1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Препорачајте интересна серија со кратка рецензија

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од Sonce, 8 ноември 2009.

  1. LitttleRNBPrincess

    LitttleRNBPrincess Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    795
    Допаѓања:
    950
    Пол:
    Женски
    Здравоо ако може да препорачате серии некои што се предобри. На пример како овие:
     

    Прикачени фајлови:

  2. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    13.021
    Допаѓања:
    159.678
    Пол:
    Женски
    11.22.63
    upload_2017-12-10_16-4-5.png

    Се работи за наставник/ професор кој патува низ време во едно исто време во историјата преку гардероб. Има за цел да ја превентира смртта на Кенеди. Према мене баш се доловува атмосферата во која се одвива серијата, начинот на говорење, архитектура и ред други работи.
    Кога ќе оди тој во минатото и кога ќе се врати во сегашноста, безразлика на времето поминале само две минути.
    Ама нели времето е тешко за да се зафркни, кое патем цело време е против него, па мора да внимава на кој начин ги прави промените и секоја промена има резултат. Исто така, има можност да се врати во сосем истото време ама од сосем почетниот момент. Пример ако оди на 22 Ноември 1963 во 1 и пол на ручек, секој пат кога ќе помини низ плакарот, времето се ресетира и оди пак на 22 Ноември 1963 во 1 и пол на ручек.
    1 2 3
     
    На Nausicaa му/ѝ се допаѓа ова.
  3. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    13.021
    Допаѓања:
    159.678
    Пол:
    Женски
    Knightfall
    upload_2017-12-15_22-43-21.png
    Еве со изгледана втора епизода убаво е да ја напишам и тука. Надежна, нова, историска серија за Темпларите. Се работи за падот на Темпларите. Засега има две епизоди и е интересна, добра, и према мене доволно обработена.
    1 2 3
     
    На Mishela и Nausicaa им се допаѓа ова.
  4. LitttleRNBPrincess

    LitttleRNBPrincess Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    795
    Допаѓања:
    950
    Пол:
    Женски
    [​IMG]


    Once Upon a Time (2011- )

    Серијата е многу добра и уште се снима, ја даваат сега е 7ма сезона.

    "Once Upon a Time" ја раскажува приказната за еден нов свет, во кој се судираат легенди за бајките и современиот живот. Ема Свон (Џенифер Морисон) е удобна во нејзиниот живот како колектор на залог со кауција кога Хенри, детето што ја напушти една деценија порано, одеднаш се појавува. Тој е убеден дека Ема е ќерќа на Снежана и Принцот Шармантен, кој ја ќе ја испрати подалеку од нив пред Злобната Кралица да фрли клетва, да го замрзне светот на бајките во времето и да ги доведе во нов свет Сторибрук, Мејн.
    По враќањето на Хенри, Ема одлучи да остане во градот за да внимава на него, и таа открива дека можеби не е во ред нешто со сите. Но, во новата сезона Хенри ќе порасне и ќе се запознае со Пепелашка и ќе имаат дете и.... Не сакам да давам спојлери многу. Можете да почнете да ја гледате многу добра серија е.
     
  5. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    13.021
    Допаѓања:
    159.678
    Пол:
    Женски
    The end of the F***ing World
    upload_2018-1-10_21-57-56.png
    Млад 17 годишен психопат Џејмс, му здосадува да убива и малтретира животни и сака да убие човек. Ја „одбира“ Алиса, со која глуми дека се пар, додека планира нејзиното убиство. Серијата е предобра. Едвај дочекав да стигнам до крајот, и сега сакам уште. Се случуваат низа настани, менување улоги, одлични визуелни ефекти, паралелни приказни. Многу, многу ми се допадна.
    Епизодите се кратки меѓу 15 до 25 минути, зависно од епизода.
    1 2
     
    На Ketchup, Bender Rodriguez, 1209 и 2 други им се допаѓа ова.
  6. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.615
    Допаѓања:
    44.595
    Пол:
    Женски
    UnREAL
    A behind-the-scenes look at the chaos surrounding the production of a dating competition program.
    [​IMG]
    Дејството се одвива позади камерите на reality show, во кое еден дечко треба да избере една од пријавените кандидатки кои се борат за неговото внимание, за да се ожени со нејзе.
    Значи серијата е reality show + drama. Многу манипулација од страна на продуцентите, скршени срца, себичност, храброст, љубов, пропуштени шанси, многу испреплетени работи и досетливи игри.
    Предобро смислена серија со многу убави актери и актерки. :lol:
     
  7. aestxeticrose

    aestxeticrose Активен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2018
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    66
    Пол:
    Женски
    the end of the fucking world

    [​IMG]
    James is 17 and is pretty sure he is a psychopath. Alyssa, also 17, is the cool and moody new girl at school. The pair make a connection and she persuades him to embark on a road trip in search of her real father.


    once upon a time in wonderland

    [​IMG]

    In Victorian England, the young and beautiful Alice tells a tale of a strange new land that exists on the other side of a rabbit hole.

    atypical

    [​IMG]

    Sam, an 18-year-old on the autism spectrum, decides it's time to find a girlfriend, a journey that sets Sam's mom on her own life-changing path as her son seeks more independence.


    И сигурна сум дека веќе сите ја знаете Stranger Things.




     
    На Nausicaa, Someonespecial и Skorpija25 им се допаѓа ова.
  8. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    13.021
    Допаѓања:
    159.678
    Пол:
    Женски
    The Resident
    upload_2018-1-22_20-55-11.png

    Серија што ме „купи“ после само една епизода... кој лажам, која ме купи после првите 5 минути, е серијава. Случајно ја најдов во нови, интересна ми зазвучи и навистина е исклучителна. Се работи за болничка драма, еден млад доктор, на својот прв работен ден се запознава со својот супервизор кој е исклучително брилијантен, брз, саркастичен и убав, ова млад мислам.

    [​IMG]

    1 2 3
     
    На Nausicaa и Rebecca_R им се допаѓа ова.
  9. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    4.204
    Допаѓања:
    23.575
    Немам одамна пишано во темава, па ќе ја споделам мојата омилена серија од 2017.

    Godless - Френк Грифин е аутло кој со својата голема група каубојци ги тероризира малите градчиња низ западна Америка. Во дејствието на серијава, тој е фокусиран во потрага по неговиот поранешен пријател и партнер Рој Гуди кој му украл торба пари и побегнал од неговата банда. Рој лутајќи во бегство, налетува на еден ранч со мајка белкиња, дете мелез индијанец и баба индијанка и тука останува еден период најпрво оздравувајќи од престрелна рана, а потоа спријателувајќи се со нив, ги учи неколку работи за коњите кои ги имаат. Во близина на ранчот, се наоѓа еден град кој преживувал со работа од нивниот рудник, но денес поради несреќа во рудникот, градот се состои претежно од жени. Токму тука во овој град се случува судирот помеѓу Грифин и Рој.
    Приказната е одлична! Не верував дека некогаш вестерн прикзна би ме привлекла, но и' дадов шанса поради екипата глумци. Грифин го глуми Jeff Daniels, а Рој едновремено мојот омилен Jack O'Connell. Ќе ја споменам и Merritt Wever која одлично ја глумеше главната каубојка во градот Мери Агнес (претходно ја глумеше докторка Денис во The Walking Dead). Костумографијата во серијава е врв, нешто што и дава убавина, а секако и сите други детали поврзани со тој период, од архитектурата, до културата и традициите и музиката. Најважно од се', кинематографијата! Се гледа дека намерно се труделе да вклопат каратеристични вестерн моменти, затварање и отварање на сцени, зумирања, детали, пејсажи и така натаму, како во старите вестерн класици. Но, со модерен touch. Многу многу добро снимено.
    Сериозно, покрај The Handmaid's Tale, Stranger Things и The Punisher што направија бум во светот на сериите годинава, мислам дека Godless е најдобрата за 2017.

     
    На Bender Rodriguez и Nausicaa им се допаѓа ова.
  10. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.028
    People of Earth
    310431.jpg

    http://www.imdb.com/title/tt4695530/?ref_=ttep_ep_tt
    Жанр: комедија, научна фантастика

    Ози е сериозен новинар кој добива несериозна задача да оди во забутано гратче и да направи репортажа за група за поддршка на луѓе кои биле грабнати од вонземјани. Иако на прв поглед дечките делуваат како тешки чудаци, Ози, на свој голем шок и изненадување, сваќа дека и тој доживеал слично искуство па станува и тој дел од групата.

    Снимени се досега две сезони од по десет епизоди, и секоја епизода трае по 20 минити. Хуморот е лесен и пријатен, ликовите забавни и симпатични, приказната издржана. Опуштена, позитивна серија за релаксирање :)
     
    На Mishela, Bender Rodriguez, do-re-mi и 2 други им се допаѓа ова.
  11. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    4.204
    Допаѓања:
    23.575
    Altered Carbon - тазе нова Нетфликс серија пуштена вчера. Дејствието се одвива во некое екстра напредно општество каде што луѓето имаат чипови во вратот кои служат за пресадување отткако ќе умрат. Односно, доколку чипот се уништи, човекот умира за секогаш. Доколку не се уништи, може да се пресади во друго тело и човекот да продолжи да живее. Така, Takeshi Kovacs се буди во друго тело после цели 250 години и веднаш е најмен од еден од најбогатите луѓе на планетата и кој живее веќе 360 години, да открие кој е неговиот убиец од последното пресадување. Звучи конвузно, но приказната е топ! Серијава е за сите љубители на Blade Runner, дефинитивно кинематографијата потсеќа на филмот и целовкупната атмосфера. Епизодите се по саат време, преполни се со акција и scifi елементи.

     
    На WildMk, 1209, Bender Rodriguez и 5 други им се допаѓа ова.
  12. LitttleRNBPrincess

    LitttleRNBPrincess Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    795
    Допаѓања:
    950
    Пол:
    Женски
    [​IMG]

    Supergirl

    Авантурите на роднината (братучетка) на Суперман во нејзина сопстевена кариера
     
  13. Tiki-lolipop

    Tiki-lolipop Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2013
    Пораки:
    936
    Допаѓања:
    1.284
    Mindhunter
    [​IMG]
    Серијава ептен ми се допадна, дефинитивно по мој вкус и си ја вбројувам во топ 3 омилени.
    Ми се допадна целиот оној vibe, дејството сместено во '70, всушност почетокот на профилирање, и како е настанат едeн од најуспешните FBI одели.
    Карактеристично за Дејвид Финчер, серијава изобилува со доста грозоморни сцени, што не сакам да делувам како психопат ама мене ептен ми се допадна тој аспект. Не сите крими-серии одат до таа крајност и доловуваат само дел од тематиката. Ги имаме двата главни детектива Тренч и Холден, едниот ветеран и искусен детектив, а другиот млад, на почеток на својата кариера. Искрено повеќе ми се свиѓаше пристапот на Холден, иако не го одобруваа, и ако повеќе ја гледале серијава мислам може да се отвори и тема, зашто има доста да се дискутира. Многу ме интересира кои сериски убијци ќе бидат опфатени во втората сезона.
    Ако саката крими-психолошки трилери, дефинитивно ви ја препорачувам!:)

    Аltered Carbon
    [​IMG]
    Исто нова серија, во продукција на Нетфликс, и морам да кажам Нетфликс си газат со оригиналниве серии. Исто читав дека оваа е до сега најскапа нивна серија, и тоа дефинитивно се гледа.Предобри ефекти на ниво на филмски блокбастер.
    Но оваа серија не е за секого. Изобилува со насилство, ептен грозоморни сцени, откинување на глави слично и премногу голотии, кога мислам премногу, буквално во секоја епизода по 10 сцени. Така да ако не можете да гледате серија со горенаведеново, не си го трошете времето.:D
    Снимена е според трилогија книги и тоа бестселер книги што не сум знаела.
    Дејството е сместено во далечна иднина,2384 година каде свеста на луѓето е сместена во плочи, нешто како матична плоча би му дошло:D во нивниот врат. Ако човекот умре тогаш плочата може да се премести во друго тело и на тој начин живеаат бесконечно само пребогатите луѓе наречени Меths. Додека обичните сиромашни луѓе живеаат пократко. Такеши Ковач, после 250 години се буди, и е ставен во ново тело од страна на најбогатиот човек Банкрофт со цел да го истражи неговото убиство.
    Moже вака конфузно ви звучи, и јас читав дополнително на нет да ми стане јасно целиот тој свет како функционира, ама после првата епизода ќе ви стане јасно.
    Ако сакате вакви сај-фај серии/филмови како Blade Runner, Мinority Report и слични, мислам ќе ви се допадне. :D Плус Joel Kinnaman во главна улога..:mm:
     
    На simoncelicius, WildMk, DzingrlakaDzikica и 6 други им се допаѓа ова.
  14. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    6.208
    Допаѓања:
    40.772
    Пол:
    Женски
    ^Одма ја спуштам. Џоел не можам да го преболам уште во Тхе килинг, совршен е, а и супер актер. Фала ви на препораката.

    Инаку The Alienist ја гледа некој?
    Доста познати актери и ветувачка приказна.
    Потсеќа на приказните за Јаck the ripper, тој морничав шарм го има. Јас само една епизода изгледав па не можам многу да кажам, ама денес трета излегува па вајда ќе пишам подетална рецензија скоро.
     
    На Tiki-lolipop, smooch, Nausicaa и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. LitttleRNBPrincess

    LitttleRNBPrincess Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    795
    Допаѓања:
    950
    Пол:
    Женски
    [​IMG]

    The Magicians

    Откако ќе бидат ангажирани во таинствена академија, група ученици открија дека магијата што ја читаат како деца е многу реална и поопасна отколку што некогаш ја замислиле.
     
    На LadyC и Nausicaa им се допаѓа ова.
  16. ane.bella

    ane.bella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јуни 2011
    Пораки:
    3.216
    Допаѓања:
    25.778
    Пол:
    Женски
    La Casa De Papel е оригинална Netflix серија, за сега има само 1 сезона излезено oд 13 епизоди.


    Мистериозен човек, кој оди под името Ел Професор ("Професорот"), планира најголема кражба досега видена. Со цел да го спроведе амбициозниот план, тој регрутира група од осум криминалци со одредени способности кои немаат што да изгубат. Целта е да влезат во Кралската печатара за пари на Шпанија за да можат да печатат 2,4 милијарди евра. За да го направат тоа, им треба единаесет дена затвор, при што ќе мора да се справат со шеесет и седум заложници и елитни сили на полицијата.
     
  17. smooch

    smooch Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2011
    Пораки:
    944
    Допаѓања:
    3.945
    Пол:
    Женски
    Сите епизоди се излезени, тоа е така со сите серии на Нетфликс.
     
    На simoncelicius му/ѝ се допаѓа ова.
  18. ane.bella

    ane.bella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јуни 2011
    Пораки:
    3.216
    Допаѓања:
    25.778
    Пол:
    Женски
    Да да сите 13 епизоди ги има на нетфликс.
     
    На simoncelicius му/ѝ се допаѓа ова.
  19. smooch

    smooch Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2011
    Пораки:
    944
    Допаѓања:
    3.945
    Пол:
    Женски
    Оффф извини лошо сум прочитала. Мислев си пишала излезена е 1 епизода од 13 а не, 1 сезона излезено oд 13 епизоди. :$:$:$
    Извини, моја грешка.;)
     
    На ane.bella му/ѝ се допаѓа ова.
  20. ane.bella

    ane.bella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јуни 2011
    Пораки:
    3.216
    Допаѓања:
    25.778
    Пол:
    Женски
    нема гајле :) планираш да ја гледаш? многу е добра серијата ти ветувам
     
    На smooch му/ѝ се допаѓа ова.