1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

"Премногу либерализам" - зло за човековото општество

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Briar Rose, 24 јануари 2018.

?

Што би значело премногу либерализам?

  1. Зло за човековото општество

    63 глас(а)
    69,2%
  2. Добро за човековото општество

    28 глас(а)
    30,8%
  1. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Вчера дојдов до податокот дека речиси сите, ако не и сите (?) од извршителите на mass shootings, посетувале психијатри и примале лекарства. Лабав третман, лоша проценка, можеби и погрешна терапија... Требало да бидат сместени во клиники пред да се фатат за оружјето, или во најмала рака нивните најблиски да преземеле превентивни мерки откако би биле контактирани и известени од лекар дека на лицето му треба надзор.
    Премногу white trash има во Америка.
     
    На theowndemon, Someonespecial и Briar Rose им се допаѓа ова.
  2. Briar Rose

    Briar Rose Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    2.387
    Допаѓања:
    13.681
    Пол:
    Женски
    Amen! А и во Canada не е толку различно... :puke:
    Еден ден кога се враќав дома од училиште, пред мојата зграда имаше еден брачен пар, каде мажот со baseball bat сакаше до смрт да ја претепа жената, ја бркаше низ целото соседство врескајќи по неа: You're nothing but trash!

    Евентуално некој викна полиција и ситуацијата набрзо се среди ама поентата ми е дека дури и процедурата за добивање дозвола за поседување оружје е построга, сепак има луѓе кои не бираат средство кое може да им послужи како оружје.

    Инаку, терминот white trash најчесто реферира на сиромашните белци, особено оние кои живеат во Јужниот дел од US.
     
    На theowndemon, sjdgo и hermosa им се допаѓа ова.
  3. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.971
    Допаѓања:
    260.978
    И во приколки.
    Типичен пример се оние Honey Boo Boo :)
     
    На theowndemon и Briar Rose им се допаѓа ова.
  4. Briar Rose

    Briar Rose Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    2.387
    Допаѓања:
    13.681
    Пол:
    Женски
    @CameliaMiller па искрено оние емисии на TLC навистина не можам да ги поднесам, тоа значи дека има голема либералност и во media - апсолутно никаква корист нема од секаква залудно потрошена ДНК која може да се појави на TV, па и да постане славна личност.
     
    На theowndemon, dunika, Someonespecial и 2 други им се допаѓа ова.
  5. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.971
    Допаѓања:
    260.978
    Не можеме со сила некого да натераме да гледа Нејшнал Географик, на пример. И мене ми се одвратни Хани БуБу, Најнтин Кидс енд каунтинг, Систер Вајфс... ама не можам да натерам некој да гледа Монстерс инсајд ми или било што на Хистори.
    Просто, не можеш да ги натераш луѓето да учат.

    Можеш да им дадеш можност - и дадена е, не мора на ТВ, на интернет има неограничено многу работи кои се корисни, паметни, важни и се само one click away. Изборот останува на секој индивидуално.
     
    На theowndemon, dunika, Briar Rose и 2 други им се допаѓа ова.
  6. Briar Rose

    Briar Rose Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    2.387
    Допаѓања:
    13.681
    Пол:
    Женски
    Воглавно се согласувам со тебе.

    Во однос на она кое ти го велиш дека не можеш да ги научиш луѓето да учат, би рекла дека не треба ни да се обидуваш да го правиш тоа, туку да се стремиш самиот да го постигнеш она ниво на знаење и интелект кое го посакуваш (освен ако не си професор и тоа ти е работа).

    Дел од либералноста токму лежи и во тоа - секој да биде слободен и да има избор да гледа што сака и му се допаѓа.

    Меѓутоа, поентата во поглед на насловот на темава е дека скоро секој денес има можност, односно либералност да се појави на тв.

    Претпоставувам дека главната причина поради ова е различноста на вкусовите, без разлика колку се тие добри или лоши.
     
  7. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.971
    Допаѓања:
    260.978
    Точно, апсолутно се согласувам.
    Јас немам никаков проблем со Хани БуБу на пример, но ја има на телевизија - зошто има кој да ја гледа.
    Или она тодлерс вит тијарас - 10 сезони снимија. Има публика...

    Ако гледаме каков шунд ни се продава, најнастани ни се некој турбо фолк пејач и најхит музика во моментов ни е турбо фолкот.

    Најбогати "артисти" се токму турбо фолк пејачите, кои постојано одат на турнеи секаде каде што има балканци.

    Дали е добра таа музика? Дали е квалитетна? Дали текстовите се вредни да се слушнат?

    Не.

    Ама, пејачиве си нашле бизнис.
    Луѓето свесно бираат да гледаат вајт треш на ТВ и да слушаат турбо фолк, не им е наметнато.

    Секако дека не ми се допаѓаат овие трендови, заедно со тоа што на македонските телевизии 90% се даваат странски (турски, хрватски, амерички....) материјали, а од домашна продукција имаме само вести.
     
  8. Mamli

    Mamli Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2017
    Пораки:
    1.501
    Допаѓања:
    4.239
    Пол:
    Машки
    Може некој да ми објасни што е тоа white thrash и каква врска има со Македонија?:^)
     
  9. Briar Rose

    Briar Rose Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    2.387
    Допаѓања:
    13.681
    Пол:
    Женски
    @CameliaMiller во однос на она што го спомнуваш како избор на тв, само би прокоментирала дека за време на периодот во кој сум дошла да престојувам во мкд додека не ми завршат студиите, сум ја забележала (за жал) и турбо фолк музиката.

    Менталитетот, односно разликата меѓу Канада и Македонија и многу голема во поглед на осудувањето и наметливоста.

    Имено, во Канада никој не се интересира ти каква музика слушаш и секако не те осудува или ти наметнува нешто што нему му се допаѓа, додека пак во Македонија кога некој ме прашува каква музика слушам, а одговорот секако не е турбо фолк, веднаш те исмева, ти наметнува негов вкус итн што е навистина апсурдно според мене.

    Околу првата година од моите студии овде ми требаше малку време да го проучам населението и неговиот менталитет и можам слободно да кажам дека воопшто не ми е грижа за туѓото мислење, вкус,...

    @Mamli мислам дека во моите претходни мислења објаснив што значи поимот white thrash: најчесто реферира на сиромашните белци, особено оние кои живеат во Јужниот дел од US.

    Инаку темата не е отворена за да се зборува само од аспект на начинот на живеење во мкд, туку генерално.
     
    На CameliaMiller му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Mamli

    Mamli Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2017
    Пораки:
    1.501
    Допаѓања:
    4.239
    Пол:
    Машки
    Во ред, но зошто не ги нарекуваат white poor people, туку white thrash. Претпоставувам во негативна конотација, но по кој повод? Секаде има работничка, средна и богата класа.
     
  11. Briar Rose

    Briar Rose Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    2.387
    Допаѓања:
    13.681
    Пол:
    Женски
    Како навредлив термин, "white trash" и "poor white trash" претходеле на термините "waste people", кои се користеле во Англија за да се опише подкласата на нивните американски колонии; тие првично ја сметале Америка како "пустелија" и место за отстранување на нивното несакано вишо население.
     
  12. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.971
    Допаѓања:
    260.978
    Не е до вкус.
    Туку до аклот е, до пораката што гледачот/слушателот ја прима, начинот на кој ја перцепира. Тоа зборува за него како личност.

    "Волиш ли ме кад наоколо се курвам" на кој јазик и да е испеано, и без оглед жанрот на музиката во која е вметнато прашањево, носи иста порака.
    Проблемот е што во турбо фолкот има доста такви прашања, фрази, заклучоци и желби, затоа што тоа "ја погодува" публиката.

    А дека е шунд - шунд е, исто како и 99% од поп музиката, наша ли, америчка ли.
     
    На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Briar Rose

    Briar Rose Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    2.387
    Допаѓања:
    13.681
    Пол:
    Женски
    @CameliaMiller пораката на самата песна или емисија, без разлика на кој јазик тие се прикажани, многу кажуваат за слушачот/гледачот ама тоа е од аспект на другите луѓе.

    Кога ќе ги согледаме двете страни, перцепцијата е различна.

    Ние можеби мислиме и сметаме дека тој текст во музиката е шунд, ама слушачот на таа музика не ја смета како таква, туку неговото мислење е сосема спротивно на нашето.
     
    На CameliaMiller му/ѝ се допаѓа ова.
  14. kikikikirika

    kikikikirika Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    4.484
    Пол:
    Женски
    Искрено многу му се напнаа сите на турбофолкот ко за младина што Дајмондс ин д скај смета дека е богат текст за песна. Во секоја култура има некоја музика што се смета за шунд. И стилот на Ким за мене е шунд. Како некој што слуша рок и рапот ми е шунд , ама тоа мислам дека нема врска со либерализмот, кој што сака нека слуша.

    Либерализмот да!! ке му донесе зло на човештвото, мора да постојат граници. И секогаш тргнуваат од овој изговор Ако не му штети на никој нека го прави тоа. Ама НЕ!!! Не може нешто што е неприродно и се смета за болест (како на пример инцест) да се оправдува и да се дозволува затоа што ете они на никој не правеле штета. Е па ај нека се множат брат и сестра па да видиме што ке излезе. И дали со тоа нема да се осуди некое ново суштество кое би се родило со хендикеп.

    ЛГБТ- дома под јорганот кој што сака нека биде, ама што им се дозволува деца да имаат тоа за мене е крајно неприфатливо. И пак истото На никој не правеле штета. Како не прават, кога посвоеното дете ке биде без мајка или без татко, а плус и на лугето што не можат да имаат деца ускратено им е правото. Ај замислете си да сте пораснале со две мајки или со двајца татковци ?? Ке Ви било ли убаво?? НЕ Ке ви фалела ли љубов ? ДА. Колку и да го сакаат тие двајца татковци, детето му е ускратено правото да има мајка.

    Либерализам и демократија секоја будала да може да излезе на ТВ и да каже што сака исто не ми се допага. И со таквата либерализација ништо не се постигна. Диктатура било во Југославија што не можела секоја една будала на Топ Тема емисии да ја оправа државата а ова либерализацијата гледам многу добро сме информирани.

    Либерализација на марихуана и лесни дроги- сум за но казните да бидат 10 пати поголеми ако некој под дејство на марихуана направил прекршок. Инаку ако сака да си пуши мене не ми смета, на никој не му прави штета.
     
    На Briar Rose му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Silver.E

    Silver.E Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2013
    Пораки:
    2.226
    Допаѓања:
    5.276
    За секоја измислена глупост слушам само едно: 21 век сме!

    Денес нема правила, нема норми, нема граници, нема култура, нема осет, нема човечност. Денес секоја будалштија е нормална, зошто 21 век сме.

    Што повеќе либерализам си мислиш што повеќе слобода, а уствари луѓето се од една страна робови (во кое демократско општество имаш слобода?), а од друга страна сите граници на нормалноти и пристојното ги преминуваат.

    И баш во вакви услови ретки се тие кои можат да бидат нормални како луѓе и како пријатели.
     
    На christinnn, hermosa, Briar Rose и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. Scott Weiland

    Scott Weiland Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2018
    Пораки:
    2.688
    Допаѓања:
    11.204
    Пол:
    Машки
    Би рекол на темата дека премногу либерализам води кон пост-модернизам/марксизам, луѓето обично со такви ставови одат до Редукцио ад Абсурдум, без некоја смисла на вистина во себе, не прифаќање на вистини во општ смисол. Вистина базирана на факти/морал. Либертаријански ставови имам ако е битно.

    Видов корисникот со Бендер на аватарот го има спомнато Џордан Б. Петерсон, пардон ако пишав пред време, го пратев случајот од раниот почеток кога излезе на виделина што се случува.

    Исто и Брет Вајнстин случајот, Мило Ианопулос, и пар други работи, онака чисто да продолжам дискусија да ги наведам.
     
    Последна измена: 23 април 2018
    На Briar Rose му/ѝ се допаѓа ова.
  17. saren_petel

    saren_petel Активен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2018
    Пораки:
    299
    Допаѓања:
    299
    Пол:
    Машки
    Либерализмот како поим е добро нешто. Но во пракса либерализмот во потполна смисла на зборот може да донесе доста негативни работи. Еве, тоа нешто ќе го поткрепам до пимер. Шведска или Финска земји со висок степен на либерализам, каде има висок степен на морал кај тамошното население, висок социјален стандард и ред др. работи кои допринесуваат за практикување на либерализмот. Но што се случува тамо. Како либерално општество им овзможи последните 20-30 год. да се доселат од разни страни на светот и на тој начин да го испоганат либералниот начин на живот. Што значи нивниот либерален начин на живеење во општеството го направија да живееат со страв од пљачкање, од силување, убиства и ред др. не убави работи. Тоа е од пре многу либерализам и демократија. Затоа либерализмот се гледа преку разни аспекти, не само дали слушаме турбо фолк, не дали гледаме ТЛЦ, туку во општеството премногу либерализам може да ни се удри од глава, особено во сиромсшки и социјални системи како нашиот, каде моралот е на нај ниско ниво.
     
    На Briar Rose му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Поединецот сам треба да го контролира либерализмот, односно да го стави во своја пригодна рамка, за да не премине во зло.
     
    На Lovelybaby<3, Недопирлива5 и Aleksandra9999 им се допаѓа ова.
  19. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Не е либерализмот зло, само не е за сите народи (ни поединци), туку си бара повисоко развиена свест и интелигенција.
    На останатите кога им даваш слободи, тие ги злоупотребуваат, прават штета околу себе и на други, а во исто време плукаат по системот кој простува/им овозможува да поминат со минимални последици, и величат диктатури или шеријати. Ко Македонциве што чуваат слики од Тито.
     
    Последна измена: 30 ноември 2023
    На Adidas888, boomsleng и Spicy Senorita им се допаѓа ова.
  20. quattro

    quattro Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    2.275
    Допаѓања:
    5.169
    Пол:
    Машки
    Либерализмот е добар само кога има правна држава и законите важат за сите и секој постапува спрема нив и ги почитува и се практикува демократија на високо ниво, тоа е за земји каде самосвеста, културата и менталитетот е на високо ниво.

    Ама за држава како нашава и ред други како нашава каде е безредие и безаконие кој што сака да прави, не заслужува ни 0.01% од либерализмот, туку за директна диктатура, па така можеби ќе се има некој ред и закон.
     
    На Herrera и Adidas888 им се допаѓа ова.