1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Препорачајте интересна серија со кратка рецензија

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од Sonce, 8 ноември 2009.

  1. Tiki-lolipop

    Tiki-lolipop Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2013
    Пораки:
    936
    Допаѓања:
    1.284
    The night manager
    [​IMG]

    Една од подобрите серии што сум ги гледала во последно време.
    Ме привлече актерскава екипа која е феноменална, нема утка со одличен актер како Хју Лори и Том Хидлeстон кој во последно време ептен ме освои па сите филмови/серии му ги изгледав:D
    Единствено Елизабет Дебички ми беше одбивна пред да почнам да ја гледам зашто имав гледано филм со неа каде ич не ја поднесував,ама тука беше супер.

    Инаку се работи за Џонатан Пајн кој е поранешен војник и работи како ноќен менаџер во хотел во Каиро. Случајно се вплеткува во игра на шпионажа, со цел да го фати на дело Ропер кој е дилер на оружје. Посебен акцент е ставен на тајната служба,на корупцијата , перење пари,закани.
    Снимена е според книга,има само 6 епизоди и како што читав нема да има повеќе продолженија и мислам така е најдобро зашто баш одличен беше крајот.
    Дефинитивно препорачувам 10/10!:)

    И уште една серија морам да препорачам.
    The Catch
    [​IMG]
    Нова е, има само 4 епизоди до сега. Во продукција на Шондаленд, а нејзините серии немаат утки.
    Малку е поразлична од другите нејзини серии, мислам во однос на динамика и не е толку мрачна:D
    Во главна улога е Mireille Enos која лично многу ја сакам уште од The Killing и тука има сосема спротивна улога. Ја глуми Алис која заедно со нејзина другарка имаат фирма и работат како приватни детективи. Алис е верена за Кристофер кој е всушност измамник кој Алис го брка веќе одредено време. Пред нивната венчавка он успева да и украде 1.4 милиони и исчезнува. И тука почнува нивната бркотница,лаги,интриги.
    Брзо се одвива дејството,нема одолговлекување и има одлична актерска екипа.
     
    На Bender Rodriguez, LadyC, Chocolate.me и 6 други им се допаѓа ова.
  2. papillonP

    papillonP Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2013
    Пораки:
    289
    Допаѓања:
    4.544
    Пол:
    Женски

    Препорака и од мене за серијата The catch , сношти почнав да ја гледам и изгледав 3 епизоди. Со нетрпение ги очекувам следните епизоди.
     
  3. macovska

    macovska Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2014
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    203
    Пол:
    Женски
    Мене ми беше исто интересна Satisfaction сеа ме мрзи утре ќе ви раскажам повеќе за серијата :)
     
  4. Marossa

    Marossa Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2012
    Пораки:
    2.398
    Допаѓања:
    6.870
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    Јас дојдов да ја препорачам El Principe. Србите ја преведуваат Принц, ама местото на случувањата се вика Principe(поточно соседството) , така да конкретен превод на насловот не знам кој би бил :D
    Серијата е криминалистичка,од шпанско потекло, не од оние мексиканските теленовели, туку баш солидна серија по теркот на американските крими драми.
    Се работи за таен агент од Шпанија кој треба да се инфилтрира во полицијата на градот Ceuta,град кој се наоѓа на границата помеѓу Мароко и Шпанија. Неговата мисија е да открие дали постои корупција во законот и дали полицијата соработува со џихадисти кои тренираат млади деца да станат бомбаши самоубијци.
    Како и секоја серија,постои и љубовна приказна, агентот се заљубува во Фатима, млада муслиманка чиј брат е исчезнат, а другиот нејзин брат е најголемиот дилер на хашиш во регионот.

    Има 2 сезони,вкупно се 30тина епизоди,не сум сигурна точно.

    Бидејќи само Серанови ми е гледана од шпански серии,не знаев што да очекувам, ама оваа навистина пријатно ме изненади.Актерската група е одлична, има хемија помеѓу главните ликови, интересна содржина и многу акција.
     
    На Tiki-lolipop му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.028
    Stranger Things
    stranger-things-poster.jpg

    Imdb оценка: 9,2
    Моја оценка: 10 8-|


    1983, Индијана. Во мало заспано гратче каде сите се познаваат меѓу себе, една ноќ малиот Вил исчезнува без трага. Додека полицијата се обидува да го пронајде момчето преку официјална истрага, неговата мајка и другарчињата стануваат свесни дека позади неговото изчезнување се крие присуство кое можеби и не е од овој свет.

    Хорор, мистерија, трилер, научна фантанстика, полициска драма, владини заговори, средношколска романса- серијава е успешна мешавина од жанрови и влијанија од култни серии и филмови, совршено спакувани со носталгична фасада на осумдесетите. Почнувајќи од постерот и неонските букви во шпицата, преку електропоп музиката па се до шминката, облеката, возилата, внатрешното уредувањето.. воопшто општата посветеноста кон деталите говорат за огромната предаденост и амбиција која била вложена за да се долови атмосферата и духот на тоа време. „Детски“ филмови како The Goonies, E.T., Stand by me, но и одлични хорори како Poltergeist, Aliens, Carrie и Twin Peaks се само мал дел од инспирацијата.


    Stranger Things ми е љубов на прв поглед- доволна ми беше сцената во лифтот со научникот (која се случува во првата минута од првата епизода :D) за серијава буквално да ме зацементира пред телевизорот. Има 8 епизоди, можеби ќе има и втора сезона и мене единствена позната фаца од актерите ми беше Винона Рајдер.

    Направете пуканки, изгасете ја струјата и кликнете го play копчето- верувајте, нема да зажалите :)
     
    На WildMk, the.vampire.girl, Bender Rodriguez и 10 други им се допаѓа ова.
  6. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.822
    Допаѓања:
    5.166
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    The night of
    Насир Кан (Наз) е студент, Пакистанец, роден во Америка, кој живее со неговите родители. Една вечер е поканет на журка и го зема таксито од неговиот татко за да оди. Во таксито се качува непозната девојка го му вика дека сака да оди на плажа и тој наместо да оди на забавата, ја носи девојката покрај река. Таму тие си проаѓаат убаво време заедно и девојката го носи кај неа дома. По една ноќ од секс и дрога со девојката, тој се буди во кујната и потоа ја наоѓа неа во спалната избодена 22 пати (колку и што има години). Тој не се сеќава што се случило, го зема само ножот со него и пробува да избега, но полицијата го фаќа. Сите докази укажуваат на него.
    Случајно поминува еден адвокат Џон Стоун, кој слуша за случајот и решава да го застапува. Тој го советува да не зборува ништо, се додека немаат цврсти докази против него. Стоун зборува со родителите Наз во однос на судските такси и нуди рамен надоместок од 50.000 $, но тие не можат да го дозволат. Додека друг адвокат, Алисон Кроу, заинтересирана за вниманието на медиумите на случајот, ги нуди нејзините услуги про боно. Родителите немајќи избор се одлучуваат за вториот адвокат. Фреди, еден затвореник со посебни привилегии, нуди својата заштита на Naz, но тој одбива. Во средината на ноќта, Наз го користи тоалетот и кога тој се враќа, го наоѓа својот кревет запален.

    Серијава е нова, до сега се излезени 3 епизоди, но мене многу ме заинтригира.
     
    На WildMk, Mishela, Tiki-lolipop и 3 други им се допаѓа ова.
  7. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.125
    Пол:
    Женски
    Баш ќе ја побарам викендов.:)
     
  8. BayernKa

    BayernKa Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    710
    Допаѓања:
    1.084
    Пол:
    Женски
    Guilt (2016)

    Грејс е американка која студира во Лондон. Едно утро после луда журка во нејзиниот стан се будат со дечко и и ја наоѓаат нејзината цимерка Моли брутално убиена а Грејс станува главна осомничена како и нејзиниот дечко...

     
    На s&s му/ѝ се допаѓа ова.
  9. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.167
    Допаѓања:
    147.741
    Пол:
    Женски
    Аууу ме заразивте со темава! Не сум ја доловила до сега, а сум манијак за добри серии :D
    Доста од препорачаниве ми оставија впечаток па ќе ги гледам една по една сега.
    Инаку јас сум заразена ог хорор/трилер/SCI FI најмногу па моментално ја започнав Outcast, ми привлече внимание на тв, има 5 епизоди излезено досега и ми е као WOW!
    http://www.imdb.com/title/tt4229954/?ref_=ttep_ep_tt

    Се работи за дечко кој поседува натприродни моќи и може да излекува луѓе кои се запоседнати од демон. Да не навлагам во детали, кој е за од срце му ја препорачувам ! :D

    Бтв, фала ви и на сите вас за добрите предлози, знам сега што ќе се гледа деновиве :D
     
    На Nausicaa му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Аliсe

    Аliсe Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јули 2015
    Пораки:
    338
    Допаѓања:
    6.979
    Истово имам да го кажам,стварно предобра серија!Вчера вечерта ја почнав и сега имам уште една епизода да догледам :lol:
     
    На Nausicaa и 1209 им се допаѓа ова.
  11. Winter Lady

    Winter Lady Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2015
    Пораки:
    3.421
    Допаѓања:
    26.046
    Пол:
    Женски
    Значи на делови е овој синоќа што го спомна, ме заинтересиравте сега.
     
    На Аliсe му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Tiki-lolipop

    Tiki-lolipop Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2013
    Пораки:
    936
    Допаѓања:
    1.284
    The Girlfriend Experience
    [​IMG]

    Доста необична серија. Самата сценографија, кинематографија дава некој чуден, мрачен шмек во секоја епизода, плус секс сцените кои се доста застапени и многу поубаво реализирано од fifty shades of grey.:D Дефинитивно се гледа дека е серија креирана од Стивен Содерберг.
    Како што спомнав во претходната тема, прв пат гледам серија од ваков тип ама баш ми се допадна.
    Приказната е за девојка која е студент на правен факултет и добива стажирање во една угледна правна фирма. Во исто време нејзината другарка ја воведува во еден "нов" свет, каде започнува да работи како ескорт девојка со клиенти кои и ги наоѓаат.
    На прв поглед девојкава, самата актерка ќе ви делува многу одбивно, барем мене така ми делуваше, поради една иста експресија на лице, ама дајте и шанса , како ќе поминуваат епизодите сфатив дека сето тоа е дел од глумата, и самиот психолошки развој на ликот, каде е претставена како очајна за внимание и социопат.
    Кратки се епизодите, има 1 сезона, 13 епизоди по 20 мин траат.


    Cooper Barrett's Guide to Surviving Life
    [​IMG]

    Супер-лабава и интересна серија баш како за опуштање.:D
    Вреди да се погледне , мислам дека она што ја прави интересна се ликовите. Многу се допадливи и супер претставени, посебно главниов лик Купер има таква некоја харизма и сите актери меѓу себе имаат некоја хемија. Обично секогаш има некој лик што не можам да го поднесам, ама тука се сите топ претставени.
    Инаку се работи за нивни случки од животот, секоја епизода обработува една различна случка и нивното (не)справување со истата:D.
    Само да напоменам дека има 13 епизоди кои траат по 20 минути и на жалост ја прекинаа, не ја обновија за нова сезона.
    Ако ви е досадно дефинитивно ви ја препорачувам, ќе се изнасмеете.:)
     
    На Luminary и 1209 им се допаѓа ова.
  13. missgretta

    missgretta Активен член

    Се зачлени на:
    29 јули 2016
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    122
    Пол:
    Женски
    the Transporter :inlove: sezonata so Chris Vance :)
    Odlichen, barem za mene.. si obozhavam jas vakvi filmovi :)
     
  14. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.167
    Допаѓања:
    147.741
    Пол:
    Женски
    Ќе ве замолам дајте ми предлог за хорор серија, нека е само 2016, се друго ми е веќе изгледано.
    Инаку надвор од хорор сериите, многу впечаток ми остави The Catch ме заразивте, па ако е вон хорори нека е и некоја со слична тематика како оваа. Тенкјууу! :D
     
  15. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    4.204
    Допаѓања:
    23.569
    Stranger Things. Sci-fi/хорор/трилер/супернатурал драма. Binge-watching во еден ден, многу е добра.
     
    На LadyC и Nausicaa им се допаѓа ова.
  16. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.028
    @LadyC,

    Ash vs Evil Dead

    http://www.imdb.com/title/tt4189022/

    [​IMG]

    [​IMG]

    Сепак, имај во предвид дека станува збор за спој меѓу комедија и прилично крвав хорор. Ако ги имаш гледано Evil Dead филмовите ( :l: ) , веројатно знаеш што можеш да очекуваш од серијата :)
     
    На Bender Rodriguez и LadyC им се допаѓа ова.
  17. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.167
    Допаѓања:
    147.741
    Пол:
    Женски
    Ќе ја пробам. :* Фала ти. :D
     
    На Nausicaa му/ѝ се допаѓа ова.
  18. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.167
    Допаѓања:
    147.741
    Пол:
    Женски
    Ау ова ми се допаѓа. Имам занимација сега. :* Тенкјууу :D
     
  19. erica

    erica Популарен член

    Се зачлени на:
    21 август 2011
    Пораки:
    1.312
    Допаѓања:
    2.036
    Пол:
    Женски
    p12343773_b_v8_ab.jpg The catch
    Imdb оценка: 7.2
    Моја оценка: 10
    Серијата е испадната нова (2016) до сега имаат објавено само 1 сезона со 6 епизоди има уште 4 епизоди ама неможам да ги најдам,нова сезона ке испадне во 2017.Станува збор за жена која е привтен детектив во Лос Анџелес,Калифорнија, и станува жртва на измама од страна на нејзиниот вереник .
     
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
  20. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    13.021
    Допаѓања:
    159.666
    Пол:
    Женски
    Јас моментално ја гледам The Goldbergs, во последно гледам поќе аниме, ама гледавме серии на фокс со дечко ми и кога дојде ова видовме име за да ја фатиме од почеток.
    upload_2016-8-8_14-53-36.png
    Засега има 3 сезони, 4 сезона треба да биди Септември.
    IMDb: 8.1/10
    Се работи за семејна драма, комедија е и има наратор кој го раскажва својот живот во 80тите, има два постари брат и сестра, презаштитнички настроена мајка која не знај за граници, татко кој не го засега ништо и многу интересн и посебен лик - дедото. На крајот од секоја епизода има клипчиња снимани од 80тите (зошто до негде и некои настани се базирани на вистинска приказна) и се споредени со истите моменти во серијата.
    Во глобала многу ми се допадна, еве сега уште малку ќе ја завршам трета сезона.