Препорака за лаптоп

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од karina8, 18 септември 2011.

 1. capri

  capri Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 септември 2010
  Пораки:
  73
  Допаѓања:
  23
  Имав Fujitsu Siemens 7 години, па сеа пред некој месец го заменав со нов Fujutsu(made in germany)...презадоволна сум..оште ова остана квалитетно и Dell, па јас би ти го препорачала :)
   

  Прикачени фајлови:

  На Sarasweet му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.470
  Како се движат цените на Sony?
   
 3. Fearless

  Fearless Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 септември 2010
  Пораки:
  944
  Допаѓања:
  1.342
  ^
  Јас имам сони.
  1200 евра е купен мојот.
  Не препорачувам сони. Деловите се прескапи, и не може да се најдат тука, ѓавол и пол иди цената за одржување и купување.
   
 4. creshicka

  creshicka Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2011
  Пораки:
  2.154
  Допаѓања:
  5.706
  Пол:
  Женски
  Добра марка на лаптопи се МСИ. Не се многу скапи, мегу поефтините се и деловите за нив се многу ефтини. Џабе многу скап компјутер кога чаша вода несакајки да ти се истури деловите се поскапи и од самиот компјутер. Јас после нова година имам во план да земам лап-топ и ке земам МСИ дефинитивно. :)
   
  На M.a.r.i.l.y.n, Divinebutterfly и Fearless им се допаѓа ова.
 5. WhiteAngel

  WhiteAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2011
  Пораки:
  2.107
  Допаѓања:
  1.637
  Јас имам еден E-machines или како и да се пишува, ама не сум задоволна. Од самиот почеток не беше нај нај, ама тера убави 3 години.Тој уште си е океј, до сега само еднаш е форматиран, одржан е многу, ама не знам, некако...има и подобри.
  Сега скоро купив Asus и е многу подобар од другиот. Значи од Asus-ов сум задоволна сега за сега.
  И да, Dell се истотака добри.
   
 6. kristijana88

  kristijana88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 септември 2011
  Пораки:
  36
  Допаѓања:
  8
  јас имам deel и да ви каЖам сум презадоволна го имам веЌе 5 години
   
 7. Kasha

  Kasha Популарен член

  Се зачлени на:
  24 август 2011
  Пораки:
  1.724
  Допаѓања:
  3.263
  сакам ваков :

  [​IMG]


  ама кој не сака :D :D :D
   
  На PaunGangsta му/ѝ се допаѓа ова.
 8. TinnaD

  TinnaD Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2011
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  Се извинувам за офф топик, ама стварно незнаев кај да го поставам прашањево а итно ми е зашто неможам да си го пуштам компјутерот,од кај сестра ми сум .
  Значи направив акаунт и ставив лозинка за да не може никој да се пушти кај мене на пц и сеа кога да ја пишам лозинката гледам македонски фонт е ,а лозинката ми е на латиница и неможам да се пушта зашто незнам дали можам да го сменам фонтот .. Ај помагајте ве молам ;( ;( ;( ;( ;(
   
 9. Sramezlivoto

  Sramezlivoto Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2011
  Пораки:
  267
  Допаѓања:
  100
  со Alt + Shift треба да се смени
   
 10. Simonna7

  Simonna7 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  308
  Допаѓања:
  128
  Не да не сум задоволна.... не знам дали јас сум толкав баксуз или што е работава.. Океј е за брзина додека работиш, за изглед, но некако бавно ми стартува. И не знам од што може да биде, лаптопот повеќе пати сам си се рестартира. Пишува нешто на сина позадина, но кратко време и не стасувам да прочитам што го мачи.. ќе го носам од каде што го зедов, ќе се жалам малку, па сега брзо го зедов, можеби нема ни еден месец. :worried: Туу смотана една, избрзав бидејќи ми го фалеа (гранка на Acer) а и поефтин е од сите други..
  јас не го препорачувам. Сепак кога се работи за технологија што постојано ти е потребна, вреди да се даде некое илјадарче фазла.
   
 11. TennisBabe

  TennisBabe Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  591
  Допаѓања:
  364
  Имам Компак Пресарио и задоволна сум.Оваа марка кај нас не е позната за разлика од Австралија и Америка.Скептик бев на почетокот но бргу ми се смени мислењето.

  [​IMG]

  Инаку пред некое време несакајќи истурив вода на Тач-падот ( тоа за прст што е ) и некогаш работи некогаш не па морам да користам маус.
  Прашањето ми е дали знаете околу колко би чинела поправката и каде во Скопје има сервис ( во мојот град највероватно нема ) ? :(
   
 12. Snezana0404

  Snezana0404 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  0
  Dali nekoj ima Gateway laptop i kako ste zadovolni?
   
 13. brownie

  brownie Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 април 2011
  Пораки:
  200
  Допаѓања:
  49
  Јас имам Lenovo и сум препрепремногу задоволна,па татко ми купи уште еден. Тоа ти препорачувам. Lenovo е една од најквалитетните марки за лап топ ко што имам слушнато,а исто така имаш и finger print со што можеш само ти со твој допир со прст да се приклучиш на компјутерот. Па, сега твој избор:]
   
 14. Miss666

  Miss666 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2011
  Пораки:
  1.074
  Допаѓања:
  2.477
  Пол:
  Женски
  Јас имам TOSHIBA си го земав по доста прифатлива цена од 21.000 и презадоволна сум.... :inlove:
   
 15. karina8

  karina8 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2010
  Пораки:
  4.099
  Допаѓања:
  5.541
  Си земав јас Дел, е сега сакам да ве потпрашам околу користење, пазење, чување и слични работи. Досега сум немала сопствен лапто , статичен си имав па некој совет не е на одмет.

  Демек не било убаво на таква подлога, на ваква подлога. Ми рекоа кога сум во можност секогаш да ми биде уклучен на струјата кога го користам барем кога сум во можност да гледам. Таман е ова или ? Друго батерија тие работи колку ве издржува отприлика без паузи да седите на интернет. Сите други корисни совети се добредојдени..
   
 16. green.eyes

  green.eyes Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 јули 2011
  Пораки:
  2.406
  Допаѓања:
  23.118
  ^^Јас имам Dell лаптоп скоро 3 години. Соленка беше цената кога го купував, но во ниеден момент не зажалив.
  Искрено, ова за подлогава првпат слушам :^) , најчесто за мојот јас сум подлога-цело време седам на кревет со лаптопот во скут. Дури и кога гледам филм или серија. Го гледам и дечко ми нон стоп така, сигурно ќе ме опоменеше да имаше нешто врска тоа :D
  Батеријата не сум сигурна колку ми држи кога е исклучен од струја, отприлика повеќе од 2 саати, ама не ме фаќај за збор, стварно немам заприметено колку точно држи. Иако мене ми е скоро цело време уклучен, а кога ќе го исклучам го оставам да се испразни батеријата па да го уклучам. (е ова е по препорака на дечко ми :!: , стручен си е он во оваа област, па имам причина за ова безрезервно да му верувам :) )
  Не сум имала до сега баш никаков проблем со лаптопот, никогаш не се укочил, никогаш не бил спор, не бил однесен на сервис, еднаш само дечко ми го форматираше, и тоа зашто сакав нов оперативен систем, не дека имав некаков проблем со лаптопот :) Dell се прилично квалитетна марка на компјутери општо ( десктоп и лаптоп ), на работа до пред некое време користевме само Dell и одлично се покажаа, за разлика од оние што ги имаме сега :devil:
  Нема некои посебни совети за одржување-гледај да не истуриш течност на тастатура :D
  Со среќа да си го користиш, се надевам добро ќе те служи и нема да си имаш проблем со него :)
   
  На karina8 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. najubava2010

  najubava2010 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2010
  Пораки:
  1.619
  Допаѓања:
  4.644
  Со среќа да си го користиш.

  За подлогите нема да се сложам со Гринајс, значи Каринче ако седиш долго на интернет или гледаш филмови, или играш, значи подолого од 4-5 саат пази да е на тврда подлога, или да ти е во скут.
  Зошто кај лаптопите најчесто кулерите и отворите за циркулација на воздух се долу, па доколку ти е на пример на кревет или ќебе, од недотаток на воздух да се лади хард дискот може многу да ти загрее да не речам прегрее.
  Ако осетиш дека е многу топол, сврти го со тастаурата нагоре, за да има воздух да се олади.

  Исто не се сложувам со Гринајс за празнењето на батеријата, значи кога не е на полнач, не го оставај скрос да се испразни никако, Петко еднаш ме караше за ова.

  Батерија при активно користење би требало да издржи до кај 2-3 часа.
   
  На karina8 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. elcezelce

  elcezelce Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2011
  Пораки:
  2.865
  Допаѓања:
  19.609
  Пол:
  Женски
  Јас би препорачала Dell на сите според мене се најдобри ,дечко ми има дел веќе 2ипол год ,јас и брат ми си земавме дел пред 2 месеци и сме презадоволна од него . :)
   
 19. green.eyes

  green.eyes Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 јули 2011
  Пораки:
  2.406
  Допаѓања:
  23.118
  Не знам за болдираново, многу ретко сум повеќе од 2 саати без паузи на компјутер, така да не можам да знам. А кога сум била, мене лично не ми прегреал, ниту пак загреал повеќе од вообичаеното....Јас си кажав од искуство.

  За батеријата повеќе луѓе (не само дечко ми) ми кажале дека не било добро да се испразни пример до пола, па да го уклучиш, туку да се испразни скоро до крај (ама да не се исклучи лаптопот :!: ) па да го уклучиш. Го спомнав дечко ми зашто него го слушам за се во врска со компјутери, инаку повеќе луѓе ми го кажале ова. Сепак, не сум стручна во тој поглед, па може ме излажале, не велам не.
  А за подлогата-па сигурно не би можела да издржи повеќе од 5 саати да е на неа лаптопот-тежок е бре за толку време да стои на тебе :) Кога пишав за подлогата, мислев на тоа дека не мора нон стоп на маса да стои, може и некое време во скут да го држи, не да си се завитка со него во ќебенце :)
   
 20. najubava2010

  najubava2010 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2010
  Пораки:
  1.619
  Допаѓања:
  4.644
  Грин јас се извињавам, сум згрешила.
  Сега го прашав Петко што и како, и во право си, меѓутоа не да се чека лап-топот скроз да се испразни т.е. исклучи, туку кога батеријата ќе биде ептен при крај тогаш полнење, така по долговечна и потрајна ќебила батеријата.
  Тој ме карал мене зошто лап-топот се исклучил скроз а тоа не било добро за оперативниот систем.
   
  На green.eyes му/ѝ се допаѓа ова.