Препорака за лаптоп

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од karina8, 18 септември 2011.

 1. macedonia.timeless

  macedonia.timeless Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јуни 2012
  Пораки:
  266
  Допаѓања:
  137
 2. CoCoGiiiRL

  CoCoGiiiRL Популарен член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2011
  Пораки:
  700
  Допаѓања:
  3.192
  Пол:
  Женски
 3. DzingrlakaDzikica

  DzingrlakaDzikica Популарен член

  Се зачлени на:
  26 март 2012
  Пораки:
  802
  Допаѓања:
  2.626
  Користи некој HP 635 Notebook? Колку сте задоволни од него? :wasntme:
   
 4. Divinebutterfly

  Divinebutterfly Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јули 2011
  Пораки:
  2.953
  Допаѓања:
  9.933
  Пол:
  Женски
  Јас сега ќе ви кажам,пошто ги гледав вечерва сите,искрено само MSI i Dell ми идат во предвид. Јас имам MSI,што го купив пред некаде 6 години,тогаш 600 евра го купив,ама луѓе душата му ја извадив,сум го влечкала по куфери,наваму натаму и уште е жив и нема дефекти,пу пу машала.Е сега ко постар модел бучи во споредба со новите,ама сепак е добар.Батеријата секако веќе ми откажа (по 4 години користење да речам) сега сум само со адаптер и дури сега се откачи едната страна на екранот,кај спојките,ама пак работи бе,гајле нема :D треба само штрафчињата да се стегнат.

  Кога јас би купувала,би купила пак MSI,зошто да не,пошто стварно се покажа. А и за Dell се мислам,кажете ми колку издржуваат без дефекти,за да имам во предвид.
   
 5. Katerinceee

  Katerinceee Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  814
  Допаѓања:
  1.230
  Пол:
  Женски
  Јас го користам Fujitsu и многу сум задоволна,го имам веќе 3год.Секаде сум го носела,на
  одмори,зимувања,комшии,другарки и маки си нема...
   
 6. LittleFairy

  LittleFairy Популарен член

  Се зачлени на:
  30 април 2012
  Пораки:
  1.427
  Допаѓања:
  1.934
  Луѓе бре, луѓе сакам бел лаптоп Б Е Л. !!!! ]:) :inlove:
  Го гледав овој во скриен текст што е :
  [​IMG]
  Бренд: asus
  Модел: asus k53sd-sx330 white
  Шифра: 84040068
  Достапен: нема
  Плаќање со картички: Visa, Master, Diners, Maestro, American Express, Verna
  Опции за кредит: НЛБ Тутунска Банка, Стопанска Банка, Алфа Банка
  Опции за испорака: Премиум, Комфорт и Стандард
  Цена: 25.999,00ден
  •Дисплеј 15.6" HD LED (1366x768)
  •CPU Intel DualCore B960 2.2GHz 2MB
  •VGA NVIDIA GeForce 610M-2GB
  •RAM 4GB DDR3 1333MHz
  •HDD 500GB 5400rpm
  •Батерија 6cell 5200mAh
  •Боја Бела ИМР

  Ама, мора да постои тоа АМА , ако овој е 26.000 скоро, видов и СИВ, и цената:
  [​IMG]
  Бренд: acer
  Модел: acer v5-531-877b2g50mass
  Шифра: 84042451
  Достапен: На лагер
  Плаќање со картички: Visa, Master, Diners, Maestro, American Express, Verna
  Опции за кредит: НЛБ Тутунска Банка, Стопанска Банка, Алфа Банка
  Опции за испорака: Премиум, Комфорт и Стандард
  Цена: 19.499,00ден
  •Дисплеј 15,6" CineCrystal(1366x768) LED
  •Ultra Slim
  •INTEL Celleron 877 (1,4 GHz, 2MB Cashe)
  •RAM 2GB DDR3 1333
  •HDD 500GB SATA 5400rpm
  •GPU Intel HD Graphics 3000
  •1000/100/10Mbps3 Gigabit Ethernet, WiFi 802.11b/g/n, Bluetooth 4.0
  •DVD Super Multi, HDMI, WebCam 720p CrystalEye, Card Reader
  •4cell Li-Ion battery

  Ама, мора да има и второ АМА , уште еден уште поевтин, ама ЦРН,и цената:
  [​IMG]
  Бренд: asus
  Модел: asus x55a-sx018
  Шифра: 84042212
  Достапен: На лагер
  Плаќање со картички: Visa, Master, Diners, Maestro, American Express, Verna
  Опции за кредит: НЛБ Тутунска Банка, Стопанска Банка, Алфа Банка
  Опции за испорака: Премиум, Комфорт и Стандард
  Цена: 15.999,00ден
  •CPU Intel Celeron B815 DualCore (1.6GHz, 2MB, 35W, 32nm)
  •Display 15.6" HD LED (1366x768) Glare, 16ms
  •GPU Intel HD Graphics (Sandy Bridge) VGA
  •RAM 2GB DDR3-1066MHz
  •HDD 320 GB 5400rpm
  •Web Camera, Supermulti Double Layer ODD
  •Battery 6cell 4400mAh
  •Intel HM70 chipset, HDMI 1.3, SD+MMC Card reader
  •2xUSB (1xUSB3.0)
  •90NBHA1381221400439

  Е ај совет :^) :смајлиштомоли:
   
 7. Sarasweet

  Sarasweet Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2010
  Пораки:
  321
  Допаѓања:
  149
  Девојки, тие што користите Lenovo марка како сте задоволни од нив?
  Се мислам меѓу Lenovo и Asus. :?:
   
 8. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.561
  Допаѓања:
  19.992
  LENOVO. Тоа ти е IBM. Подобри се доста, а за Асус јас не би, не дека се лоши ама далеку се послаби од другите.

  А јас за следниот лап топ се мислам овој да го земам, е поскап накај 40.000 ама ќе оборат цена. Ултра слим е, скроз бел со сребрена комбинација и има добри перформанси, бел е и ептен изгледа ко копија на Мек ...

  [​IMG]


  Морам да сменам веќе ХП, се преценуваат кај нас.
   
  На Sarasweet му/ѝ се допаѓа ова.
 9. elcezelce

  elcezelce Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2011
  Пораки:
  2.875
  Допаѓања:
  19.642
  Пол:
  Женски
  И јас се двоумев помеѓу Асус и Леново кога купував лаптоп ,си земав Леново и не згрешив ,презадоволна сум од него ,а за Асус сум слушала доста негативни критики .
   
  На Sarasweet му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Veki4kaa

  Veki4kaa Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2012
  Пораки:
  4.632
  Допаѓања:
  14.577
  Пол:
  Женски
  [​IMG]
  јас го имам овој и многу си го сакам и сум презадоволна,преубав ми е :inlove:
   
 11. Divinebutterfly

  Divinebutterfly Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јули 2011
  Пораки:
  2.953
  Допаѓања:
  9.933
  Пол:
  Женски
  А каков Dell е овај?
   
 12. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.801
  Допаѓања:
  54.981
  Пол:
  Женски
  Во потрага сум по нов лап топ, веќе разгледував низ многу продавници за техника и знам отприлика какви карактеристики барам да има, ама размислувам за марката.
  Има многу убави Toshiba лап топи со 17 инчи екран, башка Intel Core i7 процесор. Ама од искуство на другари што имаат Toshiba лап топ, наводно екранот на овие лап топи за брзо време се разлабавувал.
  Некој да има искуство со ваков лап топ? :?:
   
 13. Nevermore

  Nevermore Популарен член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2011
  Пораки:
  614
  Допаѓања:
  1.990
  @AnaKarenina

  Јас кога го купував мојот прв лаптоп пред четири години сакав да биде строго Toshiba, ама во сите продавници ме разубедуваа .. Ми рекоа дека Toshiba како Toshiba е навистина квалитетна марка, но за странски пазар, а кај нас се праќа ѓубрето. Па после тоа порачав HP Compaq кој за среќа не ми стигна, дечко ми имаше одма проблеми со екранот па плаќаше околу сто евра за поправка, и од други луѓе слушнав многу лоши искуства.

  Потоа земав Fujitsu Siemens, кој се покажа ѕвериште значи. Немаше кој знае какви перформанси, ама како се покажа издржлив... Секој ден го носев на факултет, колку пати ми има паднато и тоа на мраз, само после три години батеријата престана да му држи (што мислам дека е океј, со оглед на тоа што работеше по 24 часа на ден). Во исто време Fujitsu Siemens зема и еден мој колега, кој секојдневно ја доживуваше истата судбина, и тој сеуште го има, значи преку 4 години.

  Јас сепак мислам дека Dell се без конкуренција.
  Летово си купив Dell со i5 процесор (и јас сакав i7 , ама немаше во ниедна продавница, чекаа да излезе Windows 8, па да ги набават како такви со Windows8) и морав да го земам тој :( . 17 инчен, 6 RAM , 1TB Hard.. Многу ме интересираше која цена е тука, и го барав во Скопје ама со оваа конфигурација 17 инчен не најдов.
  Еве нешто слично во Нептун, ама со 15 инчен екран.

  http://www.neptun.mk/index.php?route=pr ... _id=203503

  (Ако најдеш 17 инчи извести ме :lol: )

  А јас кога го купував, тој продавачот ми предложи Acer, рече дека биле најмногу продавани (ама во Америка). Па пред некое време сестра ми си зема Acer, па ќе видиме како ќе се покаже.

  Сега имам три лаптопи и еден десктоп :lol:

  Сепак јас гласам за Dell-от :up:
   
  На AnaKarenina му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Veki4kaa

  Veki4kaa Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2012
  Пораки:
  4.632
  Допаѓања:
  14.577
  Пол:
  Женски
  Дивај јас дури сега гледам :$
  Мојот е DELL Inspiron N5110 со 4 gb ram i 500 gb HD ;)
   
  На Divinebutterfly му/ѝ се допаѓа ова.
 15. xoxo..gossip-girl

  xoxo..gossip-girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2013
  Пораки:
  472
  Допаѓања:
  642
 16. Ilusionist

  Ilusionist Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2012
  Пораки:
  752
  Допаѓања:
  1.908
  Еве јас да го препорачам Асус.
  Компјутероти ми е Асус и го имам веќе 7 години. Што се нема преживеано, а нема мака.

  Затоа се одлучив и за лап-топ Асус.
  Во продавницата ми го препорачаа.
  Јас барав i3, не ми треба повеќе.
  Еве го. Издржлив е судејќи по тоа дека сестра ми уште првата недела почна да го фрла од еден кревет на друг, и да и паѓа по земја, и да го треска како што ќе и текне!


  [​IMG]

  [​IMG]
   
 17. Chimera

  Chimera Популарен член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2013
  Пораки:
  634
  Допаѓања:
  757
  Јас до летово користев Аcer, но од летово користам HP ProBook, 4540s. Значи феноменален е, мене лично многу ми одговара, до сеа сум немала такво искуство со лаптоп и после илјадниците игри кои сестра ми ги игра од Симс до Далматинци и што ти не знам што има инсталирано до сега од летото. И што е најбитно после предобрите перформанси има и HD камера, за на скајпче. Го земав од Т-мобајл. Супер лаптоп, 10ка!
   

  Прикачени фајлови:

  • images (1).jpg
   images (1).jpg
   Големина на фајлот:
   6,8 KB
   Прегледи:
   155
 18. l0vE...-love

  l0vE...-love Популарен член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2012
  Пораки:
  575
  Допаѓања:
  142
  Пол:
  Женски
  https://encrypted-tbn0.gstatic.com/imag ... hFOCIl3_QY
  [​IMG]
  овој е мојот лаптоп совршен дизајн и содрзи некоја картичка за архитекти која да се купи е 60000ден а во лаптопот е вградена презадоволна сум за ништо на светов не би го менувала :D
   
 19. gentle.girl

  gentle.girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2013
  Пораки:
  502
  Допаѓања:
  199
  како се копира линк на пример, на лаптоп .
  без глувче ?
   
 20. t.i.n.k.b.e.l.l

  t.i.n.k.b.e.l.l Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2012
  Пораки:
  253
  Допаѓања:
  92
  Пол:
  Женски
  Јас имам лаптоп Dell Inspiron.Поклон за нова година од татко ми е,мислам дека кажа дека го купил 36.888 ден.
  Еве информации од официјалниот сајт на Делл
  3rd Generation Intel® Core™ i5-3317U processor (3M Cache, up to 2.6 GHz)
  Windows 8, 64-bit, English
  14" High Definition LED Display (1366 x 768) with Truelife
  6GB2 DDR3 SDRAM at 1600MHz
  500GB 5400 RPM SATA HDD and 32GB mSATA SSD
  8X Tray Load CD/DVD Burner (Dual Layer DVD+/-R Drive)
  Intel HD Graphics 4000
  90 days Premium Phone Support + 1 Year In-Home Service after Remote Diagnosis
  4.12 lbs