1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Препорачајте интересна серија со кратка рецензија

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од Sonce, 8 ноември 2009.

  1. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.889
    Допаѓања:
    13.461
    Луѓе ајде препорачајте ми серија што кога ја гледам ќе се осеќам ко да сум другарка со нив, што ќе ги feel all the feels, да се соживеам. Ме мавна некоја носталгија за Пријатели. Сакам некоја серија така што е warm, не знам како да опишам на друг начин. Да седнам да уживам некое време да се опуштам додека гледам.
    Може и да е романтична.
     
    На d.Darla и the.vampire.girl им се допаѓа ова.
  2. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    4.204
    Допаѓања:
    23.569
    Northern Exposure

    northern exposure poster.jpg

    Џоел Флешмен е доктор кој доаѓа на 2 годишна пракса во мало градче во Алјаска. Потребно му е долго време да се навикне на малкубројните, но толку различни луѓе со кои пополека започнува да се спријателува. Серија преполна со убави драматични, но и комични моменти. Се надевам дека нема да те премисли да ја загледаш серијава поради фактот што е снимана во првата половина од 90-тите години. Толку е топла убава серија со одлични ликови.
     
    На x.Daisy.x му/ѝ се допаѓа ова.
  3. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.965
    Немам што да гледам луѓе :o ништо не ми фаќа за око :( Се навлекол некој на некоја нова серија? Само листам безвезе на страниве :(
    Гледајте ја Brooklyn nine nine btw!
     
  4. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    4.204
    Допаѓања:
    23.569
    Зависи што жанр сакаш.

    Ако ти е до комедија - Impastor. Бади Дабс разочаран поради раскинување со девојката и фактот дека должи илјадници долари на опасни луѓе, една вечер ќе сака да се самоубие. Но, токму тогаш ќе му се пружи шанса да започне нов живот. Тој ќе го украде идентитетот на геј свештеник и ќе се пресели во едно мало градче. Главниот лик е тотално откачен, иако прави гревови со секој свој чекор, ќе успее да им помогне на луѓето во градот. Интересен луд хумор.

    Ако ти е до драма - Narcos. Серија каде што се прикажани криминалните дела на колумбискиот шверцер на дрога Пабло Ескобар. Драматична приказна, одлична глума, многу добра кинематографија.
     
    На kravce му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Marossa

    Marossa Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2012
    Пораки:
    2.398
    Допаѓања:
    6.870
    Пол:
    Женски
    Не знам што жанр преферираш,ама те имам среќавано низ темите,па отприлика исто следиме :D

    Прво,ти препорачувам да си ја резервираш Lucifer за догодина,можеш да го ѕирнеш пилотот,мислам дека ќе ти се допадне,предвреме да ја мислиш.
    -Scorpion да ја изгледаш,онака интересна е,јас во 3 дена ги поминав епизодите,ме навлече,има една сезона,вчера беше премиера на втора.
    Orange is the new Black е исто прилично јакичка,добри се типките.
    The Flash не памтам дали ја имаш почнато,ама е баш интересна,мене многу повеќе ми се допаѓа споредена со Arrow.
    Agents of SHIELD-ако ти се допаѓаат Марвеловите филмови и стрипови,има добра содржина.
    Once upon a time-необична е,со многу пресврти,со оживување на ликовите од приказните,има 4 сезони,одлична е.
    Други не ми текнуваат во моментот.

    Јас како занимација пред спиење ја почнав оваа што си ја предложила(Brooklyn 99),ептен е забавна,ама брзо ќе ја свртам :D
    Во меѓувреме трагам за нешто што ќе ме направи зависна ко од кафе,ама тешко ми оди.
    Тие што препорачувате за кравче,да ме тагирате и мене :lol:
    Mr Robot,Orphan Black,Limitless не ми легнаа,а се знае,ако не те завлече пилотот,тешко да ти се засвиѓа понатака.

    Убаво рече Шелдон во една епизода на Big Bang Theory:
    -Starting to watch a show that might run for years isn't a decision to take lightly.I'm wrestling with a big commitment issue here :rofl:

    PS:И The Big Bang Theory ти ја препорачувам,ќе се смееш онака од душа :D
     
    На Mishela, d.Darla, kravce и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.965
    Ова Impastor од трејлеров ми се гледа потенцијално забавно, баш ќе го погледнам (y)

    Луцифер ја гледав првата и ми беше некако безвезе :/ Од препорачаниве Orange is the new black ја следам иако треба да достигнам со епизодите. Иначе е супер серија, и јас би ја препорачала. Agents of shield ја следев доста првата сезона и после некако се откажав, што знам, еве и ја не знам што ми бидна :D
    Едино остана Once upon a time, се мислам долго време дали да ја почнам, а гледам има и добри оцени...ај таа најдобро да си ја почнам :D

    Ако дојде нешто ново, а супер освежително луѓе кажувајте :bow:
     
    На Marossa му/ѝ се допаѓа ова.
  7. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.965
    Сега видов дека Scream Queens всушност стартувала. Фантастична актерска екипа, некоја чудна комбинација на вообичаените колеџ филмови, скрим серијалот, малку чуден хумор зашто има ретардирани моменти... не знам за вас, ама јас ќе ја гледам. (y)
     
    На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. acvamarin

    acvamarin Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2010
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    25
    Power(2014) и на мтв ке ја даваат
    When Calls the Heart (2014– )
    Wild Boys (2011)

    препорачајте серија со доза роматика во неа, лошо момче се вљубува во добра девојка или таа неш...
     
  9. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.172
    Допаѓања:
    56.632
    Пол:
    Женски
    Avatar: The Last Airbender
    [​IMG]

    Предобар цртан! Топол, смешен, интересен, со поента. Јас ептен се заразив пред некое време, не можев да застанам додека не го догледав. Ако немате попаметна работа, препорачувам. Има само три сезони од по 20 кратки епизоди :)
     
  10. d.Darla

    d.Darla Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    661
    Допаѓања:
    160
    Switched at birth ја глчеда некој? Јас две сезони изгледав и додека чекав тогаш нови, се загледав други серии и некако ја подзаборавив...а убава драма, фамилијарна, инересна приказна.... http://www.imdb.com/title/tt1758772/?ref_=nv_sr_1
     
    На KalaV му/ѝ се допаѓа ова.
  11. blackpanter

    blackpanter Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2015
    Пораки:
    1.087
    Допаѓања:
    6.115
    Пол:
    Женски
    може сум малку офтопик ама да ве прашам. да не знаете за луцифер, серијата 2-та епизода кога ќе излезе?
    видов на imdb вика во 2016, ама не дава датум. па некој да не е информиран случајно? инаку ја гледав првата епизода и многу ми се допадна.
     
  12. Edie.S

    Edie.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2012
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    395
    Пол:
    Женски
    Јас дојдов Blindspot да ви ја препорачам. Една епизода е искочена само али многу ветува.

    http://www.imdb.com/title/tt4474344/?ref_=nv_sr_1

    Девојка е пронајдена во сред Њу Јорк, свиткана во торба и цела во тетоважи. ФБИ почнува истрага и открива дека секоја тетоважа има свое значење и дека се всушност е една голема сложувалка.

    Од мене сега за сега има 9/10, па ќе видиме понатаму како ќе се одвива. Секој вторник излегува нова епизода.
     
    На Marossa му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Marossa

    Marossa Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2012
    Пораки:
    2.398
    Допаѓања:
    6.870
    Пол:
    Женски
    Дежурам на темава :D

    @d.Darla Си има тема за Switched at Birth,добра е серијата,мада малку ја отупеа :D

    @blackpanter Најверојатно ќе дадат покасно точен датум,ама не би требало да е покасно од март.Шпекулирам февруари :D

    Јас дојдов да ја препорачам серијата на @kravce ,Brooklyn NIne-Nine.
    Годинава налетав на еден куп ужасни ситкоми и глумци кои со сила се прават смешни,ама оваа е полн погодок.
    Не очекував да ми се допадне премногу,ама како што тераа епизодите,ме завлече комплетно.Вчера почна 3тата сезона,funnier than ever :D
    Andy Samberg колку и да изгледа nerd,buffoon и така мутавко,мене ми е пресекси. :D
    [​IMG]
     
    На d.Darla и do-re-mi им се допаѓа ова.
  14. TheTribe

    TheTribe Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2011
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    31
    s_outlander_2015_1280x350.jpg За сите оние коишто сакаат историски серии, како што се Vikings, GoT и слични, ви ја препорачувам серијата Outlander. Снимана е според книги и од многу фанови кои првин ги прочитале книгите се тврди дека можеби ова е првата екранизација која е подобра од книгите. Инаку е sf - историска драма - романса, а темата е Шкотска во средина на 18 ти век под окупација на британската империја и Кралот. Излезена е само прва сезона, има 16 епизоди, сеуште ги немам изгледано сите, до 10 сум и со сега е совршена. Изобилува со прекрасни пејзажи на Шкотска, зеленило, планини шуми. Прекрасна приказна, ви ја препорачувам, оцена 9,5/10
     
    На MilaP, kanella, d.Darla и 4 други им се допаѓа ова.
  15. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    4.204
    Допаѓања:
    23.569
    Minority Report - Деш и Артур се близнаци, а Агата е нивната поголема сестра. Но, тие имаат уште нешто што ги поврзува меѓусебно, а тоа е способноста да добиваат визии поврзани со убиства во иднината. Поголем дел од своето детство тие се заробени и поврзани со машина која им овозможува на луѓето од PreCrime програмата да ги гледаат нивните визии и на тој начин да ги спречуваат идните злосторства. После цела деката помината во несознание, програмта се распаѓа и тие добиваат шанса да живеат нормален живот. Но Деш, човекот кој добива само мали делчиња визија, сака да помогне во спречување на убиствата и поради тоа, соработува со детективката Лара. Повремено бара помош од Артур кој наместо визуелни визии добива имиња, а Агата која ја добива целата слика, е таа која се противи во споделувањето на визиите и не сака да учествува во ништо. Многу интересна sci-fi серија, со кул ефекти. Еден од продуцентите е Стивен Спилберг.

    Limitless - серијата се базира на филмот со Бредлу Купер од 2011 година. Акцентот е ставен на Брајан Финч, млад човек кој сите околу него, а и самиот тој, го сметаат за лузер кој нема ништо направено во животот. Но, еден ден откако ќе започне да работи на едно место и ќе сретне стар пријател, работите ќе се сменат. Стариот пријател ќе му даде специјално апче кое дејствува така што му овозможува на конзумерот да го користи 100% мозокот. Ако ви допаѓа филмот, најверојатно ќе ви се допадне и серијата. Има одлична екипа на глумци: Jake McDorman (Greek, Manhattan Love Story) во главна улога, Jennifer Carpenter (Dexter, The Exorcism of Emily Rose), а исто така и самиот Bradly Cooper.

    Grandfathered - Џими е 50 годишен ерген кој е газда на познат ресторан. Тој е фокусиран на успехот во работата и на физичкиот изглед. Еден ден, дознава дека има син... и внука. Одеднаш, тој станува татко и дедо. Не е лоша за ситком, првата епизода беше доста турбулентна, баш ме заинтересира.
     
    На Marossa му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Carmichael02

    Carmichael02 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2015
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    29
    Пол:
    Женски
    Pretty Little Liars - се работи за 4 другарки(Спенсер,Арија,Емили и Хана) кои по 1 година од смртта на нивната другарка(Алисон) добиваат заканувачки пораки од лице кое се потпишува со -А.Непознатата т.е. -А во пораките им ги пишува тајните кои само Алисон ги знаела.
     
  17. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Gotham - Моментално една од најдобрите серии што се прикажува периодов. Главна улога не е Бетмен, туку Детективот Гордон. Почетоците на детективот, Џокер, Кетвомен, Пингвин нивното настанување и тн.
     
    На Lady Phoenix му/ѝ се допаѓа ова.
  18. MilaP

    MilaP Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    53.146
    Пол:
    Женски

    Jas ja gledam treba da ispadne vo vtornik 17 epizoda od 4 sezona
     
  19. kanella

    kanella Популарен член

    Се зачлени на:
    11 мај 2015
    Пораки:
    1.279
    Допаѓања:
    10.193
    Пол:
    Женски
    Quantico - Група млади ФБИ агенти се на пракса во Quantico базата во Вирџинија. Има терористички напад и се претпоставува дека еден од агентите е терорист. Но кој? :)
    Мене ми се доапдна серијава многу, има 3 епизоди излезено до сега и ми се чини секој понеделник излева нова епизода. Крими-драма со доза акција, ФБИ, локална полиција, бомби пиштоли и се тоа тоа.
    Ја препорачувам, ми го задржа вниманието иако да бидам искрена долго време ја одбегнував поради глумицата што е во главна улога. Цела глава и е само коса и уста. Небитно. Како и да е, сеуште ја препорачувам за сите љубители на крими серии.
    21-quantico-poster.jpg
     
    На KN13, papillonP и 1209 им се допаѓа ова.
  20. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.889
    Допаѓања:
    13.461
    BLOOD & OIL
    [​IMG]

    Млад пар со надеж за подобар живот одат во Северна Дакота каде што ќе се замешаат со најголемиот производител на нафта па ќе бидат соочени со многу предизвици.
    Трејлер:
    До сега ми фати око и ми се допаѓа. Ќе продолжам да ја гледам а за понатаму очекувам многу интересни настани и сплетки. Главиве ликови, младиве, се бонбончиња. Преслатки заедно. Има излезено до сега 4 епизоди, еве сега ќе седнам да ја гледам најновата па ми текна да ви пишам, и така темава пресушила, на никој глас не му се слуша :) .
    Веднаш да си ја пуштите серијава па да пишете имрепсии. :lol:
     
    На papillonP му/ѝ се допаѓа ова.