1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Препорачајте интересна серија со кратка рецензија

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од Sonce, 8 ноември 2009.

  1. LitttleRNBPrincess

    LitttleRNBPrincess Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    795
    Допаѓања:
    950
    Пол:
    Женски
    p15720872_b_v8_ab.jpg

    Hawaii Five-O

    Серијава е предобра! Ми се допаѓаат глумците и врските помеѓу нив.

    Стив Мек Герет се враќа дома во Оаху, за да го пронајде убиецот на својот татко. Гувернерот му нуди шанса да води свој тим (task force) на Хаваите.
     
    На simoncelicius, Мејз, Juicy и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. Larson

    Larson Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2017
    Пораки:
    844
    Допаѓања:
    1.936
    Пол:
    Машки
    Препорачајте некоја серија која е нешто меѓу овие жанрови - хоррор , фантазија , мистерија

    Ми се гледа нешто со натприродни суштества , зомбиња (епидемија на вирус некој па бараат лек) итн...
    (Не The Strain , Supernatural , TVD , The Originals , The Chilling Adventures of Sabrina , Legacies , The Walking Dead , по можност други)
    Вооглавно ме интересира онака да има повеќе ликови и серијата да има некоја цел (да се победи нешто , да се преживее итн...) и да биде привлечна за гледање
     
  3. LitttleRNBPrincess

    LitttleRNBPrincess Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    795
    Допаѓања:
    950
    Пол:
    Женски
    p14215726_b_v8_ab.jpg

    МacGyver

    Серијава ми се свиѓа, зе заразив уште на почетокот.

    Младиот Ангус "Mac" MacGyver работи за тајна организација во рамките на владата на САД, потпирајќи се на неговите неконвенционални вештини за решавање на проблеми за да спаси животи.
     
    На Мејз му/ѝ се допаѓа ова.
  4. BayernKa

    BayernKa Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    691
    Допаѓања:
    1.079
    Пол:
    Женски
    The Gifted, The 100...
     
    На Milan93 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    Две научно-фантастични серии па ко воли, нек изволи :)

    Nightflyers

    MV5BMTYwMDMwOTQwNF5BMl5BanBnXkFtZTgwMDI0MzY5NTM@._V1_.jpg

    https://www.imdb.com/title/tt6903284/

    Во не толку далечна иднина на планетава е настанат хаос, намалени се ресурсите и владеат епидемии па единствен спас човештвото гледа во воспоставување контакт со вонземјански број кој е откриен близу до Земјата. Научниците и експертите се качуваат на Nightflyer, ултра модерен спејс шип но од самиот почеток почнуваат да се случуваат чудни нешта.

    Серијава е базирана на постара книга на Џорџ Р. Р. Мартин (Game of thrones) и навистина не е лоша. Десет епизоди се, жанрот е сај-фај, хорор, драма, романса. Првата епизода потсеќа малку на Event Horizont, поради детенцето ама тука завршуваат сличностите. Би ја оценила со 7, зошто е интересна и го задржува вниманието ама сепак како да и недостасува нешто екстра за да отскокне од останатите.

    Исто, ако читате критики, ќе видите дека многу често ја споредуваат со The Expance ( :l: ) . Врска нема, станува збор за две скроз различни приказни, со сосема различни теми.


    Origin

    MV5BNzMzNDgyNDkzM15BMl5BanBnXkFtZTgwOTAzNzk1NjM@._V1_UY1200_CR89,0,630,1200_AL_.jpg

    https://www.imdb.com/title/tt7801780/

    Колонизаторски брод полн со заспани патници патува кон далечна планета кога се случува нешто. Група од десет патници се будат и откриваат дека тие се сами во евакуираниот број и да бидат нештата уште полоши, дознаваат дека еден од нив е заразен со паразит со вонземјанско потекло. Прашањето е дали ќе успеат да откријат кој од нив е инфициран пред сите да настрадаат?

    Многу ми се допадна серијава. The Thing, ама во вселена. Од мене има 10 :)
     
    На LunaGrey, theowndemon и sweet-cherry им се допаѓа ова.
  6. LitttleRNBPrincess

    LitttleRNBPrincess Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    795
    Допаѓања:
    950
    Пол:
    Женски
    p15910945_b_v8_ab.jpg

    Teen Titans

    Серијава ми се допаѓа, многу сакам вакви серии со суперхероии, предобри се.

    Тим од млади суперхерои предводени од Nightwing (порано Бетмен првиот Робин) формираат група за борба против злото и други опасности.
     
  7. Larson

    Larson Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2017
    Пораки:
    844
    Допаѓања:
    1.936
    Пол:
    Машки
    Предлог за некоја научно-фантастична(вселена , модерна технологија итн...) / постапокалиптична (уништен свет , малку преживеани , борба за преживување / авантуристична (борби , неискушни сцени итн...)

    Односно со еден збор ПРИВЛЕЧНА за гледање (нешто како "The 100" ако ја имате гледано)
     
  8. LitttleRNBPrincess

    LitttleRNBPrincess Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    795
    Допаѓања:
    950
    Пол:
    Женски
    Falling Skies, Under The Dome, Defiance (оваа не е толку привлечна ама ми се допадна мене) :D
     
  9. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.595
    Допаѓања:
    155.801
    Пол:
    Женски
    Океј се тоа, а дали би сакал каде иднината е уништена и едвај се преживува ама имаат многу напредна технологија па тимови од иднината си ја пренесуваат свесноста во тела во сегашноста?

    Патем идев во темава баш серијава да ја предложам, пак.


    Travelers
    [​IMG]
    Нова сезона, нов предлог од мене за серијава. Уште се сеќевам кога ја гледав прв пат колку без здив ме остави. До 7ма епизода сум и не можам да дочекам до вечер кога можам да ја догледам.

    Е накратко, како шо кажав погоре, се работи за современа , но дистописка иднина, која развила способност за пренесување на свесност, но во тела кои се пред умирање, ама кога смртта можи да се превентира па "патувачот" можи да преживее. Приказната конкретно, е фокусирана на еден тим, патем сите патувачи одат во тим. Има лидер, инжиџер, историчар, доктор и искрено не знам шо е Карли ама изгледа како да е нешто слично на assasin. Постојано добиваат нови мисии за да ја подобрат иднината преку пораки пренесени преку деца, ама тоа е друго "зошто".

    Можам да навлезам многу на зошто и како за серијава ама мене ми е убедливо една од омилените. Затоа и длабоко ја препорачувам на секој кој барем малку би се заинтересирал од ова шо го напишав.

    Оценка: 10/10
    Сезони: 3

    IMDb
     
    На MissDior му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Dora18

    Dora18 Активен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2018
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    289
    Пол:
    Женски
    незнам колку теен има на форумов ама ми трена баш некој шо има гледано pretty little liars, има таков?
     
  11. MissDior

    MissDior Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2011
    Пораки:
    1.184
    Допаѓања:
    10.085
    не сум тин ама ја имам гледано серијата уште кога беше актуелна, што те интересира ?
     
  12. Dora18

    Dora18 Активен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2018
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    289
    Пол:
    Женски
    7 dada i jas od togash m treba ova pll the perfectionist shoe 2019 sho treba sega da izlegva shoe? Del od serijata ili
     
  13. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.881
    Допаѓања:
    13.410
    Како продолжување на серијата е тоа. Али ќе биде учителка и мислам дека околу животите на децата, т.е. учениците ќе се врти серијава.
     
    На Dora18 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Dora18

    Dora18 Активен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2018
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    289
    Пол:
    Женски
    aaham fala ti
     
  15. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.595
    Допаѓања:
    155.801
    Пол:
    Женски
    Немам догледано ама не вервам да се разочарам. Прва ново- почната серија во 2019.

    The Disastrous Life of Saiki K
    [​IMG]

    Се работи за ... Надарено дете, значи има сет на супермоќи кои го прават најсилното живо суштество на планетата, ама ... Тој е интроверт и неќи да е центар на внимание па се ова го чува тајно.

    Е зошто е со супермоќи, чување на тоа тајна е тешко, мора постојано да се контролира, родителите пробват да го користат.

    Аниме е, прекрасно осмислено, генијално дури. Се одвива во форма на рандом приказни од денот на дечково од сликата, со нарација од него во позадина на настаните и негови гледишта.

    Дури и за некој кој не гледа аниме, високо го препорачвам.

    Две сезони по 24 епизоди има засега.
     
    На tace73 и Nausicaa им се допаѓа ова.
  16. LitttleRNBPrincess

    LitttleRNBPrincess Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    795
    Допаѓања:
    950
    Пол:
    Женски
    p15661087_b_v8_ab.jpg

    Arrow

    На почетоков серијава не беше нешто посебна но сега со новава сезона врв ми е!

    Разгалениот милијардер плејбој Оливер Квин исчезнува и се претпоставува дека е мртов кога неговата јахта ќе се изгуби на море. Тој се враќа пет години подоцна во еден променет човек, одлучен да го исчисти градот како маскиран и вооружен со стрела.
     
    На Мејз му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Aleksandrov123

    Aleksandrov123 Активен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2019
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    170
    Дефинитивнo нaјдoбрa серијa штo сум јa гледaл и нaјдoбрa зa oвaa гoдинa.
    Серијaтa се викa YOU
    Вкупнo 10 епизoди зa првaтa сезoнa.
    Се рaбoти зa крими трилер и еден вид нa рoмaнтикa... Гo следи живoтoт нa еден Библиoтекaр кoј е oпсесивнo зaљубен вo еднa девoјкa, и oпaснoстите oд сoциaлните мрежи, не би сaкaл дa кaжaм нештo пoвеќе oд oвa... Нo вреди дa се пoгледнaт тие 10 епизoди.
    2 сезoнa пoтврденo декa ќе се снимa.
    Oценкa 10 oд 10[​IMG]
     
    На simoncelicius, joy1, Alisa22 и 2 други им се допаѓа ова.
  18. LitttleRNBPrincess

    LitttleRNBPrincess Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    795
    Допаѓања:
    950
    Пол:
    Женски
    p15793039_b_v8_ab.jpg

    Good Trouble

    Интересна серија е, spin off од The Fosters. Како двеве сестри се преселуваат во друг град и го живеаат животот како возрасни девојки.
     
    На Juicy му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Chocolate.me

    Chocolate.me Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    2.728
    Допаѓања:
    7.642
    Не е со надприродни елементи, но е доста интересна серија.
    LEVERAGE

    Се работи за тим од 5 луѓе, mastermind, грифтер, хакер, тепач и крадец, кои имаат мисии секој ден да помогнат таму каде што власта не може/не сака.
    Секоја епизода е различна, се соочуваат со секакви предизвици.
    Многу интересна серија, нема да зажалиш.
     
    На Hinebrra му/ѝ се допаѓа ова.
  20. LanaSGirl

    LanaSGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2016
    Пораки:
    372
    Допаѓања:
    1.116
    Пол:
    Женски
    Gran Hotel..многу добра старовремска шпанска серија.
     
    На simoncelicius, pdb123 и 1209 им се допаѓа ова.