Преработени песни кои се подобри од оригиналните

Дискусија во 'Музика' започната од Dream-Girl, 16 јули 2018.

 1. Dream-Girl

  Dream-Girl Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  13.569
  Допаѓања:
  136.918
  Пол:
  Женски
  Има премногу песни кои ми се допаѓаат, а се препеани и не се оригинални.
  Дали слушате вакви, што мислите дали преработката може да е подобра од оригиналот?
  Типичен пример и на нашата музичка сцена е преработката на Ја излези Ѓурѓо од Некст Тајм која што иако не е оригинал навистина е предобра. :)

  Еве некои преработки кои мене ми се допаѓаат:


   
  На 1209, daylight, Scott Weiland и 2 други им се допаѓа ова.
 2. boo3

  boo3 Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јули 2015
  Пораки:
  843
  Допаѓања:
  2.642
  Пол:
  Женски

  Прва ми падна на памет, ќе се надополнам верувам. Добра преработка на позната песна од познати изведувачи.
   
  На Tajnaotrovna и Dentina им се допаѓа ова.
 3. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  16.932
  Допаѓања:
  77.147
  Пол:
  Женски
  Веројатно и оваа спаѓа во преработка.

  Оригиналната песна е од Шерил Кол, мене не ми се допаѓа. Адел и од најгрдата песна прави ремек-дело. :mm:
   
  На eliesaab, Dream-Girl и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 4. BabyStyle

  BabyStyle Популарен член

  Се зачлени на:
  29 јуни 2010
  Пораки:
  465
  Допаѓања:
  8.279
   
  На Tajnaotrovna, angelche16 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 5. IM.TMKQ

  IM.TMKQ Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јануари 2014
  Пораки:
  3.859
  Допаѓања:
  32.426
  Пол:
  Женски


  Ме ежи кога ја слушам, предобро ги има изведено.
   
  На RoseRain му/ѝ се допаѓа ова.
 6. shz

  shz Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  3.855
  Допаѓања:
  40.976
  Пол:
  Женски
 7. boo3

  boo3 Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јули 2015
  Пораки:
  843
  Допаѓања:
  2.642
  Пол:
  Женски

  Оригиналната верзија е на Бритни и е многу поразиграна.
   
  На Oxymoron му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Scott Weiland

  Scott Weiland Популарен член

  Се зачлени на:
  3 април 2018
  Пораки:
  2.102
  Допаѓања:
  9.895
  Пол:
  Машки


  Да бидам реален, каверот е во мои очи подобар, и осим песнава не го знам бендот. (Michael Jackson original)

  Уште една исто би линкувал

   
 9. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  12.872
  Допаѓања:
  161.700
  Пол:
  Женски
  Прва ми падна на памет... оригиналот е класика, ама оваа верзија ми е помоќна и драматична, мелодијава повеќе го истакнува текстот :l:

   
  На 1209, Dentina и Dream-Girl им се допаѓа ова.
 10. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  2.543
  Допаѓања:
  3.225
  Преработката од 2000-та на ATC (A Touch of Class) ми звучи многу попрофесионално и поубаво:
  Во рускиот оргинал од 1998 година, пејачката како да фалшира малку а и аранжманот е поедноставен:

   
 11. GoodGirl45

  GoodGirl45 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2016
  Пораки:
  1.376
  Допаѓања:
  8.620
  Пол:
  Женски
 12. prominent

  prominent Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2014
  Пораки:
  4.834
  Допаѓања:
  58.584
   
  На Tajnaotrovna му/ѝ се допаѓа ова.
 13. mando-diao

  mando-diao Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јули 2011
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  29
 14. Dentina

  Dentina Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  2.132
  Допаѓања:
  22.063


  Каков глас само вади ова мало створче, ми се чини и Ристо Бомбата да го израпува, убаво ќе биде за уши:D
   
 15. Stark

  Stark Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2013
  Пораки:
  2.614
  Допаѓања:
  6.661
  Пол:
  Машки
   
  На MeowMeow му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Ketchup

  Ketchup a cup full of holy spirit Член на тимот

  Се зачлени на:
  23 декември 2014
  Пораки:
  5.430
  Допаѓања:
  39.057


   
  На 1209 и burthdaykake им се допаѓа ова.
 17. burthdaykake

  burthdaykake Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 мај 2020
  Пораки:
  334
  Допаѓања:
  2.290
  Пол:
  Женски

   
  На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. 1209

  1209 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  4.081
  Допаѓања:
  30.116
  Пол:
  Женски


  Не ни знам од кој е оригиналот бидејќи е стара фолк песна и многу пејачи ја препеале ама после врезијата на Џони Кеш, оваа ми е најомилена на сите времиња. Се ежам кога ја слушам.

   
 19. Amellie13

  Amellie13 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2017
  Пораки:
  2.744
  Допаѓања:
  41.786
  Пол:
  Женски


   
  На edna_malecka му/ѝ се допаѓа ова.
 20. edna_malecka

  edna_malecka Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2018
  Пораки:
  2.638
  Допаѓања:
  9.414
  Пол:
  Женски
   
  На Tajnaotrovna му/ѝ се допаѓа ова.