Форумџика на годината 2020

Препорачајте книга

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од natasa.vakanska, 25 февруари 2010.

 1. Sweety55

  Sweety55 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 септември 2011
  Пораки:
  181
  Допаѓања:
  413
  Пол:
  Женски
  Ти не знаеш да сакаш- Сузан Елизабет Филипс

  Многу интересна книга, ја зедов и за еден ден ја прочитав. Прекрасна и возбудлива приказна за еден договорен брак меѓу двајца млади луѓе, кој станува вистински, и за една девојка која успева да го скроти ладното срце на тигарот.

  Топло ви ја препорачувам.

  http://sakamknigi.mk/index.php/component/k2/item/2761-ти-не-знаеш-да-сакаш-сузан-елизабет-филипс

  Еве линк :)
   
  На Simona^^ му/ѝ се допаѓа ова.
 2. eminil

  eminil Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 април 2012
  Пораки:
  197
  Допаѓања:
  130
  сликата на доријан греј - оскар вајлд
  ноќниот воз за лисабон - паскал марсие
  се од зафон 8)
   
  На Magnolija му/ѝ се допаѓа ова.
 3. eminil

  eminil Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 април 2012
  Пораки:
  197
  Допаѓања:
  130
  Москва на солзите не им верува - Валентин Черних
   
  На sia.bella и toogood им се допаѓа ова.
 4. blueeparadise

  blueeparadise Популарен член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2010
  Пораки:
  2.941
  Допаѓања:
  5.012
  Може ли препорака за нешто од Херман Хесе освен Сидарта и Степски волк? Некој ми ја препорача Демијан, ама сакам уште некоја, можеби не толку позната. :)
   
 5. jok

  jok Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2012
  Пораки:
  858
  Допаѓања:
  807
  Martin Cruz Smith - Gorky park. трилер. Често ги препорачуваат и книгите на Борис Акунин. Јас ги немам читано, не знам какви се. Исто се трилер.
   
  На sia.bella му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Daculka

  Daculka Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2014
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  5
  Пол:
  Женски
  Пoследнa прoчитaнa книгa кoјa ми oстaви гoлем впечaтoк... "69 стрaници зa млaдинaтa". Нaпишaнa oд некoј мaкедoнски млaд aвтoр кoј нa дoстa реaлен и сaркaстичен нaчин гo oпишувa денешниoт живoт нa млaдинaтa. Брaвo зa дечкoтo a пoвеќе зa сoдржинaтa нa книгaтa нa линкoт
  https://m.facebook.com/profile.php?id=909736362390958
   
 7. Agatha

  Agatha Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јули 2011
  Пораки:
  284
  Допаѓања:
  865
  Девојката со тетоважа на змеј.... Не знам дали сте пишувале до сега за книгава, ама јас сега ја прочитав, интересна е и брзо се чита... Добро трилерче, топло препорачувам
   
 8. simonna.a

  simonna.a Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 февруари 2013
  Пораки:
  3.821
  Допаѓања:
  24.133
  Пол:
  Женски
  Јас би ги препорачала сите книги на Николас Спаркс и Гијом Мисо,а за љубителите на криминалистиката се што е од Агата Кристи,но и една книга од Невена Витошевиќ Ќеклиќ(книгава беше промовирана во Битола,не знам дали ја има и во другите градови)-Малиот ангел христијанство за деца и родители
  :nod:
   
 9. mackica1

  mackica1 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2012
  Пораки:
  467
  Допаѓања:
  1.713
  Пол:
  Женски
  Книгите од Stephen King, за сите љубители на научно фантастична и хорор литература, (по кои се режирани едни од најпознатите хорор филмови како "The Shining", "Misery", "Carrie", "IT", Cat's eye", "Secret window") итн. итн.
   
 10. Hakuna.matata.15

  Hakuna.matata.15 Нов член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2015
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Женски
  Доколку има некој љубител на книги за вселената, планетите, универзумот и слично, би го замолила да ми препорача :)
   
 11. Elena69221

  Elena69221 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 август 2011
  Пораки:
  2.330
  Допаѓања:
  3.458
  Пол:
  Женски
  Препорачајте ми книги со FBI, CIA, шпиони, криминал и слично. По можност да ја има на македонски преведено. :)
   
 12. crazylady

  crazylady Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  4.933
  Допаѓања:
  7.797
  Aко го дочекам утрото од Сидни Шелдон е прекрасен крими роман
   
  На priceless и Elena69221 им се допаѓа ова.
 13. macka91

  macka91 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 ноември 2013
  Пораки:
  2.108
  Допаѓања:
  52.166
  Пол:
  Женски
  Триологијата од Стиг Ларсон
   
 14. Elena69221

  Elena69221 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 август 2011
  Пораки:
  2.330
  Допаѓања:
  3.458
  Пол:
  Женски
  Првиот дел го имам прочитано. Ги имам во предвид и останатите два. :)
   
 15. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  16.862
  Допаѓања:
  258.650
  Пол:
  Женски
  Од сидни шелдон која и да ја земете,горе доле е со крими содржина :)
  Јас имам околу 5-6 негови книги и сите се на тој фазон
   
 16. macka91

  macka91 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 ноември 2013
  Пораки:
  2.108
  Допаѓања:
  52.166
  Пол:
  Женски
  Да со таква содржина се ама некако сите ми се слични една на друга. Имам прочитано 3-4 и сите ми беа слични и знаев како ќе завршат. Има крими книги што до самиот крај неможеш да претпоставиш што ќе се случи и повеќе сум љубител на такви книги.
   
  На joy1 и Elena69221 им се допаѓа ова.
 17. MIA-SK

  MIA-SK Популарен член

  Се зачлени на:
  18 октомври 2012
  Пораки:
  905
  Допаѓања:
  556
  Пол:
  Женски
  Во моментов ми треба нешто околу уредување на домот, уредување на домот според фенгшуи и сл.?
  Уште ако може да биде онлине-би било супер!
   
 18. Sign

  Sign Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 март 2012
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  1
  http://sakamknigi.mk/index.php/drami/istoriski/item/3122-белата-светлина-во-париз-тереза-ревај

  Дејствието делумно се одвива во Русија. Прекрасна љубовна и историска драма која остава без здив.


  Има и втор дел:
  http://sakamknigi.mk/index.php/drami/istoriski/item/3124-сите-соништа-на-светот-тереза-ревај


  Најубавото место на светот е тука - Франсеск Миралјес и Каре Сантос

  Лесна и возбудлива приказна. Не се остава додека не се прочита и те тера да и се навраќаш постојано.

  http://www.kupikniga.mk/BookDetails.aspx?Pr=36135  Модератор: Ве молиме, не испраќајте две мислења едно по друго, доколку сакате да го дополните мислењето, редактирајте.
   
  Последна измена од модератор: 25 февруари 2015
  На sia.bella му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Luna91

  Luna91 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јули 2013
  Пораки:
  1.913
  Допаѓања:
  9.547
  • Сестри - Danielle Steel
  • Исповест на една акушерка - Diane Chamberlain
  • Порака во шише - Nicholas Sparks
  • Рајот може да почека- Cally Taylor
  • Пустинско цвеќе - Waris Dirie
   
  На crazylady му/ѝ се допаѓа ова.
 20. shewolf *__*

  shewolf *__* Нов член

  Се зачлени на:
  1 март 2015
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  10
  Пол:
  Женски
  Морници,Исчезнување и Засекогаш од Меги Стифвотер-најодбри :D