1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Препонска кила кај бебе

Дискусија во 'Бебе' започната од HappyMom86, 13 декември 2017.

  1. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.005
    Пол:
    Женски
    @stevemila мислам кај нејзиното. Штом ќе види, ќе пише.
     
  2. stevemila

    stevemila Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 март 2011
    Пораки:
    5.633
    Допаѓања:
    41.535
    Пол:
    Женски
    Srcka mojata imase preponska kila.Na 3 meseci nekade i se pojavi.24 sati dnevno placese.Bevme kaj Aco vo Remedika.Ni kaza ako ne se povlece operacija ke treba.Trebase po N.God kontrola.Ama i se izgubi.Dali od postojanite vezbi so i gi pravev ili od toa so i ja vrakav kilata nazad so prstite.Ni pokaza Dr kako.Imam pisano nazad.Isto taka i gakickite za sirok povoj mislam pomognaa.Deka gi lepev postegnati.Mi pokaza Lazarova od Remedika i pampersot kako da go mestam da ja pritiska kilata.Neznam od so najdovme lek bitno pomina.Moeto sonce denes polni 8 meseci i nemame kila.Ako sakas pisi mi poraka so te interesira
     
    На ❤️Sneze❤️ му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Nalutena1

    Nalutena1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    498
    Допаѓања:
    1.762
    Пол:
    Женски
    Kaj sin mi ne se povlekla sama, iako i jas mi pravev redovni vezbi i ja povlekuvav so racete vnatre. Mnogu tesko mi bese, maloto samo napon davase, isto kako sto napisa bese golema ko orevce i od dvete strani.
    Ne ostavoja malce da cekame, ama posle mesec dva (otkako se rodi) go operiraa laserski i mislam deka deteto se preporodi, se olesnil kutroto.
    Odete na lekar videte sto ke vi kazat, ama mislma deka e podobro na operacija, ednas ama ke olesni detevo. Eve na mojot ne mu se poznava voopsto, naskoro ke polni 5 god. I sosema normalno e , duri nikakvi luzni nema.
     
    На ❤️Sneze❤️ му/ѝ се допаѓа ова.
  4. ❤️Sneze❤️

    ❤️Sneze❤️ Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2017
    Пораки:
    886
    Допаѓања:
    3.902
    Пол:
    Женски
    ^^Ви благодарам на споделеното искуство и совет , ми значи навистина:hug: :hug: Ние сме утре на контрола 38 дена имаме од раѓање и прво кај педијатар ќе го носам па потоа ако треба и деттски хирург ќе го носам да го ѕирне но прво да го следам да видам како ќе биде и ако не се повлекува што се мора се мора , за здравје се работи детето ми е пред се :)ќе споделам како сме прошле утре на лекар :)
     
    На stevemila му/ѝ се допаѓа ова.
  5. ❤️Sneze❤️

    ❤️Sneze❤️ Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2017
    Пораки:
    886
    Допаѓања:
    3.902
    Пол:
    Женски
    Се повлекува и искача кај бебе , само кога се напрега искача килата , а вака кога е мирно ја нема па докторката рече да следам како е до другиот месец па ако стане плачлив и не се смирува или килата ако не се повлекува воопшто да посетам и хирург за да ме посоветува што и како :)
     
  6. Nalutena1

    Nalutena1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    498
    Допаѓања:
    1.762
    Пол:
    Женски
    Ti poseti pedijatar li?
    I jas istoto gi napraviv i istoto mi go kaza duro i taa ja mesese so raka i rece da sledam.
    Ama jas posle nedela da ne recam dve ne pedijatar tuku direktno vo bolnica (ne se sekavam dali bese hirurg) koga go vidoa vednas zakazija za laserska operacija (posle 15 dena mi se javija) isto doktorot mi rece vo slucaj ako premnogu se naduvaat i dvete topki i deteto ne pretstanuva da place, vednas donesi go.
    Ne sakam da te plasam, ne e strasno, ke pomine toa ama podobro bi bilo da se konsultiras i so hirurg da vidis sto ke ti kaza, ne gubis nisto.
     
  7. ❤️Sneze❤️

    ❤️Sneze❤️ Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2017
    Пораки:
    886
    Допаѓања:
    3.902
    Пол:
    Женски
    Не му стои цело време киличката само при напрегање за какање се спушта , еве денес скоро цел ден ја нема само два пати се појави , имам надеж дека ќе пројде , вака ќе го следам до следниот месец и ќе видиме како ќе биде :) ти благодарам на споделеното искуство и совет :hug:
     
    На Nalutena1 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.676
    Пол:
    Женски
    Педијатар нека го види.. некогаш се повлекува, некогаш не.. Кај синчето не се повлече и заради неа не се спушти ни тестисот и чекаат до кај 18м па ако не се повлече оперираат. Го оперираа синчево тогаш и го средија и тој проблем, го спуштија и тестисот. Не е страшно, само обавезно да се следи после 1год од хирург ако не е повлечена.
     
  9. ❤️Sneze❤️

    ❤️Sneze❤️ Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2017
    Пораки:
    886
    Допаѓања:
    3.902
    Пол:
    Женски
    Мила го виде педијатарката матична што е и другата исто го виде што и е замена , ме советуваа да следам дека и двете дечиња ми имаа водена кила во тестисите и потоа се повлече исто како кај првото потоа што се повлече и препонска кила на 1,5 год и затоа ќе следам дали и оваа ќе се повлече , а ако не се повлече до следен месец совет и од хирург.
    А на бебето спуштени му се тестисите како што треба , го провери докторката .
     
    На stevemila и mariz им се допаѓа ова.
  10. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.676
    Пол:
    Женски
    епа супер нека следат само, не е страшно. Инаку кај мојов едниот беше мобилен и те горе беше те доле, а другиот заглавен баш кај килата и затоа не се спуштил. Баш и со нас лежеше 16м детенце само со кила, исто и него го оперираа. Ваљда нешто зависи и затоа мора хирург да го следи.. Закажи си кај Миле Петровски на детска Хирургија или кај тој мојов што го оперираше (забораив како се викаше тој.. мислам на Д беше презимето), Миле го знам дека нареднава недела сме кај него на преглед.. ми го препорачаа како подобар.

    Сега ми текна Перо Петровски го следеше и оперираше синчето, само веќе не бил он таму.
     
    На ❤️Sneze❤️ му/ѝ се допаѓа ова.
  11. stevemila

    stevemila Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 март 2011
    Пораки:
    5.633
    Допаѓања:
    41.535
    Пол:
    Женски
    Pravi vezbi.Kako ke ojacuva deteto ke ojacuva i stomacniot zid pa sansite za da izleguva kilata se mnogu mali.
     
    На Среќичка и ❤️Sneze❤️ им се допаѓа ова.
  12. ❤️Sneze❤️

    ❤️Sneze❤️ Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2017
    Пораки:
    886
    Допаѓања:
    3.902
    Пол:
    Женски
    ^^Сега за сега го држам повеќе во раце кога е буден за да не се напрега толку многу исто и кога спие е подкренат под газето без да го пипам кога е спуштена килата па ќе видиме како ќе биде :)
     
  13. Kolicka555

    Kolicka555 Активен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2019
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Ve molam iskustvo so kila moeto mebe ima.mesec I pol ima kila na papoceto I preponite
     
  14. Kolicka555

    Kolicka555 Активен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2019
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Dali skros vi se povleci vas kilata?
     
  15. stevemila

    stevemila Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 март 2011
    Пораки:
    5.633
    Допаѓања:
    41.535
    Пол:
    Женски
    Da, Fala na Bog
     
  16. Kolicka555

    Kolicka555 Активен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2019
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Pojas nesto da ne.noseshe za kilata?
     
  17. @Newmam@

    @Newmam@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2019
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки.
    Сакам да ве прашам за совет и искуство. На моето бебе кое е нецели 2 месеци и кое е родено како прематурно бебе во 34 недела 1770 гр. и 41см му се појавија препонски кила на левата страна. Кога плаче или кога се стега од грчевите се спуштаат повеќе. Незнам како да го масирам и како да му помогнам а многу се плашам. После се што проживеавме сега требаше да се случи и ова. Бевме во Битола разговараве со хирург во Клиничката болница, меѓутоа не ни даде никаков совет, ни колку е ризично ни како да го масираме, едноставно не ни обрна никакво внимание, само кажа дека има кила и да пазиме да не се уклештат, а како да пазиме што да правиме, не ни даде никаков совет за ништо. Сега ќе одиме приватно во Плодност кај доктор Александар, меѓутоа незнам и тој колку е специјализиран за тоа. И ако не ни даде и тој совет ќе одиме во Скопје. Само сега се плашиме да доаѓаме заради морбилите. Незнам што да правиме а премногу сум исплашена за бебчето. Килата скоро цело време е спуштено долу, и да пробам да го вратам со масажа, тоа кога се напрега пак се спушта. Ве молам за совет од ваша страна.
     
  18. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.005
    Пол:
    Женски
    Мора да дојдете во Скопје, хирург да ве види. Мислам Ацо Димов е најдобар за таа проблематика, а тој е во Ремедика. Може да ви помогне со совети и мислења, никој тука на форумов не може точно да каже што и како треба да се направи кај бебето, бидејќи секој случај е приказна за себе.
     
    На cresa-jagoda и lackygirl им се допаѓа ова.
  19. RisMarke

    RisMarke Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2019
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Бебуш има 4м и се појави кила. Дали некој знае колку чини преглед кај приватен детски хирург во скопје?
     
  20. pa_stel

    pa_stel Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2017
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Бебе има кила на папочето, а само што направи месец ипол, на педијатар ни кажаа дека само ќе се повлече, ставав паричка ама имам проблеми со лепенките неможев да ги одлепам па баталив, иначе кога имаше беше израмнето. Што ми препорачувате дали е сериозно, пошто многу кенка и се мачи се напиња најверојатно го боли.