1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Препишување

Дискусија во 'Образование' започната од RainBow, 22 декември 2010.

  1. anneyy

    anneyy Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2010
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    1.421
    И јас сум меѓу тие што препишуваат. Препишувам кога немам научено, а немам затоа што не сум имала време итн...па мора поинаку да се снајдам.
    Обично препишувам од ливчиња, а некогаш од учебник. :D
     
  2. LittleDevil

    LittleDevil Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    1.701
    Допаѓања:
    1.919
    Пол:
    Женски
    Не знам некој ученик/ студент кој не препишувал :)
    Јас нон стоп учам, но скоро секогаш си имам "потсетник" , ако заглавам да си препишам :) Инаку, математика никогаш не сум препишувала во средно, а во основно да.
    Хемија никако не ми влегуваше в мозок, и хемија од 5 години што учев, не знам ништо, секогаш препишувалките. И имам среќа, никогаш ме немаат фатено во препишување. А тоа е можеби затоа што сум одлична ученичка, па имаат доверба нека немам препишувано.. Кој знае :)
     
  3. dlikedevil

    dlikedevil Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2011
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    55
    Порано бев глупа и учев ко будала ... сега неам гајле, комбинирам, си одредувам предмети кај некои професори кај шо ми е страв да научам, а 1 или 2 у семестар обавезно препис
     
  4. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.475
    Допаѓања:
    39.705
    Пол:
    Женски
    Кога немам научено итекако се снаоѓам за препишување и никогаш до сега не ме фатиле....но до сега! :wasntme:
     
  5. unhappyy

    unhappyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2011
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    147
    Најдобро е со мобилката и слушалките..снимај си ги лекциите побавно и остави ги нека вртат цел час..мене никогаш ме немаат фатено со ова..а со ливчиња единствено таа по математика стара стара ама тие очите како на орлите и се све забележува..немав гајле имав уште едно ливче плус пак препишав ]:)
     
  6. martinuska

    martinuska Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    3.095
    Допаѓања:
    3.747
    Најдобро се препишува во прва клупа.
    Цел живот сум во прва, па додека професорот ги мерка тие во последните клупи што шушкаат јас комотно си го вадев ливчето и си го ставав на нозе и си препишував или пак се потсетував. Зависи кога како.

    Најдобар резултат што го памтам од препишување ми беше последниот тест по бизнис. Имав 5ка со сите бода :wasntme:
     
  7. Linn1

    Linn1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    1.221
    Допаѓања:
    1.935
    Воопшто не знам да препишувам. Се случува понекогаш да препрашам некоја другарка, ама да земам листови, мобилни :x никако! Одма ќе ме фатат. Крајно не ме бидува. Сум препишувала и така, но во основно. Најчесто кај некои наставници што не се строги. Германски немам појма, па секогаш вадев 5ка, а може и 5+ зависи од тоа колку материјал ќе подготвам за препишување( се шалам, не вадев 5+ :D ). :lol:
    А сега во средно не планирам да препишувам, можеби понатака. :)
     
  8. anuskaNESTLE

    anuskaNESTLE Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.979
    Допаѓања:
    7.104
    Во средното нонстоп препишував, нонстооооооп, значи махер бре сум била, ама секогаш имав малку страв дека ќе ми ги оптегнат ушите но не ме фатија ни еднаш, се чудам зар толку умешно сум препишувала :lol:
    А на факс сега, препишувам само на есеј, кога ептен не ми се уче, и koга ми е тешко.. :)
     
  9. MoreNa-22

    MoreNa-22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    386
    Допаѓања:
    76
    Препишувам кога можам особено ко ке ме мрзи да седнам да научам. Сега на крај кога имам уште неколу испити како ме смрзи да учам чудо некое и два имам препишувано со слушалки :D другарка ке чита а јас ке пишувам :) шо да правам кога немам време за учењње поготово на ова жештиниве.
     
  10. elcezelce

    elcezelce Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    3.116
    Допаѓања:
    20.936
    Пол:
    Женски
    Си препишувам секогаш кога ќе можам :P Не викам не си учам ,ама ме фрустрира кога ќе видам дека некој цел факултет го завршија препишувајки ,така да господ да ги поживи пенкалцата за препишување ...си правам по 2-3 за испит :P :P :wasntme:
     
  11. WomanInRed

    WomanInRed Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2011
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    1.607
    епа мора некако да се снајдеш.. не сум човек што не учам ама понекогаш и тоа ми се има десено :) и секогаш сум ѕнаела да се снајдам :D
     
  12. Tanny

    Tanny Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2010
    Пораки:
    564
    Допаѓања:
    401
    Кога немам научено си подзирнувам малку :wasntme:
    Паметам по македоски од препишување 5 + :lol:
     
  13. angel4e121

    angel4e121 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2010
    Пораки:
    687
    Допаѓања:
    291
    Јас никогаш не сум препишувала,најискрено,таква личност сум што и да немам ич научено нема да пепишам барем знам дека за тоа сум заслужила,но од друга страна па не е убаво некој да учел дома и да се трудел а другиот да препише и пак на крајот иста отцена,но добро тука се работи за тоа СНАЈДИСЕ ПА ЖИВЕЈ како што велиме ние.
    Но сепак јас не сум се осмелила на таков чекор,освен некогаш кога ептен немам научено и не да препишувам од ливчина туку некој другар/другарка да прашам ако знае да ми даде одговор а ако не тоа е тоа ќе си добиеш тоа што си заслужил. :)
     
  14. belieber

    belieber Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.082
    Допаѓања:
    642
    Ретко препишувам пошто бевме во основно малце деца во клас и се се гледа по еден на клупа бевме..
    Јас неможам од ливчиња да препишувам туку од мобилен, многу ми е полесно :lol:
     
  15. Queen-Nefertiti

    Queen-Nefertiti Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2011
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    46
    A како препишувате од мобилен?(ако не е тајна) Бидејќи јас пробав еднаш да препишам со моб ама зошто другата страна што требаше да ми чита не ме слушаше?А јас пак се слушав,и ништо не испадна од моето препишување :D Препишувачи кажете кај е грешката ми се смачи да учам барем еднаш да препишам и јас 8)
     
  16. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    мој совет не на слушалка, туку word документ во телефон и бркаш работа. Се имам снајдено неколку пати со ова, не е лошо да изведиш оцена плус. ретко се осудувам на нула знање на одам на препис. обично ако сум несогурна.
     
  17. kikikikirika

    kikikikirika Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    4.485
    Пол:
    Женски
    Страв ми е со слушалка да препишувам ама затоа имам техники други многу јаки. На мали ливченца можам цела скрипта да напишам и тоа прво во тетратка пишувам и после тие ги смалувам во фотокопирница. Досега ме немаат фатено ама во последниве 2 години само еднаш ми се случи да препишувам. И ептен среќа имам таман одам на препишување ме седнуваат на убаво место.
     
  18. the.one

    the.one Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    564
    Допаѓања:
    797
    Никогаш немам препишувано од ливче, мобилен или слично. Ама затоа постојано си кажуваме меѓусебно, така ни е полесно. :lol:
    Во петто по биологија си вадевме учебници и незнам дали наставничката не приметуваше или намерно попушташе, ама знам немаше оцена подолу од 3. Еднаш па, по македонски имавме прашање за историјата на јазикот и никој не го знаеше од редицата. И некако се нагодивме сите ист одговор (еден грешка сите грешка, како е фер :lol: ), а грешка бил. Наставничката како се насмевнуваше, 'под мустаќ'. :lol:
    Инаку, секогаш си учам, ама колку научувам.. :wasntme:
     
  19. Ket.Rin

    Ket.Rin Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2011
    Пораки:
    286
    Допаѓања:
    970
    Никогаш во животот не сум се потпрела само на ливчиња за препишување. Како одличен ученик, таа варијанта воопшто не ми е сигурна. Инаку знам да си напраам по некое ливче за некој збор што неможам да го запамтам, латински или некој чуден, или па за формули физика или математика. Имам едно ланче во вид на плочка и од назад лепам ливчиња, досега не ми се случило да ме фатат :)
     
    На vaga95 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Miss666

    Miss666 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    1.270
    Допаѓања:
    3.216
    Пол:
    Женски
    Иако бев одличен ученик некогаш знаев и да препишам... :) не дека сум немала научено туку да се потсетам нешто и фала Богу сега некогаш да си напишеш нешто што инаку појма немаш... :D :D
    Не е убаво некој што ништо не знае да извади поубава оценка од вас како што се случи при полагањето државна матура... Вака беше: Една моја соученичка бев труп,ама апсолутно ништо не знаеше, едвај проаѓаше година и на крај со препис си извади две 4-ки по мкд и англиски јазик... ама ајде д не ја осудувам си се снашла, кој ми е мене крив што учев по цели денови нели?! :D :D :D
    Секако, кој може дс си препише нека препише, кој не може нека си научи... тоа е... :D :D
     
    На howdoyoudo му/ѝ се допаѓа ова.