Препораки

Дискусија во 'Барање работа' започната од Tanjamm, 20 август 2015.

 1. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  4.017
  Допаѓања:
  5.552
  Како треба да изгледа една препорака за работа, што треба да содржи?
   
 2. Polsko

  Polsko Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2012
  Пораки:
  849
  Допаѓања:
  531
  Пол:
  Женски
  Препорака треба да ти дадат таму каде што си работела претходно
   
 3. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  4.017
  Допаѓања:
  5.552
  Да, ама што воопшто треба да пишува и како изгледа не знам.
   
 4. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.243
  Допаѓања:
  74.891
  Пол:
  Женски
  Еве ти пример, инаку да и јас мислам исто како @Polsko.
  [​IMG]
   
  На Bender Rodriguez му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Bender Rodriguez

  Bender Rodriguez The lovable rascal

  Се зачлени на:
  27 јуни 2015
  Пораки:
  2.599
  Допаѓања:
  32.749
  Пол:
  Машки
  Ја мислам дека у препоракава задаток е клучниот моменАт. :)
   
  На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  4.017
  Допаѓања:
  5.552
  Кај го ископавте ова. Се изнасмеав за задатак. Ви дал ли некој работодавец препорака?
   
 7. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.243
  Допаѓања:
  74.891
  Пол:
  Женски
  Мадр Раша момент, хаха.

  Инаку, @Tanjamm, имаш милион примери низ Итернет, само напиши „препорака“ во пребарувачот и ќе ти излезат милион различни.
  Јас го копирав првиот на кој наидов. :)
   
  На Bender Rodriguez му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Bender Rodriguez

  Bender Rodriguez The lovable rascal

  Се зачлени на:
  27 јуни 2015
  Пораки:
  2.599
  Допаѓања:
  32.749
  Пол:
  Машки
  @Tanjamm, кај нас ретко кој работодавач дава препорака - дури и ако сама се решиш да ја напуштиш фирмата, може и да се јави кај конкурентските фирми да те изнапљука убаво.

  А и да сака некој да ти даде, прво треба да ја напише. А како, кога е неписмен, пустиот? Последно нешто што напишал у живот е состав у 5-то одделение „Како го поминав летниот распуст?“ и добил 3-.

  Шала на страна, ако веќе си налетала на некој добронамерен кој сака да ти даде препорака, најверојатно ти самата ќе треба да си ја напишеш (да не речам, да се пофалиш), а тој само да тури потпис. Затоа што реално, сам да фати да пишува му е преголемо замарање, и додека да го „срочи“ текстот, ќе му помине добрата воља да ти даде препорака.

  Така да, мој совет ти е, понуди му се, ненаметливо, да направиш као нацрт-верзија за препораката, па да му ја дадеш да ја дополни и поправи. Ти ќе ја напишеш (онака како што сакаш да звучи), он ќе тури 2 точки и 3 запирки у твојот текст (за да се осети дека уствари он ја напишал препораката, нели) и на крај - и волкот сит, и овците на број.
   
  На SwanMay, eloves, theowndemon и 2 други им се допаѓа ова.
 9. fallenangel

  fallenangel Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2010
  Пораки:
  2.092
  Допаѓања:
  16.130
  Сум добила препорака но од професор не знам дали е исто и од работодавач но еве ќе ти пишам аналогно на мојата препорака што по мене треба да содржи и таа на работодачот.
  Препораката за работа треба да содржи најнапред основни податоци т.е генералии, потоа колку време си вработена во фирма, кои се твоите квалитети како личност пример амбициозна,одговорна, како ти си придонела за напредок на фирмата/институција во која си работела и мислење на работодавачот зошто ти ја заслужуваш новата работа и како би можела да придонесеш за новото работно место.
  Ретки се тие што даваат препорака затоа што доколку си квалитетен секој ќе гледа да те задржи кај себе освен ако некој стварно искрено ти посакува напредок и успех.
   
 10. Abrakadabra

  Abrakadabra Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 април 2015
  Пораки:
  1.459
  Допаѓања:
  20.049
  Пол:
  Женски
  Треба да се состои од кратко видување и осврт на твојот претходен работодавец за твоите работни квалитети и способности, кои придонеле за напредок во фирмата и поради кои те препорачува на друг.

  Не знам дали воопшто некој работовец ќе ти ја напише, освен ако не си работела во некоја поголема компанија, каде пишувањето препораки е пракса.
   
  На joy1 и Tanjamm им се допаѓа ова.
 11. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.243
  Допаѓања:
  74.891
  Пол:
  Женски
  Мене веќе неколку години по ред ми даваат препораки од арх. бироa, за успешно извршени практикантски задачи и препораката изгледа многу слично како онаа која ја постирав погоре.

  Препораката ми ја приготвува менторот, никогаш не сум ја напишала сама, но овие нешта како препорака, молба, жалба, приговор и сл. си имат т.н. шема по која се склопуваат и останатото е само игра на зборови.
  Разгледај неколку примери по Интернет, мислам дека ќе успееш да си склопиш и сама, па примени го советот од Бендер. :)
   
  На Bender Rodriguez му/ѝ се допаѓа ова.
 12. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  4.641
  Допаѓања:
  100.498
  Пол:
  Женски
  Јас имам препорака од фирмата во која работев, на англиски јазик е
  Пишува препорака, за таму каде што ќе треба да послужи
  Наведено е мое име презиме, работна позиција на која сум работела и датум од кога до кога
  Наведено е што сум работела на работното место, како сум ги извршувала раб. задачи,каков впечаток сум оставила кај работодавецот, каква сум била со колективот и клиентите, какви професионални и лични квалитети сум покажала, за какви работни позиции ме препоралуваат и сл.
  Има датум и потписи од регионален менаџер, генералниот на мкд и генералниот од матичната земја на фирмата.
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.