Препорачајте книга

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од natasa.vakanska, 25 февруари 2010.

 1. kosmodiks

  kosmodiks Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2012
  Пораки:
  370
  Допаѓања:
  249
  Пол:
  Женски
  Која книга би ја препорачале за 11годишно девојче? Роденден и е на сестра ми па сакав книга да и подарам. :)
   
 2. honorthyself

  honorthyself Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2012
  Пораки:
  654
  Допаѓања:
  1.270
  Малечката Фадета - Жорж Санд (Лектира е во трета година средно мислам, но доволно разбирлива и лесна за читање и на 11 години.)

  На крајот на виножитото - Сесилија Ахерн (Љубовна приказна, баш прилагодена за таа возраст) или

  Хрониките на Нарнија - К.С. Луис (Серија од седум книги, но мали, фантастични, уживав читајќи ги на 11-12 годишна возраст.)

  Редоследно одат вака:
  The Magician's Nephew (Внукот на маѓесникот)
  The Lion, the Witch and the Wardrobe (Лавот, вештерката и ормарот)
  The Horse and His Boy (Коњот и неговото момче)
  Prince Caspian (Принцот Каспијан)
  The Voyage of the Dawn Treader (Патешествието на бродот „Мугра“)
  The Silver Chair (Сребрениот стол)
  The Last Battle (Последната битка)

  Јас предлагам да и ги купиш првите два дела (бидејќи се некаде околу 150 ден) и се надевам со тоа ќе ја натераш да го прочита целиот серијал. :)
   
  На zence му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Tanjich

  Tanjich Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 април 2011
  Пораки:
  273
  Допаѓања:
  64
  Сакам на другарка за роденден да и подарам некоја книга, па ако може да ми препорачате некоја добра која вас ви се допаднала :)
   
 4. Belieberka666

  Belieberka666 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2011
  Пораки:
  395
  Допаѓања:
  144
  Пол:
  Женски
  Jaс би ти ja препорачала П.С Те сакам, бидејќи мислам дека е книга која што никого не би оставилa рамнодушен... :)
   
  На crazylady му/ѝ се допаѓа ова.
 5. MissDior

  MissDior Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2011
  Пораки:
  1.048
  Допаѓања:
  8.932
  Пилешка супа за душа, прекрасна книга за сите возрасти, нема да ве остави рамнодушни.
   
 6. Anna-Banana

  Anna-Banana Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2011
  Пораки:
  3.776
  Допаѓања:
  4.835
  Пол:
  Женски
  Некоја од книгите на Горјан Петревски.Пример Споменка. Мислам дека е совршена за таа возрас,или било кој од деловите на Споменка.
   
 7. zaki288

  zaki288 Активен член

  Се зачлени на:
  27 август 2012
  Пораки:
  51
  Допаѓања:
  8
  Избришани мислења

  ЈАС! според мој вкус е добра,подобра од филмот.

  Некој да ми даде препорака за книга на книга,некој добар трилер или нешто во стилот на агата кристи? По можност "постара" да ја најдам во некоја од градските библиотеки? :whew:
   
 8. Ammy.Lee

  Ammy.Lee Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јули 2011
  Пораки:
  1.996
  Допаѓања:
  2.276
  Пол:
  Женски
  Јас повеќе сум за љубовни романи.
  Планирам да ја земам пс.Те сакам,но препорачајте ми и други некои кои што ве оставиле без здив. :)
   
 9. molikaMk

  molikaMk Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2012
  Пораки:
  246
  Допаѓања:
  1.928
  ЈАс ти ја препорачувам Москва не им верува на солзите од Валентин черних . љубовен роман, го прочитав во еден здив..мојата омилена книга :)
   
 10. GabrielaTheOne

  GabrielaTheOne Активен член

  Се зачлени на:
  7 ноември 2012
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Победникот е сам - Пауло Коелјо.
   
 11. Faline

  Faline Популарен член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2011
  Пораки:
  673
  Допаѓања:
  540

  Возвишената убавина на непознатото - Инду Сундаресан,не сум обожавател на љубовни романчиња,но за оваа симнувам капа! Инаку акцентот не е стварен само на поглавјето-љубов :)
   
 12. anichka94

  anichka94 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 мај 2012
  Пораки:
  1.821
  Допаѓања:
  7.038
  Затоа што те љубам или Знаеш ли да чуваш тајна, преубави се нема промашај, се читаат во еден здив.
   
 13. nonenceee

  nonenceee Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2012
  Пораки:
  335
  Допаѓања:
  1.015
  Aјде девојки ... следно што сакам да читам е книга во која се зборува за двајца вљубени што се разликуват во години и мора да поминат преку некој пречки ... бла бла ...и да има хепи енд .. :D
   
 14. Miamigirl

  Miamigirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 мај 2012
  Пораки:
  77
  Допаѓања:
  25
  Јас ви ја препорачувам книгата "Калуѓерот што го продаде своето ферари" :)
   
  На Sara123 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Neytiri

  Neytiri Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  1.289
  Допаѓања:
  2.451
  Пред неколку години ја читав на српски. Се вика „Мелем за душу“, имињата на корицата кои се наведени како автори не ги запомнив, бидејќи тие само ги собирале приказните од анонимни, но и од познати личности. Се работи за кратки вистински приказни. Книгата е поделена на неколку дела, еден за љубовта, друг за пријателството, трет за семејството итн. Секој дел има по неколку кратки приказни раскажани од оние на кои им се случиле.

  НАЈТОПЛО ја препорачувам и сум сигурна дека ќе допри до секој од вас, затоа што секој ќе се пронајди барем во една од тие случки, а и многу е поучна. Ако можите да ја најдите или ако некогаш ви падни во раце обавезно прочитајте ја.
  Јас сигурно ќе ја земам повторно.
   
 16. Cacy

  Cacy Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2010
  Пораки:
  2.245
  Допаѓања:
  1.546
  Да ми препорачате некоја книга,со психолошки карактер :?:
  Или така логичка да е,ако ме разбирате :?:
   
 17. trendafilce

  trendafilce Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 август 2010
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  1
  ПРИБЕЖИШТЕ од НИКОЛАС СПАРК неверојатна книга со таква тематика,топло ја препорачувам :clap: :clap: :clap: :clap:
   
  На nonenceee му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Deemy

  Deemy Популарен член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2012
  Пораки:
  689
  Допаѓања:
  7.295
  Пол:
  Женски
  A каде може да се најде оваа книга?Bо библиотека или ја има во книжарите?
   
 19. crazylady

  crazylady Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  4.993
  Допаѓања:
  7.919
  Tри метри на небото -Федерико Моча
  Прекрсана книга, нема да можете да ја пуштите од раце. :)
   
 20. MIA-SK

  MIA-SK Популарен член

  Се зачлени на:
  18 октомври 2012
  Пораки:
  905
  Допаѓања:
  556
  Пол:
  Женски
  Предлог за книга за релација машко-женски односи

  Во последно време покрај психолошките книги, многу читам книги на тема релација машки:женски односи. Мислам дека ваквиот тип на книги можат да дадат огромен придонес во подобрување на една врска/брак. Пожелно би било уште од рана возраст да се читаат вакви книги за да сфатиме дека некои работи се впишани во генетскиот код на полот, дека не можеме да ги промениме и затоа за нив не треба континуирано да се нервираме. ;)


  Една од моите најомилени книги е Мажите се од Марс, жените се од Венера од Џон Греј. Книгава е одлична, колку ли само се препознавав себеси и дечко ми :rofl: и многу работи сфатив за машкиот пол, односно ги осознав причините зошто на таков начин реагираме.

  Дали и вие читате вакви книги? Давајте предлози за вакви книги!
   

  Прикачени фајлови: