Препорака за лаптоп

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од karina8, 18 септември 2011.

 1. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  16.773
  Допаѓања:
  76.507
  Пол:
  Женски
  Jас се мислам меѓу Lenovo и HP. Со цените се тука некаде, овој HP е 3-4 илјади поскап, ама некако ми е поубедлив, што знам. За Lenovo искрено, прв пат слушнав, сега се информирав дека се втори по квалитет после HP. :?:
  Им напоменав убаво таму, дека не ми треба за игрички и тинтири-минтири, ами за графика и 3Д програмчиња, па што знам сега. Стварно сум во дилеми и ме загрижува тоа што слушав негативни коментари за HP-то, дека демек за кратко време почнувале брзо да загреваат и слични стварчици.
  А оваа другава марка ми е непроверена и ептен несигурна. :|
  Стварно не знам што да мислам веќе.
  Да фрлам ждрепка? :D
   
 2. aways

  aways Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 март 2012
  Пораки:
  175
  Допаѓања:
  654
  Јас пред 5 години добив како подарок HP лаптоп, цената беше околу 25 000 ден.
  Но сега за на факултет сакам нов да купам...па би требало да купам ( родителите да ми купат :D ) Dell.
  околу 19 500 ден е. Но сепак само на факултет, добар мислам дека ќе ми биди :worried:
   
 3. Divajn

  Divajn Популарен член

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  366
  Допаѓања:
  223

  Јас го имам HP веќе година дена , и го нема да мрдне :D , а пуштен ми е 20/7 , не кочи, сецка и слични глупости ( а не ми е надоградуван за никаква графика и сл. ) , има многу добра звучна , држи бајаги батерија , така да топло ти го препорачувам . А за другава марка искрено немам чуено, може е и подобра , ама од HP се немам пожалено :)
   
  На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
 4. linguaragazza

  linguaragazza Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2012
  Пораки:
  125
  Допаѓања:
  216
  Пол:
  Женски
  Јас во моментов користам Lenovo и морам да кажам дека е коска.Еве четврта година по ред го служиме,ама не сака да чуе да се расипе нешто.Е сега пред некој месец го забележав дека после толку време почна повеќе да загрева,ама си купив кулер пред некој ден и пак си е по старо.

  Туку јас имам друго прашање,ама не најдов тема кај да го поставам,па ајде овде.Купив лаптоп пред некој ден и ми вика тој демек ги продаваме без оперативен систем.Е сега дали може некоја да ми каже колку чини да го купам или да го инсталирам или како и да оди тоа веќе?
  Многу глупо прашање знам,ама пак ич не се разбирам во овие работи,а брат ми не е тука да ми помогне :$
   
  На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  16.773
  Допаѓања:
  76.507
  Пол:
  Женски
  Ако имаш некој близок да ти го среди и инсталира оперативниот систем - земи си го компјутерот.
  Најсигурна варијанта ти е да си прашаш колку чини да ти инсталираат ОС таму, иако нели не ти оди во цената со компјутерот. Ако не ти се исплаќа пак, барај си друга варијанта, ма да јас мислам, ако ти фатил око компјутерот, најди си некој што ќе ти го среди ОС и немај гајле. :)

  Jaс сепак се одлучив за HP.
  Oва е лепотанот. :$
  [​IMG]
  Батеријата од старт е супер - да не го подречам, си тера три и пол саати без проблем. Се надевам дека ќе ме служи уште долго, а и треба богами, не за џабе сета заштеда си ја потрошив. :D
  E сега, имам прашање - колку време ја полните батеријата?
  Ми препорачаа да си одам по тактиката - празни до крај и полни до крај. Брзо се полни, ама отприлика колку саати би било онака, најправилно ? :^)
  Едни ми велат 12 саати, други додека не се наполни (а реално, се полни можеби и за саат време). :?:
   
  На linguaragazza му/ѝ се допаѓа ова.
 6. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.029
  Го препорачувам HP Pavilion dv7, пред се за оние кои би работеле графика, а и за оние кои се по игрите.
  НАвистина прекрасен лаптоп кој си вреди за секој денар, а бога ми не е ефтин(иако сега би требало да е намалена цената, јас го земав пред 10месеци).

  [​IMG]

  За полнење јас кога е полн до крај го вадам(доколку имам потреба, инаку постојано е на струја), ја празнам батеријата до некои 20%, па го ставам повторно на полнач да се наполни. Потоа ако имам потреба повторно го вадам.
  Навистина сум задоволна во поглед на батеријата, зошто сеуште се понаша како нова(пу пу пу ), а реално батериите секогаш се со краток век.
   
 7. linguaragazza

  linguaragazza Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2012
  Пораки:
  125
  Допаѓања:
  216
  Пол:
  Женски
  ^^ Го однесов да ми инсталираат.Не беше скапо,500 денари беше,јас мислев поскапо е.

  Јас земав Fujitsu сега и батеријата трае околу 3,5 часа.Ама ќе видиме понатаму како ќе се покаже.
   
 8. Unique.chick

  Unique.chick Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  1.258
  Допаѓања:
  2.373
  mishela Lenovo e poslem Toshiba, znachi Toshiba e br1 a poslem Lenovo , Hp, Acer... itn

  Mozhebi ti e nepoznata markata ama Lenovo se dosta dobri, dosega ne sum slusnala nikoj da se pozali od niv, i HP se dobri ama onie poskapite , onie sto se 15-16000 ne cinat za nisto, bratucetka mi imase zemeno i non stop se zali od nego
  Jas go imam Lenovo ThinkPad pred nekoe vreme go zemavme od Anhoch 28.000 :)
   
 9. Simona190799

  Simona190799 Активен член

  Се зачлени на:
  16 септември 2012
  Пораки:
  25
  Допаѓања:
  2
  Моја препорака е TOSHIBA :)
   
 10. Divajn

  Divajn Популарен член

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  366
  Допаѓања:
  223

  Ама го погоди, ист како мојот :D
  Ај со среќа да си го користиш :)

  А околу батеријата , мене ме советуваа да ја празнам до крај и да ја полнам до крај ( не по 12 саати , за саат , два се полнеше ) , така три пати , и еве до сега да чукнам в дрво ја нема да мрдне, по 6 саати тера без гајле :D ( зависи ако не работам ништо и по 7 - 8 )
   
 11. happygirl

  happygirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 јули 2010
  Пораки:
  4.046
  Допаѓања:
  20.947
  Пол:
  Женски
  Во голема дилема сум, поточно трилема :)

  Сакам да си купам лаптоп, и се мислам меѓу овие 3... Што ќе ми кажете?
  http://amc.com.mk/ShopDetal.asp?Article ... D=&Action=

  http://amc.com.mk/ShopDetal.asp?Article ... EA&Action=

  http://amc.com.mk/ShopDetal.asp?Article ... G5&Action=  Ако случајно имате некоја подобра идеја, слободно споделете ја, ќе ви бидам благодарна :)
   
 12. Tej4e

  Tej4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јули 2011
  Пораки:
  110
  Допаѓања:
  37
  Пол:
  Женски
  TOSHIBA девојки ! Мене ми е од Германија, цената му беше 450, но кај нас е накај 500 евра мислам. Од го користам речиси 10 месеци, нема гајле ! Како нов е ! Па и ако има Windows7 одличен би бил (како мојот,де). Секој сака Apple ама кога немаш, подобро земи тошиба.
   
 13. Glossy-girl

  Glossy-girl Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  3.183
  Допаѓања:
  8.919
  Пол:
  Женски
  Моја препорака е ASUS.
  Добар е, ме служи... што се му се нема случено, па пак работи. Јас имам ваков. Скоро 2 години има. :)
  [​IMG]
   
 14. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.545
  Хепи а за која намена ти е лап топчето? Пошто ако ти е за домашна она фб, интернет, семинарски ништо повеќе јас ти го препторачувам ХП за тие пари има многу добри перформанси, а и не ти треба ништо повеќе само да си знаеш сите ХП компјутери имаат по една година гаранција и таа гаранција ја диктира самиот производител. Кога ќе купувате ком. не купувајте марка туку убаво погледнете си ги карактеристиките на ком. доколку вие не се доволно разбирате пожелно е да се консултирате со некој кој се разбира од компјутери не за друго многупати купуваме поскапи компјутери од кои немаме потреба и многу поефтин и со многу послабни перформанси може да ни заврши работа.
   
  На happygirl му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Plavusa.17

  Plavusa.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  4.134
  Допаѓања:
  6.029
  Јас имам ХП и Тошиба. А најдобри се Дел, дефинитивно. За Асус слушам само негативни коментари :worried:
   
 16. happygirl

  happygirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 јули 2010
  Пораки:
  4.046
  Допаѓања:
  20.947
  Пол:
  Женски
  За домашна употреба ми е, да. Интернет, филмови,музика, семинарски и такви работи. Не ми треба некој којзнае каков. Ама бидејќи не се разбирам многу во компјутери, не знам каков да земам.
   
 17. XMaN

  XMaN Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  1.307
  Допаѓања:
  2.362
  Во Англија по сервисите најмалку имаат поправки на Ацер, тука како е не знам :).

  Дел и ХП се исто доста квалитетни (и поскапички) :)
   
  На Plavusa.17 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. capri

  capri Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 септември 2010
  Пораки:
  73
  Допаѓања:
  23

  Добар избор е Fujitsu и јас користам..и работи исто како и првиот ден..Германска Машина :D :D :D
   
  На linguaragazza му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Name

  Name Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2010
  Пораки:
  1.433
  Допаѓања:
  877
  Пол:
  Женски
  Јас сакам лап топ да си купам али се мислам дали лап топ или таблет :D
  лап топот си е лап топ, штознам, со копчиња со усб, со тие ствари, ама неможеш да го носиш ако ти текне у кафич или негде вака лесно..не дека неможеш али гломазен е, треба посебна ташна за него итн.
  а таблетов ко тетратче си го носам кај сакам...
  незнам стварно :/
   
 20. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.561
  Допаѓања:
  19.991
  HP то го имам, добар е. Иако ќе го менувам за кратко, за помал. И Тошиба се добри да знаеш. Твој е сепак изборот.
   
  На happygirl му/ѝ се допаѓа ова.