1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Препонска кила кај бебе

Дискусија во 'Бебе' започната од HappyMom86, 13 декември 2017.

 1. HappyMom86

  HappyMom86 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 декември 2017
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  18
  Пол:
  Женски
  Мајки. Дали имате искуство со овој вид на кила? Дали кај некое бебче се повлекло? Нашето има и проблемот е што нон стоп му излегува (сеуште има грчеви и напнува). Мажот ми му го мести кога му е малку излезено, но вчера при какање му се спушти и стасавме до клиника. (Бебе многу плачеше). За операција е мал уште нема 4кг, а ни рекоа да направи барем 10кг. Секое искуство е добредојдено.
   
  На stevemila му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Sofronko

  Sofronko Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 август 2017
  Пораки:
  784
  Допаѓања:
  984
  Пол:
  Женски
  Дали вашето бебе многу плаче? Истиот птоблем го имаме и ние нас ни се спушти на 2 месеци исто и ние бевме на детска хирургија и др ни рекоа дека тоа се спушта од многу напон за плачење со совет да го масираме местото кога ќе приметиме дека се спушта и да гледаме да правиме бебето да не ни плаче многу, еве сеа сме 6 месеци посмирен е и фала му на бога до сеа не се повторило, и истотала ни рекоа или ќе се повлече само по себе или да се оперира што покасно толку подобро со добра килажа, а и да на секое второ машко му се случува ова
   
  На stevemila му/ѝ се допаѓа ова.
 3. stevemila

  stevemila Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 март 2011
  Пораки:
  5.633
  Допаѓања:
  41.535
  Пол:
  Женски
  I mojata malecka ima kila.Dolu vo preponite.Bevme na hirurg Aco Dimov vo Remedika.Ni pokaza kako da pravime so prstite za da ja se povlece kilata.Kaza ako ne se povlekuva i ima promena na bojatabojataa da odime odma.Postojano ja sledam.Dva tri dena nemase sinoka gledam pak.Ama mnogu placese.Mojata postojano place.I den i vecer.Epten malku spie.Prasav dali e mozno da ja boli pa od toa da place,rece ne boli dokolku ne dojde do vklestuvanje.Na kontrola sme po Nova God zdravje.Pedijatarkata Marina isto vo Remedika,ni pokaza edni kaisi za kila.Ama nasata e epten mala.Videte vo Medikus Help gi imalo. Screenshot_2017-12-14-00-39-32.png
   
  Последна измена: 14 декември 2017
 4. HappyMom86

  HappyMom86 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 декември 2017
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  18
  Пол:
  Женски
  Моево бебе е мирно, ретко плаче ама има запек кутричкото. Вие им ги местите на бебушите? Кај мене мажот ми знае ама мене ми е страв.
  Sofroniko, а му се спушташе цревцето често кога беше помал? Имало разлика од спуштање и вклештување.
  stevemila, кај моето кога не е ептен симнато не го боли, но од напон еднсш му се симна надоле и многу плачеше(баш како нешто да го боли) Бевме и ние кај Ацо, супер доктор е. Ни даде и број во случај не дај Боже да не можеме да го наместиме.Многу е лошо што во нашиот град нема доктор што знае да мести... Под стрес сум нон стоп.Моево бебуле е уште помало од Дариа. Нас Марина ни рече да ги носи гаќичките за широк повој 24/7, ама пак кога му менувам мелена му излегува.
   
  На stevemila му/ѝ се допаѓа ова.
 5. stevemila

  stevemila Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 март 2011
  Пораки:
  5.633
  Допаѓања:
  41.535
  Пол:
  Женски
  Mene mi e epten ezivo d ja namestam.Sega i nema.Da ne ja zarecam.Ako sakas da mi pises br od Dr da go imam za nedaj Boze n3sto hitno Pisi mi go vo poraka ako sakas.I nas ni kaza Marina gakuckite da gi nosi.Retko i gi stavam.Ja stegaat i praat crvenila
   
 6. Sofronko

  Sofronko Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 август 2017
  Пораки:
  784
  Допаѓања:
  984
  Пол:
  Женски
  Па коа му се спушти првиот пат му помодре местото и многу плачеше од болка но го масирав местото нагоре и се врати во нормала и коа се смири одма отидовме на детска хорургија и втприот пат среќа го приметив плачеше некако цел ден беше кенкав и на пресоблекување го видов како се движи надолу килата и го задржав во местото со рака и се повлече,така да тоа бара масирање за да си се врати на место, а зошто бе запек? Од што толку? На колку време кака? И ставаш нешто за запек?
   
 7. HappyMom86

  HappyMom86 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 декември 2017
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  18
  Пол:
  Женски
  Не беше какан два дена. Пие Аптамил, ми релоа може од млекото а до сега супер му беше.Значи морам и јас да се научам да го масирам. Деновиве и мм е дома, од што мене ми естрав.
  Stevemila, ќе ти го пиштам само да се раздени и да го најдам извештајот од Др. И дај Боже никогаш да не ти притреба.
   
  На stevemila му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Sofronko

  Sofronko Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 август 2017
  Пораки:
  784
  Допаѓања:
  984
  Пол:
  Женски
  Може и до млекото да му е може веќе да не му го прифаќа убаво организмот и да му прави запек,се консултиравте со педијатар за замена на млекото?дека и нас ни правеше запек нан па ни снемија на хип комбиотик па одма му се регулираше столицата и си какаше нормално.коа има запек како му помагаш да се искака?колку месеци сте?му даваш ли чајче или само млеко?
   
 9. doubleg

  doubleg Популарен член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2011
  Пораки:
  285
  Допаѓања:
  4.406
  Имаме многу позитивно искуство со Ацо Димов пред години на детска хирургија, сега како што прочитав не е повеќе таму. Ретко позитивно искуство со нашиве болници, професионалец во секој поглед.
   
  На HappyMom86 и stevemila им се допаѓа ова.
 10. Nalutena1

  Nalutena1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  498
  Допаѓања:
  1.762
  Пол:
  Женски
  Zdravo sin mi bese operiran od takva kila, pa da spodelam iskustvo.
  Sin mi se rodi so mala kilaza 2 kila i nesto, stom dojdovme doma, otkako ja pokaci kilazata mu se pokazaa edni kako dve tocinnja (kila) koi izleguvaa koga placese, i nie gi mestevme vnatre, ama dzabe toa e kila i go boli, ne go ostava mleko da pie i koga kaka tie se poveke izleguva.
  Mnogu, mnogu mi bese macno toj period se plasev da ne pukat topcinjata od mnogu placenje tie se poveke rastea, a toj neprestano placese, nonstop bevme po bolnici.
  Posle toa sleduvase operacija, bese laserski, sin mi Imase 2 meseci ako ne se lazam. Posle 3 dena ne pistija od bolnica, ne smeev da go banjam, posle 10 dena bev na kontrola i tolku Fala mu na Gospod zavrsi toj kosmar.
  Sega ima 4 god. I nema nikakov problem, ne mu se ni poznava, da ne preteruvam eepten malce mu se poznavaat 2 tenki linii i toa epten odblisku da zabelezis, vaka ne.

  Ne se sekiraj ne e strasna rabota, ama dodeka da se operira znam niz sto pominuvas....
  Da napomenam i mm koga se rodil bil operiran od istata kila i na istoto mesto, pa taka da mislam deka e toa nasledno. Samo nemu poveke mu se zabelezuvaat liniite zosto ima kilaza, porano ne se primetuvase ic.
  Na sin mi ic ne mu se gleda zosto e slab.
  Ne se sekiraj, ednas ke se operira i tolku.

  Deteto ne moze da ti kaka zostp go boli.
  Koga i da proba da kaka (zosto dava napon...ili kako da kaza...) toa go boli, izleguvaat topcinjata (kila) i toj prestanuva.
  Jas duri koristev nesto od apteka za da kaka, probaj i ti.
  Koga mu go pravis mlekoto, ne koristi obicna voda, kupuvaj od apteka, i do toa e.
  ....kako da se citam sebe...se sto pisuvas, pominav niz toa.
   
  Последна измена: 15 декември 2017
  На HappyMom86 и stevemila им се допаѓа ова.
 11. *Ane*

  *Ane* Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2017
  Пораки:
  762
  Допаѓања:
  2.199
  Пол:
  Женски
  Ja moeto bebce od taa kila ke si go izgubev, na 2mesec... Na 3pati se povlekuvase, ali cetvrtiot pat zavrsivme na operacija... Ali toa bese kila na testisi... Fala bogu sea e se OK... Pocna i da napredNuva :):)
   
 12. stevemila

  stevemila Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 март 2011
  Пораки:
  5.633
  Допаѓања:
  41.535
  Пол:
  Женски
  Kako toa ke go izgubese?So se desi?
   
 13. *Ane*

  *Ane* Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2017
  Пораки:
  762
  Допаѓања:
  2.199
  Пол:
  Женски
  Od sto bea vklesteni kilata, mu se isprepletele crevcata, pola saat da zakasnev toa ke bese kraj.... All ne e kaj site isto, ete kaj moeto taka trebalo da bide :(
  Vo sekoj slucaj pazete gi bebuskite :)

  I mene mi vikaa mal e uste, ne mu davajte mnogu da place ....pa ete do kaj stigna
   
  Последна измена од модератор: 17 декември 2017
 14. stevemila

  stevemila Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 март 2011
  Пораки:
  5.633
  Допаѓања:
  41.535
  Пол:
  Женски
  Epten utesitelno
   
  На HappyMom86 и *Ane* им се допаѓа ова.
 15. Sofronko

  Sofronko Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 август 2017
  Пораки:
  784
  Допаѓања:
  984
  Пол:
  Женски
  Сакав да ве прашам дали ги вежбате вашите бебиња со рачиња, ноџиња? Ние вежбаме веќе 4 месеци и мислам дека од тоа што му се позајакнети мускулите не му се повториле килата да не го подречам но мислам дека вежбањето има многу голем и позитивен ефект врз килата, да пробате и вие
   
  На HappyMom86 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. stevemila

  stevemila Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 март 2011
  Пораки:
  5.633
  Допаѓања:
  41.535
  Пол:
  Женски
  Jas sekojdnevno po nekolku pati i praVam vezbi.Da ne ja podrecam nekoe vreme ja nema kilata
   
  На HappyMom86 и Sofronko им се допаѓа ова.
 17. Sofronko

  Sofronko Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 август 2017
  Пораки:
  784
  Допаѓања:
  984
  Пол:
  Женски
  Мислам дека има мн ефект вржбањеето дека ги ојачува мускулите и не дозволува да се спуштат килата
   
  На HappyMom86 и stevemila им се допаѓа ова.
 18. HappyMom86

  HappyMom86 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 декември 2017
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  18
  Пол:
  Женски
  Кои вежби поточно? :)
   
 19. Sofronko

  Sofronko Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 август 2017
  Пораки:
  784
  Допаѓања:
  984
  Пол:
  Женски
  Ноџиња горе доле, на страна лево десно, како возење точак, па да со.си го фати ноџето со рачето, па со рачињата една горе една доле истовремено, па двете рачиња како отвори затвори
   
  На HappyMom86 и stevemila им се допаѓа ова.
 20. HappyMom86

  HappyMom86 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 декември 2017
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  18
  Пол:
  Женски
  Ти благодарам, ке ги правиме. Да му престанат грчевите вајда нема да напнува толку.

  Ане, за колку време се случуваше тоа? Мисла ми е дека не сме од,Ск. Не дај Боже ако некогсш ни се случи тоа.

  Ти благодарам мила,за споделеното искуство.
   
  Последна измена од модератор: 26 декември 2017
  На Nalutena1 му/ѝ се допаѓа ова.