1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Препорачајте книга

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од natasa.vakanska, 25 февруари 2010.

  1. Elinora

    Elinora Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2018
    Пораки:
    181
    Допаѓања:
    550
    Пол:
    Женски

    9ти Ноември од Колин Хувер доколку не ти е читана ти ја препорачувам :)
     
  2. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.482
    Допаѓања:
    15.374
    Може романтична комедија ако не си ја читала " Го имам твојот број" од Софи Кинсела
     
    На Kohlensäure му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Val-Dim

    Val-Dim Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    1.750
    Допаѓања:
    60.976
    Се самоцитирам од „моментално читам“ :)
    Книгава ме воодушеви, прекрасно напишана, со историски факти, со личности кои што ја испишале француската историја... Ја препорачувам на сите кои што сакаат историски романи :)
     
    На elimkd и azelea им се допаѓа ова.
  4. ana992

    ana992 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2014
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    5.992
    20181005_122518.jpg
     
    На Maja333 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Lel, knigava mi e na polica pa mozda 3 god.
    Pod hitno ke ja procitam, posebno sto e istoriska. :inlove:

    Blagodaram za preporakata
    :bow:
     
    На elimkd и Val-Dim им се допаѓа ова.
  6. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.143
    Допаѓања:
    4.115
    Илузиите на суперсилата: Како митовите и лажните идеологии ја повлекоа Америка во беспаќе - и како да се врати кон реалноста

    Книгата (2010) е од областа на меѓународните односи (дипломатија) напишана од Џек Метлок - Тој бил поранешен амбасадор на САД во Москва за време на Советскиот Сојуз.

    Кратка содржина на англиски:
    Former U.S. ambassador to the USSR Jack F. Matlock refutes the enduring idea that the United States forced the collapse of the Soviet Union by applying military and economic pressure—with wide-ranging implications for U.S. foreign policy. Matlock argues that Gorbachev, not Reagan, undermined Communist Party rule in the Soviet Union and that the Cold War ended in a negotiated settlement that benefited both sides. He posits that the end of the Cold War diminished rather than enhanced American power; with the removal of the Soviet threat, allies were less willing to accept American protection and leadership that seemed increasingly to ignore their interests.

    Matlock shows how, during the Clinton and particularly the Bush-Cheney administrations, the belief that the United States had defeated the Soviet Union led to a conviction that it did not need allies, international organizations, or diplomacy, but could dominate and change the world by using its military power unilaterally. The result is a weakened America that has compromised its ability to lead. Matlock makes a passionate plea for the United States under Obama to reenvision its foreign policy and gives examples of how the new administration can reorient the U.S. approach to critical issues, taking advantage of lessons we should have learned from our experience in ending the Cold War.

    Jack F. Matlock, Jr. served thirty-five years in the American Foreign Service, from 1956 to 1991, and was U.S. ambassador to the Soviet Union from March 1987 to August 1991. He has held academic posts since 1991, including that of George F. Kennan Professor at the Institute for Advanced Study, 1996-2001. He lives in Princeton, NJ.



    superpow.jpg
     
  7. Tatjana95

    Tatjana95 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2014
    Пораки:
    360
    Допаѓања:
    1.115
    Пол:
    Женски
    Се извинувам ако сум офтопик, ама не можев посоодветна тема дс најдам... :?:

    Дали некој има литература околу афективни состојби, компетентност и успешност, или знае некои книги или скрипти каде можам да најдам таков материјал...? За дипломска ми треба..

    Фала ви :hug:
     
  8. Emma2

    Emma2 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2018
    Пораки:
    2.329
    Допаѓања:
    5.770
    Пол:
    Женски
    Ја имам 2,3 години, ја фатив па ја пуштив,незнам зашто. Викаш сепак да дадам шанса а? :?:8-|
     
  9. Val-Dim

    Val-Dim Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    1.750
    Допаѓања:
    60.976
    Секоја книга има своја убавина... „Мадам Тисо“ е прекрасна книга, прочитај ја :)
     
  10. Emma2

    Emma2 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2018
    Пораки:
    2.329
    Допаѓања:
    5.770
    Пол:
    Женски
    Па, добро, сепак зависи од вкусот. Фала ти :hug:
     
    На Val-Dim му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Pretty Woman

    Pretty Woman Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2018
    Пораки:
    446
    Допаѓања:
    178
    Пол:
    Женски
    Дечки, препорачајте ми некоја драма каде што има добар женски монолог.
     
  12. Girly90

    Girly90 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2013
    Пораки:
    599
    Допаѓања:
    1.102
    Пол:
    Женски
    Снежана мора да умре, Кој тропа на прозорецот, ШумА, сите книги од Линвуд БАркли се одлични психолошки трилери
     
    На violetblue му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Anie93

    Anie93 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2016
    Пораки:
    2.815
    Допаѓања:
    12.225
    Пол:
    Женски
    Кога ја имаш купено запри срце?
     
  14. piglet1

    piglet1 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2015
    Пораки:
    935
    Допаѓања:
    18.606
    Пол:
    Женски
    Ја изнајмив од библиотека. Не сум баш сигурна дека сè уште е во продажба.
     
  15. Anie93

    Anie93 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2016
    Пораки:
    2.815
    Допаѓања:
    12.225
    Пол:
    Женски
    Даа, не можам да ја најдам. А, од која библиотека? :)
     
  16. bella.s

    bella.s Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    2.160
    Допаѓања:
    10.936
    Пол:
    Женски
    Ако некој има читано од Винка С. Луна и Последниот чај, која е подобра која повеќе ви има оставено впечаток? Дајте и некоја препорака за некои др.книги слични на оние од Лусинда Рајли онака за одмарање на глава, лесни за читање а сепак интересни:)
     
  17. Sandrin4

    Sandrin4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2018
    Пораки:
    1.409
    Допаѓања:
    6.196
    Пол:
    Женски
    Последниот чај е копија ко Eat,pray,love книгана. Ужас. А Чуна не сум ја читала
     
    На bella.s му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Sandrin4

    Sandrin4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2018
    Пораки:
    1.409
    Допаѓања:
    6.196
    Пол:
    Женски
    Screenshot_20181217-184849.png
    Кој сака интересен психолошки-трилер
     
    На smooch му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    Од Винка читав "Последниот чај", па "Понекогаш доаѓа среќа" и пред некој месец ја прочитав "Луна".
    Што да кажам... "Последниот чај" ми се допадна. Можеби ми се погоди период, не знам ама знам дека емотивно ја доживеав и проживеав книгата.
    Затоа и ја земав другата книга од Винка: "Понекогаш доаѓа среќа".
    Е ама таа ми беше најсморна книга којашто некогаш сум ја читала. Имам пишувано и во темата за рецензија за истата, ако добро се сеќавам.
    И токму поради тоа што не знаев на што сум со авторката ја зедов и трета книга Луна.
    И завршив со Винка :|

    Што да кажам... има прекрасни описи во книгата, мисли кои сами по себе се прекрасно кажани, дури некои од нив запишував, арно ама дејствието, ликовите, депресија да те фати!
    Таква една здодевна, бесмислена приказна, ама бидејќи не сакам недовршени книги, ја дочитав до крај.
    (И авторката почна сериозно да ми оди на нерви што во скоро секоја реченица го користеше зборот " чинам" |()

    Во секој случај, знам дека за вкусовите не може да се расправа. Кој знае можеби тебе би се допаднала Луна.
    Ако треба да кажам која е подобра од тие две книги јас би кажала Последниот чај, мада суштински кога подобро размислам, сите потсетуваат една на друга, ама ете Последниот чај ми се допадна тогаш.
     
    Последна измена од модератор: 18 декември 2018
    На rolulika, bella.s и Avery им се допаѓа ова.
  20. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.701
    Допаѓања:
    14.243
    Пол:
    Женски
    Конечно наидов на истомисленик. “Луна” е првата книга од Винка која ја имав прочитано и дефнитивно приказната е толку бесмислена, има многу чудни кованици на зборови кои никогаш не сум ги слушнала, локовите се многу слабо изградени... За мене беше тотално разочарување, со оглед на тоа колку пофалби има.
    Сепак, решив да и дадам шанса и на “Последниот чај”.
    На почетокот бев скептична, како читав кон средината почнав да се пронаоѓам со некои настани и мисли и навистина почна да ми се допаѓа книгата. Сѐ до моментот кога излезе од ашрамот и отиде во болницата |( Боже мили...Не да се изгуби приказната, почна да се граничи со научна фантастика... Едваааај со тешки маки ја завршив.
    Така да, со Винка завршив :)
     
    Последна измена од модератор: 18 декември 2018
    На Sky-butterfly му/ѝ се допаѓа ова.