Форумџика на годината 2020

Препорачајте книга

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од natasa.vakanska, 25 февруари 2010.

 1. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  19.200
  Допаѓања:
  49.495
  Пол:
  Женски
  Па филмот е правен според книгата, ама мене филмот ич не ми се свиѓа и се покајав што го гледав. Обично така се случува или едното или другото ќе те разочара. Почесто тоа е филмот.
  Портата од кафезот од Кејти Хикмен топло ви ја препорачувам. Прекрасна книга што се чита во еден здив. Комбинација од минатото и сегашноста...
   
 2. LadyE

  LadyE Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  72
  Допаѓања:
  9
  Devojkite od Rijad - Radzat Alsanea ;)
  Ja chitam sega i interesna e ;)
   
 3. emce-kremce

  emce-kremce Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  1.161
  Допаѓања:
  95
  Злосторства со љубовта од Маркиз Ди Сад... сега ја завршив, одлична содржина има што не учи каде да внимаваме за да не згрешиме.
   
 4. blueeyes

  blueeyes Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2010
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  ви препорачувам да ги прочитате сите книги од сидни шелдон книгите се екстра и вредат да бидат прочитани :)
   
 5. kalinaka

  kalinaka Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  290
  Допаѓања:
  1.034
  Пол:
  Женски
  Каде можам да ги најдам книгите од Димко Тасевски-Дитас? Јас уште кога бев основно ја барав "Крив правец" ама никаде неможев да ја најдам...

  А инаку последна книга што ја прочитав и што стварно ме воодушеви е "Раскажи ми ги соништата" од Сидни Шелдон.
   
 6. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  19.200
  Допаѓања:
  49.495
  Пол:
  Женски
  Јас книгите од Дитас од библиотека ги земав. А не знам дали може негде да се најдат и да се купат...
   
 7. just-girl

  just-girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2010
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  1
  Јас би ја препорачала Љубов во време на колера од Маркес потоа Страници за нашата љубов, Девојката со портокали, Ловец на змејови од Халед Хосеини
   
 8. zajak.23

  zajak.23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  1
  "Спутник љубов" од Харуки Мураками, прекрасна книга!
   
 9. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.376
  Допаѓања:
  1.090
  Пол:
  Женски
  Јас сум чула дека книгите од Дитас се забранети по библиотеките , не знам колку е точно , иначе ги имам читано двата дела на Крив Правец и интересни се ептен, во првиот дел колку што се сеќавам се збореше за една ученичка која немајќи пари да отиде на ексурзија почнала со проституција, така нешто...
   
 10. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  19.200
  Допаѓања:
  49.495
  Пол:
  Женски
  Па порано беа забранети и се пренесуваа во форма на скрипта. Но сега се печатени и може да се изнајмат од библиотека.
   
 11. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  19.200
  Допаѓања:
  49.495
  Пол:
  Женски
  Пеперутка од Сашо Тасевски. Ироничен,хумористичен,реалистичен...на моменти да ве насмее, да ве зачуди и шокира.
  Толку вистини за Скопјево во една книга.
   
 12. Bokicka

  Bokicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 март 2010
  Пораки:
  691
  Допаѓања:
  688
  Ви ја препорачувам било која книга од Мураками. Секоја книга што сум ја прочитала од него ме воодушевила. Најискрено го препорачувам од срце.
   
 13. sweety.86

  sweety.86 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 март 2010
  Пораки:
  162
  Допаѓања:
  21
  Сликата на Доријан Греј- Оскар Вајлд
   
 14. stefan4e

  stefan4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 март 2010
  Пораки:
  25
  Допаѓања:
  2
  Ti ja preporacuvam princezata sultana navistina e prekrasna i dosta potresna ke it se dopadne ima tri dela vistinski nastani :up: :)
   
 15. Brink

  Brink Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 март 2010
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  1
  Budenje - Antoni De Melo, Patot na ljubovta, Sidarta, Mokjta e vo vas, Mokjta na potsvesta, Isceznat- Daniela Stil, Priracnic za voinot na svetlinata, Tocka na izmama, Srekjen e onoj koj umee da saka, Alhemicarot, Veronika resi da umre, Svetot na Sofija, Tisinata zboruva, Nikogas ovekje izlazan, Covekot koj go sozdade Hitler, Najgolemiot trgovec vo svetot, Najgolemata lekcija na zivotot... :)
   
  На MiiLla му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Meggy

  Meggy Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  238
  Допаѓања:
  386
  Само што ја видов темава сакав да ви ги препорачам овие 2 книги :up:
   
 17. sweety.86

  sweety.86 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 март 2010
  Пораки:
  162
  Допаѓања:
  21
  Стварно е прекрсана ама ако си во можност да ги прочиташ сите три дела
  - Принцезата Султана
  - Ќерките на Принцезата Султана
  - Прстенот на Принцезата Султана
  Вака по ово редослед :)
   
  На Lady-PinkHeart му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.491
  Илјада неверојатни сонца - Калед Хосеини

  Еве и зошто:
  Претставен е животот на една авганистанска девојка, која всушност е harimi т.е. копиле. Со смртта на нејзината мајка таа сфаќа дека е сосема сама - нејзиниот татко не би дозволил неговиот срам да живее заедно со неговите 3 жени и 9 деца, па затоа ја мажи на 15 години за 45 годишен човек... Започнува револуцијата..

  Омилена ми е од сите книги што сум ги прочитала бидејќи се опишува животот на жените од Истокот, сите оние правила кои како јарем се врзуваат околу вратот на жената. Книгата не ме поучува што да правам од утре ниту пак ми нуди ефтина приказна. Напротив, приказ на такво општество кое за жал сеуште постои.
   
 19. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  19.200
  Допаѓања:
  49.495
  Пол:
  Женски
  Баш се наострив за книгава :D А сега Bright со постов ептен ме убеди :ugeek:
   
 20. ivanamk25

  ivanamk25 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 март 2010
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  6
  Пол:
  Женски
  Vi gi praporacuvam:
  Kerkata na vcuvarot na spomenite - Kim Edvards prva kniga na koja sto sum placela,
  Majkata na Perl - Morin LI
  Zatoa sto te ljubam - Gijom Miso
  A potoa... - Gijom MIso
  Stanici za nasata ljubov - Nikolas Sparks
  Angeli i demoni, Kodot na Davinci - Den Braun
  Badem - Nedzma i mnogu, mnogu drugi :)