Препорачајте книга

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од natasa.vakanska, 25 февруари 2010.

 1. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  4.544
  Допаѓања:
  98.078
  Пол:
  Женски
  Обично оваа тема ја избегбувам, споделувам слики во другата - моментално читам, што сметам е доволна препорака од мене, но ќе направам исклучок и ќе ја препорачам и овде оваа која моментално ја читам - "Последната пролет во Париз" - Јелена Бачиќ Алимпиќ.
  Гледам доста ја препорачуваат авторкава а оваа ми е прва нејзина. Сега ми е јасно зошто морав да фаќам врски во библиотека за да ја набавам.
   
  На *Bridget Jones*, riba79, Пале 345 и 2 други им се допаѓа ова.
 2. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  8.925
  Допаѓања:
  46.458
  Препорака за книги за госпоѓици што мислат дека рандом форумски ликови им се криви за тоа што не можат да свршат:

  The body never lies: the lingering effects of hurtful parenting - Allice Miller
  Women's Bodies, Women's Wisdom - Christiane Northrup M.D.

  Ги имам, ако некој ги сака, во ЛП
   
  На A_star му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Damata so marama

  Damata so marama Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 декември 2015
  Пораки:
  159
  Допаѓања:
  277
  Пол:
  Женски
  Здраво, ајде предлог за некоја добра книга. Ми треба за поклон на братучетката полни 18 години и обожава книги. По можност некоја што е љубовна :D
   
 4. Iam.gjubre

  Iam.gjubre Активен член

  Се зачлени на:
  12 ноември 2019
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  81
  Пол:
  Женски
  Перфектна хемија
  Можеби некогаш
   
 5. eta

  eta Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2009
  Пораки:
  1.433
  Допаѓања:
  4.352
  Пол:
  Женски
  За таа возраст, јас би поклонила нешто од Колин Хувер. Која и да и ја купиш, нема да погрешиш. Книгите се со љубовна тематика и лесни за читање.
  Еве некои кои мене ми се читани: "Ова завршува со нас", "Можеби некогаш", "8 Ноември" и сл.
  Добри се и од Јелена Бачиђ Алемпић и од Лусинда Рајли, но за 18 години, сметам дека Колин Хувер е најдобар избор.
   
  На Damata so marama му/ѝ се допаѓа ова.
 6. riba79

  riba79 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2010
  Пораки:
  602
  Допаѓања:
  1.161
  Пол:
  Женски
  Trilogijata e mnogu ubava da ja procitas obavezno i Ringispil.
   
  На ♡BuBaLe♡ му/ѝ се допаѓа ова.
 7. eta

  eta Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2009
  Пораки:
  1.433
  Допаѓања:
  4.352
  Пол:
  Женски
  IMG_20191119_110351~2.jpg
  Преубав психолошки трилер.
  Топло ја препорачувам на сите кои се љубители на овој вид книги.
   
  На candy.cane, sikica7, Espadrila и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  8.925
  Допаѓања:
  46.458
  The Gift of Fear, Gavin de Becker
  топло ја препорачувам секому, посебно на секоја жена.
   
  На smooch, НаталиЛили и ♡BuBaLe♡ им се допаѓа ова.
 9. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  4.544
  Допаѓања:
  98.078
  Пол:
  Женски
  Топло ја препорачувам Незаборав од Алисон Ричман
   
  На moon_lover и Bitter-Sweet им се допаѓа ова.
 10. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  8.451
  Допаѓања:
  138.147
  Пол:
  Женски
  Среќните луѓе пијат кафе и читаат книги.
  Има и втор дел од неа.
   
  На Bitter-Sweet и riba79 им се допаѓа ова.
 11. Chokoholic25

  Chokoholic25 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 мај 2014
  Пораки:
  172
  Допаѓања:
  340
  Пол:
  Женски
  [​IMG]

  ФАНТАСТИЧНА 10/10
   
  На Espadrila, moon_lover, RosettaStone и 3 други им се допаѓа ова.
 12. hellocity

  hellocity Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 август 2017
  Пораки:
  2.039
  Допаѓања:
  4.127
  Пол:
  Женски
  Мислење за книгата гол човек од Џамбазов?
   
 13. GirlRose

  GirlRose Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2014
  Пораки:
  2.033
  Допаѓања:
  9.528
  Пол:
  Женски
  Има и подобри.
  Типична книга од македонски автор. Но, на повисоко ниво од Лајна Грејс, Драган кукле Таневски и Жива меѓу мртвите и слични такви глупости.
  Интересна е Гол човек, само не е нешто уау.
  И да не пишува дека автор е Игор ќе познаеш.
   
  На hellocity му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Novecento

  Novecento Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 март 2017
  Пораки:
  346
  Допаѓања:
  2.321
  Пол:
  Машки
  Сите негови книги се пишани во ист шаблон, со иста тематика - неговиот „напатен“ живот. Кога прв пат му ја читав „Прирачник за анти-анти алкохоличари беше интересен, бидејќи беше нешто ново а блиско. После тоа, со „Гол човек“ веќе се осеќаа доста репетитивни сцени, иако за второво пишува повеќе за неговиот втор порок - коцкањето. Со „Мјаукедонија“ решив веќе да не одам понатаму. Истрошена роба.
   
  На DAngel му/ѝ се допаѓа ова.
 15. pdb123

  pdb123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јули 2011
  Пораки:
  373
  Допаѓања:
  1.803
  Препорачувам „Илјада деветстотини осумдесeт и четврта“ од Џорџ Орвел/Nineteen eighty-four by George Orwell.
   
  На Novecento му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Knigomanka

  Knigomanka Нов член

  Се зачлени на:
  22 јануари 2020
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  33
  Пол:
  Женски
 17. Knigomanka

  Knigomanka Нов член

  Се зачлени на:
  22 јануари 2020
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  33
  Пол:
  Женски
   
  На *Bridget Jones* му/ѝ се допаѓа ова.
 18. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  4.544
  Допаѓања:
  98.078
  Пол:
  Женски
  За љубителите на трилери, Хириргот - Тес Геритсен, интересна, возбудлива, прва од серијал.
  Фати ме - Лиса Гарднер, психолошки трилер со приказна која тече возбудливо и напнато до самиот крај.

  Лесна и релакс книга, која буди емоции, емпатија, воздишки а богами и солзи - Онаа ноќ во Њујорк - Лорен Лејн
   
  На sikica7 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. MIA-SK

  MIA-SK Популарен член

  Се зачлени на:
  18 октомври 2012
  Пораки:
  904
  Допаѓања:
  554
  Пол:
  Женски
  Препорака за книги за HR (управување со човечки ресурси)?
   
 20. RosettaStone

  RosettaStone Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2019
  Пораки:
  813
  Допаѓања:
  9.972
  Пол:
  Женски
  За почеток добри се овие:
  -Daniel H.Pink-A Whole New Mind
  -Stephen Covey-7 навики на успешните луѓе
  -Jim Collins-Good to great
  Од Брајан Трејси сите се добри особено Zaposlite i zadrzite najbolje ljudi.