1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пресметување на денови поминати во ЕУ - безвизен режим

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од KidA, 29 август 2014.

 1. KidA

  KidA Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 април 2014
  Пораки:
  751
  Допаѓања:
  985
  Здраво!

  Ако веќе има ваква тема, пренаправете ме, јас не успеав да најдам.
  Сите сигурно знаат за правилото 90 дена во 180, но барем мене малку ми е збунувачко посебно затоа што имаше и некои измени како правилно се пресметува.

  На интернет има еден ваков официјален калкулатор,
  http://ec.europa.eu/dgs/home-affairs/wh ... or_en.html

  ама сепак сакам да прашам и за вашето искуство, знае ли некој точно како се пресметува, например ако некој престојувал во ЕУ оваа година февруари и март (цели месеци), и три недели во јули?

  Ви благодарам!
   
 2. fairy90

  fairy90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 март 2012
  Пораки:
  180
  Допаѓања:
  141
  Пол:
  Женски
  Сега ја видов темата па да тиодговорам,значи вака имаш во 6 месеци 3 месеци да седиш како сакаш,после тоа во наредниот период од 6 месеци пак 3 месеци.Можеш и да седиш 3 месеци па 3 месеци во Мк па после пак исто.
   
  На KidA му/ѝ се допаѓа ова.