
  Последна измена: 23 април 2021
 2. forumce

  forumce Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 февруари 2017
  Пораки:
  7.712
  Допаѓања:
  36.148
  Пол:
  Женски
  Мојата во болницата ги пиеше 10, 15 мл 20мин и повеќе, а останатото преку сонда. Во среда и ја ставија сондата, во сабота ѝ ја извадија иако пиеше по малку. Педијатарот ни рече подобро е дома да одиме и да пие колку што пие отколку да седеме таму и да закачиме нешто друго. Дома продолжи на 1 саат по 20мл. Ќе ги испиеше и ќе застанеше. Педијатарот ми кажа да и го држам шишето во уста цело време и горе меѓу тврдото и мекото непце да стимулирам со цуцлата. Кога повлече кога не, ама постепено го намалувавме времето кое беше порано потребно да го испие млекото. Јас те уверувам дека кога ќе си одете дома ќе биде подобро, ама проблемот е додека ве пуштат. Колку кг е? Лажливка и даваш така? Мислам не е ни до шишињата едноставно си е бебето такво помрзеливо, научено преку сонда и сега не сака да цица. Ама со тек на време ќе почне. Немам некој совет да ти дадам, само утеха, оти знам како е. Ќе мине.
   
  На Lady_Bug му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Fallen.Angel

  Fallen.Angel Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  2.941
  Допаѓања:
  7.861
  Многу ми е жал.. А да пробате со некое од шишињата што веќе ги имате ама со побрза цуцла? Нешто со поголеми дупчиња. Знам дека е мало бебето и брзо се изморува, па со цуцла за над 1 месец или побрза. Е сега од тоа може да се засркнува, но не знам друго што би можело... Пробај па види бидејќи овие медела,авент,томи типи најчесто такви се малку тече млеко за да не се одвикнат од доење и тоа може да ја заморува малата и затоа да не пие..
   
  На Lady_Bug му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Lady_Bug

  Lady_Bug Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 април 2018
  Пораки:
  111
  Допаѓања:
  177
  Пол:
  Женски
  Од таквите ќе се налока на еднаш и по уста и течи нема време кога да голтни се
   
  На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Lady_Bug

  Lady_Bug Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 април 2018
  Пораки:
  111
  Допаѓања:
  177
  Пол:
  Женски
  Даа и јас така мислам инаку научена е сонда ја мрзи ептен ама и веќе не можат да не држат и ја извадија сондата 2220 е иначе константно напредва лаживка да ја цуца нема никаков проблем :( ќе видиме сега како ќе јади.
   
  На forumce му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Lady_Bug

  Lady_Bug Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 април 2018
  Пораки:
  111
  Допаѓања:
  177
  Пол:
  Женски
  А растеше твојата дури пиеше така 10 15 и оваа така прај :|
   
 7. forumce

  forumce Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 февруари 2017
  Пораки:
  7.712
  Допаѓања:
  36.148
  Пол:
  Женски
  На мајчино млеко беше на почеток и ептен малце напредуваше, по 10гр на ден. Дадов ад пренан, почна да напредува по 25гр.дневно. Скоро минимално ама битно напредува. За 2 недели беше качила 350гр, денес пак треба да одиме на мерење.
  Се роди 2400гр, не испуштија по 5 дена со 2250, на 2 месеци имаше 3350. Мојата се роди на термин, ама немаше рефлекс на цицање и педијатрите ја сметаа за недоносена и заради некои други знаци
   
  На thelittle17 и Lady_Bug им се допаѓа ова.
 8. eta

  eta Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2009
  Пораки:
  1.946
  Допаѓања:
  5.351
  Пол:
  Женски
  Мојава ќерка е родена 33 недела, со 1810 гр. Беше во инкубатор 6 дена и два дена во топло креветче.
  Од почетокот си дишеше самостојно, фала му на господа немавме никаков проблем, во инкубатор беше само затоа што беше мала и предвреме родена.
  Во Систина беше научена на медела, ама дома не ми прифати ниту медела, ниту авент, ја прифати само цуцлата на бејби нова, најефтината што се вика, и уште си тераме со неа.
  Многу ни беше тешко првите денови за хранење.
  Препорачана доза 30 мл на три часа, таа едвај 10, 15 мл. испиваше.
  Ние ја храневме почесто, секој час, час и половина, па постепено почна побрзо да пие, и за една недела отприлика дојдовме до 30 мл.на три часа.
   
  На thelittle17 и Lady_Bug им се допаѓа ова.
 9. Lady_Bug

  Lady_Bug Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 април 2018
  Пораки:
  111
  Допаѓања:
  177
  Пол:
  Женски
  Така ми е планот и мене само овде неможам да топлам млеко ми носта мојата се роди со 1930 кг 33 недела , 28 дена беше во инкубатор заради инфекција и не доразвиени бели дробови иако 2 дена сама дишеше. Ја имаме и таа цуцла. Тука сме 14 дена на неонатологија од кои 8 само заради тоа што не пие 30 мл на секој оброк со шише тоа што нема да го допие ме тераа сонда да додавам денес конечно ја тргнаја. Па сега ќе видиме.
   
  На eta му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Осе

  Осе Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2020
  Пораки:
  2.418
  Допаѓања:
  6.974
  Пол:
  Женски
  Пишевме ние неколку пати ,ти кажав дека немам појма какво шише и дале и што како . Мојава беше лакома тоа дома видов. Ама забелешка ми е лажливката,мислам да не е подобро да не и ја даваш ? И цуцла да бараш што не мора многу да влече , бејби нова се такви. Нема сила да влече многу затоа е таква :l:
  И гледај ако не за пола саат понуди после 40 минути...
  :hug::hug::hug: бидете добри
   
  На dromka и eta им се допаѓа ова.
 11. Lady_Bug

  Lady_Bug Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 април 2018
  Пораки:
  111
  Допаѓања:
  177
  Пол:
  Женски
  Многу и течи бејби нова и плука, лажливка не давам повеќе и онака, немам многу избор тука млеко ни носат еднаш на три сати
   
 12. Осе

  Осе Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2020
  Пораки:
  2.418
  Допаѓања:
  6.974
  Пол:
  Женски
  А што викаат за состојбава ?
  Тие се трудат нешто ,некој совет ти даваат ?
   
  На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Lady_Bug

  Lady_Bug Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 април 2018
  Пораки:
  111
  Допаѓања:
  177
  Пол:
  Женски
  Ништо се чудат оти не пие, нема причина мало било ќе пропиело |(. А не пуштаат дома.
   
 14. fana

  fana Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  15.208
  Допаѓања:
  103.180
  Пол:
  Женски
  А да пробаш малку по малку со шприц? :(
  Душа малечка :(
   
 15. Lady_Bug

  Lady_Bug Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 април 2018
  Пораки:
  111
  Допаѓања:
  177
  Пол:
  Женски
  Пробав не голта нејќи со шприц :(
   
  На fana му/ѝ се допаѓа ова.
 16. fana

  fana Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  15.208
  Допаѓања:
  103.180
  Пол:
  Женски
  Аиии :(
  Мора да бидеш упорна, некако мора да јаде.
  Душичка :l:
   
 17. Lady_Bug

  Lady_Bug Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 април 2018
  Пораки:
  111
  Допаѓања:
  177
  Пол:
  Женски
  Абе борба голема испадна :(:hug:. Мам цуцлата ја чекаме па ако ја нејќе и таа со лајче мора нешто.
   
  На fana и thelittle17 им се допаѓа ова.
 18. jarec6

  jarec6 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2010
  Пораки:
  2.702
  Допаѓања:
  17.197
  Пол:
  Женски
  Не се разбирам, само како идеја, во болница ги ранат со шприц...да пробаш така наместо со шише?
  Сега дочитав си пишала за шприц.
  Ништо полека и само упорно ти со шишето, ќе јаде,ќе огладни ќе нема друг избор :hug:
   
  На Lady_Bug му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Lady_Bug

  Lady_Bug Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 април 2018
  Пораки:
  111
  Допаѓања:
  177
  Пол:
  Женски
  Уште то остана мора :D:hug:
   
  На jarec6 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. bela.m

  bela.m Популарен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2015
  Пораки:
  1.554
  Допаѓања:
  7.124
  Пол:
  Женски
  Моите близначиња првиот ден дома исто не фатија цуцли од шишињата кои им ги имавме купено. Нервоза невидена е, знам. Првиот ден го минавме со шприц. Ама беа лакоми многу па јадеа. Ама не е работа така. Наредната ден пробавме неколку. И двајцата ја прифатија каучуковата на Нук. Потоа ни бркаше работа и на бејби нова исто од каучук. Две одат го пакување,60+ денари се.Не давај силиконска, потешко оде цицањето со неа.
  Мислам дека треба да пробаш погореопишаната на Нук. Стискам палци. Многу добро знам како се чувствуваш.
   
  На Lady_Bug му/ѝ се допаѓа ова.