1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

"Премногу либерализам" - зло за човековото општество

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Briar Rose, 24 јануари 2018.

?

Што би значело премногу либерализам?

  1. Зло за човековото општество

    63 глас(а)
    69,2%
  2. Добро за човековото општество

    28 глас(а)
    30,8%
  1. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.088
    Допаѓања:
    163.456
    Пол:
    Женски
    @sjdgo
    Добар пример си дала со Шиндре, но заклучокот од тоа што се случи со истиот ти е сосема погрешно изинтерпретиран. Сега ќе ти објаснам и зошто:
    Во фамозната колумна на Шиндре, некаква софистицирана филозофија и „недоволно разбрана дебата“ виде само едно претесно малцинство - групиче луѓе што или навистина изгубиле секаков морален компас, или пак проблемот им е во очајниот обид да се биде контроверзен центар на внимание. Сите други најстрого го осудивме, и конзервативците, а и либералите - и тоа посебно за тоа што таа очигледна поента сакаше да ја протне заедно со некаква си „либералистичка револуција“ во корист на „маргинализирана заедница“, подривајќи ја и срамејќи ја идејата на сите прогресивни индивидуи и активисти.

    Значи, ете, тој имаше „шанса“ - пишување колумни и обиди за лоби се дозволени. Го искористи тоа, и ја доби од цела поширока јавност таа бурна реакција што ја заслужува.
    6-7 месеци подоцна, каде е и што прави дотичниот Шиндре, знаеш ли воопшто? Ниту јас. :?:
    Човекот се избрука за цел живот, не знам дали му е сè уште деактивиран профилот или заклучен, небитно... важно не може да се појави на социјални мрежи, а изгледа пред тоа бил kind of „инфлуенсер“.
    Еве и во Америка, таа фамозна демонизирана лулка на „модерното“, и тоа во факин Холивуд - луѓе се креваат на нозе против педофилија и сексуално вознемирување од страна на ултрапознати личности.
    Е па, јас мислам дека ова е токму доказ за разумните граници на грото либерали, и бесмисленоста на десничарските и хардкор религиозни патетики а ла „каде оди светов“ или на англиски end times, кхм. :wasntme:

    ********************************************************

    И да, Сјдго... еве ти си жена-атеист, и тоа доста радикален, ако смеам да забележам - многу повеќе си негативно настроена кон религијата од сите нас „модерни“ тука. :)
    Знам дека си изразито рационална особа, дека сакаш да газиш цврсто на земја и во сегашноста, но сепак ќе спомнам како food for thought, а ти не мора воопшто да го прифатиш ни во таа смисла.
    Замисли на момент колкава слобода би имала да се искажеш таква каква што си, ако низ историјата (и тоа и не толку далечна) луѓето биле секогаш со ставов како тебе, рамнодушни во стил „ма што ми е мене гајле ако е некој сексист/религиозен фанатик?“. Just try :)

    Инаку, не сме измислиле топла вода, ниту пак си припишуваме за дискутирање на форум заслуги како луѓето што активно се бореле во позаостанати времиња, далеку од тоа. Само се спротивставуваме на тоа што actually e останато од дискриминација и закоравеност. Соодветно реагираме на изјави на личности дека би избркале дете од дома пошто е геј, на етикети за мешани бракови, продавање лажен морал и слично. А тоа го има на големо, треба да се правиме слепи за да го одречеме :)
    Еве мене ми е гајле, сум против такви ставови и би било неискрено да кажам дека сум идеолошки неутрална. Не ми е проблем да се декларирам и идентификувам со збир идеали, не целам толку да сум уникатна и посебна (иако никот ми кажува нешто друго, али нарцисоидна инспирација сум имала back then на 16 години, јбг... :D). Не се сметам поради тоа ни за незрела, ни за потенцијално изманипулирана, ниту се срамам од своите чувства, ниту пак го мислам и кажувам тоа за да бидам покул ко што велиш ти.

    Извинување до Роуз ако ептен забегуваме од темата за премногу либерализам во иднина... еве уствари во една заклучна реченица ќе кажам што мислам: можеби либерализмот во екстремни граници би бил зло за општеството, но лажните вредности и граници против кој истиот во својата суштина се бори - биле зло и се зло и во сегашноста, и во свои „нормални“ граници.
     
    На Rebecca_R, CameliaMiller, Nausicaa и 4 други им се допаѓа ова.
  2. Briar Rose

    Briar Rose Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    2.387
    Допаѓања:
    13.681
    Пол:
    Женски
    Делот со часот по математика во видеото постирано од страна на @orevokrsacka ме потсети дека да бидете константно навредени од нешто не значи дека сте во право, туку дека сте премногу нарцисоидни да толерирате мислења различни од вашите.
     
    На Lianna Anna и theowndemon им се допаѓа ова.
  3. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    Абе баби и жаби мешате околу геј популација и педофилија...Не може на никој начин таа да биде легализирана затоа што има законска рамка, односно деловна способност која децата ја немаат за да (не) прифатат такво нешто...понатака од 18 нагоре (па еве и 16 да речеме) може и со 70годишни ако сакаат да бидат, веќе не е тоа работа на законот.
     
    На CameliaMiller, Nausicaa, Briar Rose и 4 други им се допаѓа ова.
  4. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.121
    Пол:
    Женски
    Еве една интересна статија.

    The High Cost of Free Speech, From Charlottesville to the Women’s March

    Статијата, ја проблематизира слободата на говор и правото на собир - не биле баш free (безплатни) туку, го чинат општинскиот буџет (Заради обезбедувањето) пари, кои инаку би се инвестирале во проекти за домување, инфраструктура, намалување на криминалот. ццц
    Се прави паралела (од аспект на трошоци) од собир до собир,особено оние кои биле предводени од „бурни“ говорници, па следствено ја „запалиле“ масата - преминале во насилни протести... до такви кои предизвикале судир меѓу протестирачи и контра-протестирачи.

    Даден е и еден конкретен пример, Ричард Спенсер, белец, националист кому, неколку Универзитети во САД му забраниле да одржи собири/говори, заради што и биле тужени од негов поддржувач..дури и добил(?!?!?!) на суд, ццц. Talkin' bout too much liberalism, eh?! :D

    On Oct. 19, Spencer arrived at the University of Florida in Gainesville with a small entourage. He hadn’t been invited, and he wouldn’t be welcomed, but he had the First Amendment on his side—and a $10,564 contract covering an auditorium rental on the edge of campus and basic security for the venue.
    [...]For about a month, local law enforcement agencies had planned how to keep Spencer supporters from around the country—whom they expected to be armed and hostile—separate from the protesters, mostly angry students, and what to do if they encountered one another. The potential for violence was high, and three days before the speech, Florida Governor Rick Scott declared a state of emergency.
    [...]On Oct. 19, a SWAT team was on campus, helicopters were in the sky, and emergency responders stood by. The university sealed off roads, closed buildings, and canceled some classes. Inside the auditorium, students and other protesters shouted down Spencer, who insulted them and left the stage early. The protesters then chased his supporters off campus. Three white nationalists from Texas were arrested after one fired a single shot into the crowd.

    Spencer says his talks are supposed to “make a splash,” and by that measure he considers the event, such as it was and as expensive as he says it was for him, a success. So does the university: The violence was brief and caused no serious injury. But the school spent far more than Spencer—some $600,000, much of it for overtime for the hundreds of security personnel. That figure doesn’t account for the untold hours spent calming anxious students and planning an alternative rally on the other side of campus.

    Was it worth it? “Yes,” says Delbrey (a 33-year-old black Puerto Rican police officer). “Free speech is what the nation is founded on. If we stop him, someone could stop others who are worth listening to. Everybody has the right to freedom of speech. But we have the freedom to listen—or not. He can talk, but you don’t have to listen.”
    :D:D:D
    Ах.
     
    На Briar Rose и blonde_supergirl им се допаѓа ова.
  5. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Холивуд пред 50 години дигал глас против комунизмот, денес на филмското платно промовира некои од комунистичките идеали (неслучајно спомнувам, затоа што денешниот либерализам се инспирира од марксизмот). Холивуд го сочинуваат само луѓе, обликувани од духот на времето, а времето кое минува, носи промени и коментарот на Јустиција беше во таа насока. Во Стара Грција, хомосексуалноста била пракса, но и односот на возрасен маж со момче во развој. Доследен либерал, можеби не би ги прифатил барањата на педофилите, но би ги прифатил нивните ставови, и не би се стаписувал од колумната на Шиндре.

    Апсурдно е да замислувам, нема поента. Кога историјата би зела поинаков правец, јас не би била она што сум. Којзнае дали ќе постоев. Ако ти сметаш дека има потреба да се размислува за тоа, прво размисли дали самата би била истото што си во моментов, во смисла, дали би се чувствувала исто за да истото да го застапуваш? Лесно е да се идентификуваш со веќе воспоставените вредности на демократското општество. Вие сте нашле на готово, после војна се сите генерали, знам. Инаку тоа не ми е гајле, во превод значи како нема зошто јас да се мешам онаму каде не сум инволвирана. За справување со дискриминација, постојат судови. Што сте вие, некој одред?

    Едно е да изразите спротиставени мислења, или да предочиш нешто кое не ти е во ред, друго е да правиш драма од нечиј поинаков став, повторно и повторно.
    Од сите хомосексуалци кои ги знам, ниту еден не е избркан од дома. 0. И да имаат несогласувања, тоа го има во секое семејство, на ниту еден хомосексуалец кој го познавам, не му се срушил светот над глава. Ништо чудно нивните родители како помлади да верувале дека ќе го избркаат детето од дома ако излезе геј, ама ете.
    А и на крај, негов дом, негово право дали ќе брка. Сега вие ќе се мешате и во приватната сопственост? Додека не побара совет како да постапи, нема зошто да му мудрувате, уште помалку со познатиот запрепастен тон.

    И не е точно тоа дека јас се поставувам радикално против религијата. Се имам изјаснето дека библијата е за мене бајка, учењето на црквата го сметам за лажно, но дека не сум против Црквата како институција. Во соодветната тема, за разлика од некои други членови, јас не го ни преиспитував потеклото на црковниот имот.
     
    На blonde_supergirl, baba Rada и Briar Rose им се допаѓа ова.
  6. Briar Rose

    Briar Rose Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    2.387
    Допаѓања:
    13.681
    Пол:
    Женски
    Можеби прашањето ми е off topic ама може некој да ми објасни кој е Шиндре и како е поврзан со темава?
     
  7. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.306
    Пол:
    Женски
    https://okno.mk/node/64824

    Не е оф топик, баш е поврзано со муабетот од претходните страни.
     
    На blonde_supergirl и Briar Rose им се допаѓа ова.
  8. Briar Rose

    Briar Rose Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    2.387
    Допаѓања:
    13.681
    Пол:
    Женски
    Мислам дека изгубив неколку мозочни ќелии додека го читав текстов ...

    [​IMG]
     
    На Lianna Anna, +++, crimson и 2 други им се допаѓа ова.
  9. Daniel1997

    Daniel1997 Активен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2018
    Пораки:
    181
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Машки
    Јaс личнo нaјгoлем прoблем штo гo имaм сo либерaлите е верувaњетo вo чoвечкaтa дoбринa и декa рaзличнoстите се силa... Мaкедoнијa е клaсичен пример кaквa штетa мoже дa дoнесе пoпуштaње.
     
    На Briar Rose и elimkd им се допаѓа ова.
  10. Mamli

    Mamli Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2017
    Пораки:
    1.501
    Допаѓања:
    4.239
    Пол:
    Машки
    Се ова што ти го кажуваш е тотална глупост. Мене не ме интересира кој со кого се дружи, туку што кажува уставот и законите. Немаш ти право да му кажуваш на некој дали да се дружи со хомосексуалци, лезбејки, болни од СИДА или не. Тоа си е негово право. Се повикувате на либералност и сакате да се почитува туѓата слобода, а преку сила, закани, бркање од работа ги наметнувате вашите правила на игра. Денес многу поголема е шансата да те отфрли мнозинството ако зборуваш паметни работи отколку спротивно. Нека се направи некој експеримент каде свештеник или монах ќе излезе нормално облечен во кафич и да полемизира со 10 просечни девојки во врска со религија, политика, социјала и преку тоа да вметнува религиозна основа. Што мислиш каква ќе биде реакцијата на девојките? Јас ти тврдам дека најголем дел од нив ќе избегаат уште во првите 30 минути, ќе го озборуваат позади грб дека е фрик и ретарда и зборува глупости. Конзервативност се мери по други параметри во животот, а не по тоа дали некој те нарекол хомосексуалец ако не си служел војска која патем не е задолжителна. Можеш илјада ефикасни експерименти да спроведуваш дневно врз база на секојдневно комуницирање со луѓе и да согледаш некои работи во општеството. Јас воопшто не сметам дека Македонците се конзервативни, туку баш напротив сметам дека се крајно либерални во секој поглед на животот.
     
    На sjdgo му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Daniel1997

    Daniel1997 Активен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2018
    Пораки:
    181
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Машки
    Либерaлизмoт е мртoв и вo светoт и вo мaкедoнијa... Чoвекoт нa мoјaтa прoфилнa сликa кaжa уште вo 1968 кaквo злo е тoa, негoвиoт гoвoр дене се прикaжувa кaкo вистинa кoјa бритaнците пoрaди стрaвoт дa бидaт нaречени рaсисти јa преќутеле... Резултaтите нa бритaнијa сo мултикултурaлизмoт ги гледaме денес.
    Мултикултурaлизмoт и вo мaкедoнијa е oтфрлен... Секoј штo имa oчи мoже дa гo oбзервирa... Пoделенoстa нa мaкедoнскиoт нaрoд и зaедниците е гoлемa и племенскa... Мултикултурaлизмoт пoстoи зa дa пoделувa прaви дивизии и шири oмрaзa.
    Либерaлизмoт кaкo штo гo знaеме итa кoн смрттa oд гoдинa вo гoдинa истo кaкo и дoминaнтнoстa нa aмерикa.
    Мaкедoнскиoт нaрoд бил и ќе oстaне кoнзервaтивен зaтoa штo тaкa сaкa дa живее и се чуствувa безбеден, мaкедoнскиoт нaрoд си јa љуби земјaтa и сoпственaтa држaвa.
    Дa не дoзвoлиме дa бидеме бритaнијa и енoк пaул дa биде прoфет зa смрттa и нa нaшетo oпштествo вo гoвoрoт зa реките oд крв.
     
    На Briar Rose му/ѝ се допаѓа ова.
  12. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Стоткава може не е на место во контекст со муабетот, кај и да е, ќе се наврши век од Вајмарската република. Заборавив во која деценија сме, годините летаат. Ама колку што не е на место, толку и е.
    Занемарете го постов, исто како да размислувам на глас.

    Не го бидува за пропаганда, на очиглед става дека нешто не е во ред со него.
     
    На Briar Rose му/ѝ се допаѓа ова.
  13. +++

    +++ Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2017
    Пораки:
    1.752
    Допаѓања:
    8.058
    Па јас не те посочив лично тебе дека те интересира тоа кој со кого се дружи. Јас говорев за мнозинството Македонци. Ти праша кои конзервативни аспекти треба да ги напушти Македонија. Јас ти дадов одговор. Истото ти дадов одговор и за стереотипите. Тебе те интересира што велел законот и уставот, фино, многу други Македонци не.
    Што се однесува до тоа кој со кого да се дружи и тоа дека јас сум му „забранувал“ на некој со некого да се дружи не е точно. Јас посочив само дека конзервативците во Македонија им забрануваат и им се мешаат во животот на овие кои се хомосексуалци на пример. Ако ти сметаш дека човек во Македонија кој е ХИВ позитивна личност може да најде лесно работа, тогаш дефинитивно ти не живееш тука, туку надвор од Македонија.
    Мојот став е дека треба секој да има право на личен избор и дека не треба да се меша во животот на некој друг. Очигледно е дека не си ме прочитал целосно.

    Сега твојот впечаток ако е поинаков во ред, ама тука министер за надворешни работи хомосексуалец и министер за надворешни работи хомосексуалец во Германија или Данска не е исто.
     
    Последна измена: 29 јануари 2018
    На CameliaMiller, Joi, Lianna Anna и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.004
    Допаѓања:
    11.124
    Лошо е да се биде премногу либерален. Води во пропаст. Ајде сега сите ќе бидеме либерални, па ќе бидете сите педери и лезбејки, ќе нема наталитет, деца, ќе се затворат школи и каде тоа води. Со либерализам луѓето ги оправдуваат своите неправилни постапки.
     
    На bubi75 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    Е ај ќе станеме сите педери и лезбејки дека нели тоа е избор не е вродено.(facepalm)
    Не ми јасно зошто вие што сте најгласни околу наталитетот и демек пропаста на светот од педерите и лезбејките не ги засучете ракавите и не изродите по некое дете да не пропадне светот де место само приказни да кажувате.

    Он топик, мислам дека е многу лесно да се биде либерален/ на во конзервативна држава како Македонија.
    Јас се сметам за либерална личност, не мислам дека абортусот е убиство, немам ништо против геј популацијата, не ми пречат луѓе од друга вера, боја на кожа, не сум расист ( освен во сообраќај тогаш ги пцујам индијците и Кинезите зш се срање шофери со тенденција да те утепаат од што не знаат да возат) амааа лесно е да си либерална и демек прифаќаш се живо кога работите не ти се jammed down your throat on a daily basis.
    Еве вие декларирани либерали како би постапиле во оваа ситуација ( ово е една од последните, не е изолиран случај).
    Стојам на пешачки во неделата и поминува вампир стар колку татко ми и по него влече barely legal дечко, му ставил синџир околу врат и го влече како куче?
    Е сега мојот здрав разум разбира дека има дом/суб сексуална култура, puppy play и штотијазнам ама во кола со мене децата од 6,4 и 3 години прашуваат зошто дедото го влече баткото како куче, што треба на децата мои да им објаснам дека тоа се consenting adults, therefore it’s normal, дека и нив утре нормално ќе биде некој да ги влече по улиците како кучиња?
    Секојдневните прашање од децата ме праваат некако се помалку либерална, зошто двајцата чичковци се бацуваат, како се земаат, од кај им излегуваат децата, зошто има тетката 5000 дупчиња во неа, зошто е чичкото гол под кабаницата, зошто е тетката облечена како кукла........... либералната во мене секојдневно помалку умира.
     
    На green.eyes, Rebecca_R, Doozy и 7 други им се допаѓа ова.
  16. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.890
    ^
    И јас така, како стареам ми се чини се поконзервативна станувам. А овие либераливе демек на форумот уште не се соочиле со вакви ситуации низ град или во соседството нивно или во фамилија па мислат дека либералност е само гејовите да ги поддржиш и да ги рушиш стереотипите останати од прадеда, жената да може во кратки здолништа да оди и да има колку сака сексуални партнери и хомосексуалност, тоа е, а тоа веќе постои со години или децении наназад.
    Со тек на време конзервативците изгледа ко Амишите ќе станат, своја заедница ќе треба да си оформат подалеку од остали свет ако сакаат да живеат по свои правила.
     
    На BoneMachine, Rebecca_R, Lilit и 4 други им се допаѓа ова.
  17. +++

    +++ Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2017
    Пораки:
    1.752
    Допаѓања:
    8.058
    @Briar Rose

    Малку ја затеравме јас и ти дебатата накај Фројд, но ќе ти го доловам јас тоа што го мислам: сметам дека ниту едно општество не е совршено и не било совршено. Веќе споменав во претходните коментари дека либералните општества се понапредни од општествата кои се наоѓаат на Истокот и тоа е факт. Тоа е поради огромната свест на луѓето и менталитетот. Сепак државата ја гради еден народ, ние и нашите соседи и немаме баш така напредни општества веќе години и години и тонеме во секој поглед. Никој од тие кои се декларираат како либерали (бидејќи јас не се декларирам, но повеќе го почитувам либерализмот) па дури и овие на форум нема да ти каже дека секој треба да има право да има оружје како што е загарантирано со уставот во САД на пример, барем не тие кои имаат здрав разум. Дури и во САД ова се смета за застарена работа од мнозинството и ќе се смени со тек на време, (препреките се други), исто како што нема да остане Трамп на власт повеќе од четири години (дали и ќе остане четири години со оглед на тоа дека неговиот кабинет е крајно нестабилен). И можам да набројувам тука уште многу примери. А за совршено општество немало ниту пак ќе има, и теологијата на пример (особено западната) се заснова на филозофијата на Августин кој вметнал елементи од филозофијата на Платон (кој се смета од доста луѓе за тоталитарист), па не значи дека денеска, во денешно време верниците и црквата таму се тоталитаристички настроени. Тоа е денеска исфрлено. И денеска доста работи на пример се прифатени од Античка Грција (вклучувајќи ја и демократијата како систем) па никој не смета дека демократските општества се заостанати. Тие општества ја добија Студената војна против поранешните комунистички општества.
    Многу работи (не сите) кои се присутни во либералните општества сметам дека треба конечно и да се применуваат кај нас. Поради тоа што не се применуваат затоа голем дел од земјите кои се на Истокот се во доста погледи поназадни од западните општества.
    Дека западните општества не се совршени, не се совршени тоа е факт. Ама твоите се преселиле во Канада а не во Русија. Сега ако сметаш ти дека руското општество е понапредно тогаш оди пресели се на пример во Русија каде општеството е поконзервативно.
    Мојот став е дека треба да се најде некоја средина и сметам дека треба конечно да се исфрлат некои работи од нашиот менталитет и начин на размислување за да отидеме напред како земја.
    Претеран либерализам не, а ова го кажав и во претходните мои коментари.
    Веќе кажаа некои луѓе, сè што оди во екстреми е лошо.

    Ова додуша вака само ти посочувам како пример. :)

    Поздрав
     
    Последна измена: 30 јануари 2018
    На Rebecca_R, Briar Rose и Someonespecial им се допаѓа ова.
  18. Briar Rose

    Briar Rose Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    2.387
    Допаѓања:
    13.681
    Пол:
    Женски
    @+++ а според тебе на кој начин либерализмот помага да се развие одредена држава ?
    И што би се случило ако претпоставиме дека одеднаш сите или барем 99 % од државјаните на РМ станат цврсти либерали, и дали со тоа РМ би станала поразвиена земја? :)
     
    На +++ му/ѝ се допаѓа ова.
  19. +++

    +++ Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2017
    Пораки:
    1.752
    Допаѓања:
    8.058
    @Briar Rose

    Тоа е многу опширна тема и бара подолго објаснување. Но еве вака. Дали познаваш некоја комунистичка земја која била економски развиена? Само не ја давај како пример Кина зошто и Кина не била развиена, сè додека не дошол овој човек на власт после смртта на Мао Це Тунг и направил реформи кои биле клучни за отворање на кинескиот пазар кон глобалниот пазар:

    https://en.wikipedia.org/wiki/Deng_Xiaoping

    Втор пример еве, ќе го земам како пример кабинетот на Џастин Трудо, канадскиот премиер. Сигурно знаеш дека тој кабинет се состои и од луѓе по потекло од други држави ама Џастин Трудо на пример ги ангажирал да бидат активни во неговиот кабинет зошто знае на пример дека тие имаат потенцијал и знаење, значи не ги гледа како нешто што не треба да ги гледа. Во Македонија овие луѓе ќе бидат сосем поинаку гледани, со поинакви очи главно поради стереотипите. Не се сите Македонци такви тоа е факт.

    Или пак еве, човек болен од ХИВ, има потенцијал да предизвика некоја промена зошто има високо образование, интелигентен е и има некој револуционерен концепт кој може да направи некои промени ама одеднаш работодавачот дознава дека тој е болен од ХИВ и се решава да го отпушти зошто „тој е сидаш“ . Па и да е болен од ХИВ на пример, што има врска тоа, секој може да се инфицира, никој не е имун и на крај крајава и тој е човек и има право да живее на планетава. Али на Македонче важно му е што е „сидаш“ и тој е сега „ѓавол“.

    Ете ти го погоре примерот и во Србија со Ана Брнабиќ. Лезбејка, образована и жена со капацитет, црквата сега се меша во изборот нејзин и има против тоа што таа е премиерка бидејќи „Србија е православна земја“ вау, нема грешка, жената се залагаше за тоа да се укине црквата, се навредоа поповите.

    Има уште многу примери искрено и треба да знаеш дека сите големи работи кои се случиле на било кое поле почнале од ситница.

    Друго, дали ти си видела во поновата историја на оваа држава да биде некоја жена како премиерка или претседателка? Тука размислувањето на луѓето знаеш какво е? Не на сите, со должна почит кон оние кои не го негуваат ова мислење.


    Ова е тоа што мене ми пречи тука, премногу стереотипи има во државава, а и воопшто во поранешните социјалистички републики.

    Доста работи во либерализмот не се за оправдување, но сметам дека треба да станеме поотворени за доста работи за да тргнат некои работи како што треба.


    Сега ако имаш ти друг став слободно сподели го, не е проблем. :)
     
    На Rebecca_R, Someonespecial и Briar Rose им се допаѓа ова.
  20. +++

    +++ Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2017
    Пораки:
    1.752
    Допаѓања:
    8.058
    @Briar Rose

    Извини, само да се надополнам уште нешто: сите да станат либерали тешко тоа. :) И во најлибералните општества имаш денеска десничарски партии, левичари и.т.н., така да, ова не е возможно искрено. :D
     
    На Someonespecial и Briar Rose им се допаѓа ова.