1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Препорачајте интересна серија со кратка рецензија

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од Sonce, 8 ноември 2009.

  1. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    Girlboss

    IMG_8633.JPG

    Прејака серија снимена по животот на Софија Аморусо која е основач на сајот Nasty Gal една од најголемите и најпопуланите сајтови за онлајн продажба на облека. Во серијата се раскажани нејзините почетоци кога продавала vintage облека на e-bay.

    Серијата е кратка само 13 епизоди по 20тина минути. Штета не е продолжена за втора сезона, мене ми е преинтересна лабава и мотивирачка во исто време.

    Оцена 8/10
     
    Последна измена: 22 јули 2017
    На simoncelicius, Nausicaa и Skorpija25 им се допаѓа ова.
  2. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    The bold type
    IMG_8767.JPG

    Лесна чик серија за три другарки Кет, Џејн и Сатн кои се колешки вооедно и работат во списание за девојки Скарлет.
    Почна летово има емитувано само 5-6 епизоди до сега.

    Лично ми се свија карактерот на Кет, презабавна и преслатка ми е, вооедно има и најзабавна професија.

    Има доста феминистичка порака, зашто глобално најголем дел од улогите се моќни и успешни жени.

    За летно време тематиката и е супер.
    7/10
     
    Последна измена: 5 август 2017
    На glosipgirl, BayernKa, crimson и 8 други им се допаѓа ова.
  3. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.889
    Допаѓања:
    13.461
    Thanks, ми се допадна многу :) Ова ми требаше деновиве, за опуштање е супер.
     
    На Hipster му/ѝ се допаѓа ова.
  4. MissSpark

    MissSpark Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2011
    Пораки:
    696
    Допаѓања:
    1.287
    Пол:
    Женски
    Нешто што гледам all day, every day кога сум послободна.

    Sons of Anarchy

    Седум сезони, по 13-14 епизоди, траат од 40 до 50 минути.
    Се работи за моторџиски клуб во Charming, California, кој се состои од 7-8 членови кои што всушност треба да го заштитуваат својот град, меѓутоа не излегува баш така. Соочување со криминални банди и правење криминал е секојдневие. Интересни приказни, добро изградени ликови, некој ќе ве нервира повеќе, некој ќе го сакате, некој ќе го гледате со воодушевување (главната улога баш е маќе .) ) и така. Се гледа маратонски, завршена е серијата, ептен е добра, одлична глума и предобар саундтрак!
     
    На kravce и 1209 им се допаѓа ова.
  5. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    Bull
    [​IMG]

    Др. Џејсон Бул ги мрази адвокатите и смета дека секој случај може да се победи на суд со анализа на поротниците.

    Приказната е веќе видена (имам гледано филмови со слична тематика) но самите случаи од епизода во епизода се многу relatable за било кој гледач. Иаку сум само на половина од прватa сезона искрено ми прирасна за срце.
    Има две сезони, третата ќе почне во септември.
    Michael Weatherly е познат од NCIS но мене во оваа серија многу повеќе ми се допаѓа неговата улога. Дека опасен како бик де:D

    Ја и давам 7/10
     
    Последна измена: 7 август 2017
    На BayernKa, marama, 1209 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    13.021
    Допаѓања:
    159.676
    Пол:
    Женски
    Master of None
    [​IMG]
    После серијава се следно што гледам, или пак да се навратам да зборам за нешто што имам гледано - почна да ми изгледа недоволно добро, со мали исклучоци. Серијава е предобра, комедија, лесна за гледање и главното дејство е околу Дев кој заработува снимајќи реклами и има тежок и брановит љубовен живот. И знам дека што и да кажам не прави вака накратко серијава да изгледа добро, нема некоја приказна или пак некој заплет. Тоа ја прави баш и поубава, обработува различни теми кои некогаш суптилно, а некогаш и не се обработуваат во секоја епизода одделно безразлика што дејството е продолжено.
    Нема зборови со кои би можела да ја опишам ама дефинитивно веднаш се искачи на мој топ 3 и длабоко ја препорачувам.
     
    На Hipster, Nausicaa, Skorpija25 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    13.021
    Допаѓања:
    159.676
    Пол:
    Женски
    Atypical. :hug:
    [​IMG]
    Се работи за 18 годишно дете со аутизам кое се обидува да си најди девојка. Сите си имаат свој живот, сем се обидува да биди повеќе независен, не секогаш е успешен во тоа, директен е и си има психијатар и сестра кои му помагаат за тоа како треба да пристапи на девојка. Многу, многу убава серија, мислам дека околу 40 минути траат епизодите, има една сезона со осум епизоди.
     
    На crimson, Hipster, Nausicaa и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. LittleGirl626

    LittleGirl626 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2016
    Пораки:
    156
    Допаѓања:
    267
    Пол:
    Женски
    Предлог некоја романтична серија
     
  9. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    Big little Lies

    IMG_8890.JPG

    Мини серија од само 7 епизоди кои траат по 50 минути.
    Фантасична екипа- Никол Кидман и Риси Витерспун и многу реална приказна. Нема простор многу за раскажување на синопис, едноставно треба да се изгледа зашто од првата епизода те понесува да ја изгледаш до крај во еден здив. На почетокот дејствието е некако поспоро, ама со фактот што е претаинствена и открива малку по малку наведува тотално до самиот крај.

    Од мене има силна 8/10

    Се снима и втора сезона најверојатно, стискам палци!
     
    На simoncelicius, WildMk, Quincy и 5 други им се допаѓа ова.
  10. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.809
    Допаѓања:
    81.045
    Пол:
    Женски
    Younger, мислам дека некоја имаше постирано и кратка содржина, да не се повторувам. :)
    Не е типична cheesy-серија, убаво разработена приказна за жена која решава да лаже за своите години со цел да добие работа во издавачка куќа.
    Вака на прв поглед не делува како којзнае што, ама многу е забавна, не сакам да ти откривам нешто плус, ѕирни ја.
    Епизодите се по дваесетина минути и има 4 сезони. :)
     
    На theowndemon, Zumbulce9, Skorpija25 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. Tiki-lolipop

    Tiki-lolipop Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2013
    Пораки:
    936
    Допаѓања:
    1.284
    Imposters
    [​IMG]
    Меди е con-artist, која заедно со уште двајца соучесници работат за човек по име The Doctor. Тој им одредува потенцијални "цели", она ги заведува, прави да се заљубат во неа, потоа се венчааат и на крај им ги земаат сите пари.
    Ова е кратка содржина која се открива уште одма на почеток, ама не е волку проста серијава дефинитивно. После има милион заплети, многу изненадувања и затоа и ми се допадна, зашто не е се така како што изгледа и воопшто не е досадна.
    Има 10 епизоди, по 45 минути.
    Ја препорачувам!:D
     
    На biGirl, smooch и Skorpija25 им се допаѓа ова.
  12. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    4.204
    Допаѓања:
    23.575
    Ќе издвојам 2 серии кои ги пратам во моментов:

    The Sinner - еден ден Кора заедно со својот маж и детенце ќе уживаат на плажа покрај езеро, исто како и многу други луѓе, фамилии и парови. Спроти нив ќе седат 2 пара, од кои едниот ќе биде малку поопуштен и романтично поексплицитен во јавност, што ќе и' го привлече вниманието на Кора. Во еден момент девојката од тој пар ќе пушти музика на телефонот, музика создадена од дечкото, музика која ќе пробуди нешто во Кора што ќе ја натера да стане и да го избоде дечкото до смрт, на сред плажа, пред сите присутни, вклучувајќи ги и нејзиното дете и маж. Што е тоа што ја натера Кора да го направи тоа? Како што детективот кој работи на случајот се труди да најде мотив, така се' повеќе дознаваме детали од минатото на Кора, детали кои се заплеткани и мистериозни. Сега за сега има 3 епизоди и лично интересна ми е приказната, сакам да дознаам што точно се случува. Ми се допаѓа и глумата на Џесика Бил иако до сега не ми оставила впечаток со ниту една нејзина глума. Кој сака мистериозни драми, оваа серија е полн погодок.

    The Defenders - серијава ја чекав 2 години. Daredevil, Jessica Jones, Luke Cage и Iron Fist се здружуваат и заедно се борат против the Hand. Љубител сум на сите 4 серии, поготово на DD, така да, серијава ми е топ. Малку, само малкуцка ми е послабо сценариото, но мораат да објаснат пар работи за сите оние кои започнуваат да ја гледаат the defenders, а ги немаат гледано претходните посебни серии. Ми се допаѓа што пред да ги спојат ликовите, секој лик посебно претставен беше во оној свој сопствен стил, режија, кинематографија, музика, атмосфера и слично. Акциите се врв! Сега за сега сум до половина, се трудам да ја развлечам што е можно повеќе зошто ја чекав толку долго време, не иде во еден ден да ја изгледам. [​IMG]
     
    На theowndemon, 1209 и Nausicaa им се допаѓа ова.
  13. blonde_supergirl

    blonde_supergirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2016
    Пораки:
    821
    Допаѓања:
    2.132
    Пол:
    Женски
    "White Collar" e dobra. Ja gledam i "Once upon a time" ushte od samiot pocetok.
    Првата е со преубав, шармантен, мистериозен, со добар стил бивш затвореник за фалсификување на уметнички дела како почнува да работи за еф-би-ај, со својата брилијантност и остроумност им помага да фатат декакви криминалци. Во главниот на еф-би-ај наоѓа и најдобар пријател со тек на време.
    Втората е како спиноф на класичните бајки, многу хероизам и романси.
     
    На biGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  14. biGirl

    biGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.118
    Допаѓања:
    2.917
    Пол:
    Женски
    вечер ќе ја почнам
     
    На Tiki-lolipop му/ѝ се допаѓа ова.
  15. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.390
    Пол:
    Женски
    Fargo.

    http://www.imdb.com/title/tt2802850/

    Детективка серија.
    Главните улоги ги толкуваат Billy Bob Thornton и Martin Freeman.

    Животот на еден човек (Martin Freeman) ќе биде од корен променет кога во градот ќе дојде еден мистеризен тип Lorne Malvo (Billy Bob Thornton).

    Различно од останатите детективски серии е што во оваа серија уште на почеток ги знаеме кои се лоши, а кои добри ликови...Прикажани се убиствата, заплетите, интригите, па така ние ги следиме двете страни...И таа на лошите, и таа на добрите.

    Комплицирано е за објаснување, ама премногу е добра серијава....Оцена на имдб е 9.
    Воведот т.е. првата епизода е врв...Најдобра прва епизода на серија дефинитивно.

    Серијава досега има 3 сезони, со по 10 епизоди.
    Секоја сезона е со различна приказна...Јас штотуку ја изгледав прва сезона и баш бев фасцинирана и од актерите и од приказната.

    Трајлерот што е на имдб, претпоставувам дека е од 3та сезона, пошто не ми се баш познати улогите.
     
    На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Yipman2

    Yipman2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2010
    Пораки:
    4.029
    Допаѓања:
    25.020
    Оваа година изгледав неколку серии и би сакал да ви ги претпорачам на вас , можеби ќе ви се допаднат можеби не , не знам што е вашиот вкус , објаснувањето го копирав од сајтовите бидејќи јас сум тапа во објаснување.....

    ........................................................................................................................................................
    1. Night Manager(2016)

    6 епизоди - 1 сезона

    [​IMG]
    Genre: Drama / Thriller / Soap /
    The contemporary interpretation of le Carre’s espionage drama — and the first TV adaptation of a le Carre novel in more than two decades — follows a former British soldier (Hiddelston) as he navigates the shadowy recesses of Whitehall and Washington where an alliance operates between the intelligence community and the secret arms trade, infiltrating the inner circle of arms deaer


    ........................................................................................................................................................
    2. The big C(2010)

    40 епизоди - 4 сезони

    [​IMG]
    Genre: Family / Drama / Comedy
    A suburban mother faces her cancer diagnosis while trying to find humor and happiness as well.

    ........................................................................................................................................................
    3. The night of(2016)

    9 епизоди - 1 сезона

    [​IMG]
    Genre: Crime / Drama / Mini-Series
    After a night of partying with a female stranger, a man wakes up to find her stabbed to death and is charged with her murder.


    ........................................................................................................................................................
    4. Preacher (2016)

    20 епизоди 2 сезони (сеуште трае)

    [​IMG]
    Genre: Mystery / Horror/Supernatural / Fantasy /
    What if an angel and a demon procreate? What would that offspring be? Would it be holy or demonic or both? Preacher is that tale. The offspring has no body, just a soul. That soul needs a body and chose Jesse Custer. A preacher from Texas with a loss of faith and a drinking problem. The offspring called Genesis bonds with Jesse, giving him the word of God. What he says is done.

    ........................................................................................................................................................
    5. Orphan Black (2013)

    50 епизоди 5 сезони

    [​IMG]
    Genre: Sci-Fi / Drama / Thriller /
    A streetwise hustler is pulled into a compelling conspiracy after witnessing the suicide of a girl who looks just like her.
     
    На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
  17. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.889
    Допаѓања:
    13.461


    Треба да излезе оваа есен, мене ми се чини преинтересна и ќе ја гледам дефинитивно. :)
    Не знам дали припаѓа тука бидејќи се уште не е емитувана. Јас си следам секоја година кои сериички излегуваат, почнувам со многу па со тек на време оние кои не ми се допаѓаат ги отфрлам :D Ако ви фатило нешто око споделете, да се радуваме на престојната сезона.
     
  18. Miss.A.

    Miss.A. Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2017
    Пораки:
    434
    Допаѓања:
    2.315
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    Жанр: Kомедија.

    Грејс и Френки дознаваат дека нивните мажи се во врска, и планираат да се венчааат.
    Од најголеми ривалки, ќе почнат да градат едно нераскинливо и забавно пријателство, проследено со многу лудории и смеа.

    Серијава сега за сега има 3 сезони, со по 13 епозоди. Се очекува 4-та сезона во 2018-та.:party:
    Can't wait!:smirk:
    Џејн Фонда одлично се држи за годините, ја обожавам женава.:inlove:(hollest)

    Одлична серија за опуштено попладне, или па вечер, кој како си милува.^_^
     
    На Skorpija25 и 1209 им се допаѓа ова.
  19. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    4.204
    Допаѓања:
    23.575
    Ozark - релативно океј серија. Главниот лик Мартин пере пари за картел и за да се спаси ќе му вети на лидерот на картелот дека за неколку месеци ќе испере 8 милиони долари во едно мало местенце кое се вика Озарк. Мартин се преселува таму со жена му и двете деца и започнува да работи на остварување на ветувањето. За прв пат ми се допаѓа глумата на Jason Bateman, сфаќам дека му одговараат драматични улоги, може да намали малку со комедиите. Серијата е интересна, има драматични заплети, секој член се бори за опстанок и подобра адаптација на ситуацијата во која се наоѓаат. Кинематографијата е веројатно најдоброто нешто во врска со серијава, постојано ја прати сино-сив тоналитет и има одлични сцени од Озарк.

    Narcos - ова е една од најдобрите серии во последните неколку години, според мене. Тазе беше пуштена 3-тата сезона, па морам да ја споменам во темава. Во првите 2 сезони акцентот е ставен на Пабло Ескобар, најпознатиот колумбиски дилер на дрога во светот. Откако заврши приказната со него се сомневав дали ќе може серијава да опстане и морам да признаам дека и 3-тава сезона е топ. Тука акцентот е ставен на Кали картелот со нивните 4 "кралеви". Одлично разработени ликови, многу заплети и драма, акција, препукавање, крв, тактики, напади, одбрана, итн.
     
    На 1209 и Aleksandar1212 им се допаѓа ова.
  20. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    18.034
    Допаѓања:
    225.115
    Пол:
    Женски
    Одамна гледана ми е ама пак ќе ја симнам. Всегда говори всегда. Руска серија. Како од се станува ништо и од ништо може се. Премногу мотивирачка.

    Жена со фамилија, му верува слепо на својот сопруг кој на крај ја сместува во затвор... Таа ќе пројде низ трње, но повторно ќе се издигне појака од било кога.
     
    На Petar80 му/ѝ се допаѓа ова.