1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Препорачајте интересна серија со кратка рецензија

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од Sonce, 8 ноември 2009.

  1. parksey

    parksey Активен член

    Се зачлени на:
    10 септември 2017
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    373
    Пол:
    Женски
    Young and hungry
    Baby daddy
     
    На Avery му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Kohlensäure

    Kohlensäure Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2016
    Пораки:
    268
    Допаѓања:
    4.661
    Пол:
    Женски
    That 70s Show

    Faking It
     
  3. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.595
    Допаѓања:
    155.804
    Пол:
    Женски
    Constantine: City of Demons
    [​IMG]
    Анимирана серија за лик од DC - Константин или Hellbalzer. Тој е еден вид warlock, wizard, mage, magician кој врши егзорцизми, најчесто. Има и серија со него, се наоѓа во многу анимирани филмови од DC и е доста интересен лик. До каде што сум ја нема куќата која се движи низ време и простор, штета, можеби ќе ја има до крај на сезона.
    Епизодите се многу мали, 6 минути се.
    1 2
     
    На 1209, Mishela, Bender Rodriguez и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.595
    Допаѓања:
    155.804
    Пол:
    Женски
    DC Legends of Tomorrow. :tmi:
    [​IMG]
    Пред да фрлите со камен по мене, прочитајте малку ахахах.
    Прво, прва и втора сезона се ужас.
    Па ако можите да му прочитате overview колку да се знај што се работи - супер. Е сега да стигнам до подобриот дел - трета сезона. Значи е сериозно едно од поубавите нешта што ги имам гледано. Серијата стана доста неуспешна после првите две сезони, ама сериозно, сериозно лоши се. Па од таму почна да се има многу слобода, па трета сезона е апсолутна пародија, многу хумор, ама не претерано. Има апсолутен баланс меѓу добро-лошо-смешно-епик. Ептен е, да легниш и да се релаксираш сега.
    Така да мојот предлог е да ги скокните првите две сезони, и да почните од третата.
    Еве финале на трета во спојлер, да не очекувате нешто многу сериозно хух:
     
    На Scott Weiland, Nausicaa и Bender Rodriguez им се допаѓа ова.
  5. BayernKa

    BayernKa Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    691
    Допаѓања:
    1.079
    Пол:
    Женски
    Instinct



    Серијава е од типот на Менталист и сличните, но мене прилично ми е симпатична, има хемија помеѓу главните ликови. Релаксирачка. :)

    Тhe Good Karma Hospital




    Серијава искрено ни сама не знам од каде ја откопав ама ме зарази :D Штета што има само по 6 епизоди во сезона. Се надевам ќе има и 3.сезона со повеќе епизоди.
    Слична приказна на Hart of Dixie, само дејството се одвива во Индија. Гледајќи ја искрено добив голема желба да ја посетам Индија :) Исто, серија за релаксација.
     
    На Kohlensäure, Hipster и Nausicaa им се допаѓа ова.
  6. Scott Weiland

    Scott Weiland Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2018
    Пораки:
    2.706
    Допаѓања:
    11.296
    Пол:
    Машки
    [​IMG]

    Fringe 2008-2013

    Агент од Ф.Б.И бара помош од еден научник за да реши низа необјасниви феномени, но и треба помош од неговиот син бидејки има компликации. (Најкратко без спојлери)

    Научна фантастика, малку постара, има феномени, клифхенгери и на моменти ти ги разбива илузиите дека знаеш што се случува во моментот. Супер серија од Џ.Џ. Абрамс. Ја препорачувам.
     
    На WildMk, Pamela Daisy, Someonespecial и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. Scott Weiland

    Scott Weiland Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2018
    Пораки:
    2.706
    Допаѓања:
    11.296
    Пол:
    Машки


    Parks and Rec (2009–2015) 8.6 IMDb / 90% Rotten Tomatoes

    Во кратко е една од подобрите комедии што сум ги гледал. Leslie Knope (Amy Poehler od SNL/Second City etc) е многу вреден јавен слуга кој навигира низ бирократија и црвени ленти за да заврши проекти поврзани со паркови во малото гратче Pawnee. Малку потсеќа на моменти на The Office (US) кога зборуваат во камера, но додава на хуморот/ситуацијата.

    Другите карактери ке ги препознаете исто така, многу добар каст со генијално створени карактери, секој со нивни добри страни/мани испреплетени со хумор.



    Chuck (2007–2012) 8.2 IMDb / 90% Rotten Tomatoes.

    Главниот карактер Чак (Zachary Levi) ненамерно симнува податоци и високо класифицирана тајна програма во неговата глава преку видео снимка која ја наоѓа и ја гледа од љубопитност. Ц.И.А. и Н.С.А. пракаат двајца агенти (Yvonne Strahovsky, Adam Baldwin) да го чуваат и *употребат*, да не навлагам премногу.

    Супер серија преполна со хумор и pop-culture references.
     
    На pianogirl, WildMk, DAngel и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. dayla

    dayla Популарен член

    Се зачлени на:
    21 април 2017
    Пораки:
    478
    Допаѓања:
    5.606
    Пол:
    Женски
    [​IMG]

    Прекрасна, ретко добра серија.
    Многу ме изненади, искрено. Си пуштам солза на скоро секоја епизода.

    Многу топла, семејна приказна, се следат животите на ликовите во неколку временски линии. Поврзани се неколку потесни семејства во поголема слика, и тоа е направено на интересен начин, се добиваат делчиња од целосната приказна со секоја епизода, и на крај се се' поврзува.

    Ја објаснив апстрактно, ама тешко е да се објасни во неколку реченици. Ако сакате серија што ќе ви го згрее срцето, топло препорачувам.
    Од мене има 10, имдб вика 8.8. Видете сами. :nod:
     
    На Hipster, sweet-cherry, 1209 и 2 други им се допаѓа ова.
  9. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.595
    Допаѓања:
    155.804
    Пол:
    Женски
    The Crossing
    [​IMG]
    Во серијава се работи за тоа како на мирен ден во еден град, наеднаш се појавуваат тела од водата - кои живи, кои не. Луѓето кои преживуваат откриваат дека се од иднината и пронашле начин за патување низ време зошто иднината е лоша (не би да навлезам зошто, но приказната е доста интересна). Луѓето бараат Азил во Америка и ја објаснуваат својата приказна на почеток, а потоа живеат, се соочуваат со одредени проблеми, кои донесени од „дома“, кои предизвикани сега.
    Засега има три епизоди, ама знам дека е време да ја преложам зошто со душа ја чекам следната. Епизодите траат по 42 минути.
    1 2


    Lost in Space

    [​IMG]
    Во серијата се работи за семејства по потекло од Земјата кои се движат до својот нов живот колонизирајќи. Но, тие се нападнати и изгубени далеку од дома, во место кое не го знаат и се соочуваат со предизвиците таму.
    Излезена е цела сезона со 10 епизоди, по траење од 1 час.
    1 2



    Krypton
    [​IMG]
    Местото се одвива на планетата Криптон, од каде потекнува Супермен, Супергрл и така. Приказната конкретно се одвива околу дедото на Супермен, и како тој се обидува да ја спаси „иднината“.
    Засега има 4 епизоди по 45 минути.
    1 2
     
    На Aleksandar1212 и Nausicaa им се допаѓа ова.
  10. SofiMar_

    SofiMar_ Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 октомври 2016
    Пораки:
    2.434
    Допаѓања:
    65.478
    Пол:
    Женски
    money-heist-part-2.jpg

    Само што ја завршив серијава. Има два дела, 22 епизоди вкупно. Од мене има оцена 10/10. Предобра. Ниту во еден момент не е досадна. Се работи за совршено испланиран грабеж ( најголемиот во историјата на Шпанија ) од страна на осуммина криминалци и нивниот водич т.н. "професор".
     
    На LadyC, Hipster, Autumn_ и 4 други им се допаѓа ова.
  11. sweet-cherry

    sweet-cherry Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 јануари 2011
    Пораки:
    3.537
    Допаѓања:
    28.794
    Пол:
    Женски
    И јас дојдов да ја фалам. Не знам како ја имам пропуштено до сега. Толку емотивна, реална, со ликовите толку лесно можеш да се поврзеш. Се утепав од плачење. Ептен погодена, од каст-от, музика, до ретро филингот со навраќање на спомените од минатото, по мерак ми е ама крајно (y)
    Серииште!
     
    На Autumn_ и joy1 им се допаѓа ова.
  12. SofiMar_

    SofiMar_ Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 октомври 2016
    Пораки:
    2.434
    Допаѓања:
    65.478
    Пол:
    Женски
    Ја има на нетфликс?
     
  13. theunforgiven

    theunforgiven Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2012
    Пораки:
    1.303
    Допаѓања:
    2.150

    Не.
     
  14. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.007
    Пол:
    Женски
    p14899995_b_v8_aa.jpg
    Во иднината еден затвореник се враќа во живот во ново тело и мора да реши убиствено убиство за да ја освои својата слобода.
    Штета што има само една сезона сега за сега. Мене ми се допадна, ја препорачувам.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  15. SofiMar_

    SofiMar_ Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 октомври 2016
    Пораки:
    2.434
    Допаѓања:
    65.478
    Пол:
    Женски
    Screenshot_20180423-202926_Chrome.jpg

    Се пресмеав на серијава. Ја препорачувам за сите нови мајки. Јас лично се препознав во многу сцени. :D
    Се работи за нова мајка која по пораѓајот сфаќа дека мајчинството не е лесно како што мислела, и се обидува да се навикне на новиот живот, доење, спиење, со се помалку време за себе, за излегување и сл.

    Одлична! :)
     
    На LadyC, mamaJana, Hipster и 2 други им се допаѓа ова.
  16. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.971
    @SofiMar_ јас само што дојдов да пишам рецензија за The Letdown и да ја препорачам - ооодлична серија! А сосема случајно Нетфликс ми ја откопа! :D

    Австралиска продукција и глума (ќе слушате малку австралиски акцент за кога @bittersweet ќе не' посвои побрзо да ни легне :devil:), толку се природни глумците, толку е опуштена серијава... јас за еден ден ја изгледав. :worried: 7 епизоди по 40-тина минути.

    Не сум мајка, ама толку многу се смеев на моменти, не беше можно, особено на сцените со дилерот. :rofl: А и бебето е цуцка. :sun:

    Одамна се немав освежено со некоја вака лајт сериичка, (во последно гледав некои сај-фај, па историски драми, па марвел, така, потежок материјал) ме бендиса ептен и одвај чекам да гледам втора сезона! :muscle:
     
    На Hipster, SofiMar_, Lady Phoenix и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. BayernKa

    BayernKa Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    691
    Допаѓања:
    1.079
    Пол:
    Женски
    Rizzoli and Isles



    И претходно сум налетала на серијава ама немам појма зошто не ме привлекуваше да ја гледам, се додека отанав без серија од овој тип за гледање. Омилени ми се вакви серии со детективи и не многу сериозни и мрачни :)
    Во преден план се Џејн Ризоли-детективката и Мора Ајлс-патологот кои освен што работат заедно на случаи, се и многу добри пријателки, како сестри. Мора е типичен штребер а Џејн е комедија целата, саркастична, машкуданеста :D:D
     
  18. Scott Weiland

    Scott Weiland Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2018
    Пораки:
    2.706
    Допаѓања:
    11.296
    Пол:
    Машки


    7.9 IMDb 8.8/10 TV.com - Lichno 9/10 (2008-2012)

    -IMDb

    Поранешен истражувач за осигурителна компанија Нејтан Форд (Тимоти Хатон) е глава на тим на поранешни врвни криминалци. Тие решаваат неортодоски случаи каде што не помогнале легални процедури и други врсти на помош. Најчесто користан замки и превари на криминалци за да ги решат случаите. Минатото на Нејтан е вмешано во серијата, и неговата професионална поранешна кариера.

    Доста интересна серија, преплетан со хумор, романсa, иако е постара малку од што ми се допадна некои епизоди ги гледав дури и по 2 пати. Високо ја препорачувам.
     
    На Hinebrra му/ѝ се допаѓа ова.
  19. violetblue

    violetblue Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    1.791
    Допаѓања:
    5.426
    На Нетфликс ја гледавте или ја има за симнување?
     
  20. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.971
    Јас ја гледав на Нетфликс ама баш денес случајно видов дека ја има и на Замунда @violetblue

    Ако немаш Замунда а сакаш да ја гледаш, првиот месец на Нетфликс ти е бесплатен :)
     
    На violetblue му/ѝ се допаѓа ова.