Препорака за лаптоп

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од karina8, 18 септември 2011.

 1. raww

  raww Популарен член

  Се зачлени на:
  18 март 2014
  Пораки:
  804
  Допаѓања:
  4.458
  Јас би ти препорачала да го надоградиш сегашниот а не да купуваш нов, ќе те чини помалку. Надогради ја рам меморијата 8гб рам е 100евра компјутерот ќе ти лета, исто можеш и надворешна меморија да му ставиш но тоа не ти е толку неопходно доболно е само рам меморијата да ја надоградиш. Јас имам DELL, му ставив појака рам и надворешна меморија сега лета, никогаш ми нема закочено а рачунај го користам за работа со Adobe програми.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 2. tegatrans1

  tegatrans1 Нов член

  Се зачлени на:
  3 јули 2020
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Машки
  Дечки ве молам кажете некој Asus лаптоп со влезни единици од лево и добри перформанси за програмирање и гејминг и цената нека биде макс. 400 евра.
  Испратете ми линк овде

  МИ ТРЕБА ХИТНО во најкус можен рок...
   
 3. Albertos

  Albertos Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 септември 2015
  Пораки:
  170
  Допаѓања:
  245
  https://m.reklama5.mk/AdDetails?ad=3662496

  Еве добар со гаранција. Сличен му купив на внукот пред 1 месец.
  22000 денари го платив, барав на оглас тогаш и не најдов, па морав да одам на ново.

  Овој има пристојна цена вака, па да ми требаше сега, би го земал. Добра заштеда е, ако е се како што пишува.
   
 4. Itsaleks

  Itsaleks Активен член

  Се зачлени на:
  8 јуни 2020
  Пораки:
  86
  Допаѓања:
  80
  Пол:
  Машки
  Дали вреди Macbook Air 2019 користен за 700 евра?
   
 5. sweet-cherry

  sweet-cherry Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 јануари 2011
  Пораки:
  2.723
  Допаѓања:
  20.191
  Пол:
  Женски
  Дечки ми треба помош. Барав долг период лаптоп, и некако се решив за Аsus TUF Gaming FX505DD/DT/DU меѓутоа го нема веќе и најверојатно подолг период ќе го нема а ми треба лаптоп наскоро да земам. Ми треба лаптоп за работа онлајн, работам веб/графички дизајн и слично, ама да можам и повремено да играм на лаптопов, значи да не ми крашнува одма. Цената што можам да си ја дозволам е до 40000 денари. Би ви била благодарна на совет.

  Инаку моментално имам аcer не сум баш задоволна, порано имав toshiba мајка ми ја користи и уште е одлична и подобра од acer-oт ама веќе немало да произведуваат лаптопи така да не би да инвестирам во нивни лаптоп.
   
 6. yourfavoritegirl

  yourfavoritegirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 мај 2020
  Пораки:
  114
  Допаѓања:
  762
  Пол:
  Женски
  Некој да сподели искуство со Dell лаптопи, животен век и слично?
   
 7. Kimberly11

  Kimberly11 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  4.626
  Допаѓања:
  19.617
  Пол:
  Женски
  Ама стар е 2013 или 2014 го имав купено, затоа сакам нов  Иначе барам на страната на Setec, зашто нема помали од 15 инчи?
   
 8. **prcla**

  **prcla** Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јули 2020
  Пораки:
  134
  Допаѓања:
  225
  Пол:
  Женски
  Kade moze da smenam ekran na tablet i da stavam zastitma folija na istiot :(
   
 9. Pepi17

  Pepi17 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 август 2017
  Пораки:
  129
  Допаѓања:
  84
  Пол:
  Женски
  Здраво да ве прашам ако може да ми препорачате добар лаптоп,со солидни перформанси до 26/27.000,главно за факс ми треба и за извршување на слични работни задачи. Фала ви.
   
 10. MarigoldA

  MarigoldA Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јули 2018
  Пораки:
  827
  Допаѓања:
  7.707
  Пол:
  Женски
  https://m.tehnomarket.com.mk/produc...u-8gb256gb-ssd156-fhd-wledgigabit-lan177kgdos
  Овој го купив пред два месеци од анхоч и сум презадоволна. Добро ме служи досега, 8-9 сати на ден сигурно е уклучен, го користам и за работа. Батеријата без полнач тера 4-5 сати.
  И-5ка процесор 10та ген, 8гб рам и 256гб ссд м.2. Мислам дека за таа цена е најдобар.
  Во анхоч беше 26000, ама гледам веќе го немаат на залиха, има ко алва летнато.
  Го најдов и на техномаркет (линкот погоре), со смарт картичка цената е 27000, мислам дека картичката им е бесплатна.
   
  На Pepi17 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 11. Pepi17

  Pepi17 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 август 2017
  Пораки:
  129
  Допаѓања:
  84
  Пол:
  Женски
  Јас го земав ASUS X509JB-WB311. Мислење или искуства за лаптопов?
   
 12. avocado

  avocado Активен член

  Се зачлени на:
  9 август 2020
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  7
  Пол:
  Женски
  Здраво, може ли некој што се разбира од лаптопи/хардвер да ми пише, имам неколку прашања?
   
 13. nena2010

  nena2010 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 декември 2010
  Пораки:
  6.191
  Допаѓања:
  43.029
  Пол:
  Женски
 14. lite.

  lite. Активен член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2020
  Пораки:
  190
  Допаѓања:
  164
  Пол:
  Машки
  Некој да ми препорача лаптоп до 13-15.000 денари воглавно за факултет мие потребен. Гледав во Нептун HP 250 G7 22 ама незнам дали во пакет оди и Windows.
   
  Последна измена: 26 септември 2020
 15. lite.

  lite. Активен член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2020
  Пораки:
  190
  Допаѓања:
  164
  Пол:
  Машки
  Lenovo, Asus или Acer?
   
 16. Ahoy

  Ahoy Популарен член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2020
  Пораки:
  5.398
  Допаѓања:
  21.102
  Пол:
  Машки
  R5 или i5 процесор? И Леново или Асер?
   
 17. christinnn

  christinnn Популарен член

  Се зачлени на:
  28 август 2014
  Пораки:
  1.869
  Допаѓања:
  15.604
  Пол:
  Женски
  Луѓе на лаптопов мој после 2ипол години користење батеријата му е скоро рикната. Прво почна да се исклучува на 20/30%, а сега не функционира ако не е уклучен на полнач. Ако го тргнам од на полнач се гаси скроз, а си стои на 82%. Што да правам? Да купувам нова батерија или да го користам без батерија? Врска немам, ич не се разбирам од овие работи.:?:
   
 18. anggell

  anggell Популарен член

  Се зачлени на:
  2 ноември 2011
  Пораки:
  1.599
  Допаѓања:
  2.666
  Пол:
  Женски
  Каде можам да најдам лаптоп до 250 - 300 еур, ми треба нешто нај најобично, не ми треба нешто посебно марка. Досега каде што барав се над 30 000 ден., не ми се дава толку, имам статичен за главна работа, само за куцање основни работи и презентации ми треба. Зарем е можно се да е потрошено сега со онлајн наставата? Во продавниците ни викат немало никаде во Мк поефтини се било издигано, мене ми е поверојатно дека сега цените со онлајн наставата се качени а не дека поефтините се продадени.
   
 19. anzc3005

  anzc3005 Нов член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2020
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Некој да ми препорача добар лаптоп за на финки до 45000?
   
 20. Vitaly

  Vitaly Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2016
  Пораки:
  2.593
  Допаѓања:
  4.608
  Пол:
  Машки
  Немора да значи дека ако студирате на финки дека ви треба што поскап компјутер. За програмирање треба лаптоп кој е во состојба да покрене вижуал студио, код блокс и слично. Сите лаптопи купени од пред 3-4 години имаат такви спецификации и без проблем може да се работи на нив. Тоа студирам и јас па затоа ти кажувам. Ама доколку сепак сакаш поскап од други причини оди во сетек или анхоч и купиго најскапиот, тоест за сумата која си напишала бидејќи факт е дека најскапиот е најдобар. И оној од 20 000 ќе врши работа перфектно. Да не ти се мешам да не ме сфатиш погрешно, твој избор и твое право што ќе купиш и како ќе си ги трошиш парите. Сакав да кажам дека нема потреба за толку скап компјутер ако единствена причина ти е тоа што студираш на финки.