1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Препорачајте интересна серија со кратка рецензија

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од Sonce, 8 ноември 2009.

  1. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    13.021
    Допаѓања:
    159.678
    Пол:
    Женски
    Ја немам гледано Mr ROBOT, ама моментално дојдов да предложам психолошка, криминалистичка. Ѕирни ја, вредна е.



    MINDHUNTER
    upload_2018-2-11_12-9-19.png
    Во касните 1970ти години (конкретно пишува во описот на епизодите 1977 година), двајца FBI агенти, држат предавања за начините на работа на агентите кон полицајците во road teaching каде што патуваат низ градови и држат предавања, а во слободно време одат по затвори и разговараат со криминалци за да видам што ги натерало да убијат, да силоваат, и да станат криминалци во прво место. Дали криминалецот е роден, или пак криминалецот го прави околината?
    Имам уште две епизоди, ама мислам дека нема потреба да ја догледам за да ја предложам, совршена е, одма ја голтнав.
    Има 10 епизоди, по околу еден час траат епизодите - некои повеќе, некои помалку.
    Дури и почетната песна е доста добра, дур се сетив дека е фактички почетна песна, а не дел од серијата - веќе серијата почнала. Доста креативна и добра.
    1 2
     
    На WildMk, grungy, Nausicaa и 5 други им се допаѓа ова.
  2. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    13.021
    Допаѓања:
    159.678
    Пол:
    Женски
    The Crown
    upload_2018-2-14_16-40-28.png
    Серија која долго време ја избегнував зошто мислев дека нема да ми се допадни. Ретко убава серија, после убава серија ми иди за гледање, ама неделава на добро ми е тргната. Многу интересна, се работи за животот за кралицата на Обединетото Кралство. Не е бајкова серија, туку реалистична, зборувајќи за тешкотијата од носењето на круната, како Кралицата се справува со тоа, нејзината фамилија, маж, сестра, деца.
    Засега има две сезони, со по 10 епизоди, по околу 50-60 минути траат.
    1 2
     
    На Doozy, tace73 и grungy им се допаѓа ова.
  3. Bender Rodriguez

    Bender Rodriguez The lovable rascal

    Се зачлени на:
    27 јуни 2015
    Пораки:
    2.623
    Допаѓања:
    32.779
    Пол:
    Машки
    Altered Carbon (2018)



    Знам дека претходно ја спомнавте и иако е серија за која знаев уште пред да излезе и со нетрпение ја чекав, сакав прво да ја изгледам цела, па после да дадам мислење и препорака.

    Altered Carbon е cyberpunk, neo-noir серија, која по својата атмосфера доста наликува на Blade Runner, а во однос на серии, би ја споредил со Almost Human, Black Mirror и The Expanse. Но немојте споредбиве да ве залажуваат – Altered Carbon e целосно оригинално и ново искуство помеѓу тв сериите.

    Дејството е сместено некои 200-300 години во иднината, а главната премиса на серијава е постоењето на т.н. stacks, кои се инсталирани во секој човек на возраст од една година и на кои се зачувува меморијата и карактерот на личноста. Ова значи дека смртта како таква повеќе не мора да постои, затоа што сеќавањата на една личност можат да се префрлат во друго тело по нејзината смрт.

    Приказната започнува со тоа што еден од т.н. Meths (нагалено од Метузалем :D) – мултимилијардерите на иднината, со неограничени можности, кои практично можат да живеат вечно и за кои не важат законите на обичните смртници – навидум извршил самоубиство и поради тоа го најмува главниот лик за да го истражи она што тој смета дека дефинитивно било убиство.

    Несекојдневен и ветувачки почеток на серијата, сосема доволен за да ве навлече да ја гледате и да ве вовлече во својот свет на дистописка иднина.

    Она што ја прави Altered Carbon уникатно искуство е тоа што серијава може да се гледа на два начини – како класична тв серија, со добри актери, интересни ликови и (не)стандардна murder mystery детективска приказна. Од друга страна, може да се гледа и како коментар за влијанието на технологијата врз луѓето, како истражување на практично неограничените можности кои таа ги нуди, но и последиците кои ги носи со себе.

    Altered Carbon начнува доста сериозни и интересни теми, како бесмртноста и импликациите кои таа ги има врз секојдневието, религиозноста, па и дефиницијата за Бог; вештачката интелигенција и поимот за она што значи да се биде човек; што е реалност и уште многу други.

    Во секој случај, серија која дефинитивно вреди да се погледне.
     
    На WildMk, 1209, Lady Phoenix и 3 други им се допаѓа ова.
  4. lovestonedd

    lovestonedd Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2018
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    412
    Пол:
    Женски
    [​IMG] [​IMG]

    ABSENTIA

    Интересна крими,психолошка серија која у нити еден момент не предизвикува досада пошто има брз развој на настаните,нема монотонија и тупење со оглед на тоа што има само една сезона од 10 епизоди.
    Главниот лик е Емили, една од најдобрите ФБИ агенти,која е киднапирана и заробена во тунел 6 години.
    Нејзиниот маж исто така агент, за тие 6 години основа ново семејство и продолжува со животот се додека не добие повик од киднаперот дека жена му е жива.Тука почнуваат игрите и сплетките.
    Во улога на Емили е Стана Катиќ. Пре пре пре јака улога и маестрално одиграно,а на друга страна мажот и катастрофа невидена ниту името не му го запомнив од што е небитен,цело време без разлика дали е среќен, тажен,исплашен има израз на лицето како да му се врши голема нужда.
     
    На Annora и theowndemon им се допаѓа ова.
  5. RAF Camora

    RAF Camora Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2018
    Пораки:
    1.576
    Допаѓања:
    10.982
    Пол:
    Машки
    На Marija) му/ѝ се допаѓа ова.
  6. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    13.021
    Допаѓања:
    159.678
    Пол:
    Женски
    Everything sucks
    [​IMG]
    Серија која не очекував да ми се допадни. Најсериозно. Гледај трајлер и си викам оваа ја скокам. Ама ... навистина ми се допадна. Многу лесна за гледање, епизодите траат по 25 минути, и стандарден почетнички Нетфликс пакет од 10 епизоди. Посекако не планирав да гледам нешто сериозно деновиве, се нешто мака ми беше, за на крај да ја завршам во ден зошто не се сетив колку време помина дур ја догледав.
    Накратко, се работи за средношколци во 1990тите години, едниот е драма клуб другиот A/V клуб, со заеднички напори снимаат филм, а во меѓувреме се обработуваат меѓусебните врски. Лук и неговите двајца пријатели се во својата прва година средно. Лук се заљубува и има девојка Кејт, која е постара од него и дел од истиот клуб. Низ низа проблеми, тие соработуваат со драма клубот, со кој до тогаш и не се најблиски, за да направат уникатен и креативен филм, соодветен за тоа време. Паралелно се обработува и врската на родителите на децата.
    1 2
     
    На Srckata28, theunforgiven, Kohlensäure и 3 други им се допаѓа ова.
  7. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    6.208
    Допаѓања:
    40.775
    Пол:
    Женски
    И јас ја изгледав и немам што повеќе да додадам. Нешто најинтересно што сум гледала у последно време. Се заљубив пак во Џоел. Срцето ми подрипнуваше додека го гледав :D Одличен актер е.
     
    На WildMk и Bender Rodriguez им се допаѓа ова.
  8. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    13.021
    Допаѓања:
    159.678
    Пол:
    Женски
    Чекав да ја довршам серијата, леле сега ранг листата во главата ми е помешана.
    Travelers
    [​IMG]
    Иднината е лошо место, со многу жртви, тешко за прехранување, и со напредна технологија. Ја користат таа технологија за да го создадат „Директорот“ кој треба да ги спаси од умирање. Тоа се случува со пренесување на свесноста на тренирани волонтери во 21виот век за следователно да ги поправаат клучните моменти во историјата. Пренесувањето на свеста настанува така што свеста се пренесува во телото на човек кој историски умира, неколку моменти пред неговата смрт свесноста се пренесува во телото и ја превентира смртта. Можи да се пренесува само ако човекот кој умира некако си наштетува себеси. Работат во тим од пет души, секој специјализиран во одредена професија.
    Има две сезони со по 12 епизоди.
    Значи без здив ја гледав серијата. Секогаш велам дека има по некоја серија која ми го крева нивото за другите серии, оваа е една од нив. Многу серии имам гледано слични, и доста одлични, ама оваа беше баш како кроена за мене.
    1 2
     
    На sweet-cherry, Bender Rodriguez и Nausicaa им се допаѓа ова.
  9. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    13.021
    Допаѓања:
    159.678
    Пол:
    Женски
    The Frankenstein Chronicles
    [​IMG]
    Настанот се одвива во 19ти век, во Лондон, каде почнуваат да се случуваат необични убиства и Џон Марлот ги истражува истите. Се сомневаат дека убиствата се случуваат од некој ре-аниматор, научник, и има спротиставување кон докторите кои се бават со операции и ре- аниматори, зошто на тој начин душата на починатите нема да оди во рајот.
    Првата сезона мислев дека е добра, ама остај толку, одлучна дури, приказна за во втора сезона. Уште две епизоди до крајот имам, ама серијава е многу добра.
    По некогаш се наоѓа и некоја грозна сцена, ама ништо страшно.
    Засега има две сезони, по 6 епизоди секоја, 48 минути е една епизода.
    „Го има Нед Старк, го осудуваат за убиство кое не го извршил. Исто така тој се спротиставува ама џабе. И место да му ја сечат главата, тука го бесат. Умира.“
    1 2
     
    На sweet-cherry, Bender Rodriguez и Nausicaa им се допаѓа ова.
  10. Bender Rodriguez

    Bender Rodriguez The lovable rascal

    Се зачлени на:
    27 јуни 2015
    Пораки:
    2.623
    Допаѓања:
    32.779
    Пол:
    Машки
    The Young Pope (2016)

    [​IMG]

    Овој пат, сакам да препорачам нешто постаро – една серија за која сметам дека ни приближно доволно не е експонирана и позната.

    The Young Pope е приказна за млад и релативно непознат американски свештеник (Џад Ло) кој е одбран за папа од страна на кардиналите во Ватикан, со замисла дека поради тоа што е млад и неискусен ќе биде послушен на неговите советници и лесен за манипулирање, а од друга страна – привлечен за помладите генерации на верници. Но младиот папа се покажува како целосна спротивност на ова – своеглав, во некои погледи револуционерен, во други конзервативен, често пати контрадикторен, но најмногу од сѐ – целосно и тотално непредвидлив. Папата Пиј XIII за едни е светец и чудотворец, а за други неверник и атеист, чија цел е уништување на католичката црква.

    Всушност, ова е можеби единствената серија која прво ја изгледав цела, а тек потоа ја препорачувам. Ова е така затоа што ја изгледав првата епизода и едноставно не знаев што да мислам за серијава. Не знаев како да си ја опишам - дали ќе биде драма, фикционално-историска приказна, религиозна пропаганда, атеистичка пропаганда, сериозна или комедија. Сѐ што можев да кажам е дека ми беше интересна, непредвидлива и сакав да видам што ќе се случи понатаму.

    Ја изгледав и втората епизода – и повторно истото. После неколку изгледани епизоди, конечно сфатив дека серијава е истовремено сѐ од горенаведеново и ништо од тоа – едноставно, не наликува на ниту една друга, ниту пак воопшто се труди да се вклопи во одреден калап и строго дефиниран жанр. И сфатив дека дури откако ќе престанете да се трудите некако да ја класифицирате и споредите со нешто што сте го гледале, дури тогаш ќе можете целосно да уживате во неа.

    Освен оригиналната, интересна и непредвидлива приказна, The Young Pope може да се пофали со одлична актерска екипа – освен Џад Ло ги имаме и Дајен Китон и цела плејада на фантастични европски глумци – прекрасна сценографија (изгледа како да е навистина снимана во Ватикан), костимографија и музика. И морам уште еднаш да напоменам дека Џад Ло е навистина фантастичен во улогата на папата.

    Тешко е да препорачате серија за која не можете баш да објасните за што точно се работи – но секое објаснување би било спојлер, а и еден дел од убавината на серијава е токму тоа – самите да ја разоткривате, дел по дел, епизода по епизода.

    Серијава не е само за религиозни или само за атеисти – The Young Pope е за сите кои сакаат да погледнат нешто ново и свежо, да бидат изненадени, шокирани, разлутени или разнежнети, за сите оние кои сакаат нешто непредвидливо и неочекувано. Уствари, серијава е за љубители на добри серии. :D

    Уште еден плус е што има само една сезона од 10 епизоди.

    Сериозно, ама сериозно препорачувам. Мислам, видете ја само најавнава шпица! :D
     
    На plava.90, Lady Phoenix, tace73 и 8 други им се допаѓа ова.
  11. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.725
    Допаѓања:
    14.321
    Пол:
    Женски
    Препорака за некоја лајт, забавна серија налик Hart od dixie, Younger и слично. Фала :)
     
    На Kohlensäure, Annora и x.Daisy.x им се допаѓа ова.
  12. smooch

    smooch Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2011
    Пораки:
    944
    Допаѓања:
    3.945
    Пол:
    Женски
    2 Broke Girls
    Jane the Virgin
    The Bold Type
     
    На Avery му/ѝ се допаѓа ова.
  13. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.889
    Допаѓања:
    13.461
    Лелеееее Харт од Дикси! :) Баш супер серииче, онака за одмарање. Стварно ми фали вакво нешто да гледам.

    Инаку јас се мислам за Gilmore girls, 90210, The O.C., One Tree Hill сите се постари, првите две ги немам воопшто гледано, последниве ги имам ама одамна па може едно освежување да се направи.

    Од овие погоре најинтересна е The bold type, и дефинитивно највеќе ми се допаѓа, обавезно погледни ја. :)
     
    На Kohlensäure му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.725
    Допаѓања:
    14.321
    Пол:
    Женски
    Гледани ми се трите :|
    Сепак фала ти :) ако имаш уште некоја идеја- сподели :)

    @x.Daisy.x Hart of dixie ја даваа пред некое време на Fox Life и ми текна на неа. Баш такво серииче ми треба, лабаво што дури се граничи со глупост :D Ќе ги разгледам предлозите од погоре, фала ти :)
     
    На x.Daisy.x и smooch им се допаѓа ова.
  15. smooch

    smooch Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2011
    Пораки:
    944
    Допаѓања:
    3.945
    Пол:
    Женски
    Big Little Lies - не баш лабава, ама одлична!
    Broad City
    Imposters
    This is us
    Unbreakable Kimmy Schmidt
     
    На Avery му/ѝ се допаѓа ова.
  16. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    4.204
    Допаѓања:
    23.577
    Kevin (Probably) Saves The World - баш е за лајт, јас си одмарам мозок со серијава пред спиење.
    Рејтовите кажуваат доволно.
     
    На Avery му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.098
    Допаѓања:
    163.514
    Пол:
    Женски
    Ме заинтересира дефинитивно! :bandit: :D

    Јас навратив поради Peaky Blinders, иако не е баш нова и непозната - ја пребарав и ме зачуди што скоро ич не се зборува(ло) за серијава тука, па си реков да ја препорачам во темава 8-|
    Досега има четири сезони од по 6 епизоди, дејството започнува во 1919 и е сместено во поствоена Британија, поточно Бирмингем. Во фокусот е истоимената гангстерска банда предводена од семејството Шелби, нивните интриги, судири со други банди и амбицијата за превласт во општеството. Во серијата има доста политички и социјални импликации, класната поделба и состојбата по војната е доста реално прикажана. Полна е и со +18 сцени, секс и брутално насилство, да напоменам :bandit:
    Одлична мрачна крими драма со типичен британски вајб, супер актерска екипа и глума, и iconic anti-hero карактери - посебно главниот лик Томас Шелби 8)

    [​IMG]
     
    Последна измена: 12 март 2018
    На Lady Phoenix, Bender Rodriguez, grungy и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. ivcak

    ivcak Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 декември 2010
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    4
    https://www.imdb.com/title/tt5907796/?ref_=nv_sr_1
    Женски топла препорака за серијава, случајно ми ја препорачаа.
    Се почнува со убиството на младата Милица....
     
  19. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.889
    Допаѓања:
    13.461
    @Avery Ти ја препорачувам Kevin (probably) saves the world.
    Мноогу интересна, лајт, забавна, heartwarming серија.

    Уживам деновиве додека ја гледам.

     
  20. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.725
    Допаѓања:
    14.321
    Пол:
    Женски
    Баш и @MissChievous ми ја препорача, ама уште не стигнав ниедна епизода да изгледам. Заглавувам со обврски, па навечер и без серија за 2 минути сум заспана :D Ама што волку ја фалите, викендов морам да ја почнам :)
    Фала ти :f:
     
    На x.Daisy.x му/ѝ се допаѓа ова.