1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пренагласеност/недостаток на елементите (вода, оган, земја, воздух) во натална карта

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од Ginger^, 1 декември 2016.

  1. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Oзбилно? Прашав пошо разбрав дека делувал како втор подзнак. Инаку, мојот е во вага, а јас со ваги ретко имам работа, уште помалку битна :D
     
  2. biGirl

    biGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.118
    Допаѓања:
    2.917
    Пол:
    Женски
    Nemam 29ti stepen a zaso neptun i uran ne se brojat? Rekov jas deka haos je ispadne se
    kako i da e fala mnogu @sjdgo :l:te namaciv
     
    На sjdgo му/ѝ се допаѓа ова.
  3. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Изгледа затоа што имаат слаб импакт врз личноста.
     
    На biGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Ginger^

    Ginger^ Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    4.320
    Допаѓања:
    55.364
    Пол:
    Женски
    Хихихи, ако Уран не го сметаме како планета, тогаш што бараме за астрологија да зборуваме? :wasntme:Поставеноста на Уран во нашата натална карта, укажува на тоа дали имаме инстинктивна љубов кон астрологијата,астрономијата, физиката:nod: и други науки...
    За влијание врз личноста, уф... Колку само може да ти влијае. Дури и не мора толку многу, иако не спаѓа во личните планети. :^) Еххх :)

    Бубаче, подзнакот го бодираш со 10, а MC-4 :)
     
    На biGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  5. MagsDestiny

    MagsDestiny Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    2.306
    Допаѓања:
    18.125
    Пол:
    Женски
    Да си се самоцитирам, може овој пат некој ќе ме рецне да ми прокоментира што ми значат резултативе...
    Anyone, please? :?:
     
    На Ginger^ му/ѝ се допаѓа ова.
  6. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Tие Уран, Нептун, Плутон, се генерациски планети, Уран може по 6 години да се задржи во еден знак.
     
  7. Ginger^

    Ginger^ Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    4.320
    Допаѓања:
    55.364
    Пол:
    Женски
    ^
    Да, баш заради тоа, со нив никогаш не си на чисто, нит знаеш до кај си :D:P

    @MagsDestiny оган\вода се водечки елементи во твојата натална, земјата е во пад, а воздухот многу ти недостига. Провери на втората страница имам опишано убаво за секј од аспектите. Читај за нагласени елементи, вода и оган,а за другите, опаѓање. :)
     
  8. biGirl

    biGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.118
    Допаѓања:
    2.917
    Пол:
    Женски
    Voda 55 pa vidi sega
     
    На Ginger^ му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Ginger^

    Ginger^ Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    4.320
    Допаѓања:
    55.364
    Пол:
    Женски
    ^
    На таква Плутонка, никој ништо не и може:devil::devil::devil:
    :D:D
     
  10. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Ќе најдеш по нетот, има статии за него во натална карта. Еве ти пример, да видиш за твојот. Мојот е во риба, во 6та куќа. Не дека нема везе тоа што го пишува ама, истото може да се опише и преку останатите планети во картата. За тоа со fated луѓе... обично кога е активиран од некој транзит или прогресија на некоја планета, наводно се случува. Што знам.:?:
    За тоа како подзнак.. имам и јас некаде прочитано ама... Мојот подзнак е девица. Повеќето најдобри другарки низ сите етапи на животот ми биле девици :Dи увек сме биле на ратна нога или сме си оделе на нерви заради х работи.:D

    Јас не го прочитав линкот:$ па го пропуштив тој дел за планети на критични степени 29..а имам такви:$ ко и на 0 степен.:$
     
    На sjdgo и Ginger^ им се допаѓа ова.
  11. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    r.jpg
    cats.jpg

    Еве ја и мојата, ако може помош при пресметувања, толкувања би била многу благодарна.:wasntme:
     
    На Ginger^ му/ѝ се допаѓа ова.
  12. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Ахам, тогаш значи
    Оган - 22
    Земја - 31
    Воздух - 6
    Вода - 8

    Пренагласена земја.
     
    На Ginger^ му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Ginger^

    Ginger^ Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    4.320
    Допаѓања:
    55.364
    Пол:
    Женски
    Ако добро пресметав, ова е прилично добро урамнотежена натална карта.^_^
    @Monna.Monna, што ќе изјавиш, од врвот? :*::D
    Какво е чувството? :?::sun:

    земја- 24
    воздух-18
    вода-16
    оган-14
     
    На Doozy, Monna.Monna и biGirl им се допаѓа ова.
  14. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    @Ginger^ баш се зачудив, од секогаш сум била пре емотивна и избувлива.:D
     
    На Ginger^ му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Ginger^

    Ginger^ Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    4.320
    Допаѓања:
    55.364
    Пол:
    Женски
    Еве што најдов за "темпераментот", на емоциите.:$

    Елементи кои се основа на нашата личност, зависат од:


    • . Брзина на ротацијата на емоциите, односно, за тоа дали емоциите траат долго откако ќе се случат, или во спротивно, брзо се губат,се разменуваат или се" предаваат " на другите

    1. оган - емоциите брзо се појавуваат, речиси насилно, насилно и експлозивно;:@:D
    2. воздух - емоциите се послаби отколку кај оганот, но тие исто така брзо испаруваат, се враќаат и се флексибилни;:o:
    3. земја - емоциите бавно се појавуваат и бавно се покажуваат. Односно, упорни, стабилни споро се остваруваат, за разлика од другите и
    4. вода - емоциите се појавуваат полека,но им треба долго време за да се заменат со друга емоција.

    • За интензитет на емоции, за тоа колку се силни "просечните" емоции кај лицата:

    1. оган - емоциите се од сериозен интензитет, буквално горат;:devil:
    2. воздух - особено слаби емоции во овој елемент. Колку повисока иритација во воздухот, толку посилна емоција и обратно;
    3. земја - емоциите се стабилни, моќни, силни и отпорни на надворешни влијанија и
    4. вода - емоциите се слаби, апатични, пасивни, немаат форма. Многу често им треба поттик и поддршка со цел да се "зајакне" и даде појасна и специфична форма

    • За општиот тон на расположение кој преовладува( оптимистично или песимисттично, депресивно расположение):
    1. оган - преовладува оптимистичко расположение, огнот е полна со жар, оптимизам и дух на освојување;:f:
    2. воздух - преовладува оптимистичкото расположение, воздухот е зрак,:sun:весел и жив;
    3. земја - преовладува песимистичко расположениње, земјата е смирувачка, разумна,, практична(како под седатив :D) и
    4. вода - преовладуваат песимистички расположенија,, недоверба, хаотична малце:smirk:

    • За изразување на емоциите:

    1. оган - има силни емоции, нападни и директни,а тоа е особено видливо во нивното тело а и во очите на другите;
    2. воздух - изразува емоции експресивно, но многу повеќе прифатлива отколку на огнот. Тоа повеќе тсе прави преку говорот, израз на лицето и гестовите како изразување на емоциите;
    3. земја - се однесува на "воздржани" емоции. Со контролирана манифестација, би рекла:) За ликот, и за делото:D8);
    4.вода - емоции сведени на самите себе,кои се видливи во некои некои пофини и суптилни нијанси.



    astrology_elements.jpg


    @Monna.Monna абре имаш месечина како мојата ^_^и на Буковски :D :d:

    Види си тука:

    http://www.southfloridaastrologer.com/moon-in-virgo.html
    http://www.starslikeyou.com.au/moon-in-virgo/
     
    На FridaKahlo, theowndemon и Doozy им се допаѓа ова.
  16. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Па ова е се точно што го пишува за Вертекс во Вага, иста јас. Добар медијатор сум, во туѓи конфликти не зафаќам страни, не напаѓам и не бранам никој, се обидувам да ги сфатам мотивите на секој инволвиран, ја ценам правичноста, се залагам за мир и ред. Ако вертексот има некакво влијание, според ова што го прочитав за мене, мора да е изразено.

    А подзнакот ми е Бик. И бикот и вагата ги владее Венера, можеби тука е тајната на мојата опсесија со естетика.

    Мислам дека нулата не е критична, туку дека во неа знакот има најсилно влијание, нели е почеток.
    Јас имам месечина на 29-ти степен, во Близнаци. Тоа би значело дека ракот може да делува врз мене, што не ми е мило, не ги сакам карактеристиките на тој знак. Близнак далеку подобро звучи.
     
  17. ♣ Alba Viduam ♣

    ♣ Alba Viduam ♣ Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2016
    Пораки:
    330
    Допаѓања:
    2.160
    Пол:
    Женски
    graphic.png Untitled.png

    Aj малку хелп и за мене.. ако може некој да ми толкува? :wasntme:
     
  18. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    И 0 степени се исто критични според многумина. Но, не им обрнувам многу внимание освен во ситуацијава еве тука, дур си играме што,какви елементи имаме во картата.:D Не би рекла дека 0 степен е многу силен. Напротив. Тоа е сам почеток на знак, и планетата на тој степен е баш слаба, оти и е нова територија и треба време да се прилагоди на таа територија.:) Во predictive astrology ако зборуваме, да... тогаш значи почеток. Во хорарна например, ако ASC е на тој степен, не ја ни читаш картата, оти е прерано за да нештото за што прашуваш да се случи. Ако е во последни степени е предоцна. И така.Или ако гледаш event chart e битно.. ако следиш месечни циклуси - ко млади и полни месечини....прогресии.
     
  19. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.098
    Допаѓања:
    56.329
    Пол:
    Женски
    Уууу @Ginger^, нашиот форумски астролог. ^_^

    Имаш време за уште една анализа?
    1..png

    Овие последните 2 рулери, кај да ги најдам? :D

    Ко што пресметав, нагласен оган, вода и воздух околу 20, а земја ич. :bug:
     
    Последна измена: 5 декември 2016
    На Ginger^ му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Ginger^

    Ginger^ Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    4.320
    Допаѓања:
    55.364
    Пол:
    Женски
    Да повторам само за сите, ако приметиме дека некој елемент е во опаѓање, не треба да се сфати како хендикеп. Се работи само за базичната структура и начинот на кој во индивидуата е содржана виталната енергија,која го вклучува целокупниот живот на сите суштества и се, во овој универзум. Меѓусебниот однос на четирите елементи во нас, како што вели Arroyo, го открива енергетскиот шаблон или како, во нас се манифестира космичката врска меѓу четирите елемента. :)

    Колку ли само има серииски убијци со нагласена вода, и колку хуманитраци пак со нагласена земја и оган. :o Туку ај :D


    Нагласен оган, додека воздухот и водата се во границите на нормалата. Земја, фали, да. Пишав дека има повеќе начини како да се оствари овој елемент, во овој случај може со одрекување. Во случајов, може да се "преправаш"|(, дека материјалното многу-многу и не ти е важно.:D @LivingGlam :f:


    Оган-30
    воздух-20
    вода-19
    земја-3



    Бил Гејтс е еден од најбогатите луѓе, кој во светот на материјата, направил чудо. Исто и Трамп, а и двајцата имаат недостаток на земја во својата карта. :lol: Бил Гејтс, познат како човек, дупла вода, (како нашите сирени @Doozy ,@biGirl и @malerozna :P:*:) во 50тите години се повлекол и животот го посветил на хуманитарни проекти.

    Кога се работи за нагласена земја,на земјаците,8):D @zhap4e, @Lady Phoenix , јас:party: па и други феминки, не им е важен само успех во кариера, признание и статус, ами и на духовен план.
    На пример Ошо, кој е познат духовен учител, целиот е земја\оган:wasntme:

    http://www.astrotheme.com/astrology/Bhagwan_Shree_Osho_Rajneesh
     
    На Antebellum, biGirl, Doozy и 3 други им се допаѓа ова.