1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Препорачајте интересна серија со кратка рецензија

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од Sonce, 8 ноември 2009.

  1. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.600
    Препорачајте интересна серија

    REVENGE
    http://www.imdb.com/title/tt1837642/
    Нова серија, досега се излезени 10 епизоди.
    Премногу интересна приказна, невиден заплет, мистерија, убави и фини ликови, ама Медлин Стоув е дефинитивно врв.
    Во една вечер изгледав 5 епизоди, тотално се навлеков. :)
    [​IMG]
     
    На wolf4e, M.Chocolate, Belis и 4 други им се допаѓа ова.
  2. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.201
    Допаѓања:
    8.431
    Препорачајте интересна серија

    Mногу е интересна серијава јас на Фокс лајф ја гледам. ;)
     
    На Trendafilka му/ѝ се допаѓа ова.
  3. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.173
    Допаѓања:
    56.634
    Пол:
    Женски
    Препорачајте интересна серија

    И јас ја гледам Revenge од пред некоја недела, интересна ми стана, ама паузата и овде ми оди на нерви. :devil:
     
    На Trendafilka и femina90 им се допаѓа ова.
  4. Boo.Boo

    Boo.Boo Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2011
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    5
    Препорачајте интересна серија

    1. American Horror story
    2. How i met your mother
    3. Dexter
    4. Melissa and Joey
     
    На M.Chocolate му/ѝ се допаѓа ова.
  5. faye

    faye Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2011
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    686
    Препорачајте интересна серија

    The IT Crowd :up: ;)
     
    На Trnche му/ѝ се допаѓа ова.
  6. HeelsLover

    HeelsLover Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2011
    Пораки:
    565
    Допаѓања:
    655
    Пол:
    Женски
    Препорачајте интересна серија

    Третиот камен од сонцето . преубава е . секој ден ја гледам на HBO во 10 саатот и после од 15 саатот .
    Реприза .
    ден од најуспешните примери на фантастичен ситком жанр е серија за тим научници од далечна планета, на експедиција на планетата земја („Третиот камен од сонцето“). За не ги препознаат, вонземјаните преземаат облик на „типични“ земјани.Втората сезона почнува онаму каде што заврши првата, каде Дик Соломон (Џон Литгоу) е затворен во неговиот подрум, а неговиот вонземски клон, Злобниот Дик се подготвува да ја забремени секоја жена во Охајо. На помош пристигнува... Денис Родман? Во подоцнежните епизоди, „семејството“ Соломон се обидува да се справи со негативниот имиџ на вонземјаните во хорор филмовите – но, кога треба да напишат епизода за серијата „Досиеја Икс“, тие го користат секое клише за филмови со чудовишта кое постои; заменикот на Дик, Сели Соломон (Кристен Џонсон) наоѓа ново момче, полицаецот Дон (Вејн Најт, кој тогаш го играше и Њуман во „Зајнфелд“); д-р Мери Олбрајт (Џејн Кертин) не сака луѓето да знаат дека излегува со својот колега, Дик, што е една од пречките на патот на вистинската романса за овој чуден пар; семејството Соломон набрзина учи што е демократија кога најглупавиот нивен член, Хери Соломон (Френч Стјуарт) се кандидира за градски советник; Хери се вљубува во Вики (Џен Хукс), ќерка на неговата газдарица, г-ѓа Дупчек (Елмари Вендел), на првата вечера за Денот на благодарноста на семејството Соломон. Прославата многу ги просветлува „посетителите“, исто како и нивното прво искуство на Божиќ. Конечно, Томи Соломон (Џозеф Гордон-Левит), однадвор најмладиот од вонземјаните, но всушност најстариот, минува низ промената на хормоните во неговото човечко тело на адолесцент, не само при бркање на девојката Аугуст (Шеј Астар), туку и кога искусува бран сексуални амбиваленции развивајќи талент за цветни аранжмани! Во финалето на втората сезона, Дик ја бара Мери за жена, што го предизвикува неговиот прв кошмар, кој се прелева во потсвеста на Сели и Томи и предизвикува Хери да бара итна помош од својот надреден, Големата џиновска глава – кој може да ги присили Соломонови итно да се вратат на нивната родна планета. Завршувајќи ја третата сезона како 27-ма по гледаност, серијата собра и 5 награди Еми, од кои 2 за редовните актери во серијата, Џон Литгоу и Кристен Џонсон.
    [​IMG] :) :)
     
  7. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.284
    Допаѓања:
    1.894
    Препорачајте интересна серија

    Jа гледа некој Grimm се мислам дали да ја почнам,зашто барам нешто во стилот на Supernatural? :^)

    Jaс препочарувам eмисии,се надевам нема да се на одмет :wasntme:
    Air Crash Investigation
    I shoudnt be alive
     
  8. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.600
    Препорачајте интересна серија

    Breaking Bad.
    "There's Breaking Bad, and then there's the rest of television..."
    [​IMG]
    Серијата е предобра.
    Главниот лик е толку допадлив, просто не можете да не го сакате.
    И да се обидете да го сфатите. Да се соживеете просто.
    Моето најново откритите, 4 сезони досега.
    Ја препорачувам.
    :up:
    Средовечен професор по хемија, без никаква заштеда, обидувајќи се да сврзе крај со крај, дознава дека има рак на белите дробови и се решава да го направи најдобриот кристален мет, за да го обезбеди финансиски своето семејство, после неговата смрт.

    АWKWARD.
    [​IMG]
    Лесна тинејџерка серија. Првата сезона има 12 епизоди во времетраење од 20-тина минутки.
    Не и' предвидувам уште многу сезони, приказната е клише и на моменти нереална, но сепак, добра за тепање време.
    Девојката која го толкува главниот лик е very likable.
    Ништо прелошо, ништо предобро.
    Онака, просек.
    15 годишна девојка ќе доживее несреќа, за која сите ќе сметаат дека е обид за самоубиство.
    Од тој момент, нејзиниот живот почнува драстично да се менува.
    Има и неколку антипатични ликови.
     
  9. Miss666

    Miss666 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    1.295
    Допаѓања:
    3.277
    Пол:
    Женски
    Препорачајте интересна серија


    На наша телевизија за жал, не се емитува.. Меѓутоа можеш да ја најдеш на интернет и од таму да си ја спуштиш или да ги гледаш епизодите... Верувај, нема да зажалиш..

    Поздрав :*
     
  10. elcezelce

    elcezelce Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    3.117
    Допаѓања:
    20.936
    Пол:
    Женски
    Препорачајте интересна серија

    The secret circle - Ви ја препорачувам да ја гледате до сега има излезено само 9 епизоди ,првите две епизоди не се може интересни ама понатаму станува ептен интересна за гледање сплетки еден куп :)
     

    Прикачени фајлови:

    На lalala3 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    Препорачајте интересна серија

    Suburgatory
    [​IMG]

    Не дека е нешто посебно, доста лесна и забавна, во времиња на исчекување на новите епизоди на омилените серии, е топ, таман да се исполни време во оваа доасадија :)
    П.С Незнам дали ви текнува на филмот Clueless, поточно на Елтон, епа сега е веќе значително постар, тато, но мама миа :P
    [​IMG]
    За Revenge сте ме преткале одамна, само ќе потврдам одличен, искрено не очекував да биде толку добар, но за среќа ме изненади позитивно.
    Но за мене no1 во изминатат 2011, а се надевам и сега ќе продолжи наскоро во 2012-Ringer .Најтопло препорачувам!
     
    На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
  12. O.l.e

    O.l.e Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    6
    Препорачајте интересна серија

    1.House MD
    2.Bones
    3.Heroes
    4.Grey's Anatomy
    5.Private Practice
    .
    .
    .
    има многу добри серии овие се моите омилени посебно првите три + Acording to Jim :)
     
  13. Leeloo

    Leeloo Популарен член

    Се зачлени на:
    11 декември 2010
    Пораки:
    645
    Допаѓања:
    290
    Препорачајте интересна серија

    Доктор Ху (engl. Doctor Who) е британскa научнo фантастична телевизиска серија во продукција на БиБиСи. Серијата ги следи авантурите на еден мистериозен, хуманоиден вонземјанин, наречен лорд на времето, односно доктор кој патува низ времето и просторот во вселенски брод TARDIS (скратеница од Time And Relative Dimension(s) In Space) - (Временска и Релативна димензија(ии) во просторот) во британската телефонска кутија од 1950-тите. Доктор Ху заедно со неговите придружници го истражуваат времето и просторот и притоа наидуваат на разни непријатели.
    Серијата е влезена во Гинисовата книга на рекорди како најдолгата емитува научно фантастична ТВ серија во светот.

    Доколку некој сака да почне да ја гледе серијата, нека не се залажува да ја симнува од 1 сезона, пошто почеток на серијата датира од 1963-та година :D Затоа симнајте ги од 2005-та, тие се водат еден вид како нови серии, после краток период во снимањето од 63-тата. :)
    http://www.imdb.com/title/tt0436992/

    Жанр: Научна фантастика
    Улоги: Мат Смит, Карен Џилан, Артур Дарвил (моментална постава од 2010-та година)


    Теранова (engl. Terra Nova)- Годината е 2149, Земјата едвај има услови за живот, воздух кој не е препорачлив за дишење и популација која се контролира со тоа што секое семејство може да е има најмногу две деца. Во фокусот на приказната е типично американско семејство, кое тајно има и трето дете. Бидејќи е нелегално, таткото е осуден на шест години затвор, бидејќи ќе се обиде да ја спречи службата за контрола на популацијата во извршување на должност. Во меѓувреме, мајката добива шанса да се приклучи на Тера Нова, нов зачеток на цивилизацијата кој се одвива 85 милиони години во минатото, во алтернативен временски тек. Таткото успева да избега од најбезбедниот затвор на иднината, да ја прошверцува малата нелегална ќерка и да замине со остатокот од семејството, право низ порталот кон подобриот живот.
    Серијата моментално ја даваат на ФОКС ЛАЈФ во Сабота во 15.30h.

    Жанр: Драма, Акција, Авантура, Научна фантастика
    Улоги: Џејсон О' Мара, Кристина Адамс, Алисон Милер, Наоми Скот


    Што ми се допаѓа кај тебе (engl. What I Like About You) e американска телевизиска комедија лоцирана главно во Њујорк, опфаќајки го животот на двете сестри, Валери Тајлер и Холи Тајлер. Серијата ја прикажува врската помеѓу двете сестри која низ текот на цела серија е исполнета со огромна доза на хумор. :)

    Жанр: Комедија
    Улоги: Аманда Бајнс, Џени Гарт, Визли Џонатан, Симон Рекс, Алисон Мун, Ник Жано
     

    Прикачени фајлови:

    На Grunge му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    Препорачајте интересна серија

    Да не отварам нова тема, ќе го постирам тука мислењето, сепак е во врска со препорака на нови серии.
    Изминатава 2011 беше богата со добри нови серии: Suits, Ringer, Revenge, 2 broke girls, Once upon a time, Hart of a dixie, и уште неколку други сипматични :)
    Копајќи по имдб, наидов на неколку нови серии кои ќе бидат премерно прикажувани во новава 2012.
    Па да споделам со the tv shows maniacs :D
    Ќе одвојам сега за сега само 2-3 кои мене ми привлeкоа внимание, кои не значи пак, дека ќе испаднат добри, но ми се допадна краката содржината :!:

    House of Lies
    [​IMG]
    A subversive, scathing look at a self-loathing management consultant from a top-tier firm. Marty, a highly successful, cutthroat consultant is never above using any means (or anyone) necessary to get his clients the information they want.
    Од прв поглед ми се допаѓа актерската екипа: (Don Cheadle, Kristen Bell)
    Вака би рекла различна од сериите во 2011.
    Прмиера на прва епизода 8.01.2012

    The Firm
    [​IMG]
    Што да кажам обожавам правни серии, па затоа и ова си ја одбрав :wasntme:
    Based on the best-selling novel by John Grisham, "The Firm" is a new drama series that continues the story of attorney Mitchell McDeere who, as a young associate 10 years earlier, had brought down the prestigious Memphis law firm of Bendini, Lambert & Locke, which had been operating as a front for the Chicago mob. After a difficult decade, which included a stay in the Federal Witness Protection Program, McDeere and his family now emerge from isolation to reclaim their lives and their future -- only to find that past dangers are still lurking and new threats are everywhere.
    Исто премира на 08.01.2012

    Are You There, Chelsea?(...Its me Vodka???)
    (Mорам да признаам ме привлече имево :lol: )
    Комедија, приемиера 11 јануари 2012.
    [​IMG]
    A comedy about a 20-something woman based loosely on the outrageous number one best-selling book by Chelsea Handler.
    Сега за сега толку, да не ве преоптоварувам :D Но има најава за многу други нови серии, кој се надевам ќе направат бум. Останува да видиме ;)
     
  15. anabel-a

    anabel-a Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    3.333
    Допаѓања:
    15.498
    Препорачајте интересна серија

    The Vampire diares ;)
     
    На lalala3 и dancing.queen им се допаѓа ова.
  16. creshicka

    creshicka Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    2.152
    Допаѓања:
    5.710
    Пол:
    Женски
    Препорачајте интересна серија

    Being Erica. Вчера почнав да ја гледам и ми остави добар впечаток. Доволно добар за да продолжам да ја гледам. :)
     
  17. selly.gomez

    selly.gomez Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2011
    Пораки:
    136
    Допаѓања:
    42
    Препорачајте интересна серија

    Pretty Little Liars
    Charmed
    Psych
    H2O just add water :D
     
  18. pisatelka

    pisatelka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2010
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    22
    Препорачајте интересна серија

    Fringe!
     
  19. sanjalica

    sanjalica Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2009
    Пораки:
    522
    Допаѓања:
    571
    Препорачајте интересна серија

    Covert Affairs ;)
     
    На CaliforniaGirl25 и Elena69221 им се допаѓа ова.
  20. Twilighter

    Twilighter Активен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2012
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    11
    Препорачајте интересна серија

    1.Gossip Girl
    2.The Vampire Diaries