Препорака за лаптоп

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од karina8, 18 септември 2011.

 1. christinnn

  christinnn Популарен член

  Се зачлени на:
  28 август 2014
  Пораки:
  1.869
  Допаѓања:
  15.603
  Пол:
  Женски
  Луѓе препорачајте ми добар лаптоп до 18.000 денари :D
  Треба да купувам а не се разбирам многу многу, секоја помош би ми била добредојдена.
   
 2. Nina+O

  Nina+O Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 септември 2016
  Пораки:
  89
  Допаѓања:
  107
  Пол:
  Женски
  На The_boy и christinnn им се допаѓа ова.
 3. Kikikikiri0405

  Kikikikiri0405 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 декември 2016
  Пораки:
  101
  Допаѓања:
  281
  Пол:
  Женски
  Пред некоја ден и јас земав ваков лаптоп не се разбирам воопшто во овие работи но дечкото што работеше во Сетек ми го препорача овој. Ко веќе даваш 18000 поарно дадиш малку повеќе знаејќи дека е подобар. :) П.С. лапопот е на оперативен систем линубоако не ти смета малку е поразлично од работењето на виндолс. :)
   
 4. marristovska1

  marristovska1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2015
  Пораки:
  75
  Допаѓања:
  62
  Пол:
  Женски
  Здраво, ќе може некој што се разбира во лаптопи да ми препорача кој од овие е добар? Искрено ич не се разбирам во компјутерска технологија, па затоа Ваша помош би ми била добредојдена :))

  https://www.neptun.mk/categories/pr...0-15IKBN-i5-7200-4GB-1TB-940MX-2GB-80XL00QHRI

  https://www.neptun.mk/categories/prenosni_kompjuteri/ACER-14--i3-8130-4GB-256SSD-NX-GXZEX-019

  https://www.neptun.mk/categories/prenosni_kompjuteri/ASUS-X541UV-DM594-i5-7200-8-1TB-GF920-2

  https://www.neptun.mk/categories/pr...G-5353-i5-7200-8GB-1TB-MX130-2GB-NX-GVMEX-036
   
  На The_boy му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  16.842
  Допаѓања:
  76.677
  Пол:
  Женски
  Јас мислам последниот или тој пред него, ама не би било лошо да пишеш за што отприлика ти треба, па можеби некој ќе ти предложи и друг со слична конфигурација.

  Мене од сите, тие два ми фаќаат око.
  Оној под линк 2 има послаб процесор, стар е i3, не ги ни гледај тие испод i5. :)
   
  На marristovska1 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 6. marristovska1

  marristovska1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2015
  Пораки:
  75
  Допаѓања:
  62
  Пол:
  Женски
  Фала ти многу :) Иначе ми треба за секојдневна употреба, правење проекти за на факултет, гледање филмови и тоа. Ништо посебно ни комплицирано :))
   
 7. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  16.842
  Допаѓања:
  76.677
  Пол:
  Женски
  Ќе ти вршат одлична работа, кој и да го одбереш од тие два.
  Немаат лош рам, процесорите се мислам солидни, ќе те служи. :)
   
  На mari_sa, cresa-jagoda и marristovska1 им се допаѓа ова.
 8. Aleks12

  Aleks12 Активен член

  Се зачлени на:
  4 септември 2017
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Препорака за добар лаптоп до 40.000
   
 9. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  6.395
  Допаѓања:
  29.834
  Пол:
  Женски
  Која марка повеќе ја препорачувате? Lenovo или HP? :?:
   
 10. jagotka123

  jagotka123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2012
  Пораки:
  1.465
  Допаѓања:
  136
  Пол:
  Женски
  Lenovo najdobri se
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 11. The_boy

  The_boy Активен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2019
  Пораки:
  232
  Допаѓања:
  409
  Пол:
  Машки
  Анхоч, Нептун или сетек? Кои се нај професионални?
   
 12. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  6.395
  Допаѓања:
  29.834
  Пол:
  Женски
  Амц :)
   
  На senza.parole и The_boy им се допаѓа ова.
 13. The_boy

  The_boy Активен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2019
  Пораки:
  232
  Допаѓања:
  409
  Пол:
  Машки
  Лошо искуство, таблет под гаранција не сакаа да ми го поправат и на персонален компјутер ми го променија кулерот :(
   
 14. senza.parole

  senza.parole Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  3.115
  Допаѓања:
  20.632
  Пол:
  Женски
  Лаптоп до 15.000 мкд?
  Да има добра графичка и лиценциран Windows. Изводливо е?
  HP фан сум, ако нешто значи.
   
 15. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  6.395
  Допаѓања:
  29.834
  Пол:
  Женски
  Јас пред еден месец купив лаптоп од АМЦ со лиценциран Windows на HP, цена 15.300
  После имаа намалување на истиот лаптоп на 14.500, да знаев ќе почекав за да искористам попуст :D

  Еве ти линк да го видиш, гледам сега цената му е 15.500
  https://www.amc.com.mk/HP-15-ra005n...060-4-GB-DDR3L-500-GBDVDRWWIN-10-Home-3LG11EA
   
  На senza.parole му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Animali

  Animali Популарен член

  Се зачлени на:
  21 септември 2016
  Пораки:
  1.161
  Допаѓања:
  9.397
  Пол:
  Женски
  Јас ќе купував, па трети работи искрснаа и така си остана (heidy)
  Па да си го повторам прашањето :D

  Не сум експерт, ама претпоставувам како и за се, така и за ова, поскапото е подобро :|

  Е сега за сега, можам да си дозволам до 25.000, ептен 27.000 :tmi:
  Некој по таа цена, со лиценциран Windows.

  Не ми треба за нуклеарна физика :D Ама не ни да ми откаже после првото користење.

  Потребен ми е за секојдневна ефикасна употреба и по можност добра меморија.

  Експертите за оваа област, дајте предлози :wasntme: И благодарам однапред :f:
   
 17. Blue.Sky

  Blue.Sky Популарен член

  Се зачлени на:
  8 август 2013
  Пораки:
  941
  Допаѓања:
  11.386
  Пол:
  Женски
  https://www.viziotech.com/laptops/4...ptop-w8-wwebcam-6-cell-battery-bluetooth.html
  Не сум многу стручна но можам да ти го препорачам овој од лично искуство, 5-6 години го имам, 2-3 пати ако е носен на поправка ама супер си работи, играм и игри што тоа го загреваат повеќе па пак немам проблеми.
   
  На Animali му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  16.842
  Допаѓања:
  76.677
  Пол:
  Женски
  Дел беа добри пред 5-6 години, последниве години се доста слаби. Ама во 2019та тек да купиш лаптоп со i5 процесор не се исплати. :)
  Има многу подобри компјутери, до кај 500е со подобри перформанси.
  Барем понов процесор, рамот е дискутабилен, во зависност од потребите.
   
  На Animali му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Ivy18

  Ivy18 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 септември 2012
  Пораки:
  204
  Допаѓања:
  76
 20. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  16.842
  Допаѓања:
  76.677
  Пол:
  Женски
  Најискрен совет - не си ги давај парите за овие два. Не се баш евтини, а доста се застарени и немаат ни доволно меморија. По некое време ќе почне да те нервира тоа.

  Од Acer има подобри модели до околу 500е, барем со i5-ка.
   
  На Ivy18 и Animali им се допаѓа ова.