1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Препорака за лаптоп

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од karina8, 18 септември 2011.

  1. Bubamaricka

    Bubamaricka Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    1.124
    Допаѓања:
    2.122
    Asus дефинитвно. 4 години го имам ништо не му се случило. Супер работи. :) А и мислам дека не се претерано скапи.
     
    На eli25 и Glossy-girl им се допаѓа ова.
  2. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    ај да се пофалам вчера си купив мало ASUS лаптопче 15000го плативме доволно ми е за разнесвање наваму натаму и многу ми е слатко како и да е појма немам како да се поврзам на нет преку модемот од персоналниот компјутер што ми е дома сто пати пробав неможи :( ќе можи малку помош?(ако има ваква тема преместетего прашањето слободно)
     
  3. butterfly33

    butterfly33 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    1.252
    Допаѓања:
    1.100
    Планирам да си купам лаптоп, некаде до 25000. Некој да ми препорача добра марка, позитивни критики? Леново дали се квалитетни, Асус...?
    Благодарам :)
     
  4. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.549
    Допаѓања:
    80.602
    Пол:
    Женски
    Ако купувате Дел, немојте да земате од Риверсофт. Јас запнав за Дел, ама и самиот менаџер со кој правев муабет ми рече дека моделите со кои располагале биле доста неквалитетни и постои ризик компјутерот брзо да почне да откажува. Кажа дека периодов им е таков и дека се трудат да го средат овој недостаток. Just sayin', да не се излаже некоја, па да се зафркне. :)

    А после моето позитивно искуство со HP, се сомневам дека некогаш ќе посакам да сменам марка. :wasntme:
    Да не го подречам, лепота е! :D
     
  5. SweetChild

    SweetChild Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2012
    Пораки:
    1.597
    Допаѓања:
    2.987
    Пол:
    Женски
    Вака сеа ќе ви каже Свит.Татко ми работи со лап-топи и такви ствари,и најдобар лаптоп е дефинитивно Дел.И ХП и Тошиба се добри,ама н.1 е сепак Дел.
     
  6. pamelche

    pamelche Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2011
    Пораки:
    5.293
    Допаѓања:
    16.696
    Во понеделник ќе го порачаме овој. Да ми кажете некои критики за него, доколку го има некој користено а :?:

    [​IMG]
     
  7. BlueHeart

    BlueHeart Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2012
    Пораки:
    237
    Допаѓања:
    469
    Пол:
    Женски
    Тошиба се добри компјутери, јас сум задоволна од мојот лап топ, за Дел се знае а, Ацер и Асус не ми се допаѓаат.
     
  8. zWaTuShKo

    zWaTuShKo Активен член

    Се зачлени на:
    29 септември 2012
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    10
    Еве го мојот и супер е
    [​IMG]
    15.6" HD Display
    AMD A4-3305M Dual Turbo Core
    4 GB DDR3 RAM
    500 GB HDD
    AMD Radeon 6480G
    LAN, Wi-Fi b/g/n, USB, Bluetooth, HDMI, Card Reader
    DVDRW, Webcam
    2 години гаранција за физички лица
    1 година гаранција за правни лица
     
  9. anabel-a

    anabel-a Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    3.333
    Допаѓања:
    15.497
    Мене ми треба итно мини лаптопче, цената да му е некаде до 100 евра.
    Каде да барам?

    Цениве што ги гледам на нет во АМЦ и НЕПТУН не ми се баш примамливи.. :D
     
  10. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.241
    Допаѓања:
    21.647
    Пол:
    Женски
    Се сеќавате дека ве прашував за препорака? Епа уште не сум си купила лаптоп. :tmi:
    Добив ваучер со вредност од 15.500 ден. од Владата, и сега треба да си додадам уште неколку илјадарки, и да си купам конечно. Јас секако нели планирав, ама супер ми дојдоа овие пари од Министерството за информатичко општество :)

    Е сега, овој сакам да го земам.
    http://www.amc.com.mk/ShopDetal.asp?Art ... eID&Action

    Што мислите, добар е? Од тоа што ми го објаснија постручни лица, разбрав дека има понов процесор, добра графичка картичка, и РАМ меморија.
     
  11. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.970
    Мислам дека е како мојот, ама поим си немам за карактеристики... Не се ни заинтересирав нешто посебно кога купував.

    Отидов, кажав дека ми треба лаптоп за стандард работење, интернет, офис, чат-пат некое игриче, музика, филмови, ми го понудија Асус, си платив и си отидов. :D

    Минатото лето многу загреваше и ми ги кочеше филмовите, ова малку почна, и таман ќе купував кулер, се управи, да не го подречам. Тастатурава ќе треба да се смени во догледно време, за година да речеме, некои буквички треба посилно да се притиснат, на пример С, ама и тоа не ми е нешто трагично.

    Јас сум си задоволна, да не го подречам, ептен лесно подрекувам :rofl: , пу пу... пуштен ми е по цели денови, измалтретиран е, не викам не... имав 1 година гаранција за лаптопот и 3 за батеријата.
     
    На happygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.415
    Пол:
    Женски
    Dell моментално се најефтини и со најдобар избор во Макпетрол делл(има на југо дрво, на други места незнам дали ја има продавницава)
    Главни дистрибутери се они и си имаат сервис.
    Јас имам веќе 4 години Делл, и неможам да се пожалам.
    Батеријата почна да зафркава,ама после 4 години е разбирливо.
    Само јас му ко пукнав екранот :tmi: и ми бараат 5000 со рака и во Делл макпетрол, а на асите други места над 7000 ми рекоа.
    Така да ако имате Делл или се мислите каде да купите, најфетини се во Макпетрол, и си имаат лиценциран сервис.
     
  13. DzingrlakaDzikica

    DzingrlakaDzikica Популарен член

    Се зачлени на:
    26 март 2012
    Пораки:
    803
    Допаѓања:
    2.634
    Јас ќе одам малку off-topic со моето прашање ама овде ќе го пишам оти мислам дека најбрзо можам да добијам одговор. Проектов од Владата за лаптоп, важи за сите години или само за 4та? И дали е уствари за сите факултети или само за информатичарите? :wasntme:
     
  14. anichka94

    anichka94 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 мај 2012
    Пораки:
    1.822
    Допаѓања:
    7.045
    Hp-Pavilion g series
     
  15. baby-star

    baby-star Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2012
    Пораки:
    2.464
    Допаѓања:
    10.831
    Ваучерите важат за сите студенти,без разлика на кој факултет,за социјално загрозени семејства.

    Инаку јас моментално имам Asus го користам две и пол години,некогаш кочи и морам да го рестартирам,така да сепак е добар бидејќи јас сум 24/7 на лап топ.
    Исто така многу ми се допаѓаат и Тошиба и HP.
     
    На DzingrlakaDzikica му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Trnche

    Trnche Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2012
    Пораки:
    168
    Допаѓања:
    241
    Дечки, ми треба мислење од некој што има користено од овие маливе лаптопи, 10 инчните. Се мислам дали да земам, ми треба за канцелариско работење, музика, некоја серија, најобични игрички како карти и мемори гејмс, ништо посериозно.

    Би ве замолила доколку некој има вакво мини лаптопче да сподели искуство, совет, да препорача нешто итн...Како со батерија, дали се побавни и се` друго што сметате релевантно.

    Благодариме :*
     
  17. baby-star

    baby-star Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2012
    Пораки:
    2.464
    Допаѓања:
    10.831
    Брат ми има мини лап топ од 10 инчи и за разлика од обичните лаптопи помалку држи батерија,бидејќи е со помал процесор и послаба графичка плоча.
    Доколку сакаш да земаш мини лап топ би те советувала да си земеш Acer кои се одлични за канцелариско работење,за програми,презентации,инернет и се друго.
    Инку и брат ми користи Acer,а познавам и другарки и колешки кои ја користат истата марка и се презадоволни.Одбегнувај Asus,бидејќи се со многу слаба конфигурација,а релевантно на тоа и побрзо се расипуваат.
    Поздрав,
     
    На Trnche му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Westlife

    Westlife Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2011
    Пораки:
    642
    Допаѓања:
    617
    Пред една недела си купив лап топ на Lenovo Добар е сега за сега :)
     
  19. LadyH

    LadyH Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 август 2011
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    85
    едно прашање зашо ич не сум упатена, ве читав ама не прочитав дали коа идам купувам лап-топ и доаѓам дома го пуштам и го користам, значи нема дополнителна потреба од инсталации, анти вируси и оперативни системи?!
    да се надоврзам дека сум во long time lasting relationship со мојов преценет, речиси 10 цели години :rofl: и за сите делови, мемории, графички, тастатури и мауси и екрани сменети до сеа дома у секоја соба компјутер ќе имав, сакам да кажам дека од почетниот компјутер е останата иста само кутијата од куќиштето, ама тоа ти е македонска работа |(
     
  20. simpaticnaa

    simpaticnaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2012
    Пораки:
    1.012
    Допаѓања:
    684
    Мeне ми подарија лап топ од Packard Bell ваков [​IMG]