1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Препорачајте интересна серија со кратка рецензија

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од Sonce, 8 ноември 2009.

  1. ane.bella

    ane.bella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јуни 2011
    Пораки:
    3.216
    Допаѓања:
    25.778
    Пол:
    Женски
    Ептен препорачувам да ја гледате серијава Chicago Fire, многу интересна е јас искрено ви кажувам се опседнав. Со секси пожарникари кој не би се опседнал :$

    Еве на кратко за што станува збор,(преземено од imdb)

    The show follows the lives of the firefighters and paramedics working at the Chicago Fire Department firehouse of Engine 51, Truck 81, Squad 3, Ambulance 61 & Battalion 25. Following the death of fireman Andrew Darden, loyalties fracture and divide as the leader of Truck 81, Lt. Matthew Casey, and the leader of the elite rescue squad, Lt. Kelly Severide, both blame each other. Despite the differences, the firehouse comes together after the near death of firefighter Christopher Herrmann. Candidate Peter Mills, newly assigned to the firehouse, is following in the footsteps of his father and trying to find his place in the station. With paramedics Gabriela Dawson and Leslie Shay, and under leadership of Battalion Chief Wallace Boden, the team face life or death decisions every day but look to each other like family, making sure to look out for each other, no matter what happens.

    P.S. Taylor Kinney или Кели Северајд во серијава е Еден од главните ликови и и е дечко на Лејди Гага
     

    Прикачени фајлови:

    • image.jpg
      image.jpg
      Големина на фајлот:
      75,9 KB
      Прегледи:
      581
    На anuskaNESTLE и 1209 им се допаѓа ова.
  2. Tiki-lolipop

    Tiki-lolipop Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2013
    Пораки:
    936
    Допаѓања:
    1.284
    [​IMG]
    Луѓе доколку имате време и сте љубители на крими серии, дефинитивно ви ја препорачувам The Killing US version(а сигурна сум дека и данската верзија е поддеднакво добра). Би ја сместила на исто ниво на True detective, само оваа е со помалку познати глумци. Јас кога ја почнав мислев дека е просечна, само тројца глумци знаев се на се ама многу се изненадив, серија со предобра актерска екипа, реална пред се што најмногу ми се допадна. Дејството брзо се одвива и уште една работа што ми се допадна е што дејството се фокусира и на истрагата и на животот на детективите и на блиските на жртвата. Има три storylines и нема отргнување од фокусот со непотребни сцени. Буквално немаше една едизода да ми биде досадна или да мотам. Сите четири сезони ми беа подеднакво интересни, иако со тешко срце ја изгледав последната сезона која ми беше доста динамична и непревидлива.
    Можам уште многу да пишувам за серијава али најдобро е да ја погледнете, нема да зажалите. :D
    А инаку на кратко, првата сезона започнува со убиството на Роузи Ларсон, истрагата за нејзината смрт, политичката кампања на познат политичар, корупција и справувањето на семејството Ларсон со смртта на нивната ќерка.
     
    На sparklie и 1209 им се допаѓа ова.
  3. sweet-cherry

    sweet-cherry Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 јануари 2011
    Пораки:
    3.638
    Допаѓања:
    29.258
    Пол:
    Женски
    Да ми препорачате некоја серија од типот на Fringe или Lost? :)
     
  4. donnalia

    donnalia Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    660
    Допаѓања:
    212
    Пол:
    Женски
    Препорачајте ми серија со иста или слична содржина како Penny Dreadful.
    Благодарам
     
  5. mamma-mia

    mamma-mia Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    1.028
    Допаѓања:
    2.261
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    The Knick
    http://www.imdb.com/title/tt2937900/
    Драма

    Драмата е лоцирана во ЊуЈоршката болница Никерброкер, во 1900 година. Ги следи храбрите и несекојдневни подвизи на персоналот во болницата, кој е во секојдневна борба со високата стапка на морталитет. Еден од главните ликови, ликот на докторот Џон Такери, го толкува брилијантниот Клајв Овен. Причина плус зошто да ја гледате оваа медицинска драма. Засега се до 4та епизода, премиерата беше на 8ми август. Ја имате бесплатно и на HBOgo.mk Интересно дејство, постојано ве држи во исчекување. Не би ја препорачала само на луѓе кои патат од хемофобија. Има премногу крв и гадни сцени при операциите. Другите, вреди да се обидете 8/ 10 :up:
     
    На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Sandokan123

    Sandokan123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2014
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    7
    Prison Break
    Breaking Bad

    нема потреба за рецензии,седни гледај AND BE AMAZED!
     
    На sweety90 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    6.208
    Допаѓања:
    40.770
    Пол:
    Женски
    Дали некој ја гледа FARGO?Гледам нова е и има многу висока оценка, ама сакам ваши мислења да слушнам.Каква е?
     
    На BoneMachine му/ѝ се допаѓа ова.
  8. ColoursOfTheRainbow

    ColoursOfTheRainbow Популарен член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    1.187
    Допаѓања:
    2.413
    Пол:
    Женски
    Ако сакате да гледате научна фантастика, јас ја препорачувам Доктор Ху. Тоа е најдолгата британска серија.
    Се зборува за еден вонземјанец (а тоа е Докторот) што патува низ времето и вселената со неговиот Тардис и има свои придружници. Докторот го имаат глумено повеќе глумци, затоа што кога Докторот е повреден тој го менува својот лик. До сега има 8 сезони, а 13 пати Докторот го менувал својот лик.
    [​IMG]
    Моментално Питер Капалди е новиот Доктор (13ти Доктор по ред).
    [​IMG]
     
    На nevermet18 и Marossa им се допаѓа ова.
  9. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    6.208
    Допаѓања:
    40.770
    Пол:
    Женски
    Јас имам за вас две нови серии кои се ептен добри.
    Првата и фаворит е How to get away with murder
    http://www.imdb.com/title/tt3205802/
    [​IMG]

    Се работи за професорка по право и нејзините студенти од кои таа избира 5 кои работат со неа на случаите кои ги застапува на суд.Таа строга, паметна и брилијантна, одлична во својата работа, студентите се секој со своја приказна, карактер и исто така брилијантен ум, секој е брилијантен на свој начин.Актерската екипа е одлична и приказната е супер осмислена, значи има една главна дешавка која се провлекува низ секоја епизода, додека во меѓувреме се работи на други случаи.
    Серијата е нова, има само 3 епизоди излезено од вкупно 7, траат 42 мин и се одлична занимација.Тематиката е слична на Suits, Scandal уствари мислам дека е од истата продуцентска куќа на Скандал.Кој сака вакви сериички сигурно ќе му се допадне.
    Од мене 9/10

    Втора на листата е една многу психопатска серија, која буквално ми го пржи мозокот додека ја гледам, ама ептен е добра.
    Fargo
    http://www.imdb.com/title/tt2802850/

    Серијата е снимена по вистинска случка, се работи за серија убиства кои се случуваат во 2006 во Минесота и во неа се раскажуваат животите на убијците, детективката која ги истражува случајот, жртвите и некои други фаци попатно.
    Актерите се страшни, супер глума и многу добри ликови.
    Ако некому му значи нешто, главенот лик е толкуван од Martin Freeman.
    Ептен е фрики серијата и јас повеќе од 1 епизода не можам да гледам дневно, оти ептен го замара мозокот, те замислува, напнато е, ама одлично напнато.
    Има 10 епизоди од по 50 мин и мислам дека само оваа сезона ќе биде, сите епизоди се излезени.

    Па уживајте!
     
    На MaggieTatum, Trnche, anuskaNESTLE и 2 други им се допаѓа ова.
  10. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.028
    Top of the Lake (2013)


    http://www.imdb.com/title/tt2103085/

    Мини серија во 6 епизоди зад чија режисерска палка стои Џејн Кампион, овогодинешната претседателка на жирито во Кан. Мешавина од прекрасни пејсажи, уникатни ликови и брутална приказна, Top of the Lake го задржува вниманието на гледачот до самиот шокантен крај.

    Туи е 12 годишно девојче кои е петти месец бремено но пред полицијата да има време да ја испраша, таа мистериозно изчезнува. Дали младата Туј е убиена, дали свесно се крие, кој е таткото на бебето се само дел од прашањата кои детективката која е назначена на случајот мора да ги одговори. На моменти детективска истрага, на моменти драма, Top of the Lake е серија која заслужува да се погледне.
     

    Прикачени фајлови:

    • poster-41966.jpg
      poster-41966.jpg
      Големина на фајлот:
      197,1 KB
      Прегледи:
      59
    На Tiki-lolipop му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Marossa

    Marossa Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2012
    Пораки:
    2.398
    Допаѓања:
    6.870
    Пол:
    Женски
    За љубителите на научно-фантастични,натприродни серии,ви ја препорачувам Constantine.
    John Constantine
    е главниот лик,егзорцист и детектив кој може да ги гледа демоните и сите суштества од паралелни универзуми.Негова цел е да си ја искупи душата за минатите гревови и да го спаси човештвото од Злото.
    Има само 2 епизоди испаднато и мене прилично ми се допаѓа,посебно акцентот на Џон (British).:lol:
    Има и хорор делчиња,creepy суштества,така да,не е за навечер :D
    [​IMG]
     
    На G.G, do-re-mi, sweet-cherry и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. sweet-cherry

    sweet-cherry Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 јануари 2011
    Пораки:
    3.638
    Допаѓања:
    29.258
    Пол:
    Женски
    Jaс дојдов да ја фалам Red Band Society.
    [​IMG]

    Нова серија, до сега има излезено 6 епизоди, и сите до сега ми се допаднаа.Жанровски е медицинска драма/комедија, а се работи за животот на неколку тинејџери во болницата во која живеат.Изолирани од секојдневието и соочени со различни болести, бараат подршка и помош, и секако личност која ќе ги разбере, и така ја создаваат групата Red Band Society, и да не откривам повеќе.Базирана е на некоја шпанска серија, тинејџ ликовите и не се баш познати, ама затоа е тука се Оctavia Spencer која ја обожавам и Dave Annable, кој секако е пријатен за гледање.Мене доста пати ме расплака, и ако сакате серии од типот на Grey's Anatomy тогаш ова е серија за вас(y)

    Исто од новиве Forever ми фати око.
    [​IMG]
    Уште една драма во која се работи за животот на главниот лик доктор Хенри Морган, кој што е бесмртен .И не, ова не е спојлер, се дознава уште во промото на серијата.Работи како доктор кој извршува аутопсии со цел поблиску да дојде до вистината за смртта.По еден невообичаен случај станува дел од екипата на NYPD и учествува во полициските истраги.Има излезено 7 епизоди, серијава ми е исполнета со мистериозност и искрено едвај чекам да дознаам како дошол до таа состојба на бесмртност.Инаку актеров што го глуми главниот лик е ептен солиден, а и целиот cast некако одлично се вклопува во серијава:)
     
    На Tiki-lolipop и G.G им се допаѓа ова.
  13. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Gotham - почетоците на Детектив Гордон и Бетмен. Многу е добар филмот.
     
    На G.G му/ѝ се допаѓа ова.
  14. ane.bella

    ane.bella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јуни 2011
    Пораки:
    3.216
    Допаѓања:
    25.778
    Пол:
    Женски
    64c3f8ce34895ae2b8c445ce7f09a58b.jpg 46d54d92bca550f043c3d8bb0ad79cb1.jpg
    Kako sum mozela da ne ja preporacam serijava Chocago P.D.
    Chocago P.D e spin-off od Chicago Fire,glaven producent e Dick Wolf koj e isto producent na Law & Order.
    glavni ulogi Sophia Bush,Jon Seda,Jason Beghe ...

    District 21 of the Chicago Police Department is made up of two distinctly different groups. There are the uniformed cops who patrol the beat and go head-to-head with the city's street crimes. And there's the Intelligence Unit, the team that combats the city's major offenses - organized crime, drug trafficking, high profile murders and beyond. od (IMDB)


    46d54d92bca550f043c3d8bb0ad79cb1.jpg
     
  15. kate89

    kate89 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    743
    Допаѓања:
    1.562
    Пол:
    Женски
    The Good Wife.
    http://www.imdb.com/title/tt1442462/
    Серија која моментално ја гледам веќе извесен период и која стварно незнам како сум можела да ја пропуштам до сега. Нема многу да објаснувам :), само сите кои сте љубители на Suits,Damages и сл.серии обавезно да ја погледнете.
     
  16. Elena69221

    Elena69221 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 август 2011
    Пораки:
    2.352
    Допаѓања:
    3.519
    Пол:
    Женски
    Mixology (2013)
    [​IMG]

    Комедија + една сезона + 20 минути епизода = совршена за пред спиење или совршена за тепање време, како сакате :rofl:
    Приказната е за 10 луѓе, една ноќ, многу алкохол и сите смешни ситуации што ги прават за да најдат партнери. Вкупно има 13 епизоди што и не е малце со оглед на тоа што дејството се случува во текот на една ноќ. Во секоја епизода имаше нешто за кое се смеев на глас. Сеа не дека ќе умрете од смеење, ама океј е стварно. :D
    [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]
    Има многу посмешни ситуации од оваа, ама нема доволно гифови направено. :D
     
    Последна измена: 24 ноември 2014
    На pamelche му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.973
    За сите љубители на историски драми, моја препорака, Call the Midwife...

    http://www.imdb.com/title/tt1983079/

    Случајно ја најдов и ја изгледав многу брзо. Историска драма, 50тите години во Лондон, животот на бабици. Снимено по вистински настани, т.е. по книга. Да не ја тупам многу, британска и квалитетна драма е, сцените и костимите се убави, нема евтини глупости. Досега има 3 сезони испаднато, уште ќе се снима, сега мислам треба Крисмас спешл да испадне, тек после сезона 4 во 2016 или 2017, така нешто....

    За фановите на Даунтон Еби, препорачувам. :D
     
    На НаталиЛили, kate89, 1209 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    Chasing life
    http://www.imdb.com/title/tt2399794/
    [​IMG]


    Ja обработува тематиката на млада девојка Ајприл која дознава дека боледува од рак.
    Во тој период само што напочнува со напредок во кариерата како новинар, започнува врска со Доминик но го запознава и Лио, младиот шармантен син на политичар кој и покрај се не е така дрзок и безобразен како што Ејприл мисли. Да не продолжувам со раскажување на содржина, ќе го расипам интересниот дел од серијата.
    Започна летово, гледам дека ја продолжиле за уште сезона што е навистина одлично.
    Серијата е снимена во прекрасниот Бостон, ќе видите многу убави пејзажи од самиот град, што е навистина за пофалба, ми се здосадни од серии снимени само на исти места, а Бостон е совршен за вака топла приказна.
    Убав кастинг, многу убава топла семејна и романтична приказна. Приказна за борбата со ракот на млада и амбициозна девојка, сите нејзини потешкотии и доживувања.
    Ми се допаѓа девојката која ја глуми Ејприл, многу нежна и природна, талентирана и навистина пријатна за очи. Сите оние кои ја гледаче Грик, одма ќе го познаат Лио, навистина на тој глумец му лежат таквите улоги.
    Препорачувам, посебно за фановите на Switched at birth, The Fosters и слични семејни драми.
     
    На marama, anuskaNESTLE, Mrs.Cuper и 4 други им се допаѓа ова.
  19. BoneMachine

    BoneMachine Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2014
    Пораки:
    862
    Допаѓања:
    3.381
    Fargo ја гледав, ти ја препорачувам.
     
  20. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    Препорачајте ми ДОБРА комедија, не е битно колку е стара и колку сезони има, само да е смешна и нормално да ја немам гледано до сега.
    По можност да го нема она громогласното смеење цо позадина, неќу такци комедии ме боли глава од нив...