1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Прерано завршен живот

Дискусија во 'Канта' започната од Ceca-123, 28 јануари 2016.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.882
    Допаѓања:
    19.089
    Пол:
    Женски
    Насловот е од типот на Курир и останатите дебилски сајтови што објавуваат на фејсбук. Ударен наслов, пример - Цел свет е во шок/солзи, познатиот актер е сериозно повреден (и читаш некој статист од некоја шпанска серија си го боцнал прстот), Шок во семејството на познатата пејачка (умрела прабабата на трета братучедка нејзина). Е така и ова... читаш наслов, мислиш, леле којзнае кој умрел, се мислиш дали да кликниш и да се депримираш или не... И овде, 'шегобизам'. Не дека темата не е сериозна, ако е вистинита, ама премногу фама кренала членкава за после да рече - тоа е, ќе си трпам, не ми треба совет, нема ништо да превземам. И џабе цела тема, кога си можела да пишеш во 'Семејно насилство' или било која друга тема за брачни проблеми. Ако не сакаш кај твоите да кажеш, или да пријавиш... зарем некоја од тука да те земе дома, или да ти ги среди проблемите? Овде можеш само совети да добиеш (а ги доби во изобилие, најразлични совети). Не знам како поинаку некој непознат би ти помогнал.
     
    На duffi, crazylady, LUCERKA и 21 други им се допаѓа ова.
  2. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.796
    Допаѓања:
    46.400
    Се омажи за него затоа што ти е прв? :o :fubar:
     
    На eloves и VivienLeigh им се допаѓа ова.
  3. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.597
    Допаѓања:
    155.810
    Пол:
    Женски
    Денес си реков да видам шо е темава зошто вчера на секое ми излегуваше, а према насловот јас бев убедена дека е некоја нова турска серија.
    Јас имам само неколку прашања до тебе:
    - Ако не го сакаш зошто си со него?
    - Зошто се омажи со него првично?
    - Дали твоите се запознаени со ситуацијата?
    - Ако се, зошто не те поддржат да излезиш од истата?
    - Шо те држи уште шо не се разведуваш?
    Мислам дека одговорот е јасен, се зависи од тебе.
     
    На eloves, Mr. Right, joy1 и 4 други им се допаѓа ова.
  4. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски

    Еве ти еден спот за инспирација што да правиш.
     
    На MissAlena, Crna Dama, ceca-1 и 2 други им се допаѓа ова.
  5. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.237
    Пол:
    Женски
    Зошто е воопшто важно дали е трол или не?
    Се отвара тема која не е невообичаена за нашата македонска „цивилизација„.
    Прво девојчето (или било кој во таква ситуација :)) има старомодни родители а некој очекува таа да биде попаметна затоа што израснала во новиот милениум. Во селото од каде е татко ми има жена која е на моја воздраст, 28 и има 10 годишна ќерка и е омажена за пијаница кој ја малтретира ама за неа тоа е нормално. Опсесија и се свињите и компирите. Крај на муабетот. Такви размислувања си има и тешко кој може да и го промени гледањето на светот. Израснала во ниско развиена средина, па се омажила во таква средина и тоа е крајот на таа приказна.
    Ако и бил прв тогаш мора да се омажи за него :!:. Затоа и се омажила. Е сега не смее да се разведе бидејќи останува сама заради тоа што нема подрршка од родителите бидејќи за нив развод е еднакво на смрт. Сум слушнала стари како велат дека е нормално жената да добива ќотек. Е стари се ама и некои од помладите го трпат тоа.
    Во таква ситуација или фрлаш се зад себе и си се ставаш себеси на прво место, па си збираш парталите и ја напушташ целата заостаната средина... или ако се нема храброст за тоа, барем децата што ќе се родат научи ги да живеат со поголема слобода и право во животот.
    Се најдобро за девојчето кое и јас мислам дека е трол :inlove:
    Ама се најдобро и за сите кои се во слична ситуација.
    Не им е лесно :drunk:
     
    На Glasna, kim.k, Bloom19 и 6 други им се допаѓа ова.
  6. presiosaP

    presiosaP Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    2.207
    Да не важно дали е трол или не но барем да пишала што мислете воопшто а во овој случај таа бара помош и гледаш дека одговара на постовите со незагриженост ...
     
  7. Mr. Right

    Mr. Right Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 септември 2015
    Пораки:
    2.510
    Допаѓања:
    71.259
    Пол:
    Машки
    Темaвa ме пoтсети нa еден клип oд Мaрјaн Ѓoрѓиевски, викa:

    "Ме тепaше и нежнo ми збoреше. А јaс ќутев, oти мнoгу гo сaкaв." :rofl:
     
    На R.o.s.e, Victorian, Bloom19 и 2 други им се допаѓа ова.
  8. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Насловот ама баш врска си нема со темава. Мислев некој млад умрел од некоја болест или загинл во сообраќајна несреќа, а тоа трол да ти бил. Па ако си фан на цеца ај како да не те тепа. Мислам во право си е мажот
     
    На NikiBastore, sjdgo и Скопјетесакам им се допаѓа ова.
  9. V.odolija

    V.odolija Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 октомври 2014
    Пораки:
    1.173
    Допаѓања:
    20.843
    Не е трол Благодушка е :D
     
    Последна измена: 29 јануари 2016
    На Alanna и Mr. Right им се допаѓа ова.
  10. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    Алех e. ;)
     
  11. Priroden

    Priroden Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2015
    Пораки:
    792
    Допаѓања:
    2.943
    Пол:
    Машки
    Не мора да значи дека е трол. Другарка на сестра ми се омажи на 18-19 години, со некој сомнителен 30 годишен тип. Поминаа 3-4 години, еве ја на 22 се разведе со дете, типот се дрогирал, ја тепал им барал пари за дрога на нејзините.

    И и викам на сестра ми, коа ти викав да ги одбегнуваш оти може да упознаеш некое такво сељачиште у некоја забаталена биртија кај шо одат овие забеганиве. Небитно дали ти се свиѓа и да го одбиеше може ќе те замара со години.

    Среќа ме слушаше нема ни излезено навечер со нив додека не се измажија 5 од 8 другарки до 20 години. Не ми беше јасно шо муабет можеш да напраиш со такви секој ден да им идеш на кафе, простачи, врски фаќаа да ја поминат годината у средно.

    Сеа и викам, ја праша другарка ти шо гледала пред да се мажи со него? Не може преку ноќ да стане насилен, да се дрогира, да се коцка.
     
    На kjukli, Victorian, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. Crna Dama

    Crna Dama Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2015
    Пораки:
    2.792
    Допаѓања:
    21.843
    Пол:
    Женски
    Значи ова може на секого да се случи.Ни сакам да те критикувам а најмалце па да те осудувам.Ти го прочитав горе напишаниот дел.Прво не мие јасна една работа.Си се омажила на 18 год.ајде во ред.Но викаш дека не го сакаш,рано тие да се разведеш,а и жал тие тоа да им го направиш на твоите,незнаеш ни самата што те држи за него.Што значи да си сакала до сега милион пати ке си се разведела доага како да несакаш.Небитно.Мене не мие јасно како само можеш сеуште да живееш со тој човек,па и уште си дозволила да те тепа одозгора,па девојче постои полиција што не си го пријавила.Јас незнам како уште можеш да живееш со него и после се што ти направи,зашто не се разведеш,дефинитивно неможам да те сватам не и не.За некои работи самата си крива..А и ако тие рано тогаш да се разведеш па девојко повели седи си кај него па нека те малтретира и тепа уште повеке што да ти кажеме ондак друго не свакам.И уште многу ке изгубиш ако поседиш кај него уште малце.Земи разведисе среди си го животот млада си,не дозволувај да ти го уништува некој човек што не вреди,а најмалце па ти да се уништуваш на 18год.Зарем вреди ли девојче.Земи седни и размисли убаво дали сакаш да си го уништиш животот и да останеш со тој човек што знаеш дека и понатака ке ти го прави истото не те очекува нешто подобро тој ке си остане истиот никогаш нема да се смени,или па ке се разведеш и ке си почнеш нов живот да живееш без него.Ке си најдеш нов некој што ке те почитува и сака,па одма тргни се од тој идиот таков маж не ти треба во животот.И Зошто не им кажеш на твоите ? Сепак родители ти се ке сватат, ке разберат ,керка си им секој сака да си го заштити своето дете. Не верувам дека нема да ти помогнат.Затоа што е можно побрзо спаси се од тој човек додека сеуште можеш а ако несакаш ондак останиси кај некој и живеј си така.Тоа е тоа ти посакувам се најубаво и се надевам ке донесеш правилна одлука поздрав
     
  13. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.796
    Допаѓања:
    46.400
    Сериозна си со последнава реченица? (facepalm)
     
    На IronLady, makgirl, Victorian и 8 други им се допаѓа ова.
  14. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Da
     
    На sjdgo му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Kukla994

    Kukla994 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    4.682
    Допаѓања:
    46.940
    I mene naslovot mi privlece vnimanie I poradi toa vlegov da vidam sto e rabotata.
    Ok, nema nisto drugo da kazam...
    Izleguvam.
     
    На kjukli, Lella, Nausicaa и 3 други им се допаѓа ова.
  16. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    3.005
    Допаѓања:
    4.821
    Пол:
    Женски
    Не битно трол, нетрол ... ти си девојче типичен пример за тоа дека децата се си знаат за секс и како сите така и јас, работава па, после оф леле. Ако добро разбрав ти сега имаш 18год. од кои 1,5год си во брак што значи сексуално си активна од околу 16год. И да не си со затепани сфаќања ти сеуште дете, арно ама дете не дете, мораш да се справиш со проблемите. Не знам дете дали имаш ако немаш лесна е. Спакувај се лепо фино и поздрави се ко човек со цела таа фамилија и маж ти (и тој е дете со 23год ама ај) и почни си нов живот па, дури и дете да имаш кога веќе не оди нешто не оди. Знам дека се е лесно да се каже, а сосема друга работа е да се направи ама мораш да стиснеш заби и да го земеш животот во свои раце. Институции, полиции и што ја знам нема моќ никаква за ти ги реши трзавиците, ти мораш прво сама, а потоа со поддршка од твоите ќе застанеш на нозе. А ако имаш дете тогаш детето в раце да не гледа глупости и да расне во нормална околина и Бог да е со тебе ќе ти треба.
     
  17. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.796
    Допаѓања:
    46.400
    Да кренеш рака врз жена поради стилот на музика... Не знам за вас, ама мене срце ме заболе.
     
    Последна измена: 29 јануари 2016
    На x.Daisy.x, kjukli, makgirl и 12 други им се допаѓа ова.
  18. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.322
    Има секакви случаи, не мора да значи дека ова е трол, и во ред е да побараш совет, меѓутоа и самата претеруваш. Ем добиваш совети, ем самата бараш проблем во тоа. Ме нервираат луѓе што имаат проблем, се жалат, им кажуваш решение, и пак не им одговара. Како со сила да изигруваш жртва. Едноставно остај го и врати се кај твоите и крај работа.
    И немој со вакви наслови, и јас како некои други си помислив за смртен случај се работи или некоја тешка болест.
     
    На jacqueline.s и Outlook им се допаѓа ова.
  19. Crna Dama

    Crna Dama Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2015
    Пораки:
    2.792
    Допаѓања:
    21.843
    Пол:
    Женски
    Работава е да муе страв на човек да ја отвори темата боже
     
    На sanjaeva и buba4e89 им се допаѓа ова.
  20. Ginger^

    Ginger^ Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    4.320
    Допаѓања:
    55.364
    Пол:
    Женски
    Me тепа, ама ме сака, така ? :D
     
    На Mr. Right му/ѝ се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.