1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Премногу е љубоморен

Дискусија во 'Канта' започната од tinka.tincence, 3 февруари 2011.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. tinka.tincence

  tinka.tincence Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  1
  Idam so momce 7 meseci i vekje imavme odnosi.Znam deka premnogu me saka i jas nego premnogu me saka no ima eden problem...toj e premnogu ljubomoren.Se luti ako se pozdravam so nekoe masko,nesmeam drugari da imam..me odaleci od najdobra drugarka bidejki taa mi zboreshe za moi bivsi pred nego i posle nie se karavme...sakam da sum so nego stvarno mnogu go sakam a i on mene no sakam i so drugarkata kakva i da e .. ve molam za pomos neznam so da praam :(
  [mod-kirilica:th13i8iw][/mod-kirilica:th13i8iw]
   
 2. praski4e

  praski4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2010
  Пораки:
  577
  Допаѓања:
  280
  Пол:
  Женски
  Neznam sto da pravam premnogu e ljubomoren!!

  Те разбирам јас драга Tинке и право да ти казам таков не ти ни треба колку и да постои љубов ти со таков човек живот нема да видиш.Јас го кажувам ова дека мојата најдобра другарка го имаше истиот прблем пред една година.Одеа 2 години со дечкото многу се сакаа но сето тоа е џабе ако нема меѓусебно разбирање.И тој и бранеше да се поздравува со другари,да се дружи,да излегува а покрај тоа девојчето беше многу културно фино и многу го сакаше.Тоа може и да му е наметнато од дома од неговите зависи во каква средина растел на другаркава тој беше таков дека тоа му беше наметнато од неговите му зборуваа дека девојчето требало да биде домаќинка да не учи факултет не треба да се облекува тесно или кратко или што се не му наложуваа неговите затоа срцка бегај од таков додека можеш затоа што љубомората е болест или ако некако можеш да средиш со разговор седнете си и двајцата и напрајте си сериозен муабет затоа што тоа може да прерасне во сериозен проблем.Позз
   
 3. tinka.tincence

  tinka.tincence Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  1
  Neznam sto da pravam premnogu e ljubomoren!!

  Znam deka si u pravo srcka :) mnogu pati se obidov razgovarav so nego i nekoe e vreme ke se smeni i posle pak ke pocne da se kara,vrakja raboti od minatoto.A mnogu ubavi raboti ima praeno za mene .. mi ima spremano vecheri iznenaduvanja .. i nz so da pravam :// i krivo mi e sto so najdobra drugarka sto me odvoi,ona bila i pricina za nasi kavgi no jas nesakam da bidam i bez nea..:|
   
 4. Dafnee

  Dafnee Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2010
  Пораки:
  340
  Допаѓања:
  1.927
  Neznam sto da pravam premnogu e ljubomoren!!

  АААаааааа ак има правено вечери и изненадувања, продадено! Ставај шамијата!
  Девојче... би ти упатила еден значаен поглед..ама во недостаток на вистинска анфас комуникација, ќе се обидам вака да ти укажам дека е крајно глупаво да продолжиш да си ја уништуваш младоста зошто некој мочко кој е способен за ерекција потрошил пет банки да те однесе на вечера па со тоа и се здобил со право да те контролира во секој сегмен од твојот живот. Малце освести се и вреднувај се себеси и луѓето околу тебе повеќе, пошто ако ги шиткаш другарките со секој нов дечко кој ќе се погоди психопатичен на крај ќе завршиш на 50 години , без пријатели, хронична депресија и пијан скот на каучот во дневна кој ќе ти ги мери минутите колку време си во тоалет, нема да ти дава да се фарбаш и шминкаш и секое искачање од дома ќе ти биде на штоперица.
  Го сакала види мајката.
  Прво треба да се сакаш себеси, а пошто не ми личи така, верувај не го сакаш ни него. Он е само првиот кој покажал сериозен интерес.
   
  На Krisi му/ѝ се допаѓа ова.
 5. macence85

  macence85 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 август 2010
  Пораки:
  1.217
  Допаѓања:
  821
  Neznam sto da pravam premnogu e ljubomoren!!

  Бегај од него додека не сте ја згрешиле работата.Само ископлексирана будала е љубоморна до толку.За 7 месеци успеал да те одалечи од сите, па кај ви е крајот, а да не зборувам за во брак.Јас лично не верувам дека ќе успееш да го смениш,овде не помага разговор може да се прикрива едно време после тоа и да собира во себе, додека еден ден не пукне уште поголема. Љубомората е болест, и тоа сериозна болест.Не ти треба ваков Хитлер до тебе.
   
 6. enca.69

  enca.69 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  1.709
  Допаѓања:
  3.448
  Neznam sto da pravam premnogu e ljubomoren!!

  На ова прашање за жал има само еден понуден одговор....бегај што можеш побрзо...не размислувај дека го сакаш, не размислувај за ништо, само бегај што подалеку и што побрзо од ваков човек....љубомората е болест, која не се лечи, која со текот на годините само добива на интензитет, и само многу мал број на мнооогу паметни луѓе свесни за тоа, ја контролираат....со ваков човек нема живот, разговори од типот ќе се сменам и тн. јок.....ако се сакаш себеси повеќе отколку него ....бегај, со најдобра намера ти кажувам, од еден куп примери околу мене, за среќа со толку љубоморен не сум се соочила, имав еден беше тука на граница, знаеше да се конторлира горе долу, но сепак му раскинав....не сум должна да трпам нечии фикс идеи и будалаштини...па и болести од овој тип...
   
  На agirl17 и Gordana10 им се допаѓа ова.
 7. k.i.t.t.y

  k.i.t.t.y Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2011
  Пораки:
  200
  Допаѓања:
  74
  Neznam sto da pravam premnogu e ljubomoren!!

  Бегај од него додека не сте во ептен сериозна врска зошто ке станува се полош и полош верувај ми од искуство ти кажувам... И на крај нема да можеш да го поднесеш зошто ке ти стане одвратен со неговата љубомора и посесивност... Такви мажи имаат комплекс на ниска вредност и се несигурни па си ги лечат фрустрациите на нивните девојки, жени и тн.. жално.
   
 8. Li0ness

  Li0ness Популарен член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2010
  Пораки:
  1.057
  Допаѓања:
  1.817
  Neznam sto da pravam premnogu e ljubomoren!!

  Мнооогу често љубомората се толкува како израз на голема љубов, демек, колку е пољубоморен, повеќе ме сака :P . Аха, сигурно. Нормална е мала доза на љубомора, некој здрав вид на несигурност, оти кога сакаш некој, твојата емоционална среќа зависи од љубовта и однесувањето на тој што го сакаш, ама кога тоа ќе премине во желба за контролирање и болна љубомора, време е за освестување. Јас, за среќа, сум немала лично таков проблем, ама моја блиска пријателка и колешка има таков маж. Еве само еден пример-секој ден ја носи и ја зема од работа. Супер, нели? Ние работиме на смени, па тој мора да излегува од работа за да го прави тоа. Срце е човекот, што да се каже. Освен што кога јас еднаш и го реков тоа „Леле, зошто јас немам таков маж, така да ми се притресува“ таа ми вика „Пази да не го прави тоа од што се грижи да не се замарам. Вака е најсигурен дека од дома идам право на работа и од работа право дома“ . Жената е со него од средно, ја знае од дете, знае дека не е таква, ама тоа е, и викал „шта да правам, посилно од мене е.“ Не смее да облече сукња над колена, не смее да облече блуза со некое деколте, не смее да погледне во друг, дури и на поминување, случајно, оти веднаш следува кавга, не смее на памет да и падне на памет да оди на пр. на кафе после работа (ми вика „ќе не однесе маж ми кај нас дома, ќе се напиеме“) и милион други примери. А заедно се веќе 20 години! И таков е од почеток. И не се сменил. И таа мислела дека кога ќе му докаже дека нема зошто да се грижи тој ќе ја олабави малку. Ама не е така. Тука разумот има мало влијание. Затоа, не се надевај на чуда. Ако сакаш таков живот, ОК ти е овој. Ако мислиш дека ова ќе те угуши како личност-бегај! И не врти се назад :)
   
  На Marianeghra му/ѝ се допаѓа ова.
 9. tinka.tincence

  tinka.tincence Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  1
  Фала на мислењата и знам дека сте у право. мене само ме кочи едно нешто.Имам 16 години и со него го имав дозивеано првото сексуално искуство,дали мислите дека сум избрзала и следуваат коментари од други ако раскинеме?? :worried:
   
 10. Theodora

  Theodora Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2011
  Пораки:
  1.505
  Допаѓања:
  5.575
  Душо,ама ич да не те кочи ;) !Како што и сама си изјавила си го дозивеала твоето прво сексуално искуство,значи тоа му припаѓа на минатото и таму нека остане,што има сега ти да бараш овде или пред некого оправдување за тоа?! Се случило и веќе враќање или каење нема.Гледај да си ја средиш иднината т.е.прво сегашноста од вакви љубоморни фрикови-подалеку,тоа мислам дека ти е јасно.А за коментарите од др.не му се замарај премногу и да ги има,ќе поминат за 3 дена ;) .И др.имај на ум никој не е толку совршен па да си дава легитимно право да осудува туѓи постапки,а има мноооооогу пострашни нешта со кои душебризниците би се занимавале од ова твоево.
   
  На tinka.tincence му/ѝ се допаѓа ова.
 11. tinka.tincence

  tinka.tincence Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  1
  И да знаеш имаш право.Барем сите околу нас знаат дека сум го сакала и ја си знам дека од љубов сум му дала.. :) фала на подшкатааа :) :**
   
 12. FBI

  FBI Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јули 2010
  Пораки:
  1.513
  Допаѓања:
  5.299
  Тинка јас не би останала во ваква врска :?: Каква е таа посесивност, љубомора уште од сега.....па не може ништо да се постигне со сила! Зошто е со тебе ако нема доверба??!!
  Нема право да те оддели од другарката, дури и ако зборувала за бифши- тие се дел од твоето минато, а тој очигледно не може да го поднесе фактот дека не е единствен.
  Ми пречи и тоа што ти забранува да се поздравуваш со машки....па утре кога ќе се запишеш на факултет или кога ќе работиш што ќе прави, тогаш мораш да имаш контакт и со машки :devil:
  Искрено мене многу лошо ми изгледа оваа врска, а и фактот што ти си му дозволила да се однесува така. Тој не може да одлучува место тебе, со кој ќе се поздравуваш - а со кој не.....
  Ако го сакаш разговарај со него, ако има разбирање (што не верувам) продолжи, ако не мој совет ти е да ја прекинеш врската :!:
  Тоа што си имала односи со него не значи ништо ;)
   
 13. Salt90

  Salt90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  1
  ЕЕЕЕ и мене типот со кој одев подолго време така ми правеше... јас пак, на тоа одговарав до дупла љубомора!!! :devil: Да бе.. тој бараше од мене да се сменам.. нешто не му чинеше јас се менував ама после барав и тој да се менува! Виде не виде малце се промени :)
   
 14. Alanna

  Alanna Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  1.120
  Допаѓања:
  482
  Не те чека добра иднина со таков човек,место да си најдеш некој нормален со кој ќе се заебаваш за бившите ти уште се замараш :) А тоа што си имала односи со него ама баш ништо не значи :$
   
 15. srcekrsacka

  srcekrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  2.952
  Допаѓања:
  1.752
  мислам дека е крајно време да се тргнеш од тој љубоморко оти само ке те загушува и проблеми ке ти создава-размисли малку сега во врска љубоморен сака да те држи под контрола а ако стигнете до брак што тогаш? ке те следи, ке трча по тебе, или ке најми приватен детектив да те гледа што и како правиш?

  еден од моите бивши беше ептен љубоморен, одевме само 4 месеци, сексот беше најдобар со него да , ама почна да ме гуши и сакаше домакинка да направи од мене и не можев да издржам па му раскинав барем се спасив :$
   
  На Butterfly-itgirl4s му/ѝ се допаѓа ова.
 16. MissLovely

  MissLovely Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  0
  Се согласувам со Теодора, тоа веќе поминало, а ако претерано се замараш со тоа што ке зборуваат луѓето тогаш треба воопшто да не живееш ! Ти само гледај да се откачиш од овој што си го имаш оти се полошо ке станува, не дај боже ако одите подолго време ке стане и по опсесивен и ке почне и многу повеќе работи да ти забранува а може да стане и насилен. Затоа срцка бегај додека можеш :/
   
 17. IJAE

  IJAE Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 февруари 2010
  Пораки:
  475
  Допаѓања:
  792
  во врска сум со дечкоми 6 месеци на почетокот се се одвиваше супер јас си шетав со другарките он со другарите, си ги завшував работите на време поубаво кажано имав време за се што е многу нормално. сега веќе извесен период почна да ме прашува а каде си, со кој си, што правите машки да не има тука одма кавги настануваа кои траат и ден денес не дека он направи нешто да се одалечам од другарките јас самата почнав да ги одбегнувам па и они имаат дечковци и не праат така и секогаш имаат време да се видат да идат у диско на кафе. А јас немам време да ги завршам моите обврски факултет да учам на време, да се гледам со другарките па и дома моите да ме видам значи цело време сум со него дури заедно и на вежбање идеме се правам со него буквално се па и на шопинг идеме заедно. Не ми се лутат другарките ама ми замеруваат што така праам незнам зошто ми е страв да се одалечам од него да не почне и он сам да шета да не се одалечиме немаме баланс у врската сварно незнам како да си помогнам ќе си го запустам животот ради љубовта.
   
 18. TennisBabe

  TennisBabe Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  591
  Допаѓања:
  364
  ^ Најубаво да разговараш со него,кажи му како се чувстуваш,односно сето тоа што го напиша тука кажи му го на него.Ако е доволно созреан би требало да те сфати :!:
  Позз
   
 19. Theodora

  Theodora Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2011
  Пораки:
  1.505
  Допаѓања:
  5.575
  Најпрво,разговарај со дечко ти и дефинирај му дека нема да ја изневериш неговата доверба и кога не си со него,значи нагласи му дека причини за љубомора-НЕМА!
  Треба да најдеш баланс меѓу времето поминато со него и другарките.Ако си само со него,создаваш навики,па кога не сте заедно поголема е веројатноста за недоверба од негова страна колку и да е неоснована,а и постојаното гледање само со дечкото води подоцна и до кризи од типот на заситеност во врската,зголемена тензија,монотонија и др.ама ова се случува многу подоцна,не после 6 мес.
  Убаво е да шеташ и со другарките,да не ги запоставиш.Па и да го „изоговараш„ дечко ти пред нив кога ќе ти дојде :lol: .Ама не и да го запоставиш целосно,значи се‘ со мерка.
  Цело е кога има се‘-и дечко и друштво,само да се најде балансот и сите среќни ;) ,позз.
   
 20. bonb

  bonb Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 февруари 2011
  Пораки:
  66
  Допаѓања:
  5
  хММММ како првооо за толку кратко време сакате да ви биде се баш сјајно е па нема . Дечко ми на почетокот беше така љубоморен не вака не така немој ова да облечеш немој таму да идес ќутев , се нервирав ме тргна од сите другарки со машки никако разговор , ама истото му го направив и јас не можеш таму да идеш што бараш без мене кај ќе идеш и јас ќе дојдам и дрн дрн дрн ..... но сега сме во врска 2 ипол години и сега си стекнавме доверба еден на друг и сега е многу подруго значи сепак не велам не преовладува таа љубомора што ја има кај секое машко најнормално доколку има љубов . Но значи со тек на време се стекнува доверба и ред други работи само ако се сака . Мислам дека треба време . Можеби и јас требаше да раскинам поради љубомората но не е тоа излезот ако го сакаш човекот вистински ќе останеш со него и ќе се потрудиш да ги средиш работите не иде така одма со еден разговор има време .... Мислам дека не е излезот раскинување .

  Сепак секој си има свое право на мислење ...

  Позз
   
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.