1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Препорачајте интересна серија со кратка рецензија

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од Sonce, 8 ноември 2009.

  1. LitttleRNBPrincess

    LitttleRNBPrincess Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    795
    Допаѓања:
    950
    Пол:
    Женски
    [​IMG]

    White Collar

    Криминалец со бело јака се согласи да му помогне на ФБИ да ги фати другите криминалци со бели јаки, користејќи ја својата експертиза како крадец на хартија за уметност и хартии од вредност, фалсификатор и конман.
     
    На IM.TMKQ, theowndemon, Џасмин и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.818
    Допаѓања:
    38.322
    Пол:
    Женски
    И јас многу се израдував кога немав поима дека излегла новата сезона и случајно ми текна да проверам, цел ден ја гледав. Многу интересна сериичка, баш за опуштање.
     
    На Hipster му/ѝ се допаѓа ова.
  3. bebaa

    bebaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2011
    Пораки:
    2.709
    Допаѓања:
    4.580
    Пол:
    Женски
    Ја отворив темава за серијава да ја препорачам :) .А за глумецов и неговата глума немам речи,и во Шерлок ми глумеше предобро.
     
  4. LitttleRNBPrincess

    LitttleRNBPrincess Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    795
    Допаѓања:
    950
    Пол:
    Женски
    [​IMG]

    Designated Survivor

    Член на кабинетот на ниско ниво станува претседател на САД откако катастрофалниот напад ги убива сите над него во линија на наследување.
     
    На IM.TMKQ и theowndemon им се допаѓа ова.
  5. LitttleRNBPrincess

    LitttleRNBPrincess Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    795
    Допаѓања:
    950
    Пол:
    Женски
    [​IMG]

    How I Met Your Mother

    смешна, разноврсна, и дејствувањето е потполно импресивно - затоа што е убедливо. Ова е неверојатно смешно и зависно шоу. Многу ви го препорачувам.

    Тед се заљубил. Се започна кога неговиот најдобар пријател, Маршал, ја испушта бомбата што планира да ја предложи на долгогодишната девојка Лили, професор по детска градинка. Одеднаш, Тед сфаќа дека е подобро да се потруди ако се надева дека ќе најде вистинска љубов. Помош во потрагата е Барни, пријател со бескрајни - честопати срамотни - мислења, навика за костуми и беспрекорен начин да се сретнат со жени. Кога Тед се сретнува со Робин, тој е сигурен дека тоа е љубов на прв поглед, но аферата се шири во пријателство.
     
    На CutePanda, bebaa, IM.TMKQ и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. LitttleRNBPrincess

    LitttleRNBPrincess Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    795
    Допаѓања:
    950
    Пол:
    Женски
    [​IMG]

    Elementary

    Серијава на почеток мислев досадна е, глупа. Но почнав да загледувам неколку епизоди и интересна е и смешна малку.

    Ова го прифаќа класичниот карактер на Сер Артур Конан Дојл, кој го посрамоти Шерлок Холмс, кој побегнал од Лондон за денешниот Менхетен во престој во рехабилитација. Кога пристигнал тој дознал дека татко му му дал трезен придружник за да живее со него - д-р Џоан Вотсон, поранешен хирург чија медицинска дозвола била одземена три години порано, откако таа го изгубила пациентот. Таа сега бара посветување со тоа што им помага на зависниците да останат чисти. Сепак, Холмс има свој план за одржување на прав и тесен, фрлајќи се во својата работа како полициски консултант во Њујорк. Двајцата сметаат дека тие прават добар тим и наскоро ги решават некои од најтешките случаи на Њујорк.
     
    На pianogirl, Д.Чобанова, SwanMay и 2 други им се допаѓа ова.
  7. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.596
    Допаѓања:
    155.805
    Пол:
    Женски
    Какво е темпото на серијата? Некое субјективно мислење ако можи за ликовите. Мислам веќе со месеци ја забележувам ама свесно ја скокам и шуткам за потака. Утре сум со план нова да почнувам, па да знам дали да ја земам во предвид.

    Уште една серија која веќе година ја скокам, а ја забележвам е GLOW, ми излезе известување за втора сезона па меѓу оваа и таа е изборот засега.
     
  8. blackpanter

    blackpanter Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2015
    Пораки:
    1.077
    Допаѓања:
    6.096
    Пол:
    Женски
    За designed survivor јас ги изгледав и двете сезони и можам да кажам дека не е типична серија за политичка надмоќ во САД. Пилот епизодата беше доста возбудлива и те остава со прашања кои те тераат да ги гледаш наредните епизпди. Лично ми се допаѓаше серијава.
     
    На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
  9. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.596
    Допаѓања:
    155.805
    Пол:
    Женски
    Фала ти за ова.
    Некогаш свесно одбивам серија иако сакам да ја гледам, често ми се случва и можи да се забележи вака кога прашвам за некој серија. Засега сум во план оваа да ја почнам.
     
    На blackpanter му/ѝ се допаѓа ова.
  10. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.596
    Допаѓања:
    155.805
    Пол:
    Женски
    The Designated Survivor
    designated-survivor-58fe28d053022.jpg
    Вчера ја почнав и излегвање откажав за да гледам колку можам повеќе. Спомената е горе поќе пати, ама кога предлагам сакам да пишам сепак збор- два.

    Се работи за Америчка политичка драма, во главна улога со Кифер Сатерленд, кој ми беше омилен актер како дете. Во експлозија која ги убива сите кои би можеле да бидат во линија за наследување на претседателство, Том Кркмен е следен на листата и назначен за новиот претседател на Америка. Луѓето се во паника, има вонредна состојба и негова задача е да ја добие довербата на луѓето и да ја стабилизира Америка. Да докажи дека е вреден да биди претседател.
    Епизодите се брзи и динамични. Према мене, нема непотребна драма. Колку пати само очекувам некој да биди пукнат, хеликоптер да експлодира, срце да откажи - ама ја нема таа непотребна драма, доволно е динамична за да би имала нешто плус.
    Према мене нема многу централни ликови, брзо се памтат и се добива мислење за нив. Има блага неизвесност околу неколку до кај шо сум.

    За крај, на некои луѓе им игра улога дали серијата е прекината за да би ја почнале. Засега, за жал, е.

    И до сега за поголем дел од прва сезона, до каде шо сум, оценка би му дала 8. Се надевам нема да ме разочара до крај.

    Оценка: 8/10
     
    На IM.TMKQ, smooch и blackpanter им се допаѓа ова.
  11. LitttleRNBPrincess

    LitttleRNBPrincess Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    795
    Допаѓања:
    950
    Пол:
    Женски
    [​IMG]

    Greenhouse Academy

    Интересна серија, трае околу 25 минути. Со млади е, комична.

    Се работи за брат и сестра кои ќе почнат да идат во елитното школо во Северна Калифорнија.
    Студентите во елитата Јужна Калифорнија интернационален дом на академијата мора да работат заедно за да се освојат предизвиците по откривањето на злото кое е во заговор.
     
    На IM.TMKQ му/ѝ се допаѓа ова.
  12. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    One Tree Hill (2003-2012)
    Сезони: 9
    [​IMG]
    Дејството во серијата се случува во измисленото гратче Три Хил во Северна Каролина и првобитно ги следи животите на двајца полубраќа, Лукас Скот и Нејтан Скот. Нивната врска варира од бездушни непријатели до грижливи браќа, а кошаркарската драма, како и романсите на браќата со женските ликови, се исто така значајни елементи во серијата. Првите четири сезони на серијата се фокусираат на средношколските години на ликовите. Со почетокот на петтата сезона, се прескокнуваат четири години од времето на случување, покажувајќи ги нивните животи по факултет.

    Според мене доста интересна и реална серија за животот на група тинејџери.
    Оцена: 8/10
    Оцена IMDb: 7.7/10
     
    На LovelyGirl3 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Mini90

    Mini90 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 септември 2014
    Пораки:
    570
    Допаѓања:
    2.199
    Пол:
    Женски
    Дајте препорака за некоја полесна серија од типот на Devious Maids, Desperate Housewives, Sex and the City, Gossip Girl...
     
  14. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    Види ја The Bold Type, баш е таква лесна за тепање време, со млади девојки кои работат во модно списание. Mислам дека ќе ти се допадне, сега веќе се емитува 2ра сезона
     
    На Mishela, smooch и Mini90 им се допаѓа ова.
  15. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.596
    Допаѓања:
    155.805
    Пол:
    Женски
    Dynasty?
    https://m.imdb.com/title/tt6128300/
     
    На Mini90 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. LovelyGirl3

    LovelyGirl3 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јули 2013
    Пораки:
    1.352
    Допаѓања:
    10.449
    Пол:
    Женски
    Можеш и Younger
     
    На Mini90 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. LitttleRNBPrincess

    LitttleRNBPrincess Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    795
    Допаѓања:
    950
    Пол:
    Женски
    Switched At Birth интересна е исто се работи за две девојки кои се родени во иста болница и заменети се со млади и е исто. :)
     
    На pianogirl и Mini90 им се допаѓа ова.
  18. LitttleRNBPrincess

    LitttleRNBPrincess Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    795
    Допаѓања:
    950
    Пол:
    Женски
    [​IMG]

    The Good Wife

    Серијава премногу ми се допадна не е како другите адвокатски серии.

    Кога многу јавен секс и политички корупциски скандал го доживеа својот сопруг, Петар, во затвор, Алисија Флорик (Еми-добитник Џулијана Маргулис) мора да го помине понижувањето и предавството и да ја преземе одговорноста за своето семејство. Таа ја продолжува својата кариера како бранител, прекривајќи ја својата личност како срамната жена на политичар и ја презема одговорноста за нејзината судбина. Години подоцна, откако Петар ги освои губернаторските избори, Алисија мора да ги балансира своите развојни кариери и семејни обврски со својата нова позиција како прва дама на Илиноис.
     
    На violetblue, kravce и smooch им се допаѓа ова.
  19. Mamli

    Mamli Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2017
    Пораки:
    1.501
    Допаѓања:
    4.239
    Пол:
    Машки
    Новата серија на Benedict. Феноменален глумец. Ја изгледав во еден здив. Се работи за дете од аристократско британско семејство кое е цел на силување од страна на својот татко, а како резултат се навлекува на алкохол и дрога во неговата адолесценција и борбата против истата. Како и тривијални и банални работи кои кружат околу аристократскиот начин на живот. Се на се квалитетна серија и кој има време би ја препорачал нека ја погледа.

    https://www.imdb.com/title/tt6586318/
     
  20. LitttleRNBPrincess

    LitttleRNBPrincess Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    795
    Допаѓања:
    950
    Пол:
    Женски
    [​IMG]

    Colony

    Серијава многу ми се допаѓа, сега почнав да ја гледам и башка дека глумицава од Prison Break. Многу добро и стои карактеров.

    Во не толку далечна иднина, Лос Анџелес е нападнат и окупиран од надворешни сили, предизвикувајќи расправии меѓу жителите на градот; некои соработувале со окупацијата, додека други се бунтуваат и страдаат од последиците што доаѓаат со тој избор. Поранешниот агент на ФБИ, Вил Бауман и неговата сопруга, Кејти, мора да ги разгледаат своите семејни обврски при донесувањето на одлуката, бидејќи биле одвоени од нивниот син, Брам, за време на инвазијата. Прокси Снајдер, лукав и моќен лидер во рамките на професионалната влада, му нуди на Вил можност да го врати Брам назад, ако тој работи со инвазивната фракција. Одлуката на Вил не е во ред со Кејти, но двојката ги ризикува своите животи - и нивната врска - да го заштитат своето семејство.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.