1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Препорачајте интересна серија со кратка рецензија

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од Sonce, 8 ноември 2009.

  1. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.001
    Пол:
    Женски
    IMG_20201226_214503.jpg

    Стјуардеса се буди во непознат хотел до мртов маж до неа и пробува да сфати што се случило.
    Кога ќе започнат истрага за убиството, пробувајќи да се сети што точно се случило, почнува да се сомнева дали таа е убиецот...
     
    На X.X и LaChiquita им се допаѓа ова.
  2. ane.bella

    ane.bella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јуни 2011
    Пораки:
    3.186
    Допаѓања:
    25.561
    Пол:
    Женски
    Ви ја препорачувам нај новата серија што излезе на Нетфлекс.
    Bridgrton, снимена според истоимениот серијал на книги од Џулија Квин и во продукција на Шонда Рајмс.
    1 сезона е според првата книга The Duke and I, има 8 епизоди и е приказна за една од осумте Бридџртон деца Дафне и (The duke) појма немам како би била неговата титула на македонски :)Сајмон.
    Не сум баш по пишување рецензии и затоа ќе оставам трејлер, НО ако решите да ја гледате не гледајте ја со деца или со родители, посебно од 5 епизода па натаму има доста секс сцени ;)
    Серијата е многу интересна а Сајмон е цреша на шлагот :inlove:
     
    На X.X, simoncelicius, JuLleE и 6 други им се допаѓа ова.
  3. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.534
    Допаѓања:
    155.425
    Пол:
    Женски
    +1 идев за ова да кажам.
    Башка Сајмон е маче. :inlove:

    [​IMG]

    Јас не спијам дур не ја завршам уште 3 епизоди.
     
    На summer-lover, JuLleE и ane.bella им се допаѓа ова.
  4. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.758
    Допаѓања:
    37.842
    Пол:
    Женски
    И јас вчера ја почнав, интересна е, ја препорачувам, актерката која ја игра Дафне ми е многу антипатична и ни малку убава како што ја претставија сите флолес, ама гледајќи ги англичанкиве колку се сите грдички, јасно ми е зошто и во серијава се сите такви, буквално исти се и во живо.:worried:
     
    На ane.bella му/ѝ се допаѓа ова.
  5. ane.bella

    ane.bella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јуни 2011
    Пораки:
    3.186
    Допаѓања:
    25.561
    Пол:
    Женски
    Kakvo spienje, poslednite 3 epizodi se naj jaki :D:inlove:
    gif femina.gif
    @1209 Da, isto i jas celo vreme velev deka epten ja promarshile Dafne, mnogu antipaticna. Gledav videa na YT abe ushte si e so krkminata kratki razdeleni na patec :o, a Simonche e Lepota :inlove:
     
    На 1209 и theowndemon им се допаѓа ова.
  6. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.534
    Допаѓања:
    155.425
    Пол:
    Женски
    Мене па и Дефне уба ми е. :D
     
    На grl208 и dayla им се допаѓа ова.
  7. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    Таман до сексовите си стигнала :D
    Ја изгледав и јас во еден ден. Сакам вакви период драмас, со костумите, со леле ме допре за рака, со не смее да биде сама со друг човек... ама кога..
    и шепкаше како да се допира сама навечер :^) дјуд у кое време беше дејствиево? :D
    Ама пак повеќе ја сместив во фантази, отколку во хистори.

    Шишките на Дафне и мене ми беа ептен трагични :D
     
    На JuLleE, ane.bella, 1209 и 2 други им се допаѓа ова.
  8. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.534
    Допаѓања:
    155.425
    Пол:
    Женски
    Аман да не видев дека интересното почнува ќе спиев мирно, вака без сон ќе останам. :lol:
     
    На ane.bella и kravce им се допаѓа ова.
  9. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.549
    Допаѓања:
    80.602
    Пол:
    Женски
    Шишките ко јас да сум ѝ ги шишала, имав еден ист ваков испад како дете. Ко близначки во косите, се утепав од смеење додека гледав. Можеби затоа толку се соживеав со серијава, не знам. :D


    Шала на страна, мене Дафне ми беше многу убава. Не можеле да одберат подобра актерка за оваа улога, ептен ми се вклопи со замислата за неа што си ја имав во глава, а срцка беше и во Younger.

    Бев многу скептична за серијата, затоа што - ја обожавам Џулија Квин и серијалов ми е еден од најомилените чик-лит историски романси.
    Ептен имам trust issues кога адаптираат книги кои ги обожавам. Од една страна со душа ја чекав, од друга страна се плашев да ја почнам. Ми беше страв да не забегаат премногу, но уживав. Ептен добра адаптација, една од подобрите, без разлика што додавале и нови ликови.

    Кадри, костимографија, сценографија, eye-candy беше серијава од почеток до крај.
    Музиката - одлична. :l:
    Всушност, додека не наидов на една статија на нет, не ни приметив дека станува збор за модерни песни аранжирани како класични. Thank you, next - генијална. Се прашував од кај ми звучи ова познато, а еве што било работата. :D

    Ја завршив во еден ден, не можев да си легнам додека не ја изгледам. Прекрасна ми беше серијава од почеток до крај и мислам дека пак ќе ја гледам за празнициве, ептен голем фан сум им на Бриџертонови. :D
     
    На JuLleE, tigerlady, ane.bella и 3 други им се допаѓа ова.
  10. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.534
    Допаѓања:
    155.425
    Пол:
    Женски
    upload_2020-12-30_1-23-42.png
    Ми остај впечаток дека до последната епизода не забележав да е спомнато и од ко те прочитав чекав да се спомни само негде. Ете. :D
     
    На ane.bella и kravce им се допаѓа ова.
  11. ane.bella

    ane.bella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јуни 2011
    Пораки:
    3.186
    Допаѓања:
    25.561
    Пол:
    Женски
    Колку што ме држи паметов мислам дека уште во првата епизода на почетокот се кажува дека е 1813 г.

    Колку време ќе чекаме за 2ра сезона? Знам, ептен нестрплива сум :$ Цела сезона посветена на Антони :inlove:
     
    На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
  12. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.001
    Пол:
    Женски
    MV5BYmIzNDdkZDktYTVjMC00MzA3LWJkZmMtZTM3MjRlMmZlMjRkXkEyXkFqcGdeQXVyMTkxNjUyNQ@@._V1_.jpg

    Даниел Гарсија работи во семејна пекара и живее со своите родители. Неговиот живот ќе се промени, кога случајно ќе ја запознае меѓународната суперѕвезда Ноа Хамилтон...
     
    На simoncelicius, Adi888 и Mracna им се допаѓа ова.
  13. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.198
    Допаѓања:
    93.434
    За љубителите на британски период драми - Белгравиа

    Polish_20210108_110711394.jpg

    Од Julian Fellowes, авторот на култната Downtown abbey, доаѓа приказна за тајни и скандали меѓу горниот ешалон на лондонското општество во почетокот на 19 век. Романса помеѓу еден млад маж и жена од различни класи активира серија настани што ќе имаат последици во наредните децении.

    Убава серија, држи внимание, има една сезона со 6 епизоди, ама некако фали Maggie Smith со нејзиниот незаменлив, типично британски сарказам и црн хумор.

    Како и да е, супер ескапизам 6 пати по 45 минути во времето скоро два века пред сегашноста.
     
    На kravce, 1209 и Billy Idol им се допаѓа ова.
  14. GirlWithACat

    GirlWithACat Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2020
    Пораки:
    421
    Допаѓања:
    490
    Пол:
    Женски
    [​IMG] Приказната за семејниот хотел сместен во измислениот крајбрежен шпански град Канталоа во 1905 година, кој претставува сцена за љубов, уцени, љубомора, криминал, комедија, заплети и мистерии, сите вклучени сопственици на хотелот, гости, детективи и вработени.
    Многу е интересна серијата и плус шпанска. :)
     
    На iloveyou29, 1209 и kanella им се допаѓа ова.
  15. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    The Deceived


    https://www.imdb.com/title/tt10681614/
    Нема да ја должам многу. Ако ви се допадна тематиката на Слом (The Undoing), тогаш и оваа ќе ви се допадне. Само 4ри епизоди, нема непотребни дијалози и кадри, дејството е релативно динамично.

    Млада студентка започнува афера со нејзиниот женет професор. Но, кога неговата сопруга ќе почине во мистериозен пожар, Офелија почнува да се сомнева дека можеби нејзиниот љубовник и не е толку идеален како што таа дотогаш мислела.

    Ок приказна, го задржува вниманието. Нека ви биде предлог за кога нема да сакате со денови да „заглавите“ со серија а сепак ви се гледа солиден трилер.
     
    Последна измена: 20 јануари 2021
    На christinnn, onladybug, Mishela и 3 други им се допаѓа ова.
  16. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    Tabula Rasa
    MV5BYjYwYWYwNmMtNzY1OC00NDRlLWI2YTUtNWY1Njk3OTg4NmZmXkEyXkFqcGdeQXVyMjc2MjU4NjQ@._V1_.jpg
    https://www.imdb.com/title/tt5197860/?ref_=tt_urv

    Предобар психолошки трилер! 10/10

    Меи се буди во психијатриска болница, дознава дека има амнезија и дека ништо не памети од изминатите година и нешто но во исто време е и главна осомничена во случај на исчезнување. Кој од нејзините најблиски е пријател или непријател, и дали таа самата е жртва или крвник, Меј мора да се сети што побрзо зошто со секој поминат ден судбината на исчезнатиот е се поизвесна.

    Девет епизоди преполни со пресврти, напната до самиот крај. Првата епизода е можеби најдосадна, но приказната како клопче се одмотува, прво поспоро, потоа се побрзо и побрзо и едвај ќе чекате да ја пуштите наредната епизода за да дознаете што се случило.
     
    На simoncelicius, christinnn, lovestoneddd и 4 други им се допаѓа ова.
  17. sunshinebabe

    sunshinebabe Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2020
    Пораки:
    793
    Допаѓања:
    6.545
    Пол:
    Женски
    Peaky Blinders или Prison Break?
     
    На simoncelicius му/ѝ се допаѓа ова.
  18. ane.bella

    ane.bella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јуни 2011
    Пораки:
    3.186
    Допаѓања:
    25.561
    Пол:
    Женски
    Prison Break
     
    На X.X, theowndemon и sunshinebabe им се допаѓа ова.
  19. scorpias

    scorpias Популарен член

    Се зачлени на:
    28 април 2014
    Пораки:
    375
    Допаѓања:
    4.412
    Пол:
    Женски
    Peaky Blinders :)
     
    На theowndemon и sunshinebabe им се допаѓа ова.
  20. Stephen Amell

    Stephen Amell Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 јуни 2017
    Пораки:
    2.291
    Допаѓања:
    26.084
    Prison Break.
     
    На X.X, theowndemon и sunshinebabe им се допаѓа ова.