1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Препорачајте интересна серија со кратка рецензија

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од Sonce, 8 ноември 2009.

  1. smooch

    smooch Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2011
    Пораки:
    914
    Допаѓања:
    3.837
    Пол:
    Женски
    For the People
    MV5BMTU4MzAwNDgyOV5BMl5BanBnXkFtZTgwMDEyMjE2NDM@._V1_SY1000_CR0,0,674,1000_AL_.jpg
    Legal drama од креаторите на Grey's anatomy, Scandal и How to get away with murder.
    До сега се излезени 8 од 10 епизоди, се уште нема најава за дали ќе има 2 сезона.
    Во серијата се зборува за 6 млади правници. 3 од нив се вработуваат во обвинителство(district attorney's office) а 3 во одбранaта како public defenders.

    Ликовите се интересни, млади, паметни, амбициозни. Имаат интересни случаи, често се борат меѓусебно и меѓу нив се развиваат одлични пријателски врски.
    Ми се допаѓа што приватниот живот на ликовите не го трупаат одеднаш во серијата, туку полека епизода по епизода се запознаваме убаво со ликовите, а акцент се става на правото и случаите што ги работат.
     
    На LadyC и LitttleRNBPrincess им се допаѓа ова.
  2. LovelyGirl3

    LovelyGirl3 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јули 2013
    Пораки:
    1.350
    Допаѓања:
    10.445
    Пол:
    Женски
    Man with a plan
    man-with-a-plan.jpg
    A dad finds out that parenting is harder than he thought after his wife goes back to work and he's left at home to take care of the kids.

    Интересна комедија, ми се допаѓа. А и плус, носталгична сум по Friends па обожавам Џои да го гледам во серијава...предобар е :l:
     
    На IM.TMKQ и LitttleRNBPrincess им се допаѓа ова.
  3. bebaa

    bebaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2011
    Пораки:
    2.704
    Допаѓања:
    4.578
    Пол:
    Женски
    https://m.imdb.com/title/tt2575988/
    Жовотот на неколку програмери и нивната борба да се реализираат како успешни во "силиконската долина".Комедија е и е многу јака :D.
    https://m.imdb.com/title/tt0408381/
    Многу добар хирург добива фобија од крв,па го префрлуваат во едно англиско село да биде локален др.Исто добра комедија.
    https://m.imdb.com/title/tt1632701/
    Незнам зошто е пишан како комедија,но не е.Интересен е многу сепак.Харви е многу добар адвокат,и на интервјуто за работа што го врши тој,ке вработи многу интелегентен дечко кој всушност нема диплома за завршено право.Понатами следат драмите што ке им се случат во животите,а и компанијата.
    https://m.imdb.com/title/tt2261227/
    За љубителите на научна фантастика.Футуристчно општество каде човекот може да живее вечно доколку има чип каде му се чува целата меморија од неговиот живот.
    https://m.imdb.com/title/tt3749900/
    Животот на Бетмен,(овде е дете)и психолошката обработка на негативците.Како станале негативци.Па и на самиот Бетмен.
    Ете ви неколку :)
     
  4. LitttleRNBPrincess

    LitttleRNBPrincess Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    795
    Допаѓања:
    949
    Пол:
    Женски
    [​IMG]

    1.Rise

    Одделот за драмски одделенија од работната класа и учениците оживуваат под страствен учител и семеен човек чија посветеност кон програмата го галванизира целиот град. Слична е на Glee серијата ама оваа е поинтересна не е до толку комична и предобра е.

    [​IMG]

    2. Siren

    Градот опседнат со сирени и е превртен наопаку кога се појавува мистериозна девојка и почнува голем хаос.

    [​IMG]

    3. Station 19

    Ги следи животите на мажите и жените од пожарникарската станица во Сиетл.
     
    На VACA и the.vampire.girl им се допаѓа ова.
  5. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.415
    Пол:
    Женски
    Santa Clarita Diet
    8A54F313-F37D-40E3-A6E4-07FF1CE20F7A.jpeg

    Има само две сезони ама се очекува и трета да има во 2019 мислам.

    Серијава ми е Декстер meets очајни домаќинки. Смешна е на моменти многу, нереална ама смешна.

    Очекував повеќе од Дру Баримор(малце се разочарав од просечната глума) ама затоа Џоел и Аби и комшијата се одлични!

    Од мене има оцена 7/10
     
    На 1209, kravce и theowndemon им се допаѓа ова.
  6. Yipman2

    Yipman2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2010
    Пораки:
    4.029
    Допаѓања:
    25.020
    [​IMG]
    Legion. 8.5/10

    Првата сезона е 8 епизоди , сега е во тек втората.
    Серијава можам да кажам дека е многу ми се допадна , има нови работи да понуди ,не е клише до клише и разни глупости , и особено глумата на Dan Stevens ,Jemaine Clement и Aubrey Plaza е одлична, прав талент се во серијава.
    Се работи за David Haller (Dan Stevens ) кој добил дијагноза на шизофренија уште како дете. Long story short , се заљубува во женска и двајцата имаат мутански моќи и се борат против лошите чичковци и остало.
    Почетокот од серијата е онака малце збунувачки и досаден , али како иде понатаму е све подобро и подобро.
    Така да ви претпорачувам а го гледате (има и гадни суштества и крв у случај ако се плашите од такви работи)
     
    На Scott Weiland, LittleChili и Nausicaa им се допаѓа ова.
  7. LitttleRNBPrincess

    LitttleRNBPrincess Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    795
    Допаѓања:
    949
    Пол:
    Женски
    [​IMG]

    Кога загинува сопругата на Дани Таннер, спортски учесник во Сан Франциско добива поддршка од двајца нови цимери: зет и партиски момче Џеси и неговиот стрип-пријателски комичен пријател, Џои. Дуото помага при подигнувањето на трите ќерки на Танер: Д.Џ., Стефани и Мишел.

    Оценка 10/10
     
    На Hinebrra, Scott Weiland и Nausicaa им се допаѓа ова.
  8. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.537
    Допаѓања:
    155.434
    Пол:
    Женски
    Леле како сум се смеела with the Nazis. :rofl:
    Кога се сем сиболиката забележуваше. :rofl:
     
    На 1209 и Hipster им се допаѓа ова.
  9. 41319

    41319 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2012
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    173
    Пол:
    Женски
    Killing Eve

    [​IMG]

    Нова серија од BBC Америка, има само 8 епизоди и е доста интересна.
    Од ликови страна станува збор за Villanelle, која е убиец и поприлично психопат, и Eve, која ќе работи баш на случаите на кои Villanelle е убиецот. Тие на чуден начин ќе се опседнат една со друга иако не се знаат во живо, и иако Villanelle ќе има причини да ја убие Eve, не го прави тоа заради таа опсесија која ја има со неа. Eve со тимот работи на тоа да ја фати Villanelle, а таа е на некоја своја мисија за "правда".
    Не сум добра во раскажување :D Ќе ви оставам и trailer, можеби ќе ве заинтересира :)

     
    На 1209, theowndemon и Nausicaa им се допаѓа ова.
  10. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.415
    Пол:
    Женски
    Kомедија е серијата, пресмешна. Одвај чекам нова сезона!
     
    На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
  11. LitttleRNBPrincess

    LitttleRNBPrincess Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    795
    Допаѓања:
    949
    Пол:
    Женски
    [​IMG]

    Во бегство од дилање дрога, Мајк Рос, брилијантно напуштање на колеџот, се најде себеси во работа со Харви Спектор, еден од најдобрите адвокати во Њујорк.
     
    На bebaa и Scott Weiland им се допаѓа ова.
  12. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.752
    Допаѓања:
    65.219
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    The good place

    Не знам од кај да почнам за серијава. Добар почеток би било да кажам дека е една од најдобрите ситкоми што ги имам гледано, крајно интересна, имагинативна, интелигентна серија. Ме изненади навистина. Првите две-три епизоди мислев дека е мех, ама потоа увидов дека не е така и дека треба да гледам со поголемо внимание зашто има многу puns и визуелни шеги вплеткани во навидум обичен хумор. Уште нешто што е проткаено во оваа пуфкаста и воздушеста комедија е дебата за моралот, етиката, што е исправно, а што не е...
    Вреди да се погледне, кастингот е одличен, Тед Дансон си ја знае работата, Кристен Бел не ми била нешто омилена, но тука е одлична.

    Има и добри пресврти, нешто што не би очекувала од ситком и се изненадив прилично на крајот на првата сезона. Инаку има две сезони кои се емитувани, третата сезона би требало негде во септември да излезе.

    Топла препорака за серијава, доколку сакате нешто уникатно, а не веќе се истото со досадните траки за смеење дајте и шанса.

     
    На WildMk, sweet-cherry, 1209 и 6 други им се допаѓа ова.
  13. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    @RainBow по твоја препорака, ја почнав The Good Fight. :)

    Навистина добра серија, на почеток сум, ама ептен е по мој вкус. Приказната интересна и ветувачка а актерската екипа е добра (иако некои ликови се малку мех). Благодарам за препораката. :)
     
    На RainBow му/ѝ се допаѓа ова.
  14. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.879
    Допаѓања:
    13.392
    Ја имаш ли догледано до последната излезена епизода? :)
    Серијава премногу изненади! И јас топло ја препорачувам. Предобро е осмислена.
     
    На Nausicaa, theowndemon и RainBow им се допаѓа ова.
  15. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.752
    Допаѓања:
    65.219
    Пол:
    Женски
    Да, ја завршив денес. И последната епизода беше одлична. Ми фали веќе. :D
     
    На Nausicaa, theowndemon и x.Daisy.x им се допаѓа ова.
  16. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.537
    Допаѓања:
    155.434
    Пол:
    Женски
    Таман ја подзаборавив, и мене ми фали сега. :lol: Ја имам едно три пати гледано. Два пати сама и еднаш дечко ми ќе го дружев, да не гледа сам. :D
     
    На RainBow му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.088
    Допаѓања:
    163.456
    Пол:
    Женски
    [​IMG]

    Patrick Melrose
    Мини серија од 5 епизоди базирани на 5-те истоимени полу-автобиографски новели од англискиот писател Edward St. Aubyn.
    Патрик потекнува од богато, но дисфункционално семејство. Тешкото детство и психофизичката злоупотреба од страна на татко му ќе резултираат во зависност од дроги и психички проблеми кај него.
    Неверојатна глума од Бенедикт Камбербач, а и од Hugo Weaving во улога на таткото, во споредните улоги ја приметив и ми се допадна и Indira Varma (Елариа од ГоТ).
    Има и жичка на префинет црн хумор, а и луксуз и идилична сценографија и локации во контраст на мрачната приказна.
    Ми остана уште финалето да го погледнам, ама топло ви ја препорачувам на сите, едноставно генијална серија со совршен британски квалитет :~:
     
    На theowndemon, bebaa, 1209 и 3 други им се допаѓа ова.
  18. LitttleRNBPrincess

    LitttleRNBPrincess Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    795
    Допаѓања:
    949
    Пол:
    Женски
    [​IMG]

    Неверојатно трио патуваат низ времето со цел да се борат со непознати криминалци и да ја заштитат историјата, како што ja знаеме.
     
    На theowndemon, Marossa и Nausicaa им се допаѓа ова.
  19. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.415
    Пол:
    Женски
    Касниш ;)
     
  20. LitttleRNBPrincess

    LitttleRNBPrincess Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    795
    Допаѓања:
    949
    Пол:
    Женски
    [​IMG]

    Еден млад научник бара да дознае што предизвикува осип на насилни животински напади.
     
    На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.