1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Препорака за лаптоп

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од karina8, 18 септември 2011.

  1. sara333

    sara333 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    27
    Јас имам Toshiba.Претходно имав Dell и не бев многу задоволна.Само ме нервира што на Toshiba многу бргу се троши батеријата а за друго се е супер. :)
     
  2. PaunGangsta

    PaunGangsta Активен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2013
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Zdr decki imam Apple MacBook Air 13inci 2011 predposledna verzija bez retina displej znaci so i5 procesor i ssd. znaci lap topot e grom slika performansi izdrzlivos baterija kamera mn rab moe da se pravat na nego bez nikakov problem malce poskap ama The Best. e sega sakam da ve prasam dali nekoj ima vakov ili bilo so od apple ama polnacot ne e evropski za nasava struja i imam mn problem pregreva se gasi gorat stekovi mn pati zacuere i uste raboti a neznam kako moze da najdam nekoj kvaliteten transformator ili slicno da gi neamm vie problemi. ako ima nekoj slicen problem neka pise :)
     
  3. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.635
    Допаѓања:
    4.456
    Пол:
    Женски
    Јас си земав вчера на Фуџитсу , се ок супер е све , само уште да не беше едно проблемиште! Фабрички со компјутерот ми дале цркната батерија , не сака да се полни :( и сеа у Понеделник да појдам да им се карам , да ми дадт нова, а колку му се израдував , и све бре нешо мора наопачки да биде , која несреќа сум !
     
  4. Divinebutterfly

    Divinebutterfly Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јули 2011
    Пораки:
    2.967
    Допаѓања:
    9.980
    Пол:
    Женски
    Јас сакав пак да си земам MSI,ги имаше во Риверсофт повеќе модели,но сега ми кажаа од таму дека немало повеќе да има такви за Европскиот пазар :(
    Е сега гледав Леново,добар и намален,значи имаше 1000 ГБ и 8ГБ,со dual core процесор,27000. А за тие пари можам и Dell да најдам ама со 500 гб,но со i3 или i5 процесор.Што мислите вие,што да правам?

    А иначе баш сакам без оперативен систем за да можам да си го инсталирам Windows XP,ептен си го сакам :inlove:
     
  5. NoU-NoLove

    NoU-NoLove Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2012
    Пораки:
    156
    Допаѓања:
    150

    Мислење за овој?јас не се разбирам ама ич,па секој совет би бил добредојден.
    http://www.amc.com.mk/ShopDetal.aspx?Ar ... D=&Action=
     
  6. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Јас од Toshiba, сега се залетав по Dell. Некоја критика, забелешка за овие лап топи? :?:

    И уште нешто - овие од Техномаркет низ продавниците ги имаат само тие компјутери што им се поставени на сајтот? :|
     
  7. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050

    Не е лош Фуџицу, конфигурацијата вака е добра, сега зависи и до твоите финансии.

    И да прашам јас, Леново освен во АМЦ (веќе и немаат), во Скопје да не има некој видено по други фирми понуда на истиот?
     
  8. NoU-NoLove

    NoU-NoLove Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2012
    Пораки:
    156
    Допаѓања:
    150
    Епа јас да се пофалам,го купив овој за кој прашував.Јуле,фала.А Lenovo има во Нептун и Техномаркет,сега незнам кој модел го сакаш ти. :inlove:
     
  9. OmniaVanitas

    OmniaVanitas Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    1.438
    Допаѓања:
    1.451
    Dell? Паа, би идело нешто како creme de la creme за лап топ (заедно со уште по некоја марка). Но со квалитетот си оди и добрата цена. Цената на не - толку - позната марка за квалитетен лап топ е еквивалентна на цената од просечен (или малку под просечен) лап топ од Dell. Но секако дека цените секогаш се менуваат, па нормално е да купиш нешто кое е квалитетно во моментот бидејќи ако чекаш намалување - ја оправивме работата. :D

    Во поглед на функција и физичка издржливост.
    Не - толку - познат марка (нема потреба имиња, да не испадне дека се вреЏаме :D ): паѓа од половина метар врз стаза и матичната и батеријата беа за менување или најмалку - сервисирање.
    Dell: паѓа од еден метар врз паркет и ништо не му е.

    Колку за почеток - јас знам кој ми е и евентуално кој ќе ми е наредниот лап топ :)

    Инаку и hp имаат добри конфигурации кои за разлика oд Dеll барем не откачуваат во поглед на цени. :)
     
    На AnaKarenina му/ѝ се допаѓа ова.
  10. kikkki

    kikkki Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    2.743
    Допаѓања:
    4.842
    Јас имам hp 650.
    500Г ХД,4Г рам.3000 графичка.i3core процесор,wi-fi,camera,USB, и уште неколку чуда.
    Го користам 4 месеци и супер е до сега.Ниту го имам преинсталирано,ниту нешто кочи,супер е .
    Го земав 26.999 со подарок торба за лап-топ.Од AMC.
    Тие што имаат во план да купат епл,нека не купуваат ако им е за домашна употреба.Јас сакав,барав таков да земам и за малку ќе земев,иако сите ми викаа да не земам,зошто за џабе пари кога апликациите што ги има ти се непотребни(пак ќе кажам,ако е за нет и секојдневна употреба).
    Мислам се надевам ме разбирате.И ако сакате да ви траае и да не прегорува лап-топот,земете си кулер(вентилатор).Јас веднаш штом го зедов овој си купив.На братучед ми му се расипа веднаш,за некој месец без кулер.
     
  11. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.585
    Допаѓања:
    80.671
    Пол:
    Женски
    Потполно се согласувам!
    Јас мојов hp го имам веќе 6 месеци и да не го почудам, одличен е. :)
    Е сега, го зедов малку поскап зашто не ми требаше онака само за штракање и пишување семинарски, ами покрај тоа, за работа со сериозни инженерски програми, па затоа ми требаше нешто што држи вода.
    Чисто за илустрација - лаптопот со потполно истите карактеристики како мојов, само на Dell, беше нешто (повеќе) поскап.
    Батеријата ми држи без проблем до 3 часа, понекогаш 2 ипол, зависи од ситуација, ама кога постојано работиш со захтевни програми мислам дека е и нормално.
    Некои се жалеа демек hp-то за брзо време почнувал да загрева, ама мојов е сосема во ред, а ете на пример мојата цимерка има Dell што е дури и покасно купен од мојов, па загрева претерано многу, што се одрази до таа степен, што сега го батали додека не го однесе да и' го средат. А нема ни 5 месеци откако е земен.
    Мене уште на почеток ми рекоа дека тогашната пратка на Dell-компјутерите им била фалична и не ми ги препорачаа.
    Многу сум задоволна, се надевам дека ќе ме служи уште долго.

    Него имам едно прашање. Сакам да земам кулер за мојов; може глупаво ќе ви звучи, ама не се разбирам во техника толку многу, па ме интересираше - немаат лаптопите вградено кулер или?
    И каков би ми предложиле да земам, знам само дека не се нешто многу скапи. :)
    Немам проблем со загревањето, ама да си го купам на време. :wasntme:
     
  12. kikkki

    kikkki Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    2.743
    Допаѓања:
    4.842
    Јас би ти препорачала да земеш кулер,а немаат вградено.Ги има во сите продавници каде продаваат компјутери и слично,јас го зедов 700 денари,па сега има различни,има за 400 па се до 800 и може повеќе.Има различни бои,црн,бел,црвен,сив,син,јас имам бел на choix е,мислам таја марка е,не се мислев воопшто кој да го купам,не обраќам јас толку внимание. :?: Супер е сега засега.Eве сликче,вака изгледаат.
     

    Прикачени фајлови:

    • feature1.jpg
      feature1.jpg
      Големина на фајлот:
      56,9 KB
      Прегледи:
      210
    На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Bezzimena

    Bezzimena Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 август 2012
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    39
    Има некој искуство со купен лаптоп преку сметка на Т-хоум ? И од понудените кој би го препорачале?
     
  14. kikkki

    kikkki Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    2.743
    Допаѓања:
    4.842
    Тошиба.Инаку мораш да имаш договор занчи на две години,и плус мислам да имаш веќе претплата 6 месеци.Нјадобри се тошиба од тие таму што ги имаат,околу 20.000 се,ама зависи од перформанците на итиот.
     
  15. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050

    Екстра! Лесно, функционално, конфигурација одлична ... убаво за око, екран, тастатура, ај пед, пре лесни за користење и најважно е убав дизајн. :) Кој сака да одвои поголема сума слободно нека го купи.
     

    Прикачени фајлови:

    На Divinebutterfly му/ѝ се допаѓа ова.
  16. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.906
    Допаѓања:
    103.038
    Пол:
    Женски
    Женски значи вака јас не се разбирам многу многу во лаптопиве :lol: но ете сакам да си купам. Планирам кога ке дојдам во МК здравје летово (овде во Гр се прескапи) па ме интересира дали може да се најде нешто до кај 300 евра? И ме интересира како е со поврзувањето на интернет , има ли Wi-Fi или па нешто друго? На пример кога сум дома како да се поврзам на нет. А надвор сигурно преку Wi-Fi :)
    Мене највеќе ми треба за комуникација (Скајп,Фејсбук итн) Па ве молам да ми објасните т.е. препорачате некој лаптоп. :*
     
  17. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.906
    Допаѓања:
    103.038
    Пол:
    Женски
  18. kikkki

    kikkki Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    2.743
    Допаѓања:
    4.842
    За домашна употреба,како што кажа,скајп,фејзбук,и сл не ти треба посебна филозофија.
    Овој,што праша ти,ти е сосема доволен,дури можеш и послаб да најдеш,имаше во АМЦ за 16.990 нешто беше,ама сега незнам дали има веќе,другарка ми зеде и супер е до сега.Побарај,рагледај,ќе најдеш и поевтин.Некако скап ми е,а за разлика што за истата цена може да се најде многу подобар.Ама во никој случај,не е слаб за комуникација.
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  19. SmileAlways

    SmileAlways Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    7
    АSUS или ACER
     
  20. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.999
    Допаѓања:
    279.385
    И јас со едно прашање девојки.
    Моментално имам еден лап топ од аппле (од сребренине со стандард големина и опција да се стави цд) и сум презадоволна.

    Како за на факултет или други ситуации кога е неопходно да носам со мене лаптоп си имав купено едно мало од самсунг. Многу е лесно и практично (без опција за цд).
    Ама после 2.5 години му иде крајот, а и душа му извадив.
    Батеријата држи долго, не загрева и одличен за студенти или други со слични потреби.

    Сакам да си купам нов кој би го заменил самсунгов.
    Екранчето ми е сега некако мало, па би сакала со поголем екран од овие што се стандард за малечките, но да е подеднакво лесно.
    Размислувам за моделине од аппле што се, но без опција за цд (како полесни и потенки). Но конкретно со тој модел сум немала искуство.

    Дали некоја девојка има искуство со тие модели, или можеби нешто слично од друга фирма?

    Инаку овие два ги користам и презадоволна сум, па топло ги препорачувам.
     

    Прикачени фајлови:

    • IMG_3860.JPG
      IMG_3860.JPG
      Големина на фајлот:
      83,1 KB
      Прегледи:
      103
    • IMG_3855.JPG
      IMG_3855.JPG
      Големина на фајлот:
      57,6 KB
      Прегледи:
      104