1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Препорака за лаптоп

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од karina8, 18 септември 2011.

  1. capri

    capri Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2010
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    23
    Имав Fujitsu Siemens 7 години, па сеа пред некој месец го заменав со нов Fujutsu(made in germany)...презадоволна сум..оште ова остана квалитетно и Dell, па јас би ти го препорачала :)
     

    Прикачени фајлови:

    На Sarasweet му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Како се движат цените на Sony?
     
  3. Fearless

    Fearless Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2010
    Пораки:
    944
    Допаѓања:
    1.344
    ^
    Јас имам сони.
    1200 евра е купен мојот.
    Не препорачувам сони. Деловите се прескапи, и не може да се најдат тука, ѓавол и пол иди цената за одржување и купување.
     
  4. creshicka

    creshicka Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    2.152
    Допаѓања:
    5.709
    Пол:
    Женски
    Добра марка на лаптопи се МСИ. Не се многу скапи, мегу поефтините се и деловите за нив се многу ефтини. Џабе многу скап компјутер кога чаша вода несакајки да ти се истури деловите се поскапи и од самиот компјутер. Јас после нова година имам во план да земам лап-топ и ке земам МСИ дефинитивно. :)
     
    На M.a.r.i.l.y.n, Divinebutterfly и Fearless им се допаѓа ова.
  5. WhiteAngel

    WhiteAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2011
    Пораки:
    2.107
    Допаѓања:
    1.640
    Јас имам еден E-machines или како и да се пишува, ама не сум задоволна. Од самиот почеток не беше нај нај, ама тера убави 3 години.Тој уште си е океј, до сега само еднаш е форматиран, одржан е многу, ама не знам, некако...има и подобри.
    Сега скоро купив Asus и е многу подобар од другиот. Значи од Asus-ов сум задоволна сега за сега.
    И да, Dell се истотака добри.
     
  6. kristijana88

    kristijana88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2011
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    10
    јас имам deel и да ви каЖам сум презадоволна го имам веЌе 5 години
     
  7. Kasha

    Kasha Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2011
    Пораки:
    1.724
    Допаѓања:
    3.266
    сакам ваков :

    [​IMG]


    ама кој не сака :D :D :D
     
    На PaunGangsta му/ѝ се допаѓа ова.
  8. TinnaD

    TinnaD Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2011
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Се извинувам за офф топик, ама стварно незнаев кај да го поставам прашањево а итно ми е зашто неможам да си го пуштам компјутерот,од кај сестра ми сум .
    Значи направив акаунт и ставив лозинка за да не може никој да се пушти кај мене на пц и сеа кога да ја пишам лозинката гледам македонски фонт е ,а лозинката ми е на латиница и неможам да се пушта зашто незнам дали можам да го сменам фонтот .. Ај помагајте ве молам ;( ;( ;( ;( ;(
     
  9. Sramezlivoto

    Sramezlivoto Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    268
    Допаѓања:
    100
    со Alt + Shift треба да се смени
     
  10. Simonna7

    Simonna7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    308
    Допаѓања:
    128
    Не да не сум задоволна.... не знам дали јас сум толкав баксуз или што е работава.. Океј е за брзина додека работиш, за изглед, но некако бавно ми стартува. И не знам од што може да биде, лаптопот повеќе пати сам си се рестартира. Пишува нешто на сина позадина, но кратко време и не стасувам да прочитам што го мачи.. ќе го носам од каде што го зедов, ќе се жалам малку, па сега брзо го зедов, можеби нема ни еден месец. :worried: Туу смотана една, избрзав бидејќи ми го фалеа (гранка на Acer) а и поефтин е од сите други..
    јас не го препорачувам. Сепак кога се работи за технологија што постојано ти е потребна, вреди да се даде некое илјадарче фазла.
     
  11. TennisBabe

    TennisBabe Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    591
    Допаѓања:
    364
    Имам Компак Пресарио и задоволна сум.Оваа марка кај нас не е позната за разлика од Австралија и Америка.Скептик бев на почетокот но бргу ми се смени мислењето.

    [​IMG]

    Инаку пред некое време несакајќи истурив вода на Тач-падот ( тоа за прст што е ) и некогаш работи некогаш не па морам да користам маус.
    Прашањето ми е дали знаете околу колко би чинела поправката и каде во Скопје има сервис ( во мојот град највероватно нема ) ? :(
     
  12. Snezana0404

    Snezana0404 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Dali nekoj ima Gateway laptop i kako ste zadovolni?
     
  13. brownie

    brownie Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2011
    Пораки:
    200
    Допаѓања:
    49
    Јас имам Lenovo и сум препрепремногу задоволна,па татко ми купи уште еден. Тоа ти препорачувам. Lenovo е една од најквалитетните марки за лап топ ко што имам слушнато,а исто така имаш и finger print со што можеш само ти со твој допир со прст да се приклучиш на компјутерот. Па, сега твој избор:]
     
  14. Miss666

    Miss666 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    1.268
    Допаѓања:
    3.214
    Пол:
    Женски
    Јас имам TOSHIBA си го земав по доста прифатлива цена од 21.000 и презадоволна сум.... :inlove:
     
  15. karina8

    karina8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    4.099
    Допаѓања:
    5.544
    Си земав јас Дел, е сега сакам да ве потпрашам околу користење, пазење, чување и слични работи. Досега сум немала сопствен лапто , статичен си имав па некој совет не е на одмет.

    Демек не било убаво на таква подлога, на ваква подлога. Ми рекоа кога сум во можност секогаш да ми биде уклучен на струјата кога го користам барем кога сум во можност да гледам. Таман е ова или ? Друго батерија тие работи колку ве издржува отприлика без паузи да седите на интернет. Сите други корисни совети се добредојдени..
     
  16. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    ^^Јас имам Dell лаптоп скоро 3 години. Соленка беше цената кога го купував, но во ниеден момент не зажалив.
    Искрено, ова за подлогава првпат слушам :^) , најчесто за мојот јас сум подлога-цело време седам на кревет со лаптопот во скут. Дури и кога гледам филм или серија. Го гледам и дечко ми нон стоп така, сигурно ќе ме опоменеше да имаше нешто врска тоа :D
    Батеријата не сум сигурна колку ми држи кога е исклучен од струја, отприлика повеќе од 2 саати, ама не ме фаќај за збор, стварно немам заприметено колку точно држи. Иако мене ми е скоро цело време уклучен, а кога ќе го исклучам го оставам да се испразни батеријата па да го уклучам. (е ова е по препорака на дечко ми :!: , стручен си е он во оваа област, па имам причина за ова безрезервно да му верувам :) )
    Не сум имала до сега баш никаков проблем со лаптопот, никогаш не се укочил, никогаш не бил спор, не бил однесен на сервис, еднаш само дечко ми го форматираше, и тоа зашто сакав нов оперативен систем, не дека имав некаков проблем со лаптопот :) Dell се прилично квалитетна марка на компјутери општо ( десктоп и лаптоп ), на работа до пред некое време користевме само Dell и одлично се покажаа, за разлика од оние што ги имаме сега :devil:
    Нема некои посебни совети за одржување-гледај да не истуриш течност на тастатура :D
    Со среќа да си го користиш, се надевам добро ќе те служи и нема да си имаш проблем со него :)
     
    На karina8 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. najubava2010

    najubava2010 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    1.619
    Допаѓања:
    4.653
    Со среќа да си го користиш.

    За подлогите нема да се сложам со Гринајс, значи Каринче ако седиш долго на интернет или гледаш филмови, или играш, значи подолого од 4-5 саат пази да е на тврда подлога, или да ти е во скут.
    Зошто кај лаптопите најчесто кулерите и отворите за циркулација на воздух се долу, па доколку ти е на пример на кревет или ќебе, од недотаток на воздух да се лади хард дискот може многу да ти загрее да не речам прегрее.
    Ако осетиш дека е многу топол, сврти го со тастаурата нагоре, за да има воздух да се олади.

    Исто не се сложувам со Гринајс за празнењето на батеријата, значи кога не е на полнач, не го оставај скрос да се испразни никако, Петко еднаш ме караше за ова.

    Батерија при активно користење би требало да издржи до кај 2-3 часа.
     
    На karina8 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. elcezelce

    elcezelce Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    3.116
    Допаѓања:
    20.936
    Пол:
    Женски
    Јас би препорачала Dell на сите според мене се најдобри ,дечко ми има дел веќе 2ипол год ,јас и брат ми си земавме дел пред 2 месеци и сме презадоволна од него . :)
     
  19. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    Не знам за болдираново, многу ретко сум повеќе од 2 саати без паузи на компјутер, така да не можам да знам. А кога сум била, мене лично не ми прегреал, ниту пак загреал повеќе од вообичаеното....Јас си кажав од искуство.

    За батеријата повеќе луѓе (не само дечко ми) ми кажале дека не било добро да се испразни пример до пола, па да го уклучиш, туку да се испразни скоро до крај (ама да не се исклучи лаптопот :!: ) па да го уклучиш. Го спомнав дечко ми зашто него го слушам за се во врска со компјутери, инаку повеќе луѓе ми го кажале ова. Сепак, не сум стручна во тој поглед, па може ме излажале, не велам не.
    А за подлогата-па сигурно не би можела да издржи повеќе од 5 саати да е на неа лаптопот-тежок е бре за толку време да стои на тебе :) Кога пишав за подлогата, мислев на тоа дека не мора нон стоп на маса да стои, може и некое време во скут да го држи, не да си се завитка со него во ќебенце :)
     
  20. najubava2010

    najubava2010 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    1.619
    Допаѓања:
    4.653
    Грин јас се извињавам, сум згрешила.
    Сега го прашав Петко што и како, и во право си, меѓутоа не да се чека лап-топот скроз да се испразни т.е. исклучи, туку кога батеријата ќе биде ептен при крај тогаш полнење, така по долговечна и потрајна ќебила батеријата.
    Тој ме карал мене зошто лап-топот се исклучил скроз а тоа не било добро за оперативниот систем.
     
    На green.eyes му/ѝ се допаѓа ова.