Препорака за лаптоп

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од karina8, 18 септември 2011.

 1. Bubamaricka

  Bubamaricka Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  229
  Допаѓања:
  268
  Asus дефинитвно. 4 години го имам ништо не му се случило. Супер работи. :) А и мислам дека не се претерано скапи.
   
  На eli25 и Glossy-girl им се допаѓа ова.
 2. mime87

  mime87 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  3.953
  Допаѓања:
  6.878
  Пол:
  Женски
  ај да се пофалам вчера си купив мало ASUS лаптопче 15000го плативме доволно ми е за разнесвање наваму натаму и многу ми е слатко како и да е појма немам како да се поврзам на нет преку модемот од персоналниот компјутер што ми е дома сто пати пробав неможи :( ќе можи малку помош?(ако има ваква тема преместетего прашањето слободно)
   
 3. butterfly33

  butterfly33 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2012
  Пораки:
  1.252
  Допаѓања:
  1.093
  Планирам да си купам лаптоп, некаде до 25000. Некој да ми препорача добра марка, позитивни критики? Леново дали се квалитетни, Асус...?
  Благодарам :)
   
 4. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  16.773
  Допаѓања:
  76.507
  Пол:
  Женски
  Ако купувате Дел, немојте да земате од Риверсофт. Јас запнав за Дел, ама и самиот менаџер со кој правев муабет ми рече дека моделите со кои располагале биле доста неквалитетни и постои ризик компјутерот брзо да почне да откажува. Кажа дека периодов им е таков и дека се трудат да го средат овој недостаток. Just sayin', да не се излаже некоја, па да се зафркне. :)

  А после моето позитивно искуство со HP, се сомневам дека некогаш ќе посакам да сменам марка. :wasntme:
  Да не го подречам, лепота е! :D
   
 5. SweetChild

  SweetChild Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2012
  Пораки:
  1.597
  Допаѓања:
  2.986
  Пол:
  Женски
  Вака сеа ќе ви каже Свит.Татко ми работи со лап-топи и такви ствари,и најдобар лаптоп е дефинитивно Дел.И ХП и Тошиба се добри,ама н.1 е сепак Дел.
   
 6. pamelche

  pamelche Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2011
  Пораки:
  3.637
  Допаѓања:
  10.649
  Во понеделник ќе го порачаме овој. Да ми кажете некои критики за него, доколку го има некој користено а :?:

  [​IMG]
   
 7. BlueHeart

  BlueHeart Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2012
  Пораки:
  237
  Допаѓања:
  469
  Пол:
  Женски
  Тошиба се добри компјутери, јас сум задоволна од мојот лап топ, за Дел се знае а, Ацер и Асус не ми се допаѓаат.
   
 8. zWaTuShKo

  zWaTuShKo Активен член

  Се зачлени на:
  29 септември 2012
  Пораки:
  85
  Допаѓања:
  10
  Еве го мојот и супер е
  [​IMG]
  15.6" HD Display
  AMD A4-3305M Dual Turbo Core
  4 GB DDR3 RAM
  500 GB HDD
  AMD Radeon 6480G
  LAN, Wi-Fi b/g/n, USB, Bluetooth, HDMI, Card Reader
  DVDRW, Webcam
  2 години гаранција за физички лица
  1 година гаранција за правни лица
   
 9. anabel-a

  anabel-a Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2011
  Пораки:
  3.334
  Допаѓања:
  15.494
  Мене ми треба итно мини лаптопче, цената да му е некаде до 100 евра.
  Каде да барам?

  Цениве што ги гледам на нет во АМЦ и НЕПТУН не ми се баш примамливи.. :D
   
 10. happygirl

  happygirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 јули 2010
  Пораки:
  4.046
  Допаѓања:
  20.947
  Пол:
  Женски
  Се сеќавате дека ве прашував за препорака? Епа уште не сум си купила лаптоп. :tmi:
  Добив ваучер со вредност од 15.500 ден. од Владата, и сега треба да си додадам уште неколку илјадарки, и да си купам конечно. Јас секако нели планирав, ама супер ми дојдоа овие пари од Министерството за информатичко општество :)

  Е сега, овој сакам да го земам.
  http://www.amc.com.mk/ShopDetal.asp?Art ... eID&Action

  Што мислите, добар е? Од тоа што ми го објаснија постручни лица, разбрав дека има понов процесор, добра графичка картичка, и РАМ меморија.
   
 11. Doozy

  Doozy Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2010
  Пораки:
  4.654
  Допаѓања:
  59.649
  Мислам дека е како мојот, ама поим си немам за карактеристики... Не се ни заинтересирав нешто посебно кога купував.

  Отидов, кажав дека ми треба лаптоп за стандард работење, интернет, офис, чат-пат некое игриче, музика, филмови, ми го понудија Асус, си платив и си отидов. :D

  Минатото лето многу загреваше и ми ги кочеше филмовите, ова малку почна, и таман ќе купував кулер, се управи, да не го подречам. Тастатурава ќе треба да се смени во догледно време, за година да речеме, некои буквички треба посилно да се притиснат, на пример С, ама и тоа не ми е нешто трагично.

  Јас сум си задоволна, да не го подречам, ептен лесно подрекувам :rofl: , пу пу... пуштен ми е по цели денови, измалтретиран е, не викам не... имав 1 година гаранција за лаптопот и 3 за батеријата.
   
  На happygirl му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.775
  Допаѓања:
  22.391
  Пол:
  Женски
  Dell моментално се најефтини и со најдобар избор во Макпетрол делл(има на југо дрво, на други места незнам дали ја има продавницава)
  Главни дистрибутери се они и си имаат сервис.
  Јас имам веќе 4 години Делл, и неможам да се пожалам.
  Батеријата почна да зафркава,ама после 4 години е разбирливо.
  Само јас му ко пукнав екранот :tmi: и ми бараат 5000 со рака и во Делл макпетрол, а на асите други места над 7000 ми рекоа.
  Така да ако имате Делл или се мислите каде да купите, најфетини се во Макпетрол, и си имаат лиценциран сервис.
   
 13. DzingrlakaDzikica

  DzingrlakaDzikica Популарен член

  Се зачлени на:
  26 март 2012
  Пораки:
  802
  Допаѓања:
  2.626
  Јас ќе одам малку off-topic со моето прашање ама овде ќе го пишам оти мислам дека најбрзо можам да добијам одговор. Проектов од Владата за лаптоп, важи за сите години или само за 4та? И дали е уствари за сите факултети или само за информатичарите? :wasntme:
   
 14. anichka94

  anichka94 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 мај 2012
  Пораки:
  1.821
  Допаѓања:
  7.039
  Hp-Pavilion g series
   
 15. baby-star

  baby-star Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2012
  Пораки:
  2.057
  Допаѓања:
  6.167
  Ваучерите важат за сите студенти,без разлика на кој факултет,за социјално загрозени семејства.

  Инаку јас моментално имам Asus го користам две и пол години,некогаш кочи и морам да го рестартирам,така да сепак е добар бидејќи јас сум 24/7 на лап топ.
  Исто така многу ми се допаѓаат и Тошиба и HP.
   
  На DzingrlakaDzikica му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Trnche

  Trnche Популарен член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2012
  Пораки:
  168
  Допаѓања:
  238
  Дечки, ми треба мислење од некој што има користено од овие маливе лаптопи, 10 инчните. Се мислам дали да земам, ми треба за канцелариско работење, музика, некоја серија, најобични игрички како карти и мемори гејмс, ништо посериозно.

  Би ве замолила доколку некој има вакво мини лаптопче да сподели искуство, совет, да препорача нешто итн...Како со батерија, дали се побавни и се` друго што сметате релевантно.

  Благодариме :*
   
 17. baby-star

  baby-star Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2012
  Пораки:
  2.057
  Допаѓања:
  6.167
  Брат ми има мини лап топ од 10 инчи и за разлика од обичните лаптопи помалку држи батерија,бидејќи е со помал процесор и послаба графичка плоча.
  Доколку сакаш да земаш мини лап топ би те советувала да си земеш Acer кои се одлични за канцелариско работење,за програми,презентации,инернет и се друго.
  Инку и брат ми користи Acer,а познавам и другарки и колешки кои ја користат истата марка и се презадоволни.Одбегнувај Asus,бидејќи се со многу слаба конфигурација,а релевантно на тоа и побрзо се расипуваат.
  Поздрав,
   
  На Trnche му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Westlife

  Westlife Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2011
  Пораки:
  642
  Допаѓања:
  618
  Пред една недела си купив лап топ на Lenovo Добар е сега за сега :)
   
 19. LadyH

  LadyH Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 август 2011
  Пораки:
  320
  Допаѓања:
  85
  едно прашање зашо ич не сум упатена, ве читав ама не прочитав дали коа идам купувам лап-топ и доаѓам дома го пуштам и го користам, значи нема дополнителна потреба од инсталации, анти вируси и оперативни системи?!
  да се надоврзам дека сум во long time lasting relationship со мојов преценет, речиси 10 цели години :rofl: и за сите делови, мемории, графички, тастатури и мауси и екрани сменети до сеа дома у секоја соба компјутер ќе имав, сакам да кажам дека од почетниот компјутер е останата иста само кутијата од куќиштето, ама тоа ти е македонска работа |(
   
 20. simpaticnaa

  simpaticnaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2012
  Пораки:
  1.012
  Допаѓања:
  681
  Мeне ми подарија лап топ од Packard Bell ваков [​IMG]