1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Препорачајте интересна серија со кратка рецензија

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од Sonce, 8 ноември 2009.

  1. figgiMK

    figgiMK Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    6.964
    Допаѓања:
    2.300
    Препорачајте интересна серија

    АЛФИ (Аlphas)
    [​IMG]
    7.2 е оценката на ИМБД
    http://www.imdb.com/title/tt1183865до сега има 3 епизоди од 2ра сезона
    Таматиката и е дека во светот(читај АМЕРИКА)има посебен број на луге кои имаат посебни дарби и секако со нив можат да прават разни работи ...
    Владата(читај ФБИ и остали) има направено посебна „лудница“ во која ги „лекува“ а има поцебен тим на Алфи заедно со Д-р Розен кои се „обучени “ со нивните способости за да лоцираат алфи и да бидат дали се за таа лудница или не се ...
    Главните улоги се на :Д-р Розен [​IMG]
    Нина [​IMG]
    Рејчеј [​IMG]
    Гери [​IMG]
    ХИкс [​IMG]
    Бил [​IMG]
    Вреди секое поминато време и изгледани минути со нив..навистина се супер.
     
  2. flowergarden

    flowergarden Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    1.276
    Допаѓања:
    418
    Препорачајте интересна серија

    ^ Ми се чини или потсетува на 4400?
     
  3. figgiMK

    figgiMK Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    6.964
    Допаѓања:
    2.300
    Препорачајте интересна серија

    така некако но нема вмешаност на Вонземјани ...
    Јас искрено мнн ја свидов и сега и таа ке ми биде во оние епизода за епизода се надевам дека нема да заглават и по 1 година да снимаат епизода ...
    Во секој случај јас давам препорака ;)
     
  4. 41319

    41319 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2012
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    173
    Пол:
    Женски
    Препорачајте интересна серија

    Castle

    [​IMG]


    Bones

    [​IMG]


    Rizzoli and Isles

    [​IMG]


    How I Met Your Mother

    [​IMG]


    Melissa and Joey
    [​IMG]
     
  5. N....D

    N....D Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Препорачајте интересна серија

    The Vampire Diaries, Gossip Girl, Pretty Little Liars i El Internado super se site :)
     
  6. Miss-Angie92

    Miss-Angie92 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2011
    Пораки:
    434
    Допаѓања:
    736
    Пол:
    Женски
    Препорачајте интересна серија

    Game of Thrones и Breaking Bad

    Феноменални серии :l:
     
  7. figgiMK

    figgiMK Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    6.964
    Допаѓања:
    2.300
    Препорачајте интересна серија

    Continuum
    [​IMG]
    [​IMG]
    10еп од 1ва сезона се гледаат со еден Здив ... Вклучено како тематика враќање во минатотото ...
    интересна комбинација на актери и искрено ја препорачувам ... се надевам дека ке се почне поскоро и со 2рата сезона
    [​IMG]
    Continuum is a Canadian science fiction series that centers on the conflict between a police officer and a group of rebels from the year 2077 who time-travel to Vancouver, BC in the year 2012. It premiered on Showcase on May 27, 2012.[1] The first season will consist of 10 episodes.[1] It is unknown if Continuum has or will be picked up for a second season.
    за мннн повеќе Инфо
    http://en.wikipedia.org/wiki/Continuum_(TV_series)
     
  8. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.965
    Препорачајте интересна серија

    Се сетив вчера на серијава и морав да ја напишам и овде.
    The No. 1 Ladies' Detective Agency
    http://www.imdb.com/title/tt0874957/
    http://www.tampabay.com/blogs/media...017.6a00d83451b05569e201156f69c354970b-pi.jpg
    Ја даваа пред неколку години на ХБО
    Има една сезона. Се работи за жена која ќе ја отвори првата детективска агенција водена од жена во Боцвана. Какви случаи ќе треба да решава женава и на кои начини, ќе видите сами. Серијата е стварно интересна, со посебен хумор и единствени ликови. Верувам на повеќето ќе ви се сфиѓа :)

    иначе мислам дека е прекината, така да не очекувајте завршница :$
     
  9. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    16.190
    Допаѓања:
    283.412
    Препорачајте интересна серија

    Од последниве набројани, и јас би ги препорачала Continuum , Awkward и АЛФИ (Аlphas). си ги гледам и баш се ок.
    Инаку од по популарните серии, јас ги следам the vampire diaries, true blood, the big bang theory, pretty little liars, the secret circle, the walking death, fringe...

    Terra Nova беше одлична серија, штета што сеуште немаат најдено средства за да продолжат со втората сезона, но првата сепак ја препорачувам.
    Изгледајте ја во еден здив, нема да зажалите.
    Roswell одлична серија со научно фантастичен /теен жарн

    Grimm штотуку почна втората сезона, за оние што обожаваат мистични, супернатурелни приказни би била добра забава.

    White Collar, The listener не се нешто посебно, но симпатични главни глумци со и интересни приказни секоја епизода. Може ќе ви се допаднат. Во првата типот има извонреден талент за измами, плагијат и кражби а во втората типот чита мисли.

    teen wolf можеби на помладата генерација ќе им се допадне, може да се даде шанса (насловот кажува доволно.)

    The mentalist и Lie to me ги ставам у тандем. Ако ви се допадне едниот ќе ви се допадне и другиот.
    Иако првава серија е верувам веќе позната зирнете ја и вторава ако не ја знаете.
    Започнаа со емитување и на Perception,(со глумецот од вил и грејс) не сум изгледала доволно епизоди за да видам дали го бива...али може да му се даде шанса, припаѓа во истата група со предходните.

    За оние што сакаат драми, би препорачала The Lying Game, Switched at Birth, Hart of Dixie...

    Уште неколку имаше што не се лоши, али не ми текнуваат имињата :$ , д септември кога ќе почнат новите сезони ќе се потсетам.
     
  10. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.226
    Допаѓања:
    41.464
    Препорачајте интересна серија

    Relaciones peligrosas за љубителите на Mексички серии.
    Cеријава не е воопшто Гвадалупе слугинката го сака Хосе Антонио, ама Росалинда им е измеѓу пат :D
    Серијава е ептен современа, интересна, полна со секс, што и не е типично за нивните серии.
    Се работи за професорка,Миранда, во средно, неколку дена пред да почне да работи, 2ца ќе се обидат да ја силуваат, и едно момче ќе ја спаси :) Кога ќе го праша колку години има, тој ќе излаже т.е ќе се прави полнолетен.
    После неколку јаки плескања, школската година почнува, и Миранда си го гледа ебачот, студент и е :D A уште потрагично е тоа што, ако ја откријат, може да ја стават во затвор, за сексуално искористување на малолетник. Што ќе биде понатака не знам, до сега е ептен јака, баш ги отсликува средношколците- секс, алкохол, дрога и забава

    првата епизода е прегледана дури 12 милиони на Јутуб, таму ја имате цела серија, па јас си гледам по една епизода на ден :)

    http://www.youtube.com/watch?v=wh9Hsp05JCs

    Eве ви ја првата епизода



    [​IMG]
     
  11. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.600
    Препорачајте интересна серија

    MAD MEN
    Mad Men imdb
    Неколкупати порано, сум начекала 10-тина секунди од серијава на Фокс Лајф, и искрено, не ми изгледаше воопшто привлечно, дури мислев дека е глупава.
    Boy, I was wrong.

    Приказната се одвива во 60-тите години на минатиот век, и се врти околу Дон Дрејпер, привлечен, таинствен и мистериозен, креативен директор на агенцијата за маркетинг Стерлинг-Купер.
    Освен тоа што нуди интересни и комплетно изградени ликови, преку серијата ѕиркаме во светот на 60-тите, модата, општествените односи, светот на рекламата, односно маркетингот и неговиот подем и функција, улогата на жената, нејзиното искачување во светот на бизнисот.
    Серијата има бавно, но сигурно темпо. Нема една одредена дестинација, па сите епизоди да се вртат околу точката на кулминација, едноставно си тече, и е вистинско уживање.
    Досега има 5 сезони, со 12-13 епизоди во просек по сезона.
    Сите ги изгледав во рок од 2о-тина денови, без да трепнам.
    Најавени се и 6 и 7 сезона.
    Со нетрпение ја очекувам премиерата на новата.
    Вљубена сум во главниот лик, кој го портретира Jon Hamm.
    [​IMG]
    Во останатите улоги се појавуваат January Jones, Christina Hendricks, John Slattery и др.

    Не е за сечиј вкус, но е многу квалитетна и интересна серија, многу поразлична од сите останати.
    Ако почетокот ви се види досаден, сепак, дајте ѝ шанса.
    [​IMG]
     
    На srcka2002, Anabelle, wolf4e и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. anuskaNESTLE

    anuskaNESTLE Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.979
    Допаѓања:
    7.104
    Препорачајте интересна серија

    Значи дајте, девојки и жени спасете ме, дајте серија некоја, интересна, да не е глупости комедија или некој тежок психолошки трилер, сакам нешто лесно, женско, за располоение, мелез за очи и душа.
    Нешто како Сексот и Градот :?:
    Чекам!!!!!!
     
  13. Cacy

    Cacy Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2010
    Пораки:
    2.244
    Допаѓања:
    1.547
    Препорачајте интересна серија

    Awkward можеби :?: Или Gossip girl :?:

    П.С.Може некој да ми препорачи некој така по психолошки филм,така логички како Dr.House или Monk?
     
  14. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.600
    Препорачајте интересна серија

    ^^^ Можеш да си ја пробаш Lie to me... :)
     
  15. figgiMK

    figgiMK Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    6.964
    Допаѓања:
    2.300
    Препорачајте интересна серија

    ^^^ или да пробаш со Менталист ( мислам дека и него ке го даваат на МТВ)
     
  16. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    Препорачајте интересна серија

    Од сериве од ова сезона, новите најмногу ми се допадна и мислам дека ќе има континуитет и после прва сезона- The new normal.
    [​IMG]
    Некој би рекол е не уште една геј серија, ама што знам, мислам дека има потенцијал во дијалозите, и мислам дека суштината и е повеќе од само геј заедницaта.
    Омилен лик Брајан дефитивно, и по малку Џејн, супер бабичка во модерни времиња :D
    До сега има излезно 6 епизоди, и прилечно брзо се гледа.
    Не дека е фантастична, но има прилично смешни сцени!
    [​IMG]
    [​IMG][​IMG][​IMG]
    [​IMG][​IMG] :rofl:
     
  17. k8yrock

    k8yrock Активен член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2012
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    Препорачајте интересна серија

    Gossip Girl i The Vampire Diaries---------the best..... ;)
     
    На mileystar му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Dreem.Girl

    Dreem.Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2012
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    118
    Препорачајте интересна серија

    The Vampire Diaries i American horor story :inlove:
     
  19. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.965
    Препорачајте интересна серија

    Нешто поразлично, нема дечки во костуми нити девојки што пратат мода :)
    [​IMG]
    Sons of anarchy
    Од прво терав инает и не сакав да ја гледам, па се убацив на втора сезона (сега ќе се враќам назад). Се заразив ненормално со серијава, што баталив и книга и излегување и спиење :$
    Група моторџии, нивниот живот, работа, борба со законот и со криминалот, семејството како најбитна точка. Главен лик е Џекс, кој наскоро треба да го превземе главното место во клубот на татко му. Има добра обработка на поедините ликови, нивните односи, а ова се повеќе доаѓа до израз со сезоните што доаѓаат. Може и да си најдете некој за плакнење очи, не се прити фејс момците, ама си имаат тело ипол (секоја епизода се молам Џекс да го соблече дуксерот :$ ). Полу лоши момци се, ама ќе се врзете за нив и ќе ги сакате како вас да ви се семејство :D А тука е и големата љубов, битен елемент за добра серија, Џекс и Тара.
    Да не упропастам впечаток со моето блабање, мислам дека вреди да ја погледнете, па индивидуално да си ја оцените. Јас веќе сум зависник :) Кога толку го мразам Рон Перлман, а во филмов не ми е одвратен, мора да е добар :D
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
    На Elichka и Rozich им се допаѓа ова.
  20. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.764
    Препорачајте интересна серија

    Arrow

    http://www.imdb.com/title/tt2193021/

    [​IMG]

    Поради лошо искуство решив да не паѓав во несвес за серии со по 2/3 епизоди, ама оваа стварно многу ми се допаѓа, барем до сега.
    Сигурно сте слушнале за green arrow, кој од стрипот, кој од други филмови и преработки, мислам и дека имаше серија, или пак некој ако ја гледал Smalville....знае за што станува збор.
    Билионерот Оливер Квин поминува 5 години на пуст остров, по враќањето дома не е повеќе истиот човек. Никој не ја знае неговата друга страна, онаа знаете Родин Худ стил. Во чест на татко му решава да се одмазди на сите кои му наштетуваат на градот. Во приказната се вплеткани нековата мајка, сестра, девојката, новиот татко...

    Многу добро направена, на моменти се чини ко да гледаш Бетмен :) типот нешто не е многу надарен во глумата ама затоа каке е граден мх мх, ќе прогледаме низ прсти :)

    [​IMG]