1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Прерано завршен живот

Дискусија во 'Канта' започната од Ceca-123, 28 јануари 2016.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. mami blue

    mami blue Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2015
    Пораки:
    1.274
    Допаѓања:
    21.995
    Пол:
    Женски
    Pa kazi im ke te razberat.ti ne si nisto kriva , covekot e idiot.i veruvaj deka nema da dozvolat da ostanes tamo.baska 18 god be, vo cutot na mladosta, daj opameti se zivotot e pred tebe.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Ceca-123

    Ceca-123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2016
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    памет кога требаше немам сега не иди и да дојди касно е знам дека ќе ме сфатат ама како да соопштам ме има прашано мајка ми и велам не што да и речам ќерќати ја гледаше како цвеќе во градина за сега да има шамари на образите.....не е лесно за кажување
     
  3. Ceca-123

    Ceca-123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2016
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Плус да надополнам имаше и периоди кога ми беше забрането да јадам можел тој да издржи без јадење можиш и ти. И тогаш одма ти се враќа филмот дека кај мојте не беше вака сфаќаш дека другарките го живеат животот од 18г се дома да работиш и пак фала да немаш + тутун малце некој ќе ме потцени ама тоа е ....
     
  4. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Мене стварно не ми е јасно, колку долго го познаваше дечкото пред да се омажиш? Зошто мораше со првиот дечко што го имаш да се омажиш и тоа на 18 години? Јас се прашувам што родители ќе беа да дозволат нивната ќерка да се омажи уште на 18 години. Колку години има тој твој маж?
     
    На Скопјетесакам и mami blue им се допаѓа ова.
  5. mami blue

    mami blue Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2015
    Пораки:
    1.274
    Допаѓања:
    21.995
    Пол:
    Женски
    Se dodeka vaka razmisluvas kako i sto ke ti kazat, se podlaboko ke tones..
     
    На cresa-jagoda и Ceca-123 им се допаѓа ова.
  6. Mr. Right

    Mr. Right Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 септември 2015
    Пораки:
    2.510
    Допаѓања:
    71.259
    Пол:
    Машки
    А штo ти ветувaше бе девoјкo, пaри, куќa и дa не рaбoтиш?
    Ствaрнo кoлку време гo знaеше пред дa се oмaжиш и кoлку гoдини е пoстaр oд тебе? Сигурнo нaкaј 30 имa.
    И aкo се прaвиш среќнa пред другите тoгaш ќути и трпи нaсилствo, штo дa ти кaжaм.
    Се нaдевaм декa живa ќе oстaнеш.
     
    На mami blue и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  7. Ceca-123

    Ceca-123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2016
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    23 год. ама мораше тој ме уценуваше и јас бев со малку заостанати сфаќања спијав со него прв и си велев нема кој да ме земи после глупости сега сфаќам...
     
  8. Ceca-123

    Ceca-123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2016
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Ако ми ветуваше пари и куќи немаше тутун да садам 1 год. го знаев , ветуваше дека човек ќе биди инаку 23 има год.
     
  9. Mr. Right

    Mr. Right Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 септември 2015
    Пораки:
    2.510
    Допаѓања:
    71.259
    Пол:
    Машки
    Сигурнo нештo ти ветувaл пa ти си пoмисли декa ќе живееш кaкo вo бaјкa.
    Имaш ли прoблеми дoмa, сo твoите и нештo сл.?
     
    На cresa-jagoda и mami blue им се допаѓа ова.
  10. mami blue

    mami blue Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2015
    Пораки:
    1.274
    Допаѓања:
    21.995
    Пол:
    Женски
    Of breee devojce, so tie sfakjanja prv mi e i nema posle koj da me zeme, tesko deka ke iskocis od ovaa kasha.
    Djabe soveti ti delime ako nemas hrabrost da go ostavis
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  11. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Постојат институции за семејно насилство ако сама неможеш да се справиш.
     
  12. mami blue

    mami blue Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2015
    Пораки:
    1.274
    Допаѓања:
    21.995
    Пол:
    Женски
    Taa doma nemoze da kaze pa ke ide po institucii
     
    На girl-miri, ku4ence, crazylady и 3 други им се допаѓа ова.
  13. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    А да не те натерале родителите да се омажиш со него, бидејќи си спиела со него??
     
    На Mr. Right му/ѝ се допаѓа ова.
  14. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Очигледно е тоа, има родители со застарени сфаќања.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  15. promeneta

    promeneta Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2012
    Пораки:
    385
    Допаѓања:
    12.555
    Пол:
    Женски
    Како сакаш тука некој да ти помогне кога ти сама не сакаш да си помогнеш?
    Секој нормален ќе ти каже да си одиш кај родителите. Тие и така не сакале да се мажиш, не знам зошто би ти било проблем сега да се вратиш кај нив. И да има нервози, кавги со родителите, и тоа ќе помине за 3 дена. После ќе си на раат.

    Не знам каков совет бараш, бидејќи единствен совет е тој. Остави го и продолжи си го животот како и пред него. Не го сакаш, не те сака, поочигледно решение здравје. Плус ти е и што немаш дете, па нема некое невино душиче да пати поради вашата непромисленост.

    Што било поминало, касно е сега за шта би било кад би било. Гледај си напред, не е твојот прерано згаснат живот, туку тукушто почнат живот :).

    А како ќе им кажеш на родителите? Па тоа е лесно, исто како што си им кажала дека ќе се мажиш на 18 :).

    И пред да помислиш дека те осудувам, да ти кажам дека и мајка ми ме родила на 18 :).

    Така да збирај си парталите и паметот и бегај кај мајка ти и татко ти.

    Позз :).
     
    На Kiki. H, Ицолгудбејбе, mami blue и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.643
    Допаѓања:
    95.693
    Пол:
    Женски
    И што бараш овде сеа да ти се каже уствари? Што сакаш да постигнеш со темава освен да се пожалиш? Поента? 5 години живееш вака, зар не примети никој ништо? Викаш не ти давал да јадеш, те тепал, неговите не те сакале, ти не си со сите, не знаела дома како да каже. Имав една братучетка вака, сега се кае, со 3 деца, и да сака нема кај да иде сега затоа што со 3 деца нема место кај мајка и, нема место никаде за неа веќе. Свести се малце дур не е касно, а ако не планираш да се разведеш стварно не знам што пишуваш воопшто. Имам куп другарки разведени кои сега животот го живеат со луѓе кои стварно ги сакаат и почитуваат, завршиле со кретените ко твојот сопруг. Следниот пат кога ќе крене рака на тебе на лекар, лекарско и на суд, да видиш дали нема да ти поверуваат.
     
    На MacenceEna, makgirl, Victorian и 6 други им се допаѓа ова.
  17. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    А твоите родители кај беа кога се случуваше нешто вакво?

    Шо знам, моите да дознаеја дека некој мене вака ме уценува, немаше да заврши добро за него, а не јас да завршам омажена за типот. Многу сум лута дека при целиот пристап на информации, во време кога се е толку полесно, се случуваат вакви работи. Дали имате малку способност за рационално размислување и расудување, ама стварно не ми е јасно!!!

    Не знам каков совет бараш. Кажи им на твоите дека кретенот те тепа и надевај се дека се барем малку разумни.
     
    На Rose96, Victorian, theowndemon и 11 други им се допаѓа ова.
  18. s&s

    s&s Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2015
    Пораки:
    470
    Допаѓања:
    1.066
    Пол:
    Женски
    Јас само не можам да сфатам како велиш дека те тепал, а твоите ништо не приметиле? Како тоа постојано си несреќна, а не приметиле?
    Некако стварно ми изгледа ова како да немаш занимација, па овде си пишала...а, ако не е така, ти кажав и јас, а и многу девојки други... ако веќе си побарала совет, пробај да примениш од овие... одма кај родителите... не можеш да се надеваш нешто да биде подобро, со вакви луѓе ништо не може да биде подобро... 21 век сме...до кога со вакви сфаќања и очекувања?
     
    На cresa-jagoda и Скопјетесакам им се допаѓа ова.
  19. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Колку порано се разведеш, толку подобро. Не си го уништувај животот, ако не те прифатат назад родителите, барај работа да можеш да преживееш негде под кирија со цимери.
    А колку долго си во брак?
     
  20. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.877
    Допаѓања:
    19.047
    Пол:
    Женски
    И мене не ми е јасно нешто. Ако си од место каде што на 18 години е нромално да си мажена, плус ако си од место каде што ако те скинал некој мора да те земе оти нема кој после... тогаш сигурно сите ваши комшии знаат дека си малтретирана и тепана, и дека никој те нејќе дома, ни свекор ни свекрва, ни маж... Мислам, обично тие работи одат заедно... во места со заостанати сфаќања, и комшиите се знаат. Штом ќе знаат сите дека те скинал тој и ќе те етикетираат, значи ќе знаат сега и дека те тепа. Логично!
    И како тогаш твоите мислат дека си среќна? Не зборуваат комшии? Не си со модрици ако си нон стоп тепана? Не ти се очите потечени од плачење? Мајка ми, малку да сум нерасположена оти сум се изнериврала на работа (пример), ОДМА ме сеќава и ме прашува што ми е.... ти ваму, гладна, тепана, мразена, никој не може да те сети. Чудно ми е!
     
    На makgirl, Victorian, Alanna и 8 други им се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.