Препорачајте книга

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од natasa.vakanska, 25 февруари 2010.

 1. The Saturdays

  The Saturdays Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 мај 2015
  Пораки:
  338
  Допаѓања:
  481
  Пол:
  Женски
  Предложете ми книга како Продадена од Патриша МекКормик
   
 2. The Saturdays

  The Saturdays Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 мај 2015
  Пораки:
  338
  Допаѓања:
  481
  Пол:
  Женски
  Перфектна хемија :inlove::inlove::inlove:
   
 3. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.103
  Допаѓања:
  74.432
  Пол:
  Женски
  Пурпурен хибискус и Половина жолто сонце од Чимаманда Нгози Адичи.

  Бисерот што ја скрши школката (не ми текнува како се викаше авторката, изданието е на Топер).
   
  На The Saturdays му/ѝ се допаѓа ова.
 4. The Saturdays

  The Saturdays Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 мај 2015
  Пораки:
  338
  Допаѓања:
  481
  Пол:
  Женски
  Фала ти многууу :*
   
 5. AnnabelLee

  AnnabelLee Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 декември 2018
  Пораки:
  166
  Допаѓања:
  357
  Пол:
  Женски
  Препорачајте нешто...класика готик, не многу позната
   
 6. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.103
  Допаѓања:
  74.432
  Пол:
  Женски
  Rebecca од Daphne du Maurier, преубава книга. Исто и My cousin Rachel е убава, ама Ребека е во по така готик дарк елемент.

  И серијалот од Anne Rice е многу убав (The vampire chronicles), особено вториот дел за Лестат.
   
  На AnnabelLee му/ѝ се допаѓа ова.
 7. AnnabelLee

  AnnabelLee Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 декември 2018
  Пораки:
  166
  Допаѓања:
  357
  Пол:
  Женски
  Ребека ми е меѓу омилените all timers Рејчел ја имам исто. Можеби Јамајка инн. Инаку Лерукс има фантастични кои се ретки. "Bride of the sun" "kiss that kills" " new terror" Od Igo "Spanish dancer" е многу скапа бидејќи е непозната кога ќе имам пари здравје
   
  На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
 8. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.663
  Допаѓања:
  14.066
  Пол:
  Женски
  Кармила ти е читана.
  Интервју со вампирот мораш да ја прочиташ.
  Има една книгичка за вампирите во македонскиот фолклор. Не е готик, туку како собрани приказни, баш морници да те полазат. Морбидно ептен.
   
  На AnnabelLee му/ѝ се допаѓа ова.
 9. AnnabelLee

  AnnabelLee Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 декември 2018
  Пораки:
  166
  Допаѓања:
  357
  Пол:
  Женски
  Оти не се преведени ..српските изданија ми се премногу скапи. Така да англиски..данке! Како се вика нашата?
   
 10. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.663
  Допаѓања:
  14.066
  Пол:
  Женски
  Вампирите во македонските верувања и преданија/Институт за фолклор „Марко Цепенков“ 1988.

  За подоцнежните Вампирски хроники знаев дека не се преведени на македонски, ама мислев дека Интервју со вампирот е, грешка изгледа.
   
  На AnnabelLee му/ѝ се допаѓа ова.
 11. jok

  jok Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2012
  Пораки:
  814
  Допаѓања:
  753
  Oscar Wilde - The picture of Dorian Gray
  Aleksey Konstantinovich Tolstoy - The family of the Vourdalak
  Wilkie Collins - The woman in white, The moonstone
  Oд Е.А.По, Дафне ди Морие, сигурно ги знаеш.
   
  На Stem3 и AnnabelLee им се допаѓа ова.
 12. AnnabelLee

  AnnabelLee Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 декември 2018
  Пораки:
  166
  Допаѓања:
  357
  Пол:
  Женски
  Wilkie poracav, tuku mnogu ti blagodaram za drugiot Tolstoj, definitivno ke poracam! Dorijan procitana.
   
  На jok му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Fatum nos iunget

  Fatum nos iunget Активен член

  Се зачлени на:
  18 септември 2018
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  40
  Пол:
  Женски
  Да ми препорачате некоја добра мистерија?
  Опседната сум со мистерии:inlove:
  Или некоја добра романтика по можност да не биде лигава..
   
 14. Ucenicka123

  Ucenicka123 Активен член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2019
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  8
  Пол:
  Женски
  Исто и мене ако може.
   
 15. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.103
  Допаѓања:
  74.432
  Пол:
  Женски
  Добри мистерии со елементи на драма се "Тајната на сопругот" и "Големи мали лаги" од Лиен Мориарти.
   
  На Ucenicka123, Annora, Stem3 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 16. Skylar

  Skylar Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јули 2019
  Пораки:
  82
  Допаѓања:
  284
  Пол:
  Женски
  Препорачајте ми книга за борба против стравот такво нешто
   
 17. Just.do.it

  Just.do.it Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 мај 2019
  Пораки:
  523
  Допаѓања:
  1.231
  Пол:
  Женски
  Коста петров - стравот.
   
  На Skylar му/ѝ се допаѓа ова.
 18. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.663
  Допаѓања:
  14.066
  Пол:
  Женски
  [​IMG]
   
  На Just.do.it му/ѝ се допаѓа ова.
 19. *Bridget Jones*

  *Bridget Jones* Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 април 2018
  Пораки:
  62
  Допаѓања:
  183
  Пол:
  Женски
  Ис
  Јас ја имам читано сако Илјада неверојатни Сонца
  И ми е една во ТОП10
  На сите ја препорачувам, и пак би ја читала
  Другите две не можам да ги најдам
  :|
   
  На *Ribolovka* му/ѝ се допаѓа ова.
 20. crazylady

  crazylady Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  4.590
  Допаѓања:
  7.487
  Девојката на командантот - Пам Џеноф
  Изгубените девојки во Париз - Пам Џеноф
  Крвна врска - Сидни Шелдон
  Една необична љубов - Џули Џејмс  .
   
  На ninja35 му/ѝ се допаѓа ова.