1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Преспав (Телма)

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од Jason123, 28 октомври 2016.

  1. Ana3567

    Ana3567 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2014
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    461
    Пол:
    Женски
    На L.i.n.a.a му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Alanna

    Alanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    482
    Ќе има ли 4та сезона?
     
  3. Bzaubzz.xy

    Bzaubzz.xy Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    825
    Допаѓања:
    594
    Пол:
    Машки
    Даа, некаде декември 2019
     
    На Rama, Alanna и Feminka22 им се допаѓа ова.
  4. Ana3567

    Ana3567 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2014
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    461
    Пол:
    Женски
  5. Ма.нев

    Ма.нев Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2019
    Пораки:
    780
    Допаѓања:
    1.224
    Пол:
    Машки
    Топ се. Дури се мислам уште еднаш да ја изгледам цела до крај.
    Чекаме 4-та сезона на есен.
     
  6. Shalitra

    Shalitra Популарен член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2018
    Пораки:
    515
    Допаѓања:
    1.965
    Пол:
    Женски
    најак дел од преспав ми беше кога Јелена се спрема за далечен пат(Америка) со некој момак за да стане позната,Коста понизно ја моли да остане,малава решителна му вели Не! а он со тажен поглед и вели: ДОБРО ЈЕЛЕНА,ИМА И ДРУГИ ДРАЧЕВЧАНКИ! :D
     
    На CareTee, buba4e89 и Rama им се допаѓа ова.
  7. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Знам дека Преспав беше голем и актуелен хит, сите ја гледаа и ја коментираа, јас бев скептична, си мислев нема ништо добро да излезе од Македонска продукција, ама сега се уверив дека сум била во голема заблуда.

    Случајно ми излезе некое видео со најдобрите сцени, и за една недела ги изгледав сите три сезони, и секоја наредна епизода ми беше уште подобра од претходната, со солзи се смеев.
    Најинтересни ликови ми се: Миле( ама да бидам искрена Владо многу подобро глумеше од Џамбазов) Игор Џ, ми е некако префорсиран и досаден.

    Коста- Типичен балкански маж, ама ептен ми беше интересен, на моменти дури жал ми беше што е папучар невиден :D

    Марио- Васил Зафирчев маестрално го долови ексцентричниот и манипулаторски лик на Марио.

    Јелена- Вечно ненаспана, мрзлива, секогаш има решение за секој хаос, во вечна потрага по маж, ме смееше до солзи :D

    Инспектор Томе- Корумпиран до срж, ама интересен човек и инспектор, раат немаа овие во пансионот од него ни 5 минути:rofl:

    Ула- Вистинска Германка, ладна и остроумна, жал ми е што Коста го управуваше целосно, ама интересна и беше улогата, и говорот исто, и за чудо прв пат Тијана да не ми биде одвратна:^)

    Тони- Амбициозен млад човек кој не сакаше да прави отстапки во работата, ама често ги правеше на крајот, јер сфати дека ова е Македонија и далеку сме од Европа:D
    Не сум го видела порано глумецот, ама добро ја изнесе улогата на Тони.

    И за крај фамозниот Талат- смешен беше и интересен, ама едно те исто вртеше во круг, ја нисам од овде, од Тетоо сум, не знајем ја|(
    Ептен ми беше исфорсиран некако:wasntme:

    Во секој случај од мене има 10+ серијава, знае ли некој кога и дали ќе почне четврта сезона???
     
    На cresa-jagoda, Shalitra и Ladu in pink им се допаѓа ова.
  8. Ladu in pink

    Ladu in pink Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2018
    Пораки:
    301
    Допаѓања:
    1.451
    Пол:
    Женски
    Омилена серија.:inlove:На почетоков кога гледав како ја гледа брат ми бев скептична ама отпосле многуу ми се допадна.Првата сезона ми беше малку досадна уште не беа вклопени сите во улогат но веќе во 2 и 3 сезона...Незнам зошто но многумина велат дека улогата на Миле подобро ја доловил Владо што знам мене пак Игор повеќе ми се допадна.Знам дека се снима четврта сезона ама кога ќе почнат да ја емитуваат ...
     
    На IvanaJenner и Rama им се допаѓа ова.
  9. Miki4eca

    Miki4eca Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2019
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    205
    Пол:
    Женски
  10. Miki4eca

    Miki4eca Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2019
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    205
    Пол:
    Женски
  11. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Дечки ја има ли на Youtube новата сезона? Барав, ама не најдов ништо:wasntme:
     
  12. L.i.n.a.a

    L.i.n.a.a Популарен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2013
    Пораки:
    1.607
    Допаѓања:
    2.710
    Пол:
    Женски
    Ги има првите три епизоди




    Прво ги даваат на тв, па после тоа ги ставаат на youtube.
    Денес или утре ќе ја има и 4та епизода
    :)
     
    На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.301
    Допаѓања:
    28.805
    Пол:
    Женски
    Не сметам дека е вришти од квалитет серијава, главно поради фактот што ликовите се толку стереотипно напишани, што изгледаат ко излезени од лектира за трето одделение. Ама не ми пречи тоа воопшто, ја гледам редовно, дури можеби од инает на турските серии. :D Хуморот според мене е потпросечен, ама се наоѓа тук-там нешто интересно.

    Сепак, што се однесува до мене, мислам дека социолошкото влијание што го има овој тип серија е непроценливо. Најдобар начин да им се приближат некои идеи на луѓето е преку хумор, особено хумор кој повеќе прилега на конзервативна публика како нашава што е со години труена со турски серии.

    На пример Марио во основа има три карактери особини: геј, будист и не знае да готви. Тоа е сè, просто за да може да се свари. Секако поубаво би било да има длабочина, ама како за почеток сметам дека е доволно за масовната публика, ако ништо друго, да може да го прифати постоењето на геј личност.

    Фактот што врската на Тони и Марио е во позадина на дејството е совршен начин да се наметне како нешто сосем нормално, небитно и, како да кажам, not a big deal. А тоа е одлично, и така треба да биде.

    Талат исто така, е позитивен лик, миленик на публиката дури, а истовремено е Албанец, принидувајќи симпатија кај широката народна маса. Не велам дека тоа што Талат е фин ќе ги спречи сите меѓуетнички конфликти во државава, ама ако не друго, барем ќе ги намали тензиите и, уште поважно според мене, наместо нетрпеливост и омраза, кај младите ќе посее толеранција.

    Баш од тој аспект најмногу ја поддржувам серијата. На Први април видов слика од две мали деца облечени како Јелена и Талат. Тоа ептен ме израдува, знаејќи дека децата растат гледајќи позитивни претстави на маргинализираните луѓе во државава, на најпрост и најубав начин: dumb humor. А тоа ми се допаѓа многу.

    Нема ништо подобро од репрезентација луѓе. Едно дете што подоцна ќе треба да открие дека е геј многу полесно ќе стигне до тоа и ќе го прифати ако на телевизија види позитивна претстава за хомосексуалноста, и ако ги слушне зборовите ,,геј сум" на македонски. Многу значи. Многу значат и тие навидум небитни сцени како на пример кога Марио и Тони спиеја во ист шатор.

    Затоа секогаш ќе поддржувам што и да излезе барем малку прогресивно од македонска продукција, бидејќи ни требаат очајно вакви работи, нови, либерални. Зашто со македонски народни приказни се добиваат Милевци, а не Тоневци.
     
    На Lollipop_123, Bozica1980, MagsDestiny и 4 други им се допаѓа ова.
  14. Amelia

    Amelia Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    2.114
    Допаѓања:
    1.559
    Што како со серијава уште колку епизоди има ми се чини дека крајот се ближе? Ќе има ли нова сезона? И да има сигурно уште една година цела ќе се чека.
     
  15. Miki4eca

    Miki4eca Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2019
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    205
    Пол:
    Женски
    Smenete go naslovot ne e na telma na mrt e i dovolno e Pansion Prespav ili Prespav
     
  16. katemoss

    katemoss Нов член

    Се зачлени на:
    22 мај 2020
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Ќе има ли 5та сезона?
     
  17. Kasiopaja221

    Kasiopaja221 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2021
    Пораки:
    2.862
    Допаѓања:
    41.273
    Пол:
    Женски
  18. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.582
    Пол:
    Женски
    Имам гледано две, три епизоди, чисто да видам што толку ја зборуваат, ја гледаат ама мене па не ми се допаѓа, не ми е интересна. :?:
     
    На Ljubova му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Компир Манџа

    Компир Манџа Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    2.835
    Допаѓања:
    4.291
    Пол:
    Машки
    Ако на баш секој му се допаѓа, тогаш нешто не е во ред.
     
    На Cookie21 и elimkd им се допаѓа ова.
  20. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.185
    Пол:
    Женски
    Пуштив сцени на јутуб да видам и ова што чудо е, можам да кажам дека од сите ликови, само Германката е смешна, за другите имам еден коментар - кринџ.
     
    На Ljubova му/ѝ се допаѓа ова.