1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Препорачајте интересна серија со кратка рецензија

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од Sonce, 8 ноември 2009.

  1. renata77

    renata77 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2009
    Пораки:
    1.738
    Допаѓања:
    8.146
    Пол:
    Женски
    ^^Не ми е гледан,ама ми изгледа добра.Ке ѝ дадам шанса.
     
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
  2. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.144
    Допаѓања:
    147.400
    Пол:
    Женски
    Предобра е . Баш пиши ми како ти се свиѓа. :)
     
    На renata77 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. moonlight-girl.55

    moonlight-girl.55 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    1.502
    Допаѓања:
    2.746

    Една од моите омилени комедии, или релакс серии.
    Почнав да ја гледам пред 2-3 години, од почеток ми беше само онака, али со тек на време станува се подобра и подобра. Многу интелигентно напишана, многу слатка, смешна, ко мелем за душа серија. Не ја ни тегнеа повеќе од што треба, шеста сезона и беше таман.
    Никој не ја гледа од тие што ги познавам, а заслужува поголема публика. Препорака и од мене.
     
    На JuLleE, Nausicaa и 1209 им се допаѓа ова.
  4. ku4ence

    ku4ence Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2013
    Пораки:
    883
    Допаѓања:
    1.753
    Пол:
    Женски
    Зошто жените убиваат (2019)

    MV5BM2JiYzQ0OTAtZjZhMy00MjIxLTgzMmItMDAxN2JhNzBmMjZmXkEyXkFqcGdeQXVyMDM2NDM2MQ@@._V1_.jpg

    Три жени, во различни декади живеат во една куќа.
    Бет Ан е домаќинка во шеесетите, Симон е соcијалит во осумдесетите и Тејлор е адвокат во 2019та. Сите живеат во една иста куќа со своите мажи, во кој се справуваат со проблемите во бракот. Куќата како да е проколната. Во сите три фамилии се вмешува друга личност во бракот шо на крај завршува многу трагично. Интересна драма со многу црн хумор. Премногу преплети со среќни и тажни моменти.
     
    На poppie, JuLleE, dayla и 2 други им се допаѓа ова.
  5. SURF

    SURF Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2016
    Пораки:
    263
    Допаѓања:
    1.331
    Пол:
    Машки
    [​IMG]
    The 100

    За љубителките и љубителите на sci-fi серијалите.
    Откако земјата е уништена од нуклеарна катастрофа а со неа и големиот дел од човештвото, малкуте преживеани на вселенската станица после 98години испраќаат 100 тинејџери-престапници на земјата под казна да проверат дали земјата е сеуште населива.
    Драма со акција и авантура, не изостанува ни романтиката. Моментално се дава 7-та и последна сезона која што е доста далеку од првичниве дејствија.
     
    На Pamela Daisy и theowndemon им се допаѓа ова.
  6. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.818
    Допаѓања:
    38.322
    Пол:
    Женски
    За Normal people потпишувам со две раце, омилена серија од последно време. Обожавам серии, филмови и книги кои опишуваат тек на живот, ништо посебно навидум, а се многу убави приказни, сите ми се реални и топли, серијава е одлична од секој аспект, интелигентна, топла, малку драматична, љубовна, супер актери, гледајте ја.

    Инаку кој прати Нетфликс, Zone Blanche или Black spot, загледајте ја, малку е крипи, ама мистерија е со доста интересни ликови, мене ми легна ептен.
     
    На Nefertiti. му/ѝ се допаѓа ова.
  7. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.007
    Пол:
    Женски
    IMG_20200812_133342.jpg

    Млад писател запознава една келнерка во ресторант и ќе имаат афера. Потоа тој ја остава својата сопруга со која има 4 деца. Таа афера ќе им го смени животот и на двајцата...
     
    На ALISA0000 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Ginger^

    Ginger^ Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    4.320
    Допаѓања:
    55.364
    Пол:
    Женски
    ^
    Од каде ја симна? Ја нема на замунда.
     
  9. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.007
    Пол:
    Женски
    Ја гледам на HBO
     
  10. calliope

    calliope Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2011
    Пораки:
    1.368
    Допаѓања:
    15.989
    Пол:
    Женски
    Барав тема за серијава и дали е воопшто спомната, ама не најдов баш ништо (а може па и не ме бива да пребарувам)... :D

    Како и да е, ја препорачувам Crazy Ex-Girlfriend (2015).
    81U7RDSJQ8L._RI_.jpg
    Ребека Банч е паметна и успешна млада адвокатка чиј приватен живот се распаѓа, па таа постојано е во потрага по знак дека треба да смени нешто. Еден ден ќе го сретне момчето со кое се гледале неколку недели дури биле во летен камп во средно и тотално ќе се опседне со идејата дека универзумот ѝ дава знак да се пресели во неговото мало гратче Вест Ковина.
    И тука започнуваат вртоглави драми, планови, криенки и непотребни лаги. Карактерите се полни секој со свои бубачки, но мене ми се многу допадливи, иако на моменти ќе си речете дека некој е ту мач...
    Всушност, серијава на комичен начин опишува колку знаеме да бидеме затворени во свој меур, лесно подводливи, приглупи и себични, но и колку сме сосема обични и кршливи.
    Ми се допаѓа бидејќи секоја сезона се оди подлабоко во откривањето нова страна на приказната и зошто работите се ко што се. Третава сезона е веќе помрачна, хехенцата се на минимум, па дури и си поплакав на некои делови бидејќи продира во скршените делови на душата и работите добиваат друга димензија.

    Рејчел Блум, која ја глуми Ребека, е всушност и креатор на серијата и единствени зборови со кои можам да опишам како го доловила хаосот на нарушеното ментално здравје е топло-сакам да го гушнам ликот-сакам другиот лик да го убијам-не, првиов е за ќотек-прекрасно-трагично-топло допадлив.
    Има 4 сезони и многу ми е мака што имам уште дали 20ина епизоди за гледање.
    Јас ја гледам на Нетфликс, ама пошто е завршена, сигурна сум дека ја има насекаде за стримање и симнување.
     
    На Sky-butterfly и 1209 им се допаѓа ова.
  11. renata77

    renata77 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2009
    Пораки:
    1.738
    Допаѓања:
    8.146
    Пол:
    Женски
    Многу ми се допадна,пишав и во другата тема:*,ја догледувам шестата сезона.Баш ми ја погоди.:hug:
    [​IMG]

    Еве и јас ја препорачувам,кој ја нема гледано а е љубител на крими драма серии,задожително да ѝ даде шанса.
    Во главната улога е Аналис Китинг,врвна адвокатка по кривично право и професорка на правен факултет и група од неколку практиканти кои ги ангажира за да решаваат комплицирани случаи,но набргу се вплеткуваат во серија убиства и мистерии,па се работи на нивно успешно решавање...Интересна,во секој случај.

    Ајде сега препорачајте некоја друга крими,а интересна.
     
    На Lollipop_123, LadyC и Juicy им се допаѓа ова.
  12. Emushhhh

    Emushhhh Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2018
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    699
    Пол:
    Женски
    Девојки некоја добра серија на HBO да ми предложите
     
    На iloveyou29 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. LadyR

    LadyR Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2012
    Пораки:
    1.444
    Допаѓања:
    4.665
    images.jpeg
    Еден од топ 3 ситком серии (според мое мислење). Серија која те расположува до максимум, те подучува на многу работи и која ќе ја гледаш по втор пат сигурно. Серијата е за 4 другаии - сите научници кои на некој начин почнуваат да ги искусуваат "нормалните" работи подоцна во животот, бидејќи науката им била примарна постојано. Прогласена е повеќе години за најдобра серија, исто и главниот актер има неколку пати земено награда за најдобар актер, и све години по ред беше најплатен актер. Овие луѓе прават да се чувствуваш како да ги познаваш цел живот.
     
    На Nefertiti. и dayla им се допаѓа ова.
  14. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.144
    Допаѓања:
    147.400
    Пол:
    Женски
    Јас се изнаплакав на задња сезона. Ми беше преемотивна. :) :*

    Јас оваа сакам да ја гледам
    https://m.imdb.com/title/tt2741602/?ref_=nv_sr_srsg_0 :)
     
    На renata77 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Juicy

    Juicy Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2010
    Пораки:
    1.812
    Допаѓања:
    11.127
    Пол:
    Женски
    Ја обожавам How to get away with murder!!
    Јас вчера почнав да ја гледам Killing Eve, една епизода изгледав затоа што беше касно ама таа една беше многу интересна.
    Е сега колку што сфатив од една епизода има една девојка платен убиец е, тајни агенти ќе истражуваат за да најдат кој е убиецот.
    Ако ја немаш гледано, провери трајлер може ќе ти се свиѓа.
     
    На LadyC и renata77 им се допаѓа ова.
  16. renata77

    renata77 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2009
    Пораки:
    1.738
    Допаѓања:
    8.146
    Пол:
    Женски
    Ја имам гледано и мислам дека е одлична.Едвај ја чекам новата 4 сезона.
     
    На Juicy му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.021
    Најпрво, и за двете серии, баталете ги коментарите и рејтинзите на imdb. Најверојатно уште еден токсичен фандом. Така се зезнав со Пикард- читајќи ги рецензиите, не му ни дадов шанса се до пред една недела а првата сезона заврши во март. Моја загуба.

    Star Trek: Picard
    MV5BMjAzYmQ4NTUtMGVjOS00OWRhLTlmYjktZDlkZTk2OGQ2YjE5XkEyXkFqcGdeQXVyODkzNTgxMDg@._V1_.jpg
    https://www.imdb.com/title/tt8806524/?ref_=nm_flmg_act_2

    Мислам дека насловот доволно објаснува за што е серијава :D

    Во главна улога : професорот Ксавиер од Икс Мен.

    Нема многу да навлегувам во детали за да не спојлерувам ствари ама накратко- Пикард (релативно) ужива во неговите пензионерски денови и „приземјен“ живот се додека една девојка не побара помош од него и време е за нови вселенски авантури :) Ќе се сретнеме со некои стари сакани фаци, ќе запознаеме нови, ќе решаваме мистерии, ќе не продрма носталгија и ќе ја симнеме The Next Generation за пак да ја гледаме...:D

    Само 10 епизоди кои брзо се гледаат па кој е по научната фантастика нека си ја пушти. Обновена е и за втора сезона.


    Star Trek:Lower Decks
    images.jpg
    https://www.imdb.com/title/tt9184820/?ref_=tt_urv

    Додека Кирк, Пикард, Џенвејн и останатата екипа се фрцкаат на мостот, екипажот си брка работа низ бродот. Во Lower Decks можеме да видиме како си поминуваат навидум неинтересните членови на Звездената Флота. Односно, оние кои чистат јадра, растоваруваат опрема откако важните фаци ќе го направат првиот контакт, поправаат транспортери...Добредојдовте во животот на redshirts.

    Забавна, смешна, позитивна серија.
     
    На dayla, Annath, Freyja и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.301
    Допаѓања:
    28.805
    Пол:
    Женски
    The Boys

    [​IMG]


    Како не-љубител на сè што е поврзано со суперхерои, морам да кажам дека прилично многу уживам во серијава. :D Во суштина, се работи за ситуации, случувања и комплицикации во свет каде суперхероите се дел од милијардерска корпорација и во генерала се личности со „сомнителни“ морални насочувања.

    Дејството е доволно интересно за да те задржи да гледаш, а исто и забавните ликови, ама она што ја издвојува серијава од другите се оние уникатни quirks што ги има. Многу е брутална, немилосрдна со ликовите, има фантастични шок моменти уште од почеток. А и љубителите на гот бизарности има што да видат, да не откривам. :D Исто така, режијата и едитирањето се многу специфични, лично немам видено слични кинематографски избори во други серии. Пример, одвреме-навреме се става фокус на рандом мува што им лета во лице на ликовите, или звукот одеднаш премногу се намалува, или камерата се заджува на еден лик многу подолго време...

    Во секој случај, мислам дека серијава е совршена за секој што сака да погледне поинаков поглед на марвел/DC филмовите. Те тера да ги засакаш ликовите, ама исто така те тера да се осеќаш многу виновно за тoa. :D

    Две сезони се, финалето на втората излегува овој петок, а обновена е и за трета. Епизодите се по педесетина минути. :)
     
    На Nausicaa, Annath и theowndemon им се допаѓа ова.
  19. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.007
    Пол:
    Женски
    A1dleRgYPCL._RI_.jpg

    2% од населението ќе исчезне мистериозно. Во оваа серија не се работи за тоа како исчезнале и што им се случило, туку за другите што останале. Како се справуваат со тоа и како им се одвива животот после случувањата.
    9/10
     
    На Mikha4, eliesaab и MeowMeow им се допаѓа ова.
  20. Billy Idol

    Billy Idol Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 септември 2018
    Пораки:
    4.617
    Допаѓања:
    36.926
    Пол:
    Машки
    Fargo

    [​IMG]

    Ако барате совршен трилер со примеси на dark humor и сплетки, тензија и одлична глума, ова е серија која треба да ја погледнете.
    Направена по истоимениот филм на Коенови, го зема нивниот рецепт за совршен хумористичен трилер, ја видоизменува приказната и voila, имаме серија со ОГРОМНИ 8.9 рејтинг на ИМДБ.

    Доброто е што секоја сезона е со различни глумци, различна приказна и различен set up. Некои опфаќаат потопли краеви на Америка, а во некои се опфатени ладните, снежни држави.
    Првите 3 сезони имаат сличен шаблон. Негативец кој е ладнокрвен сериски убиец, протагонист, кој прави грешен потег поради својата алчност за пари и добар полицаец.
    Во 4тата веќе имаме нешто подруго, мафии, и нивните пресметки, а воедно тука е и сериски убиец, се разбира, овој пат жена. Протагонист што е алчен и прави грешка, сеуште нема, па има некој поразличен шмек и тензијата е поголема. :D
     
    На Mikha4, renata77, Leela и 1 друга личност им се допаѓа ова.