1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Препорачајте книга

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од natasa.vakanska, 25 февруари 2010.

  1. bella.s

    bella.s Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    2.160
    Допаѓања:
    10.936
    Пол:
    Женски
    Темјанушки во март или Ејми Сноу..која е подобра од овие две и дали имате читано др нешто од Сара Џио, добри ли и се книгите?
     
  2. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.671
    Пол:
    Женски
    Јас ги имам прочитано трите што се преведени кај нас од Сара Џио.
    „Темјанушки во март“ ми беше некако најслаба од неа, најмногу ми се допадна „Зима со мирис на капини“ и онаа „Тајната колиба на плажата“ ми е тука некаде. Кога ќе размислам подобро, не знам кој од тие две ми е поубава, не можам да се одлучам. :D

    Инаку „Темјанушки во март“ е мнооогу заразна книга. Приказната е таква лајт, те влече да ја читаш. Не е нешто посебно, ама многу убава книгичка. Сара Џио пишува многу убаво, ќе се чувствуваш како ти да си таму до неа на Беинбриџ.

    Ејми Сноу ја немам читано, ама на листата ми е и мислам дека би требало да ми се допадне. Вака кратката содржина малку ме потсеќа на „Зима со мирис на капини“, ама не знам дали има сличности.
    Баш пиши како ќе ти се допадне ако ја прочиташ.
     
  3. bella.s

    bella.s Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    2.160
    Допаѓања:
    10.936
    Пол:
    Женски
    Сега ме предомисли:) ќе ја пишам зима со мирис на капини, а за Ејми Сноу што читнав по нет ми изгледа занимлива, јас правам список па сестра ми во Мк.што најде тоа ми праќа..ако ја добијам ќе пишам обавезно во соодветна тема..благодарам за помошта:)
     
    На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Miss666

    Miss666 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    3.216
    Пол:
    Женски
    Човекот од лавиринтот на Донато Каризи ја има ли читнато некој? Планирам да ја дадам на подарок ама не знам дали ќе му е погодена на љубениов.
    Од Карлоз Руиз Зафон - Лавиринт на духовите, добри ли се? Вреди да се купат?
     
  5. honey.11

    honey.11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2013
    Пораки:
    517
    Допаѓања:
    972
    Пол:
    Женски
    Дали може да ми препорачате книги од жарн психологија или self improvement со таква тематика ? Однапред ви благодарам.
     
    На SeaMermaid му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.671
    Пол:
    Женски
    „Кој го здипли моето сирење“, од Спенсер Џонсон - не се сеќавам чие издание беше.

    Можеш нешто од Ана Бучевич, ако те интересира тоа што го зборува таа, неа ја преведуваа Антолог ми се чини.
     
    На *Ench@nted* и honey.11 им се допаѓа ова.
  7. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    [​IMG]
    Jas postojano sum na vakvi "drogi" :inlove:

    Ovaja kniga e posledna sto ja procitav , a veke povtorno ja naracav od bibliotka.
    Spored mene "vrhunec" nad se sto sum procitala do sega.
    Knigava vo originalna verzija ima 585 str., toa za informacija .
    Bas I na detevo moe mu kazav da ja zeme I "da ja nauci na pamet" ako saka da zastane na prav pat.

    Jas sum od tie majki koj ne delat soveti nego preporacuvaat knigi ;)

    Ne sum tip sto saka da raskazuva prikaski od svojot zivot nitu da slusam drugi kukumavcenja. Zimam kniga za sto mi treba I idealen odgovor dobivam.


    Na kraj kraeva ni luk jal ni luk mirisal :lol: (sto ima sekoj da znae deka mi treba pomos kako da I kazam na poznanicka deka nesakam da kasni, odnosno nepodnesuvam , a pritoa nesakam I nejze da ja navredam. Idealno resenie zemisi kniga taa ke ti kaze kako treba :lol:)

    Pred 15 god sum se cudela kako na lugevo za se im treba kniga , nikogas odma nema da ti kazat nisto. Posle svativ deka citaat knigi za sekoj problem, ne raskazuvaat po luge , "pokriek g*z nikkoj ne pluka".
    Vidov kaj edna koleska deka e celden na stranata na bibliotekata I bara knigi od ovoj tip I Mi Klikna deka Treba I Jas.

    Ova go pisuvam da ve ohrabram ako citate vakvi knigi otvorete tema pa da si razmenuvame naslovi. :handshake:
     
    Последна измена: 8 јануари 2019
    На eta, GoodGirl45 и honey.11 им се допаѓа ова.
  8. WarriorMind

    WarriorMind Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2018
    Пораки:
    439
    Допаѓања:
    6.767
    Пол:
    Женски
    Дечки итно ми треба да ми препорачате книга за возрасен маж со психолошка тематика. Итно ми е за утре треба да ја купам.

    Не мора да биде психолошка да е вредна за читање
     
  9. GoodGirl45

    GoodGirl45 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2016
    Пораки:
    1.407
    Допаѓања:
    8.692
    Пол:
    Женски
    Многу ми е криво што порано не ја отворив темава, каснам знам. Во случај се' уште да ти треба:
    „Терапија“ од Себастијан Фицек или „Убави девојки“ од Карин Слотер; и двете книги се психолошки трилери

    Многу ми се допадна и „Никогаш не се знае’’ од Карин Слотер(трилер)
     
    На WarriorMind му/ѝ се допаѓа ова.
  10. WarriorMind

    WarriorMind Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2018
    Пораки:
    439
    Допаѓања:
    6.767
    Пол:
    Женски
    Сепак го ценам твојот труд а овие книги ќе завршат на мојата листа.:lol:
    Обожавам психолошки трилери.
    Инаку ја зедов Сапиенс од Џувал Ноа Херари и секако сум на листата од оние кој чекаат да ја прочитат.:D
    Книгата ми се допадна бидејќи ја опишува историјата од Биг Бенг па се до денес објаснувајќи зошто и како сме дошле до овој степен.
     
    На GoodGirl45 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Totce

    Totce Активен член

    Се зачлени на:
    14 август 2018
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Zdravo :) Moze li da mi preporacate nekoja feministicka kniga na mk jazik :) Sakam da podaram na prijatelka :) Fala odnapred
     
  12. Kataklinkers

    Kataklinkers Популарен член

    Се зачлени на:
    10 септември 2014
    Пораки:
    1.449
    Допаѓања:
    8.931
    Дали го имате прочитано романот Заборавената ќерка напишан од Силвана Панева?
     
  13. malecko5

    malecko5 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    1.467
    Допаѓања:
    1.087
    Препорачајте книга со која би си ја подигнала самодовербата
     
    На eta му/ѝ се допаѓа ова.
  14. LoveRain

    LoveRain Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2017
    Пораки:
    382
    Допаѓања:
    1.362
    Пол:
    Женски
    Здраво!
    Има акција во Антолог 5 книги за 199 денари, но за одредени книги.
    EA4C94A0-8CBE-4474-9254-CF7A86C1BD30.jpeg 59870494-FDA0-4993-87EB-737762291182.jpeg 5798FCF4-723F-4803-A318-E38D85DA9D2D.jpeg Еве овие книги можат да се купат, па сакав да ми препорачате кои 5 книги да си ги купам доколку некој ги има прочитано и е задоволен. :)
     
  15. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    Последно ја читав Рингишпил од Јелена Алимпиќ ама не беше тоа што јас го очекувам од книга. За мене ,,лесен" роман, еден вид на дневник, без длабочина и посебен начин на пренесување на настаните.
    Препорачајте ми некоја слична на Вештица, Пиреј. Некоја која ќе те натера да се внесеш во книгата, стилот на пишување да е специфичен.
    Жанрот не е важен.
    Се надевам добро објаснав. :)
     
  16. jok

    jok Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    928
    Допаѓања:
    896
    @IM.TMKQ Вештица и Пиреј не ми се читани, ама би ти рекла да пробаш со Николо Аманити. Современ италијански автор, пишува за обичниот човек. Ама на интересен начин, воопшто не е досаден. Го има по библиотеките.
    Враќање од Бернард .Шлинк, огромна препорака за неа. Со доста специфичен стил е и
    Пештера на идеите од Хуан Карлос Сомоза. Ја споредуваат со Името на ружата од Еко.Било која од Еко.
     
    На IM.TMKQ му/ѝ се допаѓа ова.
  17. *Ива

    *Ива Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2018
    Пораки:
    172
    Допаѓања:
    379
    Пол:
    Женски
    Зима со мирис на капини, Темјанушки во март и Тајната колиба на плажата. Сите три прочитани во еден здив, предобри!
    Исто така би ви ја препорачала и Славејот, силна и емотивна приказна
     
    На Anomis11 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. eta

    eta Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    1.958
    Допаѓања:
    5.362
    Пол:
    Женски
    Многу паметен совет до детето, секоја чест.
    А книгава само во англиска верзија ја има, или преведена е и на македонски ?
     
  19. zbuneta66

    zbuneta66 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2018
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    86
    Пол:
    Женски
    Кажете некој добар трилер. Освен Шепнувачот, 23, Без збогување, Мали црни лаги , Ако не постои утре.
    Дали некој ја има читано Душокршачот
     
  20. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.484
    Допаѓања:
    15.375
    Ако не ти се читани " На раб на лудило" и " Зад затворени врати" ,тукушто ги дочитав и ги препорачувам.
     
    На pravnicka_2604 и zbuneta66 им се допаѓа ова.