1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Препорачајте интересна серија со кратка рецензија

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од Sonce, 8 ноември 2009.

  1. LitttleRNBPrincess

    LitttleRNBPrincess Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    795
    Допаѓања:
    950
    Пол:
    Женски
    [​IMG]

    Nashville

    Серијава е добра, почнав сега таа да ја гледам. По страните добри рецензии има.

    Рејна Џејмс има успешна музичка кариера во земјата, но во последно време нејзината популарност почна да исчезнува. Нејзината издавачка куќа верува дека решението е да ја остават за помлада и поубава Жулиет Барнс на турнеја, но Џулиет е купувач и не сака ништо друго освен да го украде центарот на вниманието на Рејна. Рејна мисли дека нејзината вистинска шанса е во друга млада жена, неоткриениот текстописец Скарлет О'Конор. Додека Рејна се бори со својата кариера, нејзиниот татко е зафатен да се меша со својот приватен живот, охрабрувајќи го својот сопруг да се кандидира на избори за градоначалник на Нешвил - против нејзините желби.
     
  2. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.582
    Допаѓања:
    155.746
    Пол:
    Женски
    Ultimate Spiderman
    [​IMG]
    Ако некој е фан на суперхерои, серивчево е голем nod на стриповите, и го има тој хумор на MCU филмовите. Се работи за Спајдермен и како тој еволуиера, од работење сам, па дел од S.H.I.E.L.D., па после тоа и дел од Avengers.
    Шо ми се допадна, кога стигнав до трета сезона каде е дел од Avengers се осеќав како да гледам нов Avengers филм (кај шо сите се живи хехе).
    Така да не ја препорачувам за секој, само за тие кои уживаат филмови/ серии со суперхерои.

    Исто така го има Spider- ham или Peter Porker, шо мислам е доста важно.



    1 2

    Оценка: 7/10
     
  3. LitttleRNBPrincess

    LitttleRNBPrincess Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    795
    Допаѓања:
    950
    Пол:
    Женски
    [​IMG]

    Animal Kingdom

    Почнав и оваа да ја гледам, додека чекам нови сезони на други серии у септември.

    По преголема доза на хероин ја убива неговата мајка, тинејџер Џошуа "Џ" Коди се преселува во Јужна Калифорнија за да живее со своите роднини. Матиархот на семејството е баба му J, Јанин "Smurf" Коди, од која тој е заштитен со години. J наскоро ја открива причината за изолацијата - Штрумф и "нејзините момчиња" го прават своето живеење преку внимателно планирани вооружени грабежи и други криминални активности. Истакнати сторители се делотворна десница Баз и нејзините тројца синови, релативно ниво на чело со десната рака на Штрумф: ментално вознемирен поранешен криимналец Папа, хиперактивен корисник на дрога Крег и сомнителен Деран. За да остане жив, Ј мора да биде лојален на својата баба, која владее со граница-инцестуозна љубов.
     
  4. AliciaSilver

    AliciaSilver Активен член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2017
    Пораки:
    170
    Допаѓања:
    209
    Пол:
    Женски
    може некој да ми препорача некоја серија за подообро расположение ако знаете?И да можам да ја гледам онлајн (немам netflix)?
     
  5. femina2014

    femina2014 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2014
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    66
    Искрено опседната сум со серијата, сеуште е во фаза на снимање и излезени се 3 сезони од кои 3 сеуште не е завршена
    Се работи за обучување на фби и циа агенти и некои сплетки кои се случуваат поврзани со тероризам.Главен лик е Алекс Периш или Пријанка Чопра која што ми е преубава и презгодна.
    Quantico_Season_2.jpg
     
    На simoncelicius му/ѝ се допаѓа ова.
  6. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.582
    Допаѓања:
    155.746
    Пол:
    Женски
    Сите серии претпоставувам дека можиш да ги најдиш на нет.
    Нешто полесно така би било:
    - the good place
    - adventure time
    - dynasty
    - south park
    - the goldbergs

    И буквално најрелаксирачки ти се:
    - that 70's show
    - friends
     
    На AliciaSilver му/ѝ се допаѓа ова.
  7. LitttleRNBPrincess

    LitttleRNBPrincess Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    795
    Допаѓања:
    950
    Пол:
    Женски
    [​IMG]

    The Bold Type

    Серијава е фантастична, имаат интересни приказни овие три девојки. Сега ја даваат 2 сезона.

    Ставањето заедно списание не е лесна задача, бара многу тимска работа за да ја завршите работата и да ја добиете публикацијата на полиците за весници. Затоа вработените кои се одговорни за производство на глобалното женско списание Скарлет се потпираат еден на друг додека се обидуваат да најдат сопствени гласови. Додека работат заедно за да го објавуваат секое издание на периодиката, тие се борат да го најдат својот идентитет, да управуваат со пријателства и да најдат љубов. Драматичната серија е инспирирана од животот на долгогодишниот уредник на магазинот и извршната директорка Џоанна Колес, која е извршен продуцент.
     
    На simoncelicius, acvamarin, sweet-cherry и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.582
    Допаѓања:
    155.746
    Пол:
    Женски
    Castle Rock
    [​IMG]
    Серијава ја почнав утрово, стварно вреди што решив да ѝ дам приоритет наспроти другите заборавени епизоди од претходната недела. Една епизода трае по скоро час време, има три излезени и се работи за серија базирана на приказните на Stephen King. Лично, сите адаптации на серии од негови приказни засега ми се во топ 10 серии, па и оваа не ме разочара. Чиста 10ка е. Драма, фантазија, хорор. Визуелно е многу добра, естетски прекрасно сработена.
    Castle Rock е фиктивен град во кој се испреплетуваат настани, ликови и теми, можи и да се слушни уште во трајлер каде што се вели дека градот се дави во сопствениот грев.
    1 2

    Оценка: 10/10
     
    На nightingale, WildMk, violetblue и 4 други им се допаѓа ова.
  9. LitttleRNBPrincess

    LitttleRNBPrincess Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    795
    Допаѓања:
    950
    Пол:
    Женски
    [​IMG]

    Power

    Серијава е предобра! Вреди да се гледа.

    Се чини дека Џејмс "Дух" Сент Патрик го има сето тоа - прекрасна жена со мрзливост, прекрасен пентхаус од Менхетен и моќ и успех што доаѓаат со поседување на жешкиот ноќен клуб Вистината. Но, поблизок изглед открива човек кој живее двоен живот. Кога Дух не се стреми кон неговиот бизнис со Fortune 500, тој е угостител на клиенти на друга операција: империја на дрога која им служи само на богатите и влијателните. Додека лојалниот борец Томи го штити поткупот на наркотици со готовина по секоја цена, новата реалност на Дух ја користи Вистината како повеќе од фронт за перење пари. Тоа е излез од играта на дрога и во легитимен живот со неговото семејство, дури и ако сето она што го сака станува неосновано загрозено. "Моќ" е ко-извршен продуцент на Кертис "50 Cent" Џексон (кој исто така е ко-ѕвезда) и го прикажува креаторот Кортни Кемп Агбох ("Добрата жена").
     
  10. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.582
    Допаѓања:
    155.746
    Пол:
    Женски
    Marvel's Agent Carter
    [​IMG]
    Не е најдобрата серија која ја имам гледано, ама како љубител на Пеги серијава е големо освежување и продолжение на приказната за неа почната во првиот филм за Captain America. Пеги е независна жена во време кога тоа беше тешко да се биди, се истакна, беше успешна во тоа што го прави и успеа да биди повеќе од сите околу неа.
    Глумењето ми се допаѓа зошто буквално можиш да почувствуваш емоција додека гледаш, особено кога се зборува за Стив Роџерс. Дур гледаш можиш да почувстуваш дека го сака, иако во серијава, сем почетничките неколку сцени, и го нема. И тоа првите неколку сцени не се нешто ново, туку како приказна извадена од првиот филм за Стив Роџерс.
    Едино што не ми се допаѓа во оваа, и во повеќето серии кои ги гледам, многу е темна. Во серија сакам слики од кои ќе уживам дур ги гледам, ова ми е некако темна, нединамична, ама само во тој поглед.
    За тие на кои им е важно, серијата е прекината.
    1 2

    Оценка: 7.5/10
     
    На LitttleRNBPrincess му/ѝ се допаѓа ова.
  11. LitttleRNBPrincess

    LitttleRNBPrincess Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    795
    Допаѓања:
    950
    Пол:
    Женски
    [​IMG]

    Take Two

    Серијава е нова и многу е и интересна, комична е а и детективска. Многу ме потсеќа на Castle со писателот што ќе стане советник на полицијата.

    Сем Свифт, поранешната актерка која е ѕвезда на хит серијата Hot Suspect, има епски дефект што се емитува во јавноста и ја испраќа на рехабилитација, таа се наоѓа себеси заглавена професионално. Очајна за да ја рестартира својата кариера, таа го разгледува нејзиниот пат во сенката на приватниот детектив Еди Валетик како истражувач за потенцијална вратена улога. Иако Еди не го почитува она што го гледа како концерт за седење со бебиња, Сем ги користи вештините што ги научила како актерка играјќи полицаец и докажува дека е изненадувачки многу добра во работата.
     
    На Hipster и BayernKa им се допаѓа ова.
  12. LitttleRNBPrincess

    LitttleRNBPrincess Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    795
    Допаѓања:
    950
    Пол:
    Женски
    [​IMG]

    Los Miserables/Клетници

    Серијава премногу ми се допадна, посебно глумицава. Не е многу стара, 2014 година е искочена. Ја има на јутјуб. но некои епизоди не се целосни и морав да ги барам на гугл за да ги гледам. Имдб оценка е 7/10, но ја би и дала чиста 10ка, пошо ми се допаѓаат вакви серии со полиција, мафија.

    По 10 години одлежани за злосторство кое не го направила, Лусија излегува од тексашкиот затвор. Пред да замине, нејзината пријателка од затворот Росалија ја моли Лусија да ја најде нејзината десетгодишна ќеркичка Роксана која живее во Мексико Сити и да се грижи за неа. Лусија и го ветува тоа на пријателката и потоа заминува од затворот. Решава да се врати дома кај своето семејство, но таму ја пречекува едно изненадување. Нејзината злобна сестра Лилијана а и вели дека она е криминалец и срам за целото семејство. Напуштена од семејството, Лусија решава да го побара девојчето на пријателката и да започне нов живот. Барајќи работа, доаѓа во болницата на сестра Ампаро каде почнува добротворно да им помага на болните и повредените од пресметката меѓу полицијата и нарко мафијата. Тука го запознава Даниел, убав и строг шеф на одделот за борба против нарко мафијата и картелот на мафијашот Диабло, воедно и внук на Ампаро. Даниел и Лусија се вљубуваат еден во друг, не знаејќи дека таа љубов ќе прерасне во најголема омраза. Во Лусија се вљубува и братот на Даниел, Сезар, а на патот на среќата меѓу Лусија и Даниел ќе стојат тајните од минатото и сплетките кои засекогаш ќе ги сменат нивните судбини. Мафијата го убива Сезар, а Даниел започнува безмилосна потрага по девојката со која бил Сезар во тој момент и за која верува дека го убила. Таа девојка која била со Сезар кога умирал е Лусија, но таа не е неговиот убиец. Лусија ќе мора да се бори да остане на слобода и да му докаже на Даниел дека не е девојката по која трага.
     
  13. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.804
    Допаѓања:
    38.209
    Пол:
    Женски
    Jaс најсериозно ви ја препорачувам La casa de papel.
    https://www.imdb.com/title/tt6468322/
    Jaс одамна немам гледано нешто толку забавно и што задржува внимание. Изградени ликови и многу интересни, ептен интересна приказна, многу напнатост, нема да престанете да ја гледате.
    Јас 3 дена по ред ги гледав сите, со вереникот бевме маѓепсани.

    Гледајте ја, сериозно!
     
    На Nausicaa, Elence93 и kravce им се допаѓа ова.
  14. LitttleRNBPrincess

    LitttleRNBPrincess Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    795
    Допаѓања:
    950
    Пол:
    Женски
    [​IMG]

    Criminal Minds

    Серијава премногу ми се допаѓа, сеа сум втора сезона уште со тој првиот главен што им е на тимот Арон Хоч.

    Елитната единица на профили на ФБИ ги анализира најкривичните криминални умови на земјата, предвидувајќи ги следните потези на сторителите пред да можат повторно да нападнат. Секој член на тимот "ловец на умови" ја носи својата или нејзината експертиза за да ги утврди мотивациите на предаторите и да ги идентификува емотивните предизвикувачи за да ги спречи. Основната група вклучува официјален профил кој е високо квалификуван за впуштање во умовите на криминалците, чуден гениј, поранешен медиумски член кој успева да го одржува балансот на семејниот живот и работата и компјутерскиот волшебник.
     
    На simoncelicius му/ѝ се допаѓа ова.
  15. LitttleRNBPrincess

    LitttleRNBPrincess Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    795
    Допаѓања:
    950
    Пол:
    Женски
    ncis-no.jpg MV5BMGQzNGIzNmEtNWE3ZS00OTUyLTg3YTEtMDY3NDViZWE0YWY1XkEyXkFqcGdeQXVyNjg4NzAyOTA@._V1_.jpg

    NCIS

    Овие три различни серии се предобри. Секоја си има различна приказна за главните актери во неа. Мене најмногу ми се допаѓа NCIS и NCIS: Los Angeles.

    Серииве се работат за надвор од нормалниот систем на заповеди за да ги истражи злосторствата кои имаат докази кои можат да бидат поврзани со морнарицата на САД, Лос Ангелес и Њу Орлеанс. Убиство на морнари, агенти или поврзано со терористички напади.
     

    Прикачени фајлови:

  16. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.713
    Допаѓања:
    5.035
    Пол:
    Женски
    Серијава ја изгледав во 2 и пол дена, се опседнав со неа :inlove: Навистина е предобра, ја препорачувам и јас.
     
    На kravce му/ѝ се допаѓа ова.
  17. LitttleRNBPrincess

    LitttleRNBPrincess Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    795
    Допаѓања:
    950
    Пол:
    Женски
    p14564057_b_v8_aa.jpg

    Vikings

    Јас сум опседната во серијата од првата епизода сега сум 2 сезона. Ми се допаѓа семејната динамика во шоуто и овие односи се толку силни меѓу нив.

    Светот на Викинзите е оживеан преку патувањето на Рагнар Лотброк, прва Викиншка која излезе од нордиската легенда и влезе на страниците на историјата - човек на работ на митот.
     
    На nightingale му/ѝ се допаѓа ова.
  18. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.582
    Допаѓања:
    155.746
    Пол:
    Женски
    Disenchantment
    [​IMG]
    Нова серија, со една сезона за сега, 10 епизоди по пол сат. Премногу лесна за гледање, премногу добра, забавна, со „сув“ хумор, на пати очигледен, ама не секогаш.
    Се работи за принцеза која треба да се мажи, но не сака. Како свадбен „подарок“ добива демон, чија задача е да ја води принцезата по грешен пат. Демонот се вика Луси и заедно со принцезата се забавуваат, тој ја наговара на работи. Во меѓувреме, постои свет на среќа и бонбони, таму е џуџето, и тоа сака да осети болка, и реалност, па бега од неговиот свет и се сретнува со принцезата и Луси. И заедно си врват добро, вистина Луси ги наговара да прават глупости, ама во секој случај имаат пријателски однос.
    1 2

    39557758_601781780218803_6217019054209630208_n.png
     
    На Nausicaa му/ѝ се допаѓа ова.
  19. LitttleRNBPrincess

    LitttleRNBPrincess Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    795
    Допаѓања:
    950
    Пол:
    Женски
    20120405164614!Scandal_poster.jpg

    Scandal

    Најдобра серија! Оливија Поп, ми се допаѓа нејзиниот став, јака и силна жена.

    Поранешниот директор за комуникации во Белата куќа ја започнува сопствената фирма за управување со кризи само за да сфати дека нејзините клиенти не се единствените со тајни.
     
    На simoncelicius му/ѝ се допаѓа ова.
  20. LitttleRNBPrincess

    LitttleRNBPrincess Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    795
    Допаѓања:
    950
    Пол:
    Женски
    p15720908_b_v8_ab.jpg

    Madam Secretary

    Интересна, убава политичка серија.

    Ја напушти својата работа како аналитичар на ЦИА од етички причини, новоименуваната државна секретарка Елизабет МекКорд се враќа во јавниот живот на барање на претседателот, по сомнителната смрт на нејзиниот претходник. Елизабет ја цени меѓународнота дипломатија, се бори со политиката во канцеларијата и ги заобиколува протоколите, а преговара за националните и меѓународните прашања, ценети од нејзиниот шеф за нејзините аполитички наклонетости, познавање на Блискиот Исток, јазични вештини и креативно размислување. Дома, политиката и компромисот заземаат ново значење со нејзиниот поддржувачки сопруг и три светли деца.
     
    На smooch му/ѝ се допаѓа ова.