Преработка на песни (пародии)

Дискусија во 'Канта' започната од Elennaa, 21 септември 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. Elennaa

  Elennaa Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2011
  Пораки:
  3.901
  Допаѓања:
  12.687
  Пол:
  Женски
  Се мислев за насловот. Значи не преработки во стилот, друг да ја пее (covers).. Туку со изменет, смешен текст.
  Кога го прочитав мислењето на Глоси, во Вицови.. Ми текна да направам ваква тема. :)
  Нема љутиш? :wasntme:

  Ne Kazuvaj Libe Dobra Nok - Macedonian Song

  Не кажувај либе добра ноќ
  не оди офлајн рано ти,
  најзгодно време е во ноќта
  прекрасна е оваа ноќ за чат.
  Сите спијат а ние сме Online
  користи чат драги ти мене,
  чатувај, чатувај бескрајно
  волшебна е ноќ за сурфање!
  Јас знам дека со друга чатуваш ти
  јас знам дека друга маткаш ти
  Фејзбуков мој е за тебе
  и не би дала пасворд јас на друг.
  За мене Google Chrome не се отвара
  за мене веќе фејзбук не постои
  за мене ти си прв “Friend”
  и последен ќе ми бидеш ти.

  Еве и една од мене, што ја најдов на интернет.
  Slatkaristika - Shopping

  Ком, компир, ком, компир.
  Ком, компир, ком, компир.

  Рефрен 2х
  Ком, компир, ком, компир.
  (Kажи ми што да правам со ова)
  Помфрит, помфрит.
  Комшиите ме знаат како дебелиот и секси,
  товарен ко шлепер, со пластични кеси.

  Ало...
  (Ајде станувај дебел,
  денот е тмурен, треба да одиме на пазар и да растовараме мебел)
  Чекај да апнам 5-6 кременадли не можам да гледам.
  (Ајде бе облечи се ќе јадеме у центар,
  идеме прво на прасица)
  Чекај малку, ја би прасе и кукуреч,
  немам јадено барај кафанка,
  припремам, ОК, идеме одма.
  (Во следно време Дарко се мува на тезга,
  леле види го ова патлиџан и пол парче,
  ајде избирај со мене, немој да глумиш HC)
  Таму само сељачана, пазарен ден мора да е денес,
  сите гледаат у мене, се почуствував ко земјоделец,
  пет сати, се тртка, се мртка, ајде бе да јадеме!
  (Дебел немој да ме брзаш)
  И конечно излеговме со патлиџан некое кило,
  ај у курац ми се застануе, да откачам некое пилешко крило...

  Рефрен 2х
  Ком, компир, ком, компир
  (Кажи ми што да правам со ова)
  Помфрит, помфрит.
  Комшиите ме знаат како дебелиот и секси,
  товарен ко шлепер со пластични кеси.

  Чекај, што е малку малку е,
  немој да се понашаш ко јас да сум вегетаријанец.
  (Значи ти кажав прееска дебел, немој да глумиш хард кор,
  стигна нова берба на пиперки оо Дарко,
  леле какви се одма после правиме ајвар,
  нели се и компирите добри?)
  Помфрит, помфрит.
  (Ај да се вратиме да купиме диња)
  Она избира ли избира ја висам како дива свиња!
  (Да одиме до другата тезга, да земеме здрава храна за тебе,
  сега бирај брокули со мене, не изигравај чук)
  Уште зеленчук? Оу нее.
  Иди у курац, јас фурам кај Тони и Баче,
  да си апнам пиленце, јагненце, прасе,
  ракијце, пивце, винце, хмељ и кваец,
  (Многу си дебел)
  Знам дека сум дебел,
  јас сум дебел што фала богу не јадам со тебе,
  се ми е испланирано...

  Рефрен 4х
  Ком, компир, ком, компир
  (Кажи ми што да правам со ова)
  Помфрит, помфрит.
  Комшиите ме знаат како дебелиот и секси,
  товарен ко шлепер со пластични кеси.

  И уште една:
  http://www.youtube.com/watch?v=aJLr7Uch8Xo&feature=plcp

  Ако знаете уште некоја преработка, слободно постирајте. :wasntme:
   
 2. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.068
  Допаѓања:
  6.342
  Пол:
  Женски
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.