1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пресадување на човечкиот мозок во роботско тело

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Miki4eca, 21 ноември 2019.

 1. Miki4eca

  Miki4eca Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2019
  Пораки:
  433
  Допаѓања:
  205
  Пол:
  Женски
  Пресадување на човечкиот мозок во роботско тело начин или обид за безсмртност наспоред науката свеста и мозокот .
  Русите создаваат бесмртен човек
  До 2045 година, милијардерот Дмитриј Ицков планира луѓето да ги претвори во киборзи - пола човек - пола машина. Својот проект го нарекол "Иницијатива 2045", а неговата цел е во идните 30 години, човековите можности, меморијата и мислите да префрли во компјутер.


  Рускиот милијардер, 32-годишниот Дмитриј Ицков, го претставил својот план за тоа како луѓето ќе ги направи бесмртни. До 2045 година Ицков планира луѓето да ги претвори во киборзи - пола човек - пола машина.

  Процесот е поделен во 4 фази. Во фазата "Avatar A" до 2020 година, би требало да биде имплементирана технологијата со која човекот, користејќи го својот мозок, би можел да ја контролира својата роботска реплика. Фазата "Avatar B" би требало да биде завршена до 2025 година, а нејзината цел е успешна трансплантација на човековиот мозок по смртта, во роботско тело. Фазата "Avatar C" предвидува пренос на сите знаења и можности на поединецот во роботот.  До 2045 година би требала да биде финализирана и фазата "Avatar D", со која човековиот живот би се преточил на холограмски приказ кој би бил контролиран од голем, централен компјутер.

  "Веруваме дека тоа е возможно, и потребно доколку сакаме да го спречиме стареењето, па дури и смртта", изјавил Ицков.
   
  Последна измена: 21 ноември 2019
 2. Miki4eca

  Miki4eca Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2019
  Пораки:
  433
  Допаѓања:
  205
  Пол:
  Женски
 3. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  37.686
  Допаѓања:
  283.162
  Рано е за ова...
   
  На Tajnaotrovna му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Miki4eca

  Miki4eca Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2019
  Пораки:
  433
  Допаѓања:
  205
  Пол:
  Женски
  od 2015 do 2020 kje bide fazata Avatar 1 i ete bidna ja imame Sofija sega do 2045 treba se da se zavrshi
   
 5. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  37.686
  Допаѓања:
  283.162
  Абе шо Софија..
  Софија не е ништо повеќе од Сири, Алекса и Гугл асистант.
   
  На theowndemon, daylight, Јаневски и 2 други им се допаѓа ова.
 6. Miki4eca

  Miki4eca Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2019
  Пораки:
  433
  Допаѓања:
  205
  Пол:
  Женски
  ABE Sofija ja usovrsuvaat eve pocnuva vekje da odi , siri ti e samo glas , ovaa ti e figura so grimasi , ne sporeduvaj babi i zhabi imaat drasticna razlika i ne e sporedlivo toa.
   
 7. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  37.686
  Допаѓања:
  283.162
  Робот што оди има уште од 70тите... that we know of.
   
  На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
 8. LanaSGirl

  LanaSGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2016
  Пораки:
  372
  Допаѓања:
  1.116
  Пол:
  Женски
  Е од вакви работи не ми се живее значи..каде оди светот? (facepalm)
   
  На Tajnaotrovna му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Nigredo Odor

  Nigredo Odor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  3.549
  Допаѓања:
  19.453
  @Miki4eca

  Ти тргна со темиве.
  Уран транзитира во Бик, може од таму ја црпите технолошката инспирација да не раскарате. 8)
   
  На Tajnaotrovna, DAngel, Briar Rose и 2 други им се допаѓа ова.
 10. INNERBEAUTY

  INNERBEAUTY Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јули 2017
  Пораки:
  1.910
  Допаѓања:
  3.886
  Пол:
  Женски
  И тоа ретрограден во опозиција со марс и меркур и моментално месечина во шкорпија феноменално,се извинувам за оф-топик ама морав :D
   
  На Tajnaotrovna, Briar Rose, Јаневски и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 11. Miki4eca

  Miki4eca Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2019
  Пораки:
  433
  Допаѓања:
  205
  Пол:
  Женски
  odenje kako covek ne takvo
   
 12. 1992g

  1992g Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2014
  Пораки:
  999
  Допаѓања:
  9.621
  Пол:
  Женски
  Нема рамна као Лепосава од Задруга ријалити шит шоуто што е :D
   
  На Gosh му/ѝ се допаѓа ова.
 13. nextredstyle

  nextredstyle Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јули 2018
  Пораки:
  13.825
  Допаѓања:
  111.774
  Пол:
  Женски
  Трансфер на човечки мозок или свест во роботско тело... :?:
  Повеќе ќе личи како hubots и synths од сериите „Real Humans“ и „Humans“.
   
 14. Miki4eca

  Miki4eca Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2019
  Пораки:
  433
  Допаѓања:
  205
  Пол:
  Женски
   
 15. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.211
  Допаѓања:
  56.918
  Напротив, софија е помалку од Сири, Гугл и Алекса.
  Софија е фин маркетиншки трик. Пред да ја пуштат да зборува, репортерите добијат список на прашања што треба да ја прашаат, а девелоперите и снимат одговориш што сакаат тие таа да ги каже. И тоа е тоа. Софија е далеку од чудото што сите ја претставуваат. За жал...
   
  На nightingale, WildMk, Cinnamon Bun и 3 други им се допаѓа ова.
 16. John Snow

  John Snow Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2016
  Пораки:
  4.880
  Допаѓања:
  52.858
  Пол:
  Машки
  Ако го донирам мојов мозок у овој проект ќе излезе најглупиот киборг создаден од човечка рака
   
  На Briar Rose, Cinnamon Bun, INNERBEAUTY и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 17. Miki4eca

  Miki4eca Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2019
  Пораки:
  433
  Допаѓања:
  205
  Пол:
  Женски